Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 

Wordpress theme - profit / timp alocat?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Wobbe

Wobbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.01.2015
Salut, de 2 ani fac mici proiecte acasa, lucrez cu baze de date, fac tot felul de scripturi, pot spune ca e un hobby, am dorinta sa invat in domeniul asta nu o fac neaparat pentru bani.
Dar de ceva timp imi bate un gand, sa incerc sa fac teme pentru Wordpress, vad ca se vand destul de bine. Am cautat pe net sa vad cam ce se vinde si cu cat si am gasit niste teme gen la vreo 20-25$ destul de slabute (ca si aspect) si aveau peste 100 de cumparari. M-am gandit ca eu pot sa fac ceva mult mai bun de atat cu toate ca n-am facut niciodata un asemenea proiect dar eram sigur ca pot sa fac ceva mult mai bun.

Acum ii intreb pe cei cu experienta, ca sa faci o asemenea tema (desigur, nu de la 0, sa zicem ca editez tema default) cam cat timp ia? Stiu ca depinde de complexitate, experienta, modul de lucru al creatorului dar in mare parte. Si daca se merita sa-mi pierd timpul, pot sa vad chiar daca nu am o reputatie?

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Daca ai talent iesit din comun la web design merita. Daca esti mediocru nu. Chiar si asa iti trebuie pile la barosanii aia de pe envato ca sa iti puna tema pe prima pagina. Altfel e imediat ingropata si mai mult de 6 - 10 vanzari nu scoti pe ea (in total) Posted Image). In principiu tre' sa fii bun, si fiind bun te vor pune ei pe prima pagina ca sa le faci bani ca iti iau cam 40%... Posted Image).

Toti indienii fac teme de wordpress. Plus ca e un software neserios. N-o sa vezi firme cu pretentii ruland wordpress... smecheria e pe drupal, joomla. Sa nu mai vorbim de Liferay, Websphere etc.
De ex o tema penala de liferay costa 129 euro + tva adica 153 de euro ;) Una de wordpress cel mult 60$ (59 euro). Dapai sa faci una la comanda pt. unsistem d-asta. Dar deh, temele se fac cu AlloyUI, template de FreeMaker adevaraciune, frumos, elegant...

Edited by potae, 30 January 2015 - 01:39.


#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Postpotae, on 30 ianuarie 2015 - 01:33, said:

. Chiar si asa iti trebuie pile la barosanii aia de pe envato ca sa iti puna tema pe prima pagina. Altfel e imediat ingropata si mai mult de 6 - 10 vanzari nu scoti pe ea (in total)

-asta de unde ai scos-o, ca trebuie sa ai pile?
-toti care au facut pe o tema zeci de mii de $ au avut pile ? te inseli
-stiu vreo 2 tipi din Romania care au scos peste 30.000$/tema si eu zic ca nu au avut pile:

-k-boom
-clubix

#4
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
E, asta e smecherie - Avada

58$ in momentul de fata, vanduta de 108889 ori. Tipul e indian, a construit o casa uriasa pentru familie din munca sa : )

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,427
  • Înscris: 15.12.2009
De ce e WP neserios? :huh: In corporate nu este folosit din alte motive, zic eu.

#6
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 29.10.2014
WP nu e serios în primul rând fiindcă nu are nici un sistem de templating. Deschizi orice fișier din directorul „themes” sau „plugins” și ce o să vezi? Un amalgam de tag-uri HTML și cod PHP ca la începuturi. Nu e de mirare că indienii sunt ași în așa ceva, e exact pe gustul lor.

Este folosit de persoane fără experiență tehnică sau măcar gândire algoritmică. Pe idea: dau și eu niște click-uri, mai dau 100 de euro și, paf! Mi-am făcut magazin online. Iar când ceva se strică, ce fac? Dau iama printre indieni și așa merge ecosistemul.

Apoi e complexitate inutilă. Un formular de contact amărât îl face oricine în maxim o oră. Dacă are experiență, îl face în 5 minute. În WP nu ai nici o șansă. În Codeigniter, Laravel, Angular, orice am întâlnit e super-ușor să faci ce vrei să faci, în WP e complicat degeaba.

Tot ce poți face e să adaugi text și apoi ești dependent de munca altora. Dacă e să mai îmi fac blog, o să-l scriu singur. O să se încarce mai rapid (că un Wordpress gol ia mai bine de o secundă să afișeze pagina) și dacă voi vrea să-i fac îmbunătățiri o să le scriu eu.

Ia uite:
$total_pages = ((is_float($total_records/10)) ? (floor($total_records/10))+1 : $total_records/10);
	
	 $output .= '<span class="displaying-num"><strong>'.$total_records.'</strong> entries</span>';
	 if($total_pages>1)
	 {
	 $output .= '<span class="pagination-links">';
	 $output .= '<a class="first-page wafb-first-page">&lt;&lt;</a>&nbsp;';
	 $output .= '<a title="Go to the next page" class="wafb-prev-page prev-page">&lt;</a>&nbsp;';

sau
<article id="post-0" class="post no-results not-found">
	 <header class="entry-header">
	  <h1 class="entry-title"><?php _e( 'Nothing Found', 'twentyeleven' ); ?></h1>
	 </header><!-- .entry-header -->
	 <div class="entry-content">
	  <p><?php _e( 'Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.', 'twentyeleven' ); ?></p>


Ce rahat e ăsta? WP.

Edited by RedDev, 30 January 2015 - 09:30.


#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,934
  • Înscris: 07.08.2008

View Postpotae, on 30 ianuarie 2015 - 01:33, said:

N-o sa vezi firme cu pretentii ruland wordpress... smecheria e pe drupal, joomla.

Hai nu glumi asa serios...

Dar astia cum de folosesc WP?
- www.techcrunch.com
- http://www.newyorker.com
- http://www.bbcamerica.com
- http://www.sonymusic.com
- http://blog.us.playstation.com
- http://product.espn.com
- http://www.gv.com

Si lista continua... Si sa nu mai zic ca sunt destule firme care au atasate la site si un blog facut bineinteles pe WP.
Plus ca sunt destule site-uri care nu au nici un cod de WP in sursa dar ele de fapt sunt facute pe WP... nu e chiar asa greu sa pui la punct o structura personalizata.
Da, WP-ul are si unele dezavantaje, dar daca te pui sa il inveti(asa cum inveti Joomla sau orice alta platforma) o sa vezi ca nu e chiar asa greu de modificat. Orice platforma are punctele ei slabe.

View PostRedDev, on 30 ianuarie 2015 - 09:09, said:

Ia uite: [...]
Fiecare platforma are structura ei. Daca nu iti convine, nimeni nu te obliga sa o folosesti. Cum am mai zis, orice platforma are avantaje dar si dezavantaje. Toate au diverse probleme privind codul. In plus, sunt destule platforme la care poti contribui daca tu crezi ca ai niste idei foarte bune, inclusiv la WP.

#8
Wobbe

Wobbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.01.2015
Cred ca o sa incerc sa fac o tema/doua pentru experienta sa vad ce iese.
Daca nu sunt satisfacut de rezultate o sa ma mut pe alta platforma.
Va multumesc pentru raspunsuri!

#9
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postcristirg, on 30 ianuarie 2015 - 01:51, said:


-asta de unde ai scos-o, ca trebuie sa ai pile?
-toti care au facut pe o tema zeci de mii de $ au avut pile ? te inseli
-stiu vreo 2 tipi din Romania care au scos peste 30.000$/tema si eu zic ca nu au avut pile:

-k-boom
-clubix

View Postrazor1911, on 30 ianuarie 2015 - 05:46, said:

E, asta e smecherie - Avada

58$ in momentul de fata, vanduta de 108889 ori. Tipul e indian, a construit o casa uriasa pentru familie din munca sa : )


pai voi aratati exceptiile? :)) asa sunt oameni si fara liceu care au facut mai mult de 30000 fara sa stie macar programare si cunfiind mult mai 'odihniti'. Per total e fail idea. Cauta om sa-i codezi tema.... ii ceri 100 de dolari asa si tot 8 ore muncesti. Pe temeforest nu iti pui tu pretu ci aia. Te trezesti cu un 15 dolari, tre sa vinzi vreo 11 bucati pana faci 100 de dolari ca ei isi trag 40% pe munca ta...

#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,934
  • Înscris: 07.08.2008

View PostWobbe, on 30 ianuarie 2015 - 12:10, said:

Cred ca o sa incerc sa fac o tema/doua pentru experienta sa vad ce iese.
Daca nu sunt satisfacut de rezultate o sa ma mut pe alta platforma.
Va multumesc pentru raspunsuri!

Mult succes :)
Daca te pricepi la web design, fa-ti un site de prezentare si un portofoliu. Portofoliul nu trebuie neaparat sa cuprinda site-uri facute pentru diverse persoane, poti trece acolo si o tema pe care ai facut-o tu. Si poti incerca sa iti cauti lucrari pe site-uri gen freelancer.com.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate