Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

Cum a încercat Tito să-l convingă pe Stalin să-i cedeze Timișoara și Reșița

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Stenograme din arhivele moscovite. Cum a încercat Tito să-l convingă pe Stalin să-i cedeze Timișoara și Reșița

Quote

La începutul lunii ianuarie 1945, a avut loc o vizită la Moscova a unei delegații oficiale iugoslave conduse de Andrija Hebrang, trimisul special al lui Tito. Istoricul bănățean Mircea Rusnac a povestit pe blogul său despre o întâmplare destul de puțin cunoscută, de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial, când liderul iugoslav Iosp Broz Tito (1892-1980) a încercat să obțină Timișoara și Reșița. Statele învingătoare în război emiteau pretenții, de multe ori nejustificate, asupra unor importante teritorii aparținând vecinilor lor. „Regimul comunist al lui Tito, mimând o supunere oarbă față de Stalin și de Uniunea Sovietică, factorii principali de putere în zonă în acel moment, încerca să își asigure o substanțială lărgire a granițelor în dauna aproape a tuturor vecinilor, inclusiv a unora, ca România, cu care popoarele iugoslave trăiseră în bună înțelegere până atunci. Astfel, regimul titoist urmărea să ocupe Istria și Trieste de la Italia (reușind în cea mai mare măsură), Carintia de la Austria, Macedonia de la Bulgaria, Epirul și Tesalia de la Grecia și intenționa să anexeze întreaga Albanie, care urma să se contopească cu Kosovo într-o republică albaneză în cadrul noii federații comuniste. Față de România, conducerea iugoslavă se arăta tot mai interesată de Banat, unde locuia și o importantă minoritate sârbo-croată”, susține Mircea Rusnac. La începutul lunii ianuarie 1945, a avut loc o vizită la Moscova a unei delegații oficiale iugoslave conduse de Andrija Hebrang, trimisul special al lui Tito.

Quote


Hebrang a emis în numele guvernului său pretenții la zone din Ungaria (Pécs și Baja), Austria (Carintia), Italia (Istria cu Trieste, Pola și Fiume). Șerban Voicu a menționat: "În privința României, Hebrang a vorbit despre necesitatea de a încorpora Iugoslaviei anumite zone din regiunea Timișoara, incluzând orașul Timișoara: exista acolo un județ cu o populație exclusiv sârbească, în timp ce orașul avea o populație preponderent germană, astfel că putea fi, de asemenea, încorporat la Iugoslavia".

Quote

Mirat de amploarea revendicărilor iugoslave, Stalin i-a răspuns lui Hebrang: “Dacă se va întâmpla asta, atunci veți fi la cuțite cu România și Ungaria și veți avea de luptat cu lumea întreagă; o astfel de situație ar fi absurdă”
Istoricul Mircea Rusnac subliniază faptul că, în momentul discuțiilor din 8 ianuarie 1945, România încă nu avea un guvern comunist, prim-ministru fiind în acea perioadă generalul Nicolae Rădescu.

Totusi Stalin se pare ca a fost relativ corect fata de Romania. Ne-a inapoiat Transilvania, desi ungurii aveau pretentii. Nu a pus botul la propaganda sarbilor.

#2
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,834
  • Înscris: 23.04.2007

View Postlucifer76, on 14 februarie 2015 - 15:40, said:

Totusi Stalin se pare ca a fost relativ corect fata de Romania. Nu a pus botul la propaganda sarbilor.
Explicatia e chiar in articol - "În scurt timp, la 6 martie 1945, sovieticii impuneau în mod direct guvernul procomunist al lui Petru Groza, iar ţara noastră intra în sfera lor de influenţă pentru 45 de ani. În acest mod se explică interesul lui Stalin ca teritoriul României să rămână intact, deoarece ea se afla oricum sub controlul său total."

PS - Citeva rinduri despre "Revendicările Serbiei asupra Banatului" intr-o perioada cel putin la fel de tulbure se poate citi in articolul „Războiul Rece“ dintre România şi Serbia, pentru Banat. Evacuarea armatei sârbe şi instaurarea primei administraţii româneşti, în anul 1919 al aceleiasi publicatii.

Edited by adrian_r5, 14 February 2015 - 16:12.


#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Banuiesc ca proverbul "nu da cioara din mana pe vrabia de pe gard" e valabil si la rusi. Stalin putea foarte simplu sa dea Banatul sarbilor ca bonus pentru instaurarea regimului prosovietic. Si putea foarte simplu sa il ia romanilor pentru ca se opuneau comunismului. Chiar si cu Transilvania situatia a fost destul de incurcata, tacsu lui Petrica Roman sustinea o republica separata de Romania. Iar ocupatia sovietica a Transilvaniei a incetat prin 47.

#4
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Da, Stalin a fost corect, era un om de stat destul de realist, Iugoslavia putea sa aiba o relatie cu Vestul, Romania nu, de asta a retras Hruciov trupele in 58.

#5
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008
Nu mai confundați corectitudinea lui Stalin cu interesele lui ! A fost probabil cel mai psihopat lider din istoria modernă iar pentru el România și celelalte state din jur erau doar niște puncte pe hartă.

#6
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Daca eram doar niste puncte fii sigur ca punctul numit banat era peste granite acum .Sincer aseara am vazut un documentar despre stalin si am vazut ca a avut "oarecum" un coportament bun cu Romania desi armata romana a sustinut avansarea germanilor in rusia. Nu  stiu cum dar incep sa imi schimb perceptia fata de Rusia.

#7
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Si eu la fel, incep sa mi fie mai simpatici rusii, trebuie inteles si un fapt pe care noi pare ca il uitam, suntem ca ne place ca nu parti ale aceleiasi lumi bizantin-ortodoxe, mentalitatea romaniilor seamana foarte mult cu cea a slavilor.
De asta  nu prea cred ca atunci cand rusii scot cartea Transilvana ei se gandesc serios la ea, nu cred ca ar fi niciodata de acord ca Transilvania sa treaca la o putere occidentala cand in prezent se afla in aria ortodoxismului.

#8
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Mie nu mi-e nici un ''mare'' simpatic.
Foarte generos din partea lor sa ne ia doar o parte din teritoriu...

#9
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,439
  • Înscris: 22.10.2007

View Postsearcher-star, on 25 februarie 2015 - 09:52, said:

Mie nu mi-e nici un ''mare'' simpatic.
Foarte generos din partea lor sa ne ia doar o parte din teritoriu...

Dar care de fapt inainte de 1918 a fost a lor.NU CONTEAZA CUM SI CAND.
Nu discutam ce parti din teritoriul Romaniei a fost inainte de 1918 prin alte parti.NU CONTEAZA CUM SI CAND.
Dar interesant ca rusii retraseaza granita Romaniei la est de dinainte de 1918, dar la vest ... dictatul din '40 se abroga.
Sa fie un motiv de santaj ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate