Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi

Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii
 

Cea mai ieftină casă?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Mi-ai dat link catre jurnale de case care fac cel putin 30000 euro. Bugetul meu este limitat. Pot visa multe proiecte, dar pot realiza doar unul mic, mic de tot.

#20
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Si suprafetele caselor respective sunt semnificativ mai mari decat cei 30 mp compusi din 2 containere. Tu le poti adapta la posibilitatile/nevoile tale.
Poti gandi un proiect mic care sa permita o extindere ulterioara daca va fi cazul de ex.

#21
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Tu vrei sa dai pe 2 containere slab izolate aprox 18.000 euro, pentru 30mp. O casa de 30 mp facut binisor te costa 12.000 euro. De ce ai lua containerele alea de transportat marfuri pe vapor? Mi se pare cea mai proasta alegere pe care o poti face. Mai gandeste-te

#22
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Amandoua costa intre 8 si 9 mii euro. Cu banii astia pot construi ceva mic de tot la rosu poate, dar nu sa pot locui.
Am inteles ca se fac si case sociale din asa ceva. Iar daca unii lucreaza zilnic in asa ceva, stau intre 8 si 10 ore, eu de ce nu as putea trai?
Cu ajutorul vostru, cu sfaturile pe care mi le puteti da, poate reusesc sa scot din aceste containere maximul ce il pot da ele, iar peste ani sa le mut undeva la munte, sa le transform intr-o cabana.

Edited by JustMona, 24 February 2015 - 21:21.


#23
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 bicosu, on 08 februarie 2015 - 21:58, said:

El vrea cotet., baieti. Un cotet de 18 mp nu poate costa mai mult de 1000-1500 euro. Iar instalatile sunt foarte ieftine la suprafata asta. Cand aruncati cu sume de 400 euro/mp va ganditi la case normale, caramida + beton + finisaje ok, cu usi interioare, geamuri bune, tigla ceramica, fundatie min 1m adancime. El vrea ceva IEFTIN, ce se poate face si cu 2000 euro. Daca avea bani nu se limita la 18mp. Daca am timp iti fac eu un deviz fara manopera. Da tre sa beauy ceva inainte ca sa-mi pierd timpul aiurea.
Eu am facut (singur) acum 2 ani un foisor de 2.5x3.5 m cu placa de beton si m-a costat aproape 5000 ron. Deci un cotet de 18 mp costa mai mult de 1000 - 1500 euro.

#24
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Imi poti spune cat a costat lemnul pentru foisor? Ma intereseaza cam cat m-ar putea costa pe mine acoperisul pe containere si  o terasa de 7 m/3,5 m. E foarte frumos foisorul :)

Edited by JustMona, 24 February 2015 - 23:25.


#25
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Foisorul meu de 8mp a costat pana in 1300 lei, din care 3-400 au fost tratamentele lemnului, 300 invelitoarea, vreo 2-300 cuiele si elementele metalice de prindere. Nu are placa ci doar fundatii izolate de beton la stalpi.

#26
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
!! pretul lemnului a crescut mult in 2014

#27
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Ma poate ajuta cineva cu niste detalii tehnice? Am de ales intre container cu izolatie cu vata minerala (50 mm)  sau spuma poliuretanica (60 mm). Care dintre ele este mai buna?
Avantaje si dezavantaje.

#28
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Intreaba care e coeficientul de transfer termic lambda. De regula vata minerala are ~0.035 W/mK iar spuma intre 0.021-0.028 W/mK, deci spuma ar fi mai okay din acest punct de vedere.

Edited by Kendo, 25 February 2015 - 23:13.


#29
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 04.05.2007
@JustMona - inteleg ca dispui de un buget de cca 10.000 EUR si ai dori sa construiesti ceva fara sa te indatorezi prea mult.
Incearca sa te gandesti si la varianta unei casuta de lemn, izolata cu vata in interiorul peretilor (cca 15cm) si polistiren pe exterior (cca 10cm), confortul termic va fi mult superior celui obtinut in containerele alea.
Eu cred ca mai bine te mai indatorezi cca 2000 EUR si in bugetul de 12000 EUR vei putea face o minicasuta genul celei postate de tine intr-un mesaj anterior. Daca este bine gandita de la inceput, vei putea ulterior sa te mai extinzi cu 1-2 dormitoare (cand vei mai putea pune niste banuti deoparte), fara niste interventii foarte distructive la casuta existenta.

#30
molplro

molplro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.05.2014
pt motivare/inspiratie...

http://www.one.ro/li...e-euro-13890462

#31
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Asa este, nu dispun de mai mult de 10000 euro. In acesti bani trebuie sa fac ceva locuibil, in scurt timp. Am rata la banca si este important sa nu platesc  si chiria. Daca ma voi muta sunt convinsa ca voi face cu timpul cate ceva, incetul cu incetul. Acum nu pot decat sa iau cele 2 containere, sa le amenajez sa fie locuibile. Pentru orice alta varianta trebuie autorizatie de constructie si sa pui umarul la treaba. Eu oricat as vrea, sunt singura, si pentru orice lucrare va trebui sa iau mesteri.

#32
crysstone

crysstone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.02.2015
buna ziua , intrebare  
pot construi la rosu o casa cu 20 000 euro . Atasat aveti schite . Attached File  plan-mansarda-vila-mures.jpg   159.23K   49 downloadsAttached File  plan-parter-vila-mures.jpg   163.68K   46 downloads

#33
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 04.05.2007
Prea putine informatii, depinde de foarte multi factori:
- unde o faci
- cum o faci, si ma refer aici nu numai daca vrei sa respecti un proiect, ci si la modalitatea de lucru - cu firma sau regie proprie, daca platesti taxe/tva, etc
- cum este terenul/solul in care faci fundatia, la cat te ridici fata de pamant
- cat de bine este proiectata casa, cat de mult beton si fier a pus sau calculat structuristul, cum arata acoperisul
- daca consideri costul strict la ceea ce inseamna constructie in sine sau incluzi si formalitatile premergatoare: proiect, avize/taxe autorizatie, diriginte, put, curent electric

Eu zic ca daca te referi strict la costurile cu materialele si manopera pentru casa, o faci in regie proprie si nu platesti taxe pe manopera/TVA (deci cam la negru), restul conditiilor sunt normale (teren bun, proiect bine calculat) si tu te pricepi un pic si esti un bun negociator o poti face in bugetul respectiv.

PS. nici nu am luat in calcul acea terasa facuta doar sa incante ochiul unui profan, dar care are utilitate spre 0, neputand pune o masa mai serioasa pe spatiul ala...care este doar mancator de buget si fara prea multa utilitate.

#34
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
* Cum să îți construiești casa
* Secretul caselor ieftine
* Cum să faci o casă ieftină
* Casă din lut
* Case din lemn
* Cea mai ieftină casă din lume.

#35
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 crysstone, on 07 martie 2015 - 13:29, said:

buna ziua , intrebare  
pot construi la rosu o casa cu 20 000 euro . Atasat aveti schite . plan-mansarda-vila-mures.jpg plan-parter-vila-mures.jpg
Nu.

#36
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 crysstone, on 07 martie 2015 - 13:29, said:

buna ziua , intrebare  
pot construi la rosu o casa cu 20 000 euro . Atasat aveti schite . plan-mansarda-vila-mures.jpg plan-parter-vila-mures.jpg

Da. Cu stalpi avand 4 fiare si placa de 10cm, cu plasa buzau maxim de 6, beton de curte si fara firma de constr, eventual dirig...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate