Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 

Cu motocicleta in UK .. ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
6 luni ai voie sa circuli, apoi trebuie numar local.

#20
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Uita de motocicleta o perioada. Ia-ti cu tine buletin, pasaport, permis de conducere si certificat bonus/malus de societatea de asigurari din Romania (se poate elibera direct in limba engleza).
Punctual:
1: daca o sa lucrezi in depozite nu prea o sa ai treaba cu transportul in comun din cauza orelor de start, nu e un job de la 9 la 17; trebuie gasit chirie cat mai aproape de job sa poti folosi o bicicleta pana iti intra ceva bani; motocicleta e utila daca ai ora de start 8 - 9 cand orice directie este trafic si la intoarcere la fel, altfel masina
2. poti conduce nu mai mult de 6 luni din 12 de la data intrarii
3. poti dar este riscant mai ales daca agregatul pe care il conduci este inmatriculat pe tine in Ro. Ai schimbat permisul => esti rezident. Esti prins in offside atunci imobilizare vehicul, amenda + plata servicii tractare/stocare + 6-8 puncte pe permis.
4. nu cunosc prea multe detalii dar nu e chiar floare la ureche, in sens de timp, acte si bani
5. un procent semnificativ din prima de asigurare il reprezinta adresa unde stai, deci nimeni nu iti poate da un raspuns exact

Parerea mea: Cost aducere motor + cost transcriere + timp > cost motor 125 cc uk cu care poti merge si pe motorway

#21
zaomxm

zaomxm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.08.2007
Care este faza cu
no claim bonus ?

 Nero-d, on 14 aprilie 2015 - 07:14, said:

ma intreb ce-ai fi facut daca primeai raspunsuri gen: nu se merita sa ai mijloc de transport propriu, sau e complicat si costa mult sa schimbi numerele, etc
Sa inteleg ca nu exista situatii in lumea asta, in care e mai convenabil (si ma refer la bani aici) sa circuli cu mijloacele de transport in comun ?
Exista oameni diferiti, joburi si salarii diferite, locatii diferite, orice este posibil si de aceea am intrebat.
Oricum multumesc pentru sfaturi.

#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu banii sunt problema intodeauna (de-ar fi asa, nu s-ar mai plimba lumea cu avionul... ar merge toti pe jos) ci rentabilitatea per total
uite, in bucuresti e mai rentabil sa circuli cu taxiul decat sa-ti cumperi masina... dar nu toata lumea e constienta de asta
poti bate cuie si cu un pietroi... totusi cu ciocanul, chiar daca e mai scump, e mai eficient...
per total. nu stiu tie, dar mie, ideea de a cara motorul din RO pentru a avea cu ce merge la servici in UK, mi se pare cel putin deplasata!
in UK, pentru a obtine, pastra, schimba un job, nu m-as baza pe mijloacele de transport in comun daca nu sunt metrou!

Edited by Nero-d, 14 April 2015 - 13:52.


#23
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

 Nero-d, on 14 aprilie 2015 - 07:14, said:

parerea mea ca trecut prin experienta UK este ca in UK ai neaparat nevoie de masina... motorul mai mult te incurca decat te ajuta
Nu știu ce să spun, 3 ani și n-am simțit nici o zi nevoia de mașină.

#24
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tu lucrezi de acasa, nu? si stai vis a vis de aldi (morrisons)?
cand te suna de la job center sau de la recruitment/emploiment agency pe unde ai aplicat si te intreaba daca poti sa ajungi intr-o juma de ora in locul cutare? tu ce faci?
asa esti tu mai nesimtitor... :)

Edited by Nero-d, 14 April 2015 - 13:59.


#25
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
Ai nevoie de o masina, te poti misca mult mai usor.
Sa nu mai vorbim de cumparaturi. Nu iti mai rupi mainile prin autobuze sau mergand pe jos :)

Edited by yo_2fast4u, 14 April 2015 - 15:23.


#26
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

 Nero-d, on 14 aprilie 2015 - 13:54, said:

tu lucrezi de acasa, nu? si stai vis a vis de aldi (morrisons)?
cand te suna de la job center sau de la recruitment/emploiment agency pe unde ai aplicat si te intreaba daca poti sa ajungi intr-o juma de ora in locul cutare? tu ce faci?
asa esti tu mai nesimtitor... Posted Image
Nu lucrez de acasă.

Nu mă sună nimeni de la job center că n-au numărul meu de telefon. Nici cei de la emploiment agency (ce-o mai fi și aia).

 yo_2fast4u, on 14 aprilie 2015 - 15:18, said:

Sa nu mai vorbim de cumparaturi. Nu iti mai rupi mainile prin autobuze sau mergand pe jos Posted Image
Home delivery.

#27
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Daca locuiesti in Londra nu doar ca nu ai nevoie de masina, ba chiar o masina te incurca rau. Eu mi-am adus masina din RO acum 2 ani si am inmatriculat-o in UK. Dupa ce in 2 ani am condus aprox 2000 KM (si aia numai de comoditate si sa nu mor de ciuda ca platesc taxe/parcare/asigurare/revizii) acum 2 saptamani am pus-o pe trailer si am facut-o cadou in RO la parinti. De motocicleta nu stiu ce sa iti zic, dar ce ii clar, in Londra nu ai nevoie de mijlocul tau propriu de transport. Cand mai ai nevoie de masina de urgenta, folosesti www.zipcar.co.uk .

Edited by Catean, 14 April 2015 - 15:56.


#28
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Home delivery.
asa-i?
deci constati vrusc ca n-ai paine sau n-ai apa sau mancare pentru caine sau sampon, hartie igienica => home delivery
bun asa Posted Image sosete banuiesc ca tot de la argos iti iei

cand ajungi in Uk si esti in cautarea rapida a unui job... (si aplici la zeci de agentii)  dupa aia cand schimbi primele "n" joburi pana gasesti ceva convenabil... trebuie sa fii foarte mobil si disponibil... nu-ti permiti sa ratezi nici o oportunitate
pentru inceput e bun si motorul, dar nu e de baza!

Quote

Daca locuiesti in Londra
asa e... dar cine locuieste in londra?
si poate mai ai si tu chef sa mergi in weekennd la brighton spre exemplu... sau sa mai vizitezi country side... sa nu mori prost Posted Image
si daca stai in periferie, tot iti trebuie masina pana la tube si pentru cumparaturi
ba mai poti face si taximetrie in timpul liber :P

Edited by Nero-d, 14 April 2015 - 16:12.


#29
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

 Nero-d, on 14 aprilie 2015 - 16:03, said:

asa-i?
deci constati vrusc ca n-ai paine sau n-ai apa sau mancare pentru caine sau sampon, hartie igienica => home delivery
bun asa Posted Image sosete banuiesc ca tot de la argos iti iei

cand ajungi in Uk si esti in cautarea rapida a unui job... (si aplici la zeci de agentii)  dupa aia cand schimbi primele "n" joburi pana gasesti ceva convenabil... trebuie sa fii foarte mobil si disponibil... nu-ti permiti sa ratezi nici o oportunitate
pentru inceput e bun si motorul, dar nu e de baza!


asa e... dar cine locuieste in londra?
si poate mai ai si tu chef sa mergi in weekennd la brighton spre exemplu... sau sa mai vizitezi country side... sa nu mori prost Posted Image
si daca stai in periferie, tot iti trebuie masina pana la tube si pentru cumparaturi
ba mai poti face si taximetrie in timpul liber Posted Image

Dacă vreau bere la 10 seara am un Londis și un Costcutter la 5 minute de mers pe jos, n-am nevoie de mașină pentru asta. Ultimele șosete cred că le-am luat de la M&S. Încălțările le comand online. :)

George stă în Londra. Eu la fel. Mai suntem cîțiva pe aici.

Dacă am chef să merg la Brighton, iau trenul. Eventual un taxi local dacă e cazul

#30
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006

 mufa, on 14 aprilie 2015 - 17:32, said:

Dacă am chef să merg la Brighton, iau trenul. Eventual un taxi local dacă e cazul
imbuci ceva  in Brighton? :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate