Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

TPLINK WR 841N - fara ipv6?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 30.07.2009
Salut,

Dupa 2 ani de folosinta a routerului model tp link wr841N se pare ca am probleme cu obtinerea unei adrese ipv6. Pana sa reinstalez windows-ul, viteze normale si decente de 10MB/s iar placa de retea functiona la 100mbps. Dupa reinstal, observ ca aveam 1MB/s download speed, astfel ca am instalat driverul placii de retea (integrata) direct de pe site-ul producatorului, iar viteza a revenit la normal. Dar recent am descoperit ca iar am viteza de 1MB/s download iar placa de retea functioneaza la 10mbps daca am cablul tras prin router. Cablul tras direct la pc scrie 100mbps pe adaptor. Iar mai nou se pare ca nu am nici adresa ipv6.

Am incercat upgrade firmware router, reinstalat driverul placii de retea, resetat router la setari de baza...nimic nu functioneaza. Ce e de facut?

Attached Files



#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostWarpS, on 15 februarie 2015 - 22:46, said:

Dar recent am descoperit ca iar am viteza de 1MB/s download iar placa de retea functioneaza la 10mbps daca am cablul tras prin router. Cablul tras direct la pc scrie 100mbps pe adaptor.
Cablul e acelasi in cele doua situatii?

#3
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 30.07.2009
Da, doar ca in loc sa-l bag in router, il bag direct in priza venita de la rds care mai contine si cablul telefonului.
In bios imi scrie la fel, 10mbps si lungimea cablului mai mica de 10m (are undeva la 8m cred).
IPv6 am avut in acesti 2 ani de folosinta si viteza de 10MB/s download pe torent mereu. Acum, 1 sau 1,1MB/s...

Edited by WarpS, 15 February 2015 - 23:49.


#4
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,378
  • Înscris: 08.12.2008
nu ai avut ipv6 decat cu firmware thirdparty (superwrt) sau pe direct. ai incercat cu alt cablu si cu alt port lan?


#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu ai avut deloc IPV6 cu acest router si firmware original, doar cu firmware third party merge. Iar cu negocierea in 10 Mbps e o problema de cablu, vezi care e.
@carmemclara1 gandim la unison :))

Edited by diZy, 15 February 2015 - 23:54.


#6
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 30.07.2009
Hmm, am auzit de dd-rt si alte firmwares terta, dar nu m-am incumentat sa le folosesc. Si stiu ca functionau site-urile ce puteau fi accesate numai cu ipv6 precum: http://ipv6.cybernod...ipv6-only-sites care nici acum nu-mi merge. Hmm, e cablul de proasta calitate sau ce poate fi daca bagat direct in pc placa vede 100mbps si nu 10mbps ca prin router? :-s.

Bine, acum nu mai am net daca tin cablul fara router (setari iar) dar e 100mbps...

Attached Files


Edited by WarpS, 16 February 2015 - 00:10.


#7
ionitagionut7

ionitagionut7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 31.05.2014
Ai incercat si DD-WRT ?

#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Am testat si eu,acum,vazand topicul.Am si eu TpLink wr841n,pe RDS.Rezultatul testului (prin router,cu cablu la PC):
IPv6-not suported
score:4/20
ISP:rcs-rds-3g
speed test:40Mb/s

"Your network connection does not support the IPv6 protocol, it may be possible to enable IPv6 support in your router configuration or by asking your ISP. If your ISP doesn't support IPv6 yet, you may use a tunnel provider to access the IPv6 Internet through your IPv4-only connection."
N-am testat fara router.

PS: am sunat la rds si mi s-a spus ca WindowsXP (al meu) nu suporta IPv6...doar W-7,8...nici Androidul de pe tableta.

Edited by danpet, 16 February 2015 - 08:33.


#9
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
XP nu suporta nativ, dar trebuie data o comanda in cmd si merge.
Nu merge IPV6 din cauza routerului, trebuie instalat un OpenWrt sau alt firmware alternativ.

#10
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 30.07.2009
Ok, intradevar, calitatea slaba a cablului a sugrumat viteza. Nu mi-a trecut prin minte nici macar pt o secunda ca o simpla bucla/bucata rasucita ar putea sugruma viteza electrica/electronica.
Nu, nu am incercat inca un firmware alternativ pentru ipv6 desi se pare ca va trebui sa o fac. Este bun acest tutorial? http://dfarq.homeip....841n-to-dd-wrt/

#11
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,378
  • Înscris: 08.12.2008
foloseste superwrt.

#12
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 30.07.2009
Se pare ca nu era cablul de vina, ca a venit si un baiat de la RDS&RCS si mi l-a testat cu un aparat. Mi-am luat o placa de retea amarata la 20 lei si viteza este cea normala de 100mbps. Placa de retea integrata era buba, dupa 5 ani se pare ca da semne de oboseala Posted Image.


[ http://www.speedtest.net/result/4281213812.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dar multumesc de ajutor.

Edited by WarpS, 11 April 2015 - 09:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate