Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

" Viermisori " in CASA!

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
cristi2004_1

cristi2004_1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.02.2015
AM NEVOIE DE AJUTOR!
M-am mutat in casa noua din noiembrie anul trecut si de vreo 2 luni am o problema destul de mare din punctul meu de vedere, si anume: peste tot in casa gasesc un fel de viermisori mici cu multe picioare, capul negru si de o culoare usor rosiatica ( vezi poze ). Se gasesc practic peste tot, cei mai multi i-am gasit pe scari. Initial am zis ca sunt de la flori, am facut fel de fel de tratamente, dar degeaba. Am eliminat florile din discutie cand am descoperit vreo 2 viermisori pe perete acoperiti de vopsea labavila ( deci erau dinainte sa ma mut - nu sunt de vina florile ). Mai mult de atat, casa este de fapt un duplex, iar jumatatea cealalta nu este locuita, in schimb este plina de acesti mici " viermisori ". Precizez ca absolut totul este nou!
Va rog daca ma puteti ajuta, daca a mai avut cineva asa ceva, daca stie cineva ce sunt carcalacii astia, de unde vin, cu ce se hranesc, etc.
Casa este facuta din beton cu peretii din BCA placati cu rigips la interior, peretii interiori despartitori sunt din rigips cu vata minerala. Constructia a inceput in martie 2014 iar in noiembrie eu m-am mutat in ea. Am fosa in curte, nu este legata la canalizare.
Va rog mult daca are cineva vreo idee sa o impartaseasca cu mine!
Multumesc mult!

Attached Files



#2
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Cred ca peretii au fost infestati inca din momentul constructiei. Cine naiba stie de unde au fost tinute materialele folosite acolo....
Dar cred ca o firma de servicii DDD te poate ajuta cu siguranta.

#3
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Verifica foarte atent la tocurile usilor si aerisiri...eventual pulverizeaza ceva insecticid...

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Pare o varietate de silverfish.

#5
cristi2004_1

cristi2004_1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.02.2015
Multumesc pentru " incurajari " BodCasa

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ai dusumele din material lemnos/osb/parchet melaminat? Daca da, atunci sunt carii, cauta la chimicale, exista doua tipuri de solutii care se dau, a si b, iti vor explica cei de acolo cum se procedeaza.

#7
cristi2004_1

cristi2004_1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.02.2015
Deratizarea nu este o problema, oricum o s-o fac, dar nu este rezolvarea!
Deratizarea este doar o solutie pentru moment atata timp cat nu descopar care este problema, de unde provin, care este sursa, pentru a putea prevenii!
De aceea v-am cerut ajutorul, poate s-a mai intalnit cineva cu situatia asta!

Myshyk, am parchet, dar carcalacii astia cred ca sunt dinainte de a monta parchetul, am gasit vreo doi " incastrati " in lavabila care s-a dat inainte de montarea parchetului. In cealalta parte de duplex de abea de ieri s-a inceput montarea parchetului, nu cred ca aveau cum sa fie de la parchetul melaminat. Ce mai am de lemn este acoperisul! Eu ma gandeam sa nu fie de la fosa, am gasit multi in lavoare si in cada.

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,561
  • Înscris: 17.04.2006
Pai cei de la deratizare iti gasesc si sursa.

#9
cristi2004_1

cristi2004_1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.02.2015

 Sef-chenko, on 17 februarie 2015 - 18:45, said:

Pai cei de la deratizare iti gasesc si sursa.

Recomanzi vreo firma?

#10
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Carabus.

Respectiv, in poze, larva acelui carabus. Nu este silverfish si nici cariu.

#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,561
  • Înscris: 17.04.2006
Nu stiu in Rmania.
In Olanda am asistat la o procedura de deratizare, aveau niste scule SF si a durat o saptamana toata operatiunea.

#12
cristi2004_1

cristi2004_1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.02.2015

 Super Chief, on 17 februarie 2015 - 18:48, said:

Carabus.

Respectiv, in poze, larva acelui carabus. Nu este silverfish si nici cariu.

M-am uitat pe net, seamana cu ce am gasit eu. Daca asa ar fi, oare de ce nu am gasit nici un adult pana acum?!
Ai idee pe unde stau astia? Pe unde pot sa-i gasesc in casa?

#13
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Poate adultii sunt morti sau plecati in lume. Nu sunt pisici sau gaini sa aiba grija de pui pana mai tarziu.

#14
cristi2004_1

cristi2004_1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.02.2015

 Super Chief, on 17 februarie 2015 - 19:01, said:

Poate adultii sunt morti sau plecati in lume. Nu sunt pisici sau gaini sa aiba grija de pui pana mai tarziu.

De acord cu tine, dar sunt atat de multi, gasesc minim 5 larve d-astea pe zi, media e undeva la 10 - 12 / zi. Oare sa fie atat de multi carabusi?! Si parca am citit ca astia isi depun ouale in pamant, iar la mine nu a fost decat beton si BCA!

#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

 Sef-chenko, on 17 februarie 2015 - 18:45, said:

Pai cei de la deratizare iti gasesc si sursa.
Posted Image  DERATIZÁRE s.f. Acțiunea de a deratiza și rezultatul ei; operație sanitară de stârpire a șoarecilor și șobolanilor. [< deratiza].
Vrei sa spui:
DEZINSÉCȚIE ~i f. Operație de distrugere a insectelor dăunătoare cu ajutorul unui insecticid. [Art. dezinsecția; G.-D. dezinsecției; Sil. -ți-e] /<fr. désinsection

Edited by stlk, 17 February 2015 - 19:08.


#16
cristi2004_1

cristi2004_1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.02.2015

 Sef-chenko, on 17 februarie 2015 - 18:49, said:

Nu stiu in Rmania.
In Olanda am asistat la o procedura de deratizare, aveau niste scule SF si a durat o saptamana toata operatiunea.

Ai mei au apelat anul trecut la o firma de profil pentru o deratizare, si sincer am fost dezamagit de prestatia lor. Mai mult, am dus si niste " probe " din carcalacii astia la cei mai tari din deratizare din Bucuresti, si ziceau ca sunt de la flori, de asta am tratat prima data toate florile, dar degeaba!

 stlk, on 17 februarie 2015 - 19:08, said:

Posted Image  DERATIZÁRE s.f. Acțiunea de a deratiza și rezultatul ei; operație sanitară de stârpire a șoarecilor și șobolanilor. [< deratiza].
Vrei sa spui:
DEZINSÉCȚIE ~i f. Operație de distrugere a insectelor dăunătoare cu ajutorul unui insecticid. [Art. dezinsecția; G.-D. dezinsecției; Sil. -ți-e] /<fr. désinsection

Da Stlk, ai dreptate, dezinsectie, nu deratizare, cred ca ideea era ca oricum cei care fac deratizare fac si dezinsectie, asa ca se accepta greseala, sfatul era sa apelez la o firma de profil!

 cristi2004_1, on 17 februarie 2015 - 18:54, said:


M-am uitat pe net, seamana cu ce am gasit eu. Daca asa ar fi, oare de ce nu am gasit nici un adult pana acum?!
Ai idee pe unde stau astia? Pe unde pot sa-i gasesc in casa?

Nu cred ca sunt, larvele de carabusi au cca 16 mm, ai mei au 2-3 mm

#17
cristi2004_1

cristi2004_1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.02.2015
Habar nu am pana la urma ce naiba sunt lighioanele astea!

#18
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Focul sterilizează Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate