Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incurajarea, stimularea si sustin...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi
 Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii

Recomandare bicicleta electrica

Venom - The Last Dance

Demolarea blocurilor prea vechi s...
 

hol casa

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
kris2k

kris2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.01.2007
buna ziua, in primul rind e primul topic pe acest forum si cer o parere.
am o casa mica fara hol, ca na asa a fost facuta si cumparata , dar nu asta e important. Se intra de afara direct in living si normal se face mizerie, praf, frig iarna cit incape. Am posibilitatea sa fac un hol ca am o platforma mica de beton in fata. Intrebarea este pot face cei 3 pereti ai holului din caramida/bca gros de 25cm fara sa mai fac stalpi de rezistenta pe colturi??? Deasupra nu vine nimic doar lemn si table.

#2
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Pai..poti...dar iti cam trebuie autorizatie de constructie...dau si eu cu presupusul...

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Intrebarea este, rezista la tasare acel trotuar si terenul de sub el la greutatea zidariei?

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,241
  • Înscris: 07.11.2006

 kris2k, on 03 februarie 2015 - 12:05, said:

buna ziua, in primul rind e primul topic pe acest forum si cer o parere.
am o casa mica fara hol, ca na asa a fost facuta si cumparata , dar nu asta e important.

Din pacate este forate important pentru ca acel hol nu are doar rolul de a tine gumarii si sosonii.Are si rol de tampon intre -25 de grade de afara si 25 de grade din casa cand deschizi usa de la intrare.
Daca te gandesti la un hol,sa iei in considerare si izolarea cat mai buna.Si poti sa-l faci din orice material doresti tu,doar estetic sa fie.


ps.
Atentie mare la ce a scris hunab mai sus.Tu decizi.

ps1.
In numele meu te rog sa-l feliciti pe cel care a construit casa.Mare om,domle'.

#5
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
Orice zidarie folosesti iti trebuie fundatie.

#6
kris2k

kris2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.01.2007
platforma e destul de solida are fundatie nui bai acolo, cu autorizatia ma descurc , problema e cu stalpii de pe colturi merita sai fac ??? toata treaba asta vreau ssa o fac eu personal :))   izolatie de 10 cm polistiren. pot face cei trei pereti doar din caramida sau bca??? as merge pe caraqmida personal .


` multumesc de rapunsuri!!

#7
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Baga niste patrati de 10x10 ca stalpi, placat cu osb exterior, rigips interior, vata intre, polistiren exterior.
Usor de facut, ieftin, trainic si bun izolator.
Mai ramane sa rezolvi partea cu infiltratiile, dar cred ca gasesti o solutie.
Succes!

Edited by bicosu, 03 February 2015 - 12:49.


#8
kris2k

kris2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.01.2007

 bicosu, on 03 februarie 2015 - 12:48, said:

Baga niste patrati de 10x10 ca stalpi, placat cu osb exterior, rigips interior, vata intre, polistiren exterior.
Usor de facut, ieftin, trainic si bun izolator.
Mai ramane sa rezolvi partea cu infiltratiile, dar cred ca gasesti o solutie.
Succes!


sa stii ca ma gandeam si la asta ca e usor de facut , tocmai ce am terminat si terasa (100% homemade) dar chiar nu stiu cum e mai bun...

#9
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Fa-o din lemne de 10x10 cu OSB si polistiren de 5 pe exterior si vata de 10 si rigips pe interior. Ai grija ca platforma de beton sa aiba ceva panta sa nu bage apa spre interior. Plus carton bitumat sub lemne si ridicat sub polistiren pe exterior si sub rigips pe interior. Cumperi un termopan SH cu rama fixa sa ai ceva lumina inauntru. Acoperis de OSB cu tabla tip tigla sau sindrila bituminoasape sus si vata 20 si rigips jos. Nu iti trebuie autorizatie ca o dai ca "provizorie" si le arati holsuruburile cu care prinzi lemnul pe beton afara.

#10
kris2k

kris2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.01.2007
ar fi o treaba sa o fac din lemn , in plus ca imi si place sa lucrez cu lemnul. mdea tre sa ma gindesc . Dar oare e sufficient stalpi 10x10 sau sa fac pereti din dulapi de 15x5???

#11
nickbrai

nickbrai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.01.2010
pt stalpi e mai ok cu 10/10. 10/15 ,  10/5, sau orice alte dimensiuni neuniforme, se folosesc de regula la acoperis intrucat au rezistenta la sarcina. patratul (si la tine e suficient 10/10 atat ca structura cat si sa nu pui sarcina crescuta pe "trotuar") e forma ideala, incepand cu 8 si pana la cel mult 12. daca nu dai atentie crescuta la hidroizolatie macar incalzeste cateva "cioate" de catran (zmoala) si baga patratii in recipientul unde ai topit-o. partea care ai tratat-o in acest mod va avea contact cu trotuarul si va fi aparata de umezeala...parerea mea.
urmeaza sfatul lui bicosu. desi pare tanar, se pare ca are ceva experienta, sau macar idei. eu as face cum zice el. parerea lui coincide cu a mea. Succesuri Posted Image

Edited by nickbrai, 03 February 2015 - 13:18.


#12
kris2k

kris2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.01.2007
din cit in cit sa pun stilp de 10*10 ??? din metru in metru sau merge mai mult??? holul ma gindeam sa-l fac de 2.5m*3.75m cit sa ma incadrez complet cu placile de osb . daca pe peretele de 2.5 as pune 3 stilpi verticali si cu intaritura la mijloc orizontala ar fi sufficient oare ptr rezistenta?

#13
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 kris2k, on 03 februarie 2015 - 12:42, said:

platforma e destul de solida are fundatie nui bai acolo, cu autorizatia ma descurc , problema e cu stalpii de pe colturi merita sai fac ??? toata treaba asta vreau ssa o fac eu personal Posted Image)   izolatie de 10 cm polistiren. pot face cei trei pereti doar din caramida sau bca??? as merge pe caraqmida personal .


` multumesc de rapunsuri!!
Unde este casa?Rural sau Orasenesc?
Ce inaltime maxima are casa?

#14
kris2k

kris2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.01.2007

 Carapicho, on 03 februarie 2015 - 13:50, said:

Unde este casa?Rural sau Orasenesc?
Ce inaltime maxima are casa?

periferia orasului e casa cu mansarda simpla in 2 ape fara nimic iesit in comun doar la intrare are un balcon iesit in afara cam 1 m sub care as vrea sa fac acest hol.

#15
kris2k

kris2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.01.2007
so?

#16
nickbrai

nickbrai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.01.2010
RECAPITULAM
hol de 2.5/3.5 m
e suficient 3 stalpi pe fata si 2 pe spate.
pe spate, cel din mijloc va fi inlocuit de o priza pe peretele casei.
daca in zona cu pricina se aduna zapada iarna, atunci panta acoperisului sa o faci un pic mai mare pt ca zapada daca sta in zona mareste sarcina pe punctele de sprijin ale stalpilor.
apoi, pe stalpi vii cu grinda de 10/15 sau 10/12 cel putin, parte cu 10 fiind pe stalp.
cele doua grinzi le unesti cu traverse de 8/10 (4 pt 2.5 la o distanta de 80 cm si 6 pt 3.5 la o distanta de 70 cm) am dat solutia pt ambele situatii intrucat nu ai precizat care latura este pe peretele casei...
apoi, pe fiecare stalp pui reazeme pt grinzi. la urma arata ca niste triunghiuri puse in colturile de sus. daca partea dinspre casa e de 3,5 o poti prinde pe perete in 2 sau chiar 3 puncte intre cei doi stalpi.daca deasupra ai balcon ai scapat de hidroizolatie si implicit de infiltratii sacaitoare. in schimb, esti limitat la panta, deci atentie.
daca nu poti aborda o panta suficienta, zapada va sta pe acoperis multa vreme, deci va fi o sarcina in plus si va trebui sa te gandesti sa ajuti cumva platforma pe care stau stalpii. altfel se va rupe. poti fie si chiar sa faci platforme de min 0.60 m2,  armate sanatos. nu e ca la carte, dar maresti suprafata de apasare. inaltimea acestora va fi de max 10 cm. aranjate cu gust dau un plus de estetic holului. poate fi locul florilor de exemplu. in acest caz sa nu uiti faza cu "catranul". :)
la acoperis, fiind o zona mai expusa, va trebui sa nu ocolesti folia anticondens...iar fiindca lucri cu lemn poti sa pui si la perete.
succesuri :)
daca ai nelamuriri... cand am timp mai intru.

Edited by nickbrai, 04 February 2015 - 09:13.


#17
kris2k

kris2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.01.2007
multumesc mult de "invataturi" sper sa ma apuc anul acesta, dar asa la prima vedere/calculatie trebuie sa sar cam cu cel putin 4500 ron.
Bag "picioru" in criza asta si banii astia cum se duc....

si inca o intrebare    ... e necesar osb pe exterior si pe interior??? sau pe interior pot pune direct rigips dupa vata si folie? ma gindeam la osb de 18mm

#18
nickbrai

nickbrai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.01.2010
daca ai bani pune pe ambele parti. scutesti montantii pt rigips. sa ai in vedere sa nu suprapui insa imbinarile la rigips pe cele de osb.
grosime la osb e data de structura pe care se aplica. astfel, daca structura pe care se aplica nu flambeaza si e deasa, se poate pune si osb de 10. cu cat structura de baza e mai flexibila cresti grosimea la osb. eu am avut ocazia sa vad cum se comporta perete placat cu osb de 20 si finisat cu rigips. avea o structura buna si in interiorul peretelui. SUNA CA UN PERETE DE BCA, si are o rezistenta peste acesta (nu longitudinal). am fost uimit. bafta.

Edited by nickbrai, 04 February 2015 - 10:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate