Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Sa construim o casa 2015-2019 Tamplarie si geamuri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
940 replies to this topic

#91
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
Depinde de multe lucruri, teoretic, acest aspect trebuia lamurit cu arhitect/proiectant, ei cred ca stiu sa faca niste calcule in functie de orientarea, dimensiunile si destinatia incaperilor.

Din punctul meu de vedere 1200 este limita inferioara pe inaltime, eu prefer ceva mai inalte, 1300, 1400 sau chiar 1500 daca urmeaza a se monta rulouri, ceea ce la tine nu cred ca este cazul.

#92
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 27.10.2005
Salut. Pentru niste usi de 900/2100, cu deschidere oscilobatanta (sunt langa niste vitrine mai mari respectiv langa un geam de bucatarie), trebuie folosita cercevea de usa, neaparat? Un producator mi-a spus ca-mi pune cercevea de usa daca tin neaparat, insa din punctul lui de vedere arata mai bine cu cercevea de geam si ca cerceveaua respectiva rezista lejer la dimensiunea asta. Cea de usa, in schimb, e mai mare si pusa fix langa vitrina / geam nu arata asa bine, in opinia lui.

Multumesc.

#93
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 xml, on 08 aprilie 2015 - 11:35, said:

Un producator mi-a spus ca-mi pune cercevea de usa daca tin neaparat, insa din punctul lui de vedere arata mai bine cu cercevea de geam si ca cerceveaua respectiva rezista lejer la dimensiunea asta. Cea de usa, in schimb, e mai mare si pusa fix langa vitrina / geam nu arata asa bine, in opinia lui.

Multumesc.

Tare "baiatul", sunt curios ce intelege el prin "cercevea de usa", pentru astfel de deschideri exista cercevea intermediara, oricum ea se foloseste ca cercevea de usa si sunt multi cei care nu au vazut in toata "cariera" lor o cercevea de usa.

#94
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 27.10.2005

 Dorel-TheSkillMaster, on 08 aprilie 2015 - 23:04, said:

Tare "baiatul", sunt curios ce intelege el prin "cercevea de usa", pentru astfel de deschideri exista cercevea intermediara, oricum ea se foloseste ca cercevea de usa si sunt multi cei care nu au vazut in toata "cariera" lor o cercevea de usa.

Poti sa detaliezi un pic, te rog? Exista cercevea de geam, intermediara si de usa? Sper ca nu ma trimiti (pe mine sau pe el) la dex pentru folosirea incorecta a termenului, pentru ca vad ca e definit ca si "Cadru în care este fixat geamul la o fereastră sau la o ușă".

#95
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
Stai linistit, cred ca si in dex explicatiile sunt incomplete ( cadru mobil, sau alta exprimare era mai potrivit), oricum, sa stam cu dex-ul langa noi, mi se pare usor exagerat.

Da, exista cercevea de fereastra (destinata ferestrelor), cercevea intermediara (destinata usilor secundare si ferestrelor de mari dimensiuni) si cercevea de usa (destinata usilor rezidentiale, de intrare in casa).

Ferestrele de mari dimensiuni nu le pot defini, n-am dex-ul langa mine, insa cand o fereastra are dimensiuni de usa, aceasta nu mai poate fi considerata tocmai o fereastra, sigur depinde si de modul de utilizare, insa cerceveaua intermediara nu se produce nici pentru usi rezidentiale si nici doar asa, ca n-au producatorii altceva de facut.

Pana la urma, totul se rezuma la bani, de la cerceveaua de fereastra, pana la cerceveaua de usa rezidentiala, este o diferenta greu de digerat.

Pentru a economisi bani se pot aplica tot felul de "idei" , insa cred ca trebuie specificate niste aspecte, care tin de functionarea ulterioara si aceste "idei" ar trebui aplicate in anumite conditii.

#96
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 27.10.2005

 Dorel-TheSkillMaster, on 10 aprilie 2015 - 06:45, said:

Stai linistit, cred ca si in dex explicatiile sunt incomplete ( cadru mobil, sau alta exprimare era mai potrivit), oricum, sa stam cu dex-ul langa noi, mi se pare usor exagerat.

Da, exista cercevea de fereastra (destinata ferestrelor), cercevea intermediara (destinata usilor secundare si ferestrelor de mari dimensiuni) si cercevea de usa (destinata usilor rezidentiale, de intrare in casa).

Ferestrele de mari dimensiuni nu le pot defini, n-am dex-ul langa mine, insa cand o fereastra are dimensiuni de usa, aceasta nu mai poate fi considerata tocmai o fereastra, sigur depinde si de modul de utilizare, insa cerceveaua intermediara nu se produce nici pentru usi rezidentiale si nici doar asa, ca n-au producatorii altceva de facut.

Pana la urma, totul se rezuma la bani, de la cerceveaua de fereastra, pana la cerceveaua de usa rezidentiala, este o diferenta greu de digerat.

Pentru a economisi bani se pot aplica tot felul de "idei" , insa cred ca trebuie specificate niste aspecte, care tin de functionarea ulterioara si aceste "idei" ar trebui aplicate in anumite conditii.

Multumesc. La mine sunt in situatia asta patru usi de acces din casa pe terase. Au 900/2080, nu doresc sa le pot incuia dinafara, deci intra la categoria "usi de balcon". La dimensiunea si functiile astea crezi ca ar fi bine sa fie construite cu cercevea intermediara? Profilele luate in discutie sunt Trocal 88 / Veka Softline 82 / Inoutic/Deceuninck Eforte 84 (parca) si Rehau Geneo. Am si una care va fi usa in toata regula, cu maner pe ambele parti, se incuie / descuie din ambele parti, etc. Asta va fi cu cercevea de usa si inchidere multipunct. Si cu pretul evident mai mare decat celelalte.

#97
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 xml, on 10 aprilie 2015 - 15:42, said:



Multumesc. La mine sunt in situatia asta patru usi de acces din casa pe terase. Au 900/2080, nu doresc sa le pot incuia dinafara, deci intra la categoria "usi de balcon". La dimensiunea si functiile astea crezi ca ar fi bine sa fie construite cu cercevea intermediara?

Pai, sunt balcoane sau terase, din punctul meu de vedere nu e acelasi lucru. La mine, frecventa de utiliziare a usii de balcon (cu cercevea de fereastra), este de 2/3 ori eu, de 2/3 ori "sefa", pe saptamana, in rest sta pe oscilobatare sau inchisa ("fereastra" este alba, executata bine, mai e si protejata, balconul fiind inchis), in aceste conditii eu as oferi garantie pe viata pentru o astfel de "fereastra".

Daca as avea o terasa, probabil usa de terasa ar fi cea mai utilizata.

Din cele patru usi, sunt aproape convins ca cel putin una din ele va fi cea mai utilizata piesa din toata tamplaria, aceea sigur ar trebui configurata ca o usa secundara.

Inca ceva, asa ca idee, in zona mea exista reprezentanti ai unor firme din Ungaria (inainte de asta, au fost reprezentantii unor renumite firme autohtone), problema lor cea mai mare este ca nu pot comanda usa rezidentiala cu cercevea intermediara, asa ceva nu exista. Daca vor cercevea intermediara, aceasta vine echipata ca usa de balcon.

Acum, ideea e ca, ferestrele de mari dimensiuni cu cercevea intermediara ar trebui (in functie de "reteta" producatorului) sa fie mai bune decat cele cu cercevea de fereastra, pretul lor va fi mai mare, deci, problema se pune daca merita sau nu, parerea mea este ca merita. Daca banii sunt o problema, asta nu inseamna ca nu merita, ci ca nu ne permitem, totusi putem face un efort macar pentru anumite piese, sau nu.

Din punctul meu de vedere, atunci cand vorbim despre destinatia profilelor, numele producatorului si seria profilului conteaza mai putin.

Un exemplu este Deceuninck, eu cred despre usa rezidentiala pe arcade 71 ca este mai buna decat usa rezidentiala pe E Forte.





#98
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 27.10.2005
Am inteles. Una e usa de balcon, la etaj, in dormitor.

Celelalte trei sunt de acces pe terasa, din living (doua) si din bucatarie (una). Sa zicem ca cea din coltul livingului nu va fi usa de circulat des pe ea.

Celelalte doua insa, vor fi "frecate" la greu. Partea mai trista este ca daca le facem diferit, ele fiind destul de aproape una de alta, s-ar putea sa arate ciudat, una mai groasa, alta mai subtire.

Cred ca va trebui sa le cer o schita ofertantilor, ca sa imi pot da seama cum va arata tot ansamblul.

Pe de alta parte, tocmai mi-a picat fisa ca nu trebuie sa folosesc aceleasi profile la toata casa. Nu cred ca la camera tehnica, la camara sau la bai imi trebuie profile cu izolare termica deosebita cand probabil ca le voi lasa des deschise pe aerisire. La fel la garaj. Poate acolo chiar merge termopan, nu tripan. Si cu economia facuta poate putem pune ce trebuie acolo unde trebuie.

#99
Don86

Don86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.04.2015
Salutare,

Sunt in faza de a alege tamplaria pentru casa, neavand cunostinte in acest domeniu, va rog sa ma ajutati cu o parere despre configuratiile de tamplarie primite de la diverse societati. Fiecare sustine ca au varianta cea mai buna pentru mine avand in vedere bugetul si calitatea. In privinta preturilor sunt diferente de pana la 20% ceea ce mi se pare suspect, avand in vedere ca toti sustin ca sunt prima mana.
Varianta 1.
Salamander AD
40mm, 4L-14Ag-4F-14Ag-4Plth4SEvo
Maco Multi-Matic
Toc AD5 68mm
Set Fero.: CC OO Std
Cercevea 5 camere Arte 80mm
Varianta 2.
Salamander Streamline 76 Round
T Climaguard Solar4 - F4 - LowE (40)
Winkhaus activPilot EVO Bronz
Toc 68mm
Cercevea rotunda Z mic 80mm
Varianta 3.
Salamander SL Round
T40/4S4+F4+LE4 2Ar
Siegenia Special
Toc fereastra 68mm
Set Fero.: DD+ Bz
Cercevea: Aripa 80m

Va multumesc anticipat.

Cu respect,

#100
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 Don86, on 18 aprilie 2015 - 16:24, said:


Sunt in faza de a alege tamplaria pentru casa,

Sa stii ca mai exista sii alte profile decit Salamander, din care a mai ramas doar numele la unii dintre fabricantii care-l folosesc!

iar 20% la cele 3 configuratii mi se pare chiar putin, pt ca n-au nimic comun ( serie profile, feronerie, sticla si foarte probabil si armatura )

Deci, comparam mere cu prune?

#101
Don86

Don86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.04.2015

 fastcojo, on 18 aprilie 2015 - 20:49, said:

Sa stii ca mai exista sii alte profile decit Salamander, din care a mai ramas doar numele la unii dintre fabricantii care-l folosesc!

iar 20% la cele 3 configuratii mi se pare chiar putin, pt ca n-au nimic comun ( serie profile, feronerie, sticla si foarte probabil si armatura )

Deci, comparam mere cu prune?

Multumesc pentru raspuns, inteleg la ce te referi. Eu am impresia ca sunt toate mere.
Dintre cele 3 variante tu pe care ai alege-o? Sau ce imi recomanzi?

#102
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Sincer, lucrind in bransa NU as alege Salamander, ci Veka!

Iar alegerea ar fi dupa producatorul  de tamplarie, nu doar dupa "reteta" vinduta de el!

In rest, cum am mai spus de nenumarate ori, as cumpara DOAR de la producator direct ( cu montajul sau!), nu de la dealerii unui producator aflat la zeci/sute de km departare de casa ta!

#103
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 03.02.2007

 fastcojo, on 19 aprilie 2015 - 07:51, said:

Sincer, lucrind in bransa NU as alege Salamander, ci Veka!

De acord!

 fastcojo, on 19 aprilie 2015 - 07:51, said:

as cumpara DOAR de la producator direct ( cu montajul sau!)...

Nu sunt de acord! Nimic nu califică un producător să aibe nepărat și oameni profesioniști specializați, care să se mai și deplaseze la 300-500 km doar pentru un montaj. Dacă ai utilaje performante, nu înseamnă automat că oamenii angajați devin montatori profesioniști

Edited by Digix, 19 April 2015 - 13:16.


#104
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 Digix, on 19 aprilie 2015 - 13:15, said:

De acord!



Nu sunt de acord! Nimic nu califică un producător să aibe nepărat și oameni profesioniști specializați, care să se mai și deplaseze la 300-500 km doar pentru un montaj. Dacă ai utilaje performante, nu înseamnă automat că oamenii angajați devin montatori profesioniști

Eu sunt deacord! Insa as prefera:

- firme care au investit milioane sau zeci de milioane de euro in tehnologii de ultima generatie (nu sunt prea multe in tara),
- firmele care pot respecta standardele impuse de producatorii de materii prime,
- firmele care au angajati competenti, care in viata lor au vazut si studiat cel putin un catalog al unui producator de profile si un catalog al unui producator de feronerie si care inteleg si sunt in stare sa puna in practica informatiile si recomandarile producatorilor.
- firmele care-mi pot oferi o sudura zero (sunt cateva in tara),
- firmele care-mi pot oferi tamplarie curbata cu profile armate (un singur producator poate face asta).
- firme care isi importa direct de la producatori materiile prime
- firme care au un flux de productie, flux care nu permite productia unei tamplarii dupa urechea lui "Dorel", ci dupa standarde , mai scazute sau mai ridicate, dar dupa standarde,

Mi se pare inutil sa lucrez direct cu ei , inteleg ca nu este rentabil pentru ei sa-mi aduca un angajat competent pentru mine si cativa clienti din zona mea. Astfel de firme, daca li se cere , echipeaza cu tamplarie cateva localitati mai mici in cateva zile.

Aceste firme, fiind putine la numar , sunt la sute de km departare de mine, parca ma "incomodeaza" o vizita in fabrica, nu m-as simti nici prea "in largul meu" sa-mi negociez pretul la tamplarie cu proprietarul unei afaceri de cateva milioane sau zeci de milioane de euro, si nici nu mi se pare normal sa fac asta.

Si asta tine doar de tamplaria in sine, care este doar o  parte din ceea ce inseamna un produs de tamplarie complet.

Bine, e destul de greu sa intelegi ce se intampla in acest domeniu, e greu sa intelegi ce este un produs de tamplarie complet.

Faptul ca nu multa lume poate intelege complexitatea domeniului, este vizibil in produsele achizitionate de clienti.

De aici "dezastrul" din casele oamenilor, care nu inteleg de ce, daca au incercat sa achizitioneze un produs de calitate, acesta nu include si un montaj de calitate si o consultanta de calitate.
Acest "dezastru" este rezultatul faptului ca, se achizitioneaza profile, feronerii, sticle coeficienti, foarte rar se achizitioneaza tamplaria in sine si extrem de rar se achizitioneaza un produs de calitate complet.

E adevarat, nu este la indemana oricui sa inteleaga importanta consultantei, nu este la indemana oricui sa inteleaga importanta montajului si nu este la indemana oricui sa inteleaga ca un producator de tamplarie adevarat nu poate face toate astea si nici nu trebuie sa le faca, este suficient sa produca tamplarie.

Pentru unii domeniul tamplariei se rezuma doar la profile sau feronerii, pentru altii la tamplaria in sine si la coeficienti, sunt foarte putini cei care ofera tamplarie completa de calitate, cred ca si aici sunt foarte putine firme in tara.

#105
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 fastcojo, on 19 aprilie 2015 - 07:51, said:

Sincer, lucrind in bransa NU as alege Salamander, ci Veka!

Iar alegerea ar fi dupa producatorul  de tamplarie, nu doar dupa "reteta" vinduta de el!

In rest, cum am mai spus de nenumarate ori, as cumpara DOAR de la producator direct ( cu montajul sau!), nu de la dealerii unui producator aflat la zeci/sute de km departare de casa ta!

Te referi la astfel de producatori? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jTgpIu4znNQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#106
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Nu stiu care parte din Veka NU S-A INTELES!

Aceea in care profilele oferite de ei sint BUNE?
Sau cea in care ei isi selecteaza producatorii, tocmai pt a nu aparea tampenii ca cele din poza anterioara?

Inca ceva:nu putem fi naivi si sa credem ca daca negociem un pret, scaderea obtinuta va fi din profitul firmei in cauza!

Pt ca se scade in primul rind din pretul materialelor, implicit al calitatii lor, apoi din manopere si consumabile!

Deci, prefer sa stiu ca firma x, care a investit milioane, face fix aceeasi reteta ( din cele citeva pe care le are in programul de calcul) si la 2 si la 200 de ferestre!

Si nu o reteta la cel care se tocmeste, si o alta la cel care nu se tocmeste!

De ce trebuie clientul final sa-si aleaga producatorul de la sute de km, daca in orice judet exista cel putin un producator de vaza????

#107
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012

 fastcojo, on 19 aprilie 2015 - 22:19, said:

De ce trebuie clientul final sa-si aleaga producatorul de la sute de km, daca in orice judet exista cel putin un producator de vaza????
Pentru ca este mai ieftin?
A, stai ca ai zis ca ieftin este mai slab calitativ...Posted Image
Deci, dupa logica asta ar trebui sa caut ce este mai scump. Hai ca nu mai inteleg nimic...

#108
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 fastcojo, on 19 aprilie 2015 - 22:19, said:

De ce trebuie clientul final sa-si aleaga producatorul de la sute de km, daca in orice judet exista cel putin un producator de vaza????


S-o crezi tu, la mine in judet nu exista nici unul "de vaza" si sunt cativa care lucreaza cu Veka, unul dintre ei a investit anul trecut, incredibil, un centru de curatare mai batran decat mine si are senzatia ca are fabrica.

Stiu, tu esti de prin moldova si acolo exista producatori ceva mai dezvoltati, eu stau langa Madrugada si desi nu a fost in totdeauna ceea ce este azi, astia ai mei  abea se trezesc striviti, mie imi place de ei, sunt asa de simpatici cand se lauda cu "investitiile", iar eu ii incurajez, din pacate au pierdut trenul.

In rest, sunt deacord si eu recomand in primul rand veka, cam din aceleasi motive, atat ca la mine nu au de unde selecta.

Eu am pus filmul ala, pentru ca la mine desi sunt usor diferite utilajele pe care lucreaza baietii, nu e foarte mare diferenta, asadar trebuie sa recomand dealerii si incet, incet inteleg si eu ca nu mai e cale de intoarcere, dealerii au rolul lor si trebuie sa ne adaptam.

De fapt, eu cred ca pentru o tamplarie buna, ar trebui sa ne cautam si dealer-ul pe la cateva sute de km, daca la noi stam prost. Oricum la asta se va ajunge, mai sunt insa niste faze, una din ele este ca cel din film sa devina si el dealer, s-o dea in bara si ca dealer, dupa care vom avea o piata civilizata de tamplarie.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 19 April 2015 - 23:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate