Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 

Sfaturi achizitie produse Xiaomi (site-uri, transport, durata, taxe)

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4892 răspunsuri în acest subiect

#1693
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.872
  • Înscris: 19.08.2006

 [mc]xtrem, on 09 iunie 2016 - 09:42, said:



Exista si posibilitatea ca posta sa faca vama si sa iti trimita coletul la adresa. Poate e cineva pe aici care ne poate explica cum se procedeaza.
Da..îți trimit ei o hârtie pe care trebuie sa o înapoiezi semnata si fac ei vama in locul tau..insa ia un comision ca dhl la fiecare colet si cer acte când ai colet in vama...deci nu merita deloc!! Mie la primul colet prin Ems mia venit hârtia aia..am citit-o si am bagat-o pe foc!! Am trimis mail la bsi si max 1 zi îmi sta un colet acolo...le trimite la posta vamala sau locala...
Ciudata e ca ultimele 2 colete Ems au venit acasă..erau retur niste telefoane ..dar pe colete era un sticker pe care scria deschis de posta romana pentru control vamal..si se vedea ca erau deschise ..dar a fost totul ok!!
Oricum la bsi trimiteți mail când vedeți ca a ajuns coletul..pe primul al meu l-au ținut javrele 7 zile si nu mai pleca de acolo..am aflat mailul..am trimis un mail sugestiv numai cu niste cuvinte de dulce si gata!! De acum încolo max 1-2 zile sta in bsi..le dau numele si tracking no si gata!! Deci nu recomand posta ca împuternicit...e tot un fel de dhl..cu taxa si acte...
Recomand totuși fedex..taxa e doar 2.5% din valoarea totala a coletului...pe care il primești când il aduce acasă.. Plus TVA aferent..taxa respectivă e pt ca plătesc ei TVA in locul tău!! O sa încerc odată si fedex..așa ca fapt divers!!

#1694
bogdanbotezatu

bogdanbotezatu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 494
  • Înscris: 27.01.2014
Promotie pe gearbest varianta pe auriu, in depozitul din China: XIAOMI Redmi Note 3 Pro 3GB RAM 32GB ROM costa $184.89, iar XIAOMI Redmi Note 3 Pro 2GB RAM 16GB costa $164.89

Editat de bogdanbotezatu, 09 iunie 2016 - 15:34.


#1695
ionix2727

ionix2727

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 26.08.2011
Salut baieti, sunt la prima comanda din china.... am un total de 5 colete din care unul este din europa si a si ajuns fara costuri suplimentare, pe acesta nu am avut nici track no. , intrebarea mea este urmatoarea.... mai am inca 4 colete de ridicat unul livrat de catre postnl, unul de china post si 2 colete de catre flyt express. Cel de pe china post a ajuns deja la bsi cu status primit la expeditor, in cazul acestuia care este procedura trebuie sa iau legatura cu cei de la bsi bucuresti sau va veni direct la vama din orasul meu (tg-jiu)?
Referitor la cel livrat prin PostNL acesta va venii direct la posta cu aviz, sau tot la vama? Acesta apare ca fiind inca in tranzit catre romania.
La urmatoarele 2 livrate prin serviciul flyt express imi arata ca au ajuns in tara la unul avand status "end of tracking delivery in 5-8 days" daca introduc track no pe pagina postei imi spune ca nu exista. Acestea vor venii direct la vama ?
In cazul in care vin la vama voi fi instiintat sau va trebuii ca saptamana viitoare sa fac o vizita?
O alta intrebare este daca voi mai platii ceva suplimentar? Valoare declarata pe colete este sub 10$, dar din ce am mai citit pe forum am inteles ca unora li s-a solicitat o copie dupa factura la vama respectiv bsi bucuresti.
Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat. Mentionez ca am facut comanda pe banggood

#1696
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.872
  • Înscris: 19.08.2006
Nl post posibil să vină acasă..depinde dacă e priority sf..celelalte în vamă 99%..cel puțin la noi la tgjiu așa e..ce și în colete?? Dacă ai hude,folii nu îți cer nimic doamnele acolo...dacă ai altceva..și ai valoare peste 10€ plătești tva si taxa vsmala..depinde CE produse ai..bafta!!

#1697
ionix2727

ionix2727

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 26.08.2011
In 1 sunt doua interfete de diagnoza.... una wifi si una vagcom pe usb deci nu e foarte voluminos si si ca si valoare nu e foarte mare in unul sunt niste componente auto ex: comanda la geamuri electrice.... un conector de plastic o carcasa de cheie auto si niste magneti iar in celalalt iarasi o componenta auto (spirala airbag) si restul maruntisuri 2 lentile acrilice si 2 vreo 3 comutatoare, in ultimul sunt 2 transmitatori wireless pt camera de mers cu spatele, 1 camera, si o bratara de silicon pt ceas ma gandesc ca nu sunt enormitati.....

#1698
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.872
  • Înscris: 19.08.2006
Poate scapi fără să dau nimic...spui că ești la prima comanda si nu știai..zici ca au fost 2-3 dolari bucată..

#1699
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.597
  • Înscris: 25.04.2008

 bogdanbotezatu, on 09 iunie 2016 - 15:30, said:

Promotie pe gearbest varianta pe auriu, in depozitul din China: XIAOMI Redmi Note 3 Pro 3GB RAM 32GB ROM costa $184.89, iar XIAOMI Redmi Note 3 Pro 2GB RAM 16GB costa $164.89

Pacat de probabilitatea taxelor ...

#1700
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.872
  • Înscris: 19.08.2006
Ce ziceți?? Îmi vine acasă? Jegurile de la gearbest au zis ca au trimis prin be post..Dar nu prea pare...zice customs cleared..Dar sa vedem..cer refund dacă dau la vama ceva!!

Și asta..ce înseamnă ROBUHA??

Fișiere atașate



#1701
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.597
  • Înscris: 25.04.2008
Am pus o comanda pe Aliexpress, magazinul Goldway, livrare seller shipping method sau cum ii zice ~ $16, care promite no taxes.
Un Redmi 3, de facut cadou. Cautam ceva care sa mearga si pe Digi si cu autonomie cat mai mare.
Va anunt cat de repede ajunge.

#1702
ionix2727

ionix2727

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 26.08.2011
Cele livrate prin post nl ajung cu curier la adresa sau la posta de cartier

Cele livrate prin post nl ajung cu curier la adresa sau la posta de cartier

#1703
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.574
  • Înscris: 22.07.2004
alinator, numarul ala e de la posta belgiana. Cu post nl e la nororoc. Inainte ajungeau acasa. Mie mi-au ajuns si in vama. La fel si Sweden post.

#1704
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.872
  • Înscris: 19.08.2006

 [mc]xtrem, on 10 iunie 2016 - 12:50, said:

alinator, numarul ala e de la posta belgiana. Cu post nl e la nororoc. Inainte ajungeau acasa. Mie mi-au ajuns si in vama. La fel si Sweden post.
yunexpress e posta belgiana? Mă mir că scrie China...nr tracking trebuia să scrie cu be în fața..sweden post garantat ajunge la Vama...nl post dacă e normal mie îmi vine acasă..dacă e priority sf vine în vamă cu un sticker galben sau verde..nu mai rețin!!!

 natarau, on 10 iunie 2016 - 10:48, said:

Am pus o comanda pe Aliexpress, magazinul Goldway, livrare seller shipping method sau cum ii zice ~ $16, care promite no taxes.
Un Redmi 3, de facut cadou. Cautam ceva care sa mearga si pe Digi si cu autonomie cat mai mare.
Va anunt cat de repede ajunge.
.și cu ce îți vine? Dl mag ala a luat un coleg de aici un 3 oro si a venit în vamă...nl post priority sf..ok așteptăm detalii cu seller shipping method să vedem dacă vine acasă...pt ce a luat 16$???

#1705
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.597
  • Înscris: 25.04.2008
$16 pentru EU express, care Jura ei că nu-ți ia taxe vamale sau TVA.
La 20 de minute după, mi-au dat mesaj zicând că nu mai pot trimite decât cu standard shipping sau dhl și că nu mai garantează de taxe.
Am anulat rapid comanda și am luat de la TopOne cu dhl. $10 mai scumpi, dar fără emoții.

#1706
Sirrr

Sirrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 24.03.2006
Iti multumim de feedback. Si eu ii urmaream pe cei de la Goldway; vazusem ca au preturi bune plus shipping-ul "fara taxe" mai ieftin. Insa se pare ca singura sursa de incredere de pe ali ramane tot TopOne.

#1707
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.674
  • Înscris: 04.12.2008

 alinator, on 08 iunie 2016 - 10:59, said:

Cv e mai de colet?? Serioși ăștia de la spemall? Pe bună 2 ani garanție europeană...unde?? Și 193E vine acasă? Ai ales eu free duty??


ROISSY AGENCE FRANCE 2016-06-10 14:46:00 Shipment in transit
Roissy FRANCE 2016-06-10 14:43:00 Transit In
Roissy FRANCE 2016-06-10 14:43:00 Shipment in transit ( Scan location : Roissy - Paris - FR)
Roissy CDG FRANCE 2016-06-08 12:22:00 Inbound linehaul scan (Scan location : TETHYS)
Hongkong HONGKONG 2016-06-07 05:49:00 Sorting in progress at local branch,Remark: item ready for despatch
Hongkong HONGKONG 2016-06-07 05:47:00 Arrived at Depot.
CHINA 2016-06-05 20:04:28 The item has been departure the transport center of SF.
CHINA 2016-06-05 15:50:21 The item has been arrival the transport center of SF.
CHINA 2016-06-04 13:34:21 Electronic information has been received

E in Franta in momentul de fata,se afla in posesia Chronopost,sper sa-l primesc marti sau miercuri daca totul merge bine.
Par a fi seriosi..cel putin in ultima vreme,din cate am citit pe alte forumuri din afara (Spania/Italia).Atata timp cat nu comanzi de la majoritatea chinezilor produse in presale nu ar trebui sa fie probleme.
Prin EU-Express vamuirea se face in Franta.In Romania este livrat la usa de catre DPD.

Despre garantie....nu stiu,nu cunosc pe nimeni care sa fi avut nevoie de service-urile lor.Ei spun ca pentru 10 USD ofera doi ani de garantie in Europa si au doua service-uri (Spania/Italia) cu care colaboreaza.
Evident daca telefonul nu poate fi reparat aici in EU va fi trimis in China...si va trebui sa astepti ceva timp...
Astea sunt adresele la cele doua service-uri:

Our center of SAT guarantee in Spain is below:
Company: YMOVIL(Sergio J. Pau Fayos)
Address: Alzira-Valencia 46600 España
Telephone: 0034 601 11 08 33
Email: [email protected]
Contact: Sergio
From Mon to Fri: 09:00 AM-13:00 PM & 17:00 PM-20:00 PM

Our center of  guarantee in Italy is below:
Company: Telefonia San Felice
Address:via san felice,136/b ,40122 ,Bologna, Italy
Telephone: 0519915124
Email: [email protected]
Contact: Andrea Zhang
From Mon to Fri : 10:00~13:00 14:00~20:00

http://www.spemall.c.../Guarantee.html

Editat de mobilewave, 10 iunie 2016 - 21:15.


#1708
ionix2727

ionix2727

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 26.08.2011
Revin si eu cu intrebarea banala prin post nl prin livrare acasa va referiti la livrarea prin posta romana cu aviz sau prin un curier anume daca se face prin curier care este acesta?
In cazul in care coletul iti ajunge in vama esti notificat de acest lucru ?

#1709
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Salut.

Vreau sa trec si eu pe xiaomi, dar nu imi dau seama diferentele dintre ele(nici nu ma pricep prea mult).
Din ce am vazut redmi note 3 este cel mai bun, dar este prea mare pentru mine, iar la cele cu display de 5": redmi 3 pro, mi4, mi4i, nu vad diferentele dintre ele. Ce-mi recomandati, vreau o varianta cu 3gb ram?

Editat de nob0dy, 10 iunie 2016 - 22:23.


#1710
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.872
  • Înscris: 19.08.2006
Mi4i...preț de eu warehouse..nou nouț doar deschis si updatat sistemul!! Pm pt detalii...ms!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate