Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Lovit de celalalt cu spatele, scos si eu de vina

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
vasile_radu

vasile_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.10.2006
Buna seara,

Luni am avut un accident. Am iesit dintr-un loc de parcare si am facut o manevra de intoarcere a masinii din 3 miscari, drumul fiind destul de ingust avand in vedere ca erau masini parcate pe ambele sensuri. In momnetul in care eram perpendicular pe axul drumului, am observat o masina care dadea cu spatele, era la peste 50 de metri de mine si venea cu viteza mare. Am ramas blocat incercand sa vad unde vrea sa ajunga. Abia cand am vazut ca se apropie si nu incetineste (avea viteza) am incercat sa bag in marsalier (stiu, trebuia sa claxonez, dar nu obisnuiesc sa folosesc claxonul ,si m-am pierdut. Plus, nu-mi venea sa cred ca individul da cu spatele si nu se uita). Nu am apucat sa misc masina si a intrat in mine cu carligul si roata de rezerva. Dovada ca stationam este faptul ca indoindu-mi aripa stanga fata, a lasat amprenta rotii de rezerva imprimata pe masina mea. Soferul, s-a coborat jos spasit, si-a recunoscut vina, asa ca am zis sa facem amiabila si sa nu mergem la politie. A doua zi dimienata am mers la asigurator (Groupama), cu soferul si am completat hartiile, si am dus masina in service.

Bun, astazi ma suna cei de la Groupama, sa-mi spuna, ca, de fapt .... si eu sunt de vina. Fac o paranteza sa zic ca am un coleg, care intr-o situatie exact ca si a mea, la politie a fost declarat nevinovat, si celalalt vinovat. Doar ca el a claxonat desi nu i-a ajutat la nimic deoarece celalalt asculta muzica la volum maxim.

Ce-i de facut? Poate asiguratorul sa-mi zica abia astazi ca si eu sunt de vina?
Daca stiam atunci, mergeam la politie, sau daca eram declarat partial vinovat, nu duceam masina la reprezentanta, si o reparam in regim propriu cu jumate suma. Mai pot merge la politie? Sunt foarte furios pe comportamnetul asiguratorului, desi nu-mi facusem initial griji, stiind ca sunt o firma serioasa.

Multumesc anticipat.

Edited by vasile_radu, 20 March 2015 - 20:48.


#2
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Celalalt a mers peste 50 m cu spatele fara sa se uite deloc? Pe o strada ingusta, cu masini parcate pe ambele sensuri? Hmmm...

#3
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postvasile_radu, on 20 martie 2015 - 20:42, said:

Buna seara,
,,....a lasat amprenta rotii de rezerva imprimata pe masina mea.''
  Nu inteleg asta, cu amprenta rotii de rezerva. Era un 4x4, care are rezerva fixata in spate, la vedere ?
   Toate ca toate, trecand peste aceste amanunte, daca ai descris faza fara a omite ceva,  tu esti cel care are dreptate.
  Cel care da cu spatele, trebuie sa se asigure. Asa scrie in regulament. Nu conteaza distanta la care te aflai tu.
  Citeste bine regulamentul, vezi unde te poti incadra si insista la asigurator, nu te lasa manipulat.
   Poate la Groupama incearca sa te abureasca,  au mai fost cazuri., desi sunt perceputi ca fiinnd o firma serioasa,
   Poate ca agentul ala de asigurari e paralel, se intampla.

#4
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cum poate sa dovedeasca celalalt ca tu nu ai claxonat pentru al atentiona?

#5
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Sigur ca nu poate dovedi ca n-a claxonat.
Dar claxonul nu are importanta aici dpdv legal, nu cred ca se ia in considerare asta.
   Ala care  iesea in mars-arrier, era obligat sa caste ochii, nu cel  care  se afla deja in mers.
Asa ca initiatorul putea sa-i declare asiguratorului multe, in favoarea sa.
  In alta ordine de idei, eu recomand mereu o camera de luat vederi in masina.
  N-o fi o proba  neaparat, insa un filmulet poate fi un argument decisiv.

Edited by Topp, 20 March 2015 - 21:30.


#6
vasile_radu

vasile_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.10.2006

View Postenoxcj, on 20 martie 2015 - 20:57, said:

Celalalt a mers peste 50 m cu spatele fara sa se uite deloc? Pe o strada ingusta, cu masini parcate pe ambele sensuri? Hmmm...

Fixase un loc de parcare pe partea lui, si era cu ochii pe spatiul respectiv, deci privea cumva in diagonala ...

#7
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012
Nu are nici o legatura claxonul. Toate asigurarile sunt grupuri de borfasi care vor cat mai multi bani, normal sa te ia cu abureli poate poate merge.

#8
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
De-aia nu am facut si nu voi face intelegere amiabila in caz de accident.
La Politie si gata, totul ramane scris, clar, nu stau la mana unui agent de daune.

#9
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Dacă scena e așa cum ai descris-o și înțeleg că șoferul celălalt a recunoscut, nu te lăsa intimidat. E clar că ăla e vinovat 100%, nefiind atent atunci când a dat cu spatele.

#10
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postvasile_radu, on 20 martie 2015 - 20:42, said:

Buna seara,

Luni am avut un accident. Am iesit dintr-un loc de parcare si am facut o manevra de intoarcere a masinii din 3 miscari, drumul fiind destul de ingust avand in vedere ca erau masini parcate pe ambele sensuri. In momnetul in care eram perpendicular pe axul drumului, am observat o masina care dadea cu spatele, era la peste 50 de metri de mine si venea cu viteza mare. Am ramas blocat incercand sa vad unde vrea sa ajunga. Abia cand am vazut ca se apropie si nu incetineste (avea viteza) am incercat sa bag in marsalier (stiu, trebuia sa claxonez, dar nu obisnuiesc sa folosesc claxonul ,si m-am pierdut. Plus, nu-mi venea sa cred ca individul da cu spatele si nu se uita). Nu am apucat sa misc masina si a intrat in mine cu carligul si roata de rezerva. Dovada ca stationam este faptul ca indoindu-mi aripa stanga fata, a lasat amprenta rotii de rezerva imprimata pe masina mea. Soferul, s-a coborat jos spasit, si-a recunoscut vina, asa ca am zis sa facem amiabila si sa nu mergem la politie. A doua zi dimienata am mers la asigurator (Groupama), cu soferul si am completat hartiile, si am dus masina in service.

Bun, astazi ma suna cei de la Groupama, sa-mi spuna, ca, de fapt .... si eu sunt de vina. Fac o paranteza sa zic ca am un coleg, care intr-o situatie exact ca si a mea, la politie a fost declarat nevinovat, si celalalt vinovat. Doar ca el a claxonat desi nu i-a ajutat la nimic deoarece celalalt asculta muzica la volum maxim.

Ce-i de facut? Poate asiguratorul sa-mi zica abia astazi ca si eu sunt de vina?
Daca stiam atunci, mergeam la politie, sau daca eram declarat partial vinovat, nu duceam masina la reprezentanta, si o reparam in regim propriu cu jumate suma. Mai pot merge la politie? Sunt foarte furios pe comportamnetul asiguratorului, desi nu-mi facusem initial griji, stiind ca sunt o firma serioasa.

Multumesc anticipat.

Tie iti trebuie dovada ca nu te miscai si ca el te-a lovit cu spatele
Ce scrie in amiabila? Ma refer la declaratia celuilalt!

Ai fotografii?

Mergi in instanta, politia nu mai are treaba cu accidentul daca ati facut amiabila

Stii, multi injurati politia..
Nu e cel mai bun prieten pe care-l puteti avea pe strada, este singurul!
Ar trebui sa stii dupa reactia celui vinovat daca sa mergi ori nu la politie

Oricum, sunt inadvertente si in postul tau, asa ca nu stiu cat de adevarat este

Poate poti face o schita.

Grupama dupa mine e cea mai misto companie de pe piata romaneasca.
Eu am avut la ei

Claxonul nu te ajuta, ci manevrele

#11
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
In amiabila celalalt a scris ca isi recunoaste vinovatia in casuta de jos?
Daca nu, Grupama incearca sa injumatateasca cheltuiala cu reparatia , si ce e mai grav pt tine, vei plati mai mult la reinnoire rca daca lasi dupa ei...

View Posttsunnami, on 20 martie 2015 - 21:46, said:

Stii, multi injurati politia..
Nu e cel mai bun prieten pe care-l puteti avea pe strada, este singurul!
Ar trebui sa stii dupa reactia celui vinovat daca sa mergi ori nu la politie

Daca nu sunt victime politia nu te primeste sau nu vine la accident...te trimite la amiabila

Edited by sailor62, 20 March 2015 - 21:54.


#12
vasile_radu

vasile_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.10.2006

View Posttsunnami, on 20 martie 2015 - 21:46, said:

Tie iti trebuie dovada ca nu te miscai si ca el te-a lovit cu spatele
Ce scrie in amiabila? Ma refer la declaratia celuilalt!

Dovada nu este faptul ca am urma cauciucului lui pe aripa mea? cu profilul EXACT al cauciucului!

Legat de declaratie, ei se leaga de faptul ca nu am specificat faptul ca "stationam". Dar cum sa folosesc cuvantul asta cand descriu o manevra de intors masina.
Intorceam cand l-am vazut ca dadea cu spatele. Singura mea greseala este faptul ca nu am claxonat.

Pentru clarificare, eram cu fata pe banda lui, perpendicular pe sensul de mers, el dadea cu spatele pe bada lui si a intrat cu carligul in aripa stanga fata in dreptul farului. Deci eram puternic intrat pe banda lui, dar stateam cand l-am vazut ca vine.

Multumesc pentru raspunsuri, am de gand sa merg la ei sa cer lamuriri.

#13
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postvasile_radu, on 20 martie 2015 - 21:56, said:

Deci eram puternic intrat pe banda lui, dar stateam cand l-am vazut ca vine.
Pai vezi ?!
  Poate ca agentul de asigurari a speculat aceste explicatii, de altfel foarte clare.

View Postvasile_radu, on 20 martie 2015 - 21:56, said:

Singura mea greseala este faptul ca nu am claxonat.
Aiurea.
  Nicaieri nu scrie ca trebuie sa claxonezi cand mergi inainte.
Ba chiar claxonatul in oras, intre anumite ore, este interzis. Tu ai uitat ceea ce ai citit cand ai dat examen pentru permis ?!
Ala trebuia sa se asigure la mersul cu spatele, e clar vina lui, dar tu esti speriat si le ametesti.
      In defavoarea ta. Asta speculeaza si agentul de asigurari

Edited by Topp, 20 March 2015 - 22:10.


#14
vasile_radu

vasile_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.10.2006
Recunosc ca nu am fost foarte vigilent la asigurator, celalalt sofer era foarte bine intetionat, a fost promt cand l-am chemat la asigurator, nu am ce-i reprosa nimic.
Credeam ca daca celalalt recunoaste fara rezerve, clar, nu am treaba nici cu ei.
Am completat formularul ca o formalitate, si acum ei speculeaza ceea ce am scris facand abstractie de pozele cu masina.

Mentionez ca am casco pe masina, dar nu stiu daca mai pot apela la ei acum, dupa ce masina ii in service.

#15
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View Postsailor62, on 20 martie 2015 - 21:54, said:

Daca nu sunt victime politia nu te primeste sau nu vine la accident...te trimite la amiabila
Nu te impiedica nimeni sa apelezi 112 si sa acuzi dureri de spate de gat si cap!

#16
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View PostHedonist, on 20 martie 2015 - 22:17, said:

Nu te impiedica nimeni sa apelezi 112 si sa acuzi dureri de spate de gat si cap!

Corect , da' trebuie s-o faci

#17
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Reciteste ce ai scris in primul post. Si mie mi-ai da banuieli daca as vedea descrierea respectiva! Imi vine greu sa inteleg cum tu ai stat si te-ai uita ca vine ala peste tine pe o distanta de 50 de metri. De aia se leaga de faptul ca tu stationai, desi  totusi nu intleg unde e problema. Puteai sa o faci din n motive, cel care da cu spatele are obligatia sa se asigure.

#18
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View Postsailor62, on 20 martie 2015 - 21:54, said:

In amiabila celalalt a scris ca isi recunoaste vinovatia in casuta de jos?
Daca nu, Grupama incearca sa injumatateasca cheltuiala cu reparatia , si ce e mai grav pt tine, vei plati mai mult la reinnoire rca daca lasi dupa ei...


Daca nu sunt victime politia nu te primeste sau nu vine la accident...te trimite la amiabila
Nu te trimite nici un agent fara sa faca procesul-verbal, mai exista varianta ca un sofer sa fi tras pe nas sau la masea, caz in care asiguratorul nu te despagubeste, te-ai gandit la asta?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate