Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 

opinii pentru fundatia case

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
23 răspunsuri în acest subiect

#1
rrraaaddduuu

rrraaaddduuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 15.03.2015
Salutari tuturor si  rog cei care cunosc sa-si dea cu parerea.Atasez planul de detaliu de la fundatie din proiect(am la ext pereti de 30 si la interior pereti de 25) si alaturi modificarile pe care constructorul a zis ca le pot face ,,fara griji´´.Casa e doar parter  pe zidarie portanta cu placa doar la cota 0 armata cu o singura plasa sudata de fi 6.teren aproape plan ,din studiul geo reiese risc geotehnic scazut cat. 1. Ulterior stalpisorii ( de la cota 0 pana la cota + 2,80 )vor fi armati cu 4 bare de fi 14 si etrieri de fi 8. Va multumescPosted Image

Fișiere atașate



#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.312
  • Înscris: 16.07.2008
Problema ta fiind?

#3
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.868
  • Înscris: 04.12.2010
Si noi trebuie sa spunem daca a facut bine sau nu arhitectul? El stie cel mai bine in functie de o multime de parametri, de studiul geo, zona seismica...
Unde va fi casa, ca nici aceasta nu ne-ai spus?

#4
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.299
  • Înscris: 17.09.2013
ce mi-a atras atentia la prima vedere este grosimea peretilor interiori, nu ai nevoie de asa ceva , sunt prea grosi, gandestete ca o sa ii mai si tencuiesti, alege pentru interior caramida de 14-15 cm(in functie de prod) fiindca pierzi degeaba suprafata utila.
cat despre modificari mai degraba mai pui ceva bani si folosesti bare de 16 decat etrieri de 8(care pot fi foarte bine de 6 -deoarece se monteaza din 20 in 20 cm).

Restul modificarilor sunt ok.

L. edit
Mi se pare mie sau vrei sa inlocuiesti armatura , barele de fier din fundatie cu plasa?
daca da , este o idee proasta

Editat de joseph_lacroix, 18 martie 2015 - 15:41.


#5
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.509
  • Înscris: 04.05.2007
Mai ai un topic pe exact aceiasi tema: http://forum.softped...or-care-cunosc/, doar un pic mai jos fata de asta de acum.
Crezi ca acum vei primi alte sfaturi?

Intr-adevar, pentru o casa doar parter se putea ca partea de jos sa nu fie armata si sa ai armata doar fundatia de la cota -1m. Dar cum nu stim toate detaliile, poate exista totusi niste explicatii de ce inginerul a ales solutia asta.
Repet, nu face lucruri dupa ureche sau ca asa zice constructorul. Daca esti nemultumit, de ce nu incerci sa vb cu structuristul sa vezi de ce a ales solutia asta? Daca nu, poti cere o alta opinie sau reproiectare.
Ceea ce vrei tu sa faci este cea mai proasta varianta la care te-ai putea gandi.

#6
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.801
  • Înscris: 25.07.2004
Daca-i zidarie portanta, obligatoriu grosimea peretilor trebuie sa fie de minim 25cm :) Ce a desenat constructorul este o prosteala :) Cu siguranta fundatia se putea face si altfel, dar conteaza ce este in studiul geo si unde este amplasata constructia

#7
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Fiind o constructie parter ,banuiesc cu planseu de lemn peste parter ,poti face modificarea care a zis constructorul..Peretii sunt obligatoriu de 25 de cm , nu baga in seama comentariul unde zice sa bagi de 15. Pentru orice zona se preteaza sa faci modificarea respectiva, avand in vedere , inca o data ca faci doar parter.O spun fara sa vad studiul geo deoarece latimea fundatiei de 50 cm se verifica cu siguranta la un teren de fundare slab. Am observat ca sunt 4 bare la un etrier de 20 x20 cm .Trebuia la minim 15 cm sa ai bara,dar lasa asa ca procentul de armare e ok pana la urma. Bafta.. Planseul e din lemn da???

#8
rrraaaddduuu

rrraaaddduuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 15.03.2015
Vreau sa fac lucrurile bine,doar ca constructorul la vederea proiectului si a terenului mi-a zis ca e prea mult fier in fundatie si mi-a dat ,, varanta lui´´. Eu nu sunt constructor si de aceea vreau sa stiu daca e buna propunerea sau nu ? Vreau doar sa dorm linistit si am zis ca terenul e aproape plan ,studiul geo e facut la fata locului si reiese risc geotehnic scazut cat. 1(dupa spusele celui care a facut studiul e pamant bun pentru constructii si nu e risc de alunecare). Adevarul e ca nu vreau sa fac economii acolo unde nu trebuie. Am revenit din nou cu acest topic pentru ca inainte nu am putut sa atasej detaliile(probleme cu imprimanta)  planseu din lemn. Mentionez ca placa e armata in proiect cu doua plase sudate de fi 8 si dupa modificare cu o singura plasa sudata de fi 6 credeti ca e bine ? Inca o dat multumesc tuturor celor care i-si dau cu parerea .

Editat de rrraaaddduuu, 18 martie 2015 - 16:16.


#9
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.509
  • Înscris: 04.05.2007
Dane, modificarea se poate face...dar cu acordul si stampila unui structurist. Nu cred ca este ok sa inducem faptul ca planurile pot fi asa, adaptate de oricine pe genunchi.

#10
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 779
  • Înscris: 21.07.2013
Nici-un structurist care a facut azi un proiect nu-l va modifica maine. Asta ar insemna ca nu stie ce vrea si clar pica de neserios in fata beneficiarului. Daca tu crezi ca ti-a incarcat casa cu prea mult fier si beton poti merge la un alt proiectant sa-i ceri parerea, dar fara sa-i arati ce a facut celalalt. Asta inseamna si alti bani. Ceea ce ti-a propus constructorul nu este o.k. si asta denota o lipsa de profesionalism din partea lui, pentru a-si usura munca. Niciodata, ca si constructor, nu trebuie sa propui unui beneficiar o alta solutie de construire decat cea data de Proiectant. Clar.

#11
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.208
  • Înscris: 28.07.2008
Nu inteleg cele 4 bare de jos de peste talpa , nu au etrieri? si cum adica se ridica pana la cota...? Mi se pare mie sau fierul nu e continuu de jos pana sus in fundatie?

#12
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Atunci fa dupa plansa. Te-am intrebat daca planseul de de lemn. Zona unde construiesti. Normal proiectantul a facut corect ,dupa stasuri .S au schimbat zonele seismice din 2013 . Daca nu vrei sa faci economie ,atunci fa cum ti a dat proiectantul.La constructor nu i e de fierul care l bagi tu in plus ci de faptul ca trebuie el sa lucreze mai mult.Eu ti am zis ca merge ,deoarece doar parter si planseu de lemn eu armez doar de la cota -0.60 fata de cota terenului . Mai jos de asta pun pana la cota de inghetz beton simplu bloc de 50x50 . Se verifica pentru un teren slab de fundare .Acum depinde si zona seismica. Deci unde faci casa.@ the _lion are dreptate , in definitiv nu ai voie sa modifici nimic ce ti a dat in proiect ,nu te incurajez sa faci asta .

Editat de dan_4_you2003, 18 martie 2015 - 17:49.


#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca esti mai pregatit, mai intelept, mai experimentat decat arhitectul/proiectantul, de ce ai mai apelet la ei? Doar ca sa-i faci prosti?

#14
rrraaaddduuu

rrraaaddduuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 15.03.2015
Pentru myshyk...daca citesti cu atentie ceea ce am scris eu ai sa-ti dai seama ca in nici un moment nu am luat in ras munca arhitectului,dimpotriva am muncit cinstit ca sa pot strange banii acestia si respect oricare munca cinstita.Scopul topicului era sa mai aflu o parere din partea altor oameni care stiu mai multe decat mine deoarece constructorul a venit cu o alta idee si eu nu stiam ce sa aleg....nu fac prost pe nimeni si daca nu esti capabil sa vii cu o conversatie constructiva mai bine nu-ti da cu parerea.Ce e rau in a cere o alta opinie?

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postrrraaaddduuu, on 18 martie 2015 - 19:36, said:

Pentru myshyk...daca citesti cu atentie ceea ce am scris eu ai sa-ti dai seama ca in nici un moment nu am luat in ras munca arhitectului,dimpotriva am muncit cinstit ca sa pot strange banii acestia si respect oricare munca cinstita.Scopul topicului era sa mai aflu o parere din partea altor oameni care stiu mai multe decat mine deoarece constructorul a venit cu o alta idee si eu nu stiam ce sa aleg....nu fac prost pe nimeni si daca nu esti capabil sa vii cu o conversatie constructiva mai bine nu-ti da cu parerea.Ce e rau in a cere o alta opinie?

Ai impresia, ca aici, pe forum, vei putea obtine o parere mai buna dupa povestile tale, decat parerea constructorului care a vazut cu ochii lui tot ce e acolo? Daca nu ai incredere ca ala stie meserie, cauti altul, nu cauti povesti pe forum.
Nu cei care-si dau cu parerea pe forum vor locui in acea casa. Pe ei ii doare-ncur, daca tiei, care le-ai urmat sfaturile, iti cade casa in cap.

Editat de myshyk, 19 martie 2015 - 07:59.


#16
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.509
  • Înscris: 04.05.2007

View Postmyshyk, on 19 martie 2015 - 07:56, said:

Ai impresia, ca aici, pe forum, vei putea obtine o parere mai buna dupa povestile tale, decat parerea constructorului care a vazut cu ochii lui tot ce e acolo? Daca nu ai incredere ca ala stie meserie, cauti altul, nu cauti povesti pe forum.
Nu cei care-si dau cu parerea pe forum vor locui in acea casa. Pe ei ii doare-ncur, daca tiei, care le-ai urmat sfaturile, iti cade casa in cap.

Pe constructor il intereseaza munca putina, facuta cat mai repede sa-si ia banii si fuguta la alta lucrare. Din moment ce este dispus sa faca o lucrare fara sa respecte proiectul este clar ce fel de constructor este el.
Ai urmatoarele alternative:
1. respecti planul actual
2. Ceri o reproiectare structuristului cu care ai facut proiectul
3. Ceri o alta opinie unui structurist / reproiectare.
Asta sunt sfaturile pe care ti le pot da, ceea ce faci vrei sa faci tu poti sa faci singurel, fara sa mai ceri opinii pe forumuri.

Editat de the_lion, 19 martie 2015 - 09:32.


#17
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.230
  • Înscris: 23.02.2007
cel mai usor este sa respecti proiectul care il ai.
daca constructorul zice ca e prea mult fier schimba-l urgent pana nu te doare capu'

#18
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 472
  • Înscris: 25.01.2012
Ai diriginte de santier? Daca nu, cauta unul repede. Rolul lui e sa se asigure ca proiectul nu contine erori si este pus in opera in mod corect. El te reprezinta in relatia cu constructorul, structuristul si arhitectul. Oricare dintre ei poate gresi iar el trebuie sa se asigure ca asta nu se intampla sau sa ceara masuri corective. Dirigintele nu trebuie sa fie un prieten, cunostinta, coleg de scoala al constructorului, daca se poate nici al structuristului. Planurile nu pot fi modificate decat de structurist. Constructorul doar executa, nimic mai mult. Daca observa erori in proiect le semnaleaza. Si dupa atitudine omul e neserios daca nu ti-a spus ca ai nevoie de acordul proiectantului pentru orice modificare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate