Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

daramare tavan

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
varzamurata

varzamurata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 12.02.2014

View PostMembruAnonim, on 10 aprilie 2015 - 17:41, said:

Repet, analizeaza cu atentie felul in care este construit. Tavanul din pamant este destul de elastic, pe mijloc ai o grinda mare, apoi intre pereti si grinda, niste grinzi pe care este batut in cuie un "gratar" de lemn...apoi stuf si pamant cu paie si pleava. Asa ca ia ceva de scobit si analizeaza ce ti-am spus....apoi iti vor veni idei, sper. Foloseste un cric hidraulic si niste popi, evetual, daca este nevoie, sprijini orizontal tavanul cu niste grinzi. Acum ti-ar prinde bine un documentar Discovery, aia muta case intregi si nu poti tu sa ridici un amarat de tavan?
cred ca ar fi mai bine sa refac tavanul , este destul de veche casa si nu ar prinde rau ceva grinde noi , nu se stie cand ma trezesc cu tavanu`n cap Posted Image

#20
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ai grija ,ca nu cumva atunci cand tai grinzile ce tin tavanul,sa nu plece peretii in lateral datorita acoperisului,care va avea tendinta sa se [deschida ] la streasina...
Cel mai corect ar fi...dai jos sipcile ce tin pamantul pe tavan,si te uiti cu atentie daca poti ridica ,cate una ,si apoi o fixezi...
In nici un caz nu le tai in ideea de a le inlocuii.Chiar daca le inlocuiesti o faci pe rand...

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In cazul asta, prima data intaresti grinzile de la acoperis cu tiranti/ grinzi transversale de sprijin, popi,...

Edited by myshyk, 10 April 2015 - 18:35.


#22
varzamurata

varzamurata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 12.02.2014
Ar trebui sa iau un baros și sa încep sa sparg , da ?

#23
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
eu cred ca ....nu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate