Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

New Age

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
coradyne

coradyne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.04.2006
Gary Lamb vi se pare New Age ?
Il gasiti aici: http://www.dayspring.com/movies/ (fondul muzical de la filumetele alea)
si desigur pe: http://www.garylamb.com/

#38
cry of the celts

cry of the celts

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.09.2006
a incercat cineva Lisa Gerrard, Hilary Stagg ?? apropo...ascultati macar Hilary Stagg - Sweet Return.. merita ;)

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,391
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcoradyne, on Sep 15 2006, 10:02, said:

Gary Lamb vi se pare New Age ?
Nu, nicidecum, e doar un fel de easy music... muzica de pian, nimic special.

View PostARRON, on Sep 10 2006, 14:06, said:

Enigma nu prea e new age mai degraba ceva gregorian/celtic/electronic modern
Gregorian este cel mai potrivit. Desi albumele mai noi au luat-o usor pe teme celtice.

Edited by andreic, 16 September 2006 - 23:50.


#40
ARRON

ARRON

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 20.07.2006

View Postcoradyne, on Sep 15 2006, 10:02, said:

Gary Lamb vi se pare New Age ?
Il gasiti aici: http://www.dayspring.com/movies/ (fondul muzical de la filumetele alea)
si desigur pe: http://www.garylamb.com/

Piano music mai degraba dar cu toate ca multe persoane ar putea zice ca e new age


View Postcry of the celts, on Sep 16 2006, 22:49, said:

a incercat cineva Lisa Gerrard, Hilary Stagg ?? apropo...ascultati macar Hilary Stagg - Sweet Return.. merita ;)

Lisa Gerrard? inca nu am ascultat si recunosc  :)

Hilary Stag - Sweet Return? SUPER melodie! am un "Best Of" care e foarte bun

#41
ttvdesign

ttvdesign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.08.2006
wow!
o sa am mult ce cauta dupa toate formatiile enumerate in topic... :D
mersi tuturor:*

dar, ca sa ma enumar si eu pe aici, am sa spun si eu cateva formatii pe care nu le-am vazut aici...
sper sa se incadreze in gen...

Bliss
Oliver Shanti
E.S. Postumus

Dance on!

#42
rainELf

rainELf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.07.2005
Cei care sunt interesati de ceva teorie despre muzica new age pot vizita http://en.wikipedia....ic)#Definitions . Ca o informatie preliminara va pot spune ca  sunt prezente informatii precum influente in new age , apartenenta sau nu a muzicii New Age la miscarea religioasa (personal consider ca nu au decat o usoara legatura ideatica , putand fi considerate chiar elemente nondisjucte ) , erm vedeti si voi  :P The eye sees you !

Va propun un alt link cu o lista bogata de "artisti New Age" . Nu ramane decat sa selectati ce e bun de acolo , ca banuiesc ca nu orice zbora se si mananca :D . Asadar vizitati http://en.wikipedia....ental_musicians .

#43
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Enigma - Gregorian ? Man..nu ma refer la primul album....deja de la al doilea au dat-o puternic in New Age.

Muzica Gregoriana se caracterizeaza la baza prin monofonie si scara de 7 note, pe cand muzica moderna nu mai foloseste astfel de concepte muzicale. Trupa Gregorian s-a chinuit sa traduca muzica moderna in aceasta scara, insa nici muzica lor nu poate fi caracterizata ca fiind gregoriana (in principal datorita instrumentelor). Daca vrei.."modern Gregorian music".

Pe Hevia l-am incadrat la New Age pentru ca desi abordeaza o tema celtica, multe dintre piesele sale se bazeaza si pe sintetizatoare, nu numai pe vesnicul sau cimpoi. (Sa vezi diferenta dintre Hevia Live si Hevia Studio - este enorma). De exemplu : El Sitiu - daca un ai sti , ar fi dificil de ghicit ce instrument abordeaza in piesa !

http://en.wikipedia....i/New_age_music - nu e prea corecta definitia, insa sublinaza un fapt - vaga incadrare a unor trupe in New Age.

#44
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Apropo..a ascultat cineva Nest ? (tot cu ceva influente celtice..un singur album Woodsmoke)

#45
rainELf

rainELf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.07.2005
L-am descarcat de pe emule,  maestre . Foarte fain , super percutzii :D , mersi de sugestie .

Edited by rainELf, 30 September 2006 - 13:04.


#46
rainELf

rainELf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.07.2005
Enigma si Gregorian nu apartin new-age-ului . S-a scris mai sus . Cercetati si voi . Astept sugestii !

Edited by rainELf, 03 November 2006 - 15:20.


#47
RoMaster

RoMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.03.2006
[b]

YANNI!

:peacefingers:

Pacat, pentru ca desi nu suntem un popor atat de incult, invitam sa concerteze in romania Tiesto, Van Buren, si alte specii de genu, care nu stiu sa faca decat un zgomot care atrage aceasta generatie a muzicii comerciale, ieftine si de prost gust. :puke:
De ce nu suntem in stare sa invitam un Yanni???
Pariez ca am demonstra pustimii din Romania ca suntem foarte multi oameni iubitori de muzica si frumos.

    ..pacat

#48
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 12.09.2006

View Postshobi, on Jan 13 2006, 00:11, said:

de enya cred ca a auzit o gramada de lume, si a ascultat-o cel putin o data ... pot sa zic ca imi place vocea ei, dar nu ma dau in vant dupa muzica asta ...

e linistitoare, ce-i drept .. o capodopera ca orinoco flow ...

sail away, sail away :D

Nu toata muzica compusa si cantata de enya e accesibila tuturor. De fapt, doar ultimele albume, odata cu cresterea vanzarilor si a popularitatii grupului Enya, sunt mai usor de ascultat.

#49
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 12.09.2006

View PostrainELf, on Jan 13 2006, 22:56, said:

sa mai fac cateva elemente vectorului de intrare : Impressions of Winter , Will Ackermann  ... ma voi mai gandi ... tre sa iau oricum emule bine la stors de new age :P .

In ceea ce o priveste pe Enya , ea este pt mine un subiect tabu . Am crescut pe muzica Enyei si nu as putea emite o parere negativa la adresa ei . Sunt tolerant totusi si pot asculta opiniile altora , fara a le impartasi insa pt ca imi este practic imposibil . Referitor la "Orinoco flow" este o capodopera , dar in opinia mea "Athair Ar Neamh" (aka "Father in Heaven") e peste .

Hm... Ai crescut pe muzica Enyei?! Eu cred că o astfel de muzică nu este accesibila pentru copii.  :huh: Pot sa te-ntreb de ce te-ai oprit la Athair Ar Neamh?

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,391
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRoMaster, on Nov 24 2006, 20:44, said:

De ce nu suntem in stare sa invitam un Yanni???
Pentru ca la noi autoritatile culturale sunt cam kitroase si nu dau chiftele :) Cand a fost vorba sa vina JM Jarre s-au tiganit la bani si atunci a plecat la Sofia care se pare a fost mai dornica de cultura.

Edited by andreic, 02 December 2006 - 01:04.


#51
zugu

zugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 16.03.2006

View Postkrossfire, on Sep 10 2006, 12:21, said:

Atentie, World Music-ul intra tot la New Age.
N-as prea crede, desi exista lume care le amesteca pe cele doua cu succes.

Ca tot s-a pomenit de Deep Forest - din ce stiu eu, ei sunt mai mult cu world music decat cu new age; iata ce zice si Wikipedia: http://en.wikipedia....iki/Deep_Forest

O melodie de-a lor poate fi ascultata pe coloana sonora a acestui filmulet foarte interesant: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bNF_P281Uu4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce sa zic despre new age, altceva decat ca imi place sa adorm cu el? Pentru cine vrea un post de radio care emite, printre altele new age, 24 din 24, vizitati www.sky.fm si alegeti postul de new age. Exista si unul de world music.

Numai bine!

#52
rainELf

rainELf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.07.2005

View Postdapix, on Dec 2 2006, 00:19, said:

Hm... Ai crescut pe muzica Enyei?! Eu cred că o astfel de muzică nu este accesibila pentru copii.  :huh: Pot sa te-ntreb de ce te-ai oprit la Athair Ar Neamh?

Am avut o caseta audio cu enya de cand aveam vreo 5 ani si am ascultat-o obsesiv , se pare ca am fost un copil norocos , urmand ipoteza ta cum ca muzica Enyei e inaccesibila copiilor :P . Totusi sa iti raspund de ce m-am oprit la Athair Ar Neamh . Motivul e urmatorul . Superba melodie era la finalul unei parti de caseta , eu neavand decat vreo 40 de secunde din ea. Am ramas cu inceputul intiparit in memorie ani de zile (7-8 :-??) pana cand a aparut dc-ul sau pana cand a devenit popular :D .

#53
Horia11K

Horia11K

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2005
un site unde puteti gasi CD-uri originale cu muzica new age www.nicherecords.ro kitaro, oliver shanti, in curand Karunesh, Chris Spheeris, Loreena McKennitt si altii

#54
rainELf

rainELf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.07.2005
Devreme ce nimeni nu mai indrazneste sa discute o sa mai fac eu o propunere Jim Chappel - Acadia . Intentionez sa mut discutia catre istoria new age si ar fi interesant daca lumea ar mentiona cateva aspecte interesante din ceea ce stie deja . Consider a fi incomod un mecanism "copy-paste" de pe wikipedia . The eye sees you !!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate