Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...
 Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva
 Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...
 

Casa P+1 Proiect-pareri - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015
Salutare. Am facut proiectul pt ceea ce vreau sa construiesc. As avea nevoie de niste pareri..sfaturi..caut si ekipa in Constanta daca aveti pe cineva de laudat la preturi accesibile. Multumesc

#2
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Poststancumarinel, on 19 februarie 2015 - 19:04, said:

Salutare. Am facut proiectul pt ceea ce vreau sa construiesc. As avea nevoie de niste pareri..sfaturi..caut si ekipa in Constanta daca aveti pe cineva de laudat la preturi accesibile. Multumesc

Nu postezi si d-ta ceva? Caci stii cum se zice : ""dupa sac si carpala'".. Poate eu laud pe cineva, dar lucrarea d-tale nu e de ""nasul lor"".Posted Image

#3
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015
Attached File  attachment_1424358351260_SKMBT_C22015021913230.pdf   5.85MB   104 downloads

#4
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Poststancumarinel, on 19 februarie 2015 - 19:13, said:

Ar fi bine sa stergi indicatorul.. asta asa ca sfat intre pamanteni..Posted Image

#5
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015

View Postandreilesan, on 19 februarie 2015 - 19:15, said:


Ar fi bine sa stergi indicatorul.. asta asa ca sfat intre pamanteni..Posted Image

La ce indicator te referi?

#6
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Eu as muta usa de la dressing din hol in dormitor. E cam neplacut sa te intalnesti cu cineva pe hol in lenjerie/pijama mai ales cand ai musafiri.
Colegul se refera la datele cu numele tau si semnaturile din partea dreapta jos.

Edited by Ditian, 19 February 2015 - 19:39.


#7
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015
Multumesc Ditian..e buna sugestia

#8
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Poststancumarinel, on 19 februarie 2015 - 19:04, said:

... As avea nevoie de niste pareri..sfaturi..caut si ekipa in Constanta..
Pamantene, ai nevoie de pareri, sfaturi doar cu privire la echipa sau primesti si ceva critici, sugestii, recomandari privind proiectul?

Edited by andreilesan, 19 February 2015 - 19:44.


#9
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015

View Postandreilesan, on 19 februarie 2015 - 19:44, said:


Pamantene, ai nevoie de pareri, sfaturi doar cu privire la echipa sau primesti si ceva critici, sugestii, recomandari privind proiectul?

Proiectul este gata. Am nevoie de parerile cunoscatorilor despre cum este inchegat si recomandari pt echipe.

#10
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Poststancumarinel, on 19 februarie 2015 - 19:48, said:

Proiectul este gata. Am nevoie de parerile cunoscatorilor despre cum este inchegat si recomandari pt echipe.
Am vazut ca este gata pe hartie si m-am gandit ca s-ar fi putut aduce ceva imbunatatiri chiar si in faza asta.. Avand in vedere ca in zona d-tale nu sunt gaze (sau cel putin asa stieam eu) presupun ca te vei incalzi cu lemne.. caci electric - ar fi scump.. Si atunci ziceam  sa te intreb din ce vei zidi-o si sa-ti sugerez sa o '"imbraci"" mai bine decat 5cm pe pereti, caci la placa de pe sol si ultimul planseu nu m-am prins cat ti s-a recomandat de catre proeictant.
Acum d-ta decizi daca esti deschis la astfel de sfaturi sau nu, si nu-i nici-o suparare.Posted Image

#11
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015

View Postandreilesan, on 19 februarie 2015 - 20:12, said:


Am vazut ca este gata pe hartie si m-am gandit ca s-ar fi putut aduce ceva imbunatatiri chiar si in faza asta.. Avand in vedere ca in zona d-tale nu sunt gaze (sau cel putin asa stieam eu) presupun ca te vei incalzi cu lemne.. caci electric - ar fi scump.. Si atunci ziceam  sa te intreb din ce vei zidi-o si sa-ti sugerez sa o '"imbraci"" mai bine decat 5cm pe pereti, caci la placa de pe sol si ultimul planseu nu m-am prins cat ti s-a recomandat de catre proeictant.
Acum d-ta decizi daca esti deschis la astfel de sfaturi sau nu, si nu-i nici-o suparare.Posted Image

Mai nou au venit gazele si in Poiana..pana la sf anului primaria se lauda ca cei dornici sa le aibe in casa..ca doar nu au dus instalatia pana acolo ca sa astepte ei cu incasatul..iar la placa de pe sol..cum ma sfatuiesti sa o izolez mai bine?

Deci zidaria va fi din BCA si cu polistiren de 10

#12
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Mie imi place , ai facut treaba buna.

#13
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Poststancumarinel, on 19 februarie 2015 - 20:27, said:

Mai nou au venit gazele si in Poiana..pana la sf anului primaria se lauda ca cei dornici sa le aibe in casa..ca doar nu au dus instalatia pana acolo ca sa astepte ei cu incasatul..
Felicitari, atunci e mult mai comod, decat cu lemnele. Si cat ti-ai propus sa platesti anual pentru incalzire  sau cati mc vrei sa consumi anual?

View Poststancumarinel, on 19 februarie 2015 - 20:27, said:

iar la placa de pe sol..cum ma sfatuiesti sa o izolez mai bine?
Eu as monta minim 20cm de polistiren pe orizontala si apoi cate 10cm pe verticala pe fiecare fata a elevatiei, atat interior cat si exterior.
Iar la ultimul planseu as asterne cel putin 20cm de vata cu posibilitatea sa cresc grosimea pana la 40cm.

View Poststancumarinel, on 19 februarie 2015 - 20:27, said:

Deci zidaria va fi din BCA si cu polistiren de 10
Sub 15cm de polistiren nu as cobora, in cazul d-tale, fiind vorba de zona climatica I.
Si tamplaria ti-as recomanda cu valoarea medie a coeficientului de transfer termic in jur de 1,0 W/(mpK).Posted Image

P.S. Daca te-am ""deranjat'" - da-mi un semn si te-am lasat in pace. Si inca ceva - nu vand materiale de constructie, termoizolatii, tamplarie, etc.

Edited by andreilesan, 19 February 2015 - 20:59.


#14
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015

View Postandreilesan, on 19 februarie 2015 - 20:57, said:


Felicitari, atunci e mult mai comod, decat cu lemnele. Si cat ti-ai propus sa platesti anual pentru incalzire  sau cati mc vrei sa consumi anual?

Eu as monta minim 20cm de polistiren pe orizontala si apoi cate 10cm pe verticala pe fiecare fata a elevatiei, atat interior cat si exterior.
Iar la ultimul planseu as asterne cel putin 20cm de vata cu posibilitatea sa cresc grosimea pana la 40cm.

Sub 15cm de polistiren nu as cobora, in cazul d-tale, fiind vorba de zona climatica I.
Si tamplaria ti-as recomanda cu valoarea medie a coeficientului de transfer termic in jur de 1,0 W/(mpK).Posted Image

P.S. Daca te-am ""deranjat'" - da-mi un semn si te-am lasat in pace. Si inca ceva - nu vand materiale de constructie, termoizolatii, tamplarie, etc.

Mai toate ce imi spui pt mine sunt complet noutati..dar continua..si apoi ma voi interesa mai bine ce si cum..la tamplarie nu inteleg ce vrei sa spui cu valoarea media a coeficientului de transfer termic..zi mi mai pe intelesul unui necunoscator. Multumesc

#15
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Poststancumarinel, on 19 februarie 2015 - 21:02, said:

Mai toate ce imi spui pt mine sunt complet noutati..dar continua..si apoi ma voi interesa mai bine ce si cum..
Multumesc. Sunt noutati nu doar pentru d-ta, ci si pentru multi proiectanti din Constanta. Asa ca daca vrei sa te interesezi - atunci va trebui sa fac referi la niste normative si legi, ca sa ia la cunostinta persoanele pe care le vei intreba.
Spre exemplu, in decembrie 2010 s-a modificat Normativul C107/1 (adica 4 ani in urma) si acolo s-au stipulat valorile maxime a coeficientilor de transfer termic pentru toate constructiile noi care urmeaza sa fie construite de la 01.01.2011..
Un alt exemplu, ceva mai devreme, in 2009 prin OUG18 s-a stabilit ca toate cladirile noi sau reabilitate termic sa fie incadrate la valoarea consumului anual specific aferent incalzirii sub 100 kWh/(mp an). Iar cu termoizolatiile care sunt trecute la d-ta in proiect, atingerea acestui obiectiv este imposibila, doar daca sa stai in frig ca sa consumi putin.

View Poststancumarinel, on 19 februarie 2015 - 21:02, said:

..la tamplarie nu inteleg ce vrei sa spui cu valoarea media a coeficientului de transfer termic..zi mi mai pe intelesul unui necunoscator. Multumesc
""Pe intelesul unui necunoscator"" zici? Si cand mergi la o firma care ofera tamplarie ce parametri le ceri sa respecte? Multe, unul dintre care e valoarea coeficientului de transfer termic.
Deocamdata ma opresc aici. Iar daca esti interesat sa afli mai multe te voi directiona catre niste topicuri de unde ai putea sa te informezi mai bine.

P.S. Inca ceva, pe langa faptul ca nu vand materiale,  nu emit nici Certificate Energetice din care gasesti pe orice colt de drum la pret incepand cu 300 de lei.Posted Image

#16
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015
La cam cat estimati costul constructiei la rosu..fara mana de lucru..construita din BCA si tigla metalica la acoperis?

#17
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Poststancumarinel, on 20 februarie 2015 - 00:31, said:

La cam cat estimati costul constructiei la rosu..fara mana de lucru..construita din BCA si tigla metalica la acoperis?
Fara o anitmasuratoare nu ai cum sa estimezi ceva. Nu ai primit antimasuratoarea de la proiectanti?

Fara 500 Euro/mp eu zic ca nu ai cum sa obtii o constructie care sa raspunda tuturor exigentelor, ma refer la gata.Posted Image

#18
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015

View Postandreilesan, on 20 februarie 2015 - 07:05, said:


Fara o anitmasuratoare nu ai cum sa estimezi ceva. Nu ai primit antimasuratoarea de la proiectanti?

Fara 500 Euro/mp eu zic ca nu ai cum sa obtii o constructie care sa raspunda tuturor exigentelor, ma refer la gata.Posted Image

La rosu ma refer..deocamdata la stadiul asta ma incadrez..cineva mi.a cerut 28e mp..daca aruncati o privire pe proiect sunt cam 152mp total. Credeti ca este un pret ok pt manopera la rosu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate