Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

telefon celular fara difuzor

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
mkreszan

mkreszan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.01.2005

 Gurban_Dan, on Jan 9 2006, 18:11, said:

HEI, iarsi o neclarite.
Pai, daca lucrurile despre care se vorbeste  le stiu deja...

Sunt cativa care vor avea oricum remarci negative, dar ar fi rau ca si cei care m-au ajuat ar face la fel..

Bun incep.

Am auzit de un celular care l-ai tineai la mana cu ca pe un ceas si ca sa auzi iti bagai degetul in ureche.

[ si eu ma prapadesc de ras cand scriu aceste randuri ]

dar daca telefonul este si cu 3G, ce faci? iti bagi degetele in ochi?

#20
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
<<Da stiu ca exista proteze auditive care functioneaza pe principiul asta, dar aceleau au legat ceva la iesirea semnalului sunet, un circuit si o antena sau bobina care se infasoara de 3-4 ori in jurul gatului.>>

Mai, o sa va rog si eu ceva frumos,
Nu va bateti joc !!!

Am auzit si eu din presa de asta. Si nu sunt singurul.
E normal sa va intreb pe voi care sunteti electronisti de asta.

E posibil sau nu ?
Asta e intrebarea !

#21
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Cam tarziu postez dar vreau sa fac si eu cateva remarci (mai exact parerea mea).Intr-adevar exista proteze auditive pentru cei care au partile urechii medii distruse (ciocan,scarita,nicovala),care constau dintr-un traductor electromecanic (electromagnetic sau piezo) care se lipea de osul acela din spatele urechii (scuze dar la anatomie am lapsus acum) si partea de amplificare.Chiar eu am incercat cu un difuzor piezo alimentat dintr-un transformator ridicator(aprox 30 V pe secundar) iar primarul l-am alimentat cu un amplificator obisnuit.L-am testat si pe diferite portiuni ale capului inclusiv strans in dinti (buzzerul :) ... curenta la basi mama-mama) si se auzea relativ tare.O parere personala:cred ca aparatul acela foloseste oasele mainii ca mediu de transmisie pentru vibratie iar "bagatul desht-ului in ureche" creeaza un volum de aer inchis intre deget si timpan,in care degetul "vibrator" (scuze dar nu ma pot abtine sa folosesc cuvantul :) ) transmite vibratiile aerului din canalul auditiv care vibratii ajung la timpan si "voila" se aude.Cata dreptate am nu stiu dar citind aici mi-am adus aminte de experimentul pe care l-am facut pe vremea cand stiam ce-s 2 fire un difuzor si un casetofon ( si un transformator de cadre de la un tv hibrid :) ).Mai tin minte ca undeva s-a folosit in spitale acelasi principiu pentru a asculta muzica folosind traductorul montat sub perna.
PS:Ceea ce am scris e din experienta proprie nu din auzite (chestia cu buzzerul si dintii :) ).Daca cineva are alta parere poate redeschidem topicul si ii schimbam numele in "noi metode stiintifice de a aplica metoda retelelor de procesare neuronala paralela cu mediu de transmitere radio in cazul examenelor".Pe scurt metoda "pixul vorbitor".Glumeam :)) .

Edited by The Stressmaker, 25 July 2006 - 13:46.


#22
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006

 ClaudiuG., on Feb 14 2006, 14:06, said:

Da stiu ca exista proteze auditive care functioneaza pe principiul asta, dar aceleau au legat ceva la iesirea semnalului sunet, un circuit si o antena sau bobina care se infasoara de 3-4 ori in jurul gatului.
Stii prost!!

#23
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006

 Gurban_Dan, on Feb 13 2006, 15:49, said:

S-ar putea sa existe niste aparate auditive, sau "proteze auditive" cum s-or numi, care sa merga pe principiul asta.
In cazul hipoacuziilor usoare se folosesc intr-adevar ochelarii!!in unele cazuri aceasta optiune depinzand mult de client si de pretentii, caci doar de aspect sa zicem se foloseste asa ceva la noi in tara!!
Fenomenul se numeste conductie osoasa si se bazeasa pe vibratorul osos, sau osivibratorul fiind un traductor de iesire al unor anumite proteze auditive.Este un traductor electro-mecanic ce transforma semnalul electric in vibratiile unei placicare exercita o forta de apasare pe oasele craniului, principiul de functionare este acelasi cu al difuzorului singura diferenta este ca membrana elastica este inlocuita de o placa vibranta.
Osul de care va  vorbeam se afla in spatele urechii cam un pic mai sus de lob, rama ochelarilor apasa acel os (sunt ochelari speciali, nu de soare) si atunci cand vb respectivul aude prin conductia osoasa caci procesul auditiv se realizeaza prin un nerv auditiv,, NU TIMPAN!!
Utilizarea ochelarilor speciali ridica si probleme : -forta de apasare nu poate fi masurata cu precizie si nici macar nu poate fi mentinuta constanta ceea ce inseamna frecvente ajustari, in plus vibratia se transmite prin pile ceea ce induce o atenuare importanta. In ultimul link in poza e un cetatean care tine telefonul intre mana sa si spatele urechii toate lipite intre ele!!! Deci oamenii sau inspirat din medicina si au realizat telefonul!!NU va asteptati sa auziti si 5.1, se aude relativ incet chiar si cu aceei ochelari speciali pentru deficiente de hipoacuzie.

Degetul nu il baga in ureche!! Era de ajuns ca se scarpinau in nas, asta mai lipsea acuma sa-i vezi cu telefonul in mana si degetul in ureche, sunet whirless? sunteti ca la piata vedeti una si transmiteti alta!!

 Gurban_Dan, on Jan 9 2006, 17:11, said:

HEI, iarsi o neclarite.
Pai, daca lucrurile despre care se vorbeste  le stiu deja...

Sunt cativa care vor avea oricum remarci negative, dar ar fi rau ca si cei care m-au ajuat ar face la fel..

Bun incep.

Am auzit de un celular care l-ai tineai la mana cu ca pe un ceas si ca sa auzi iti bagai degetul in ureche.

[ si eu ma prapadesc de ras cand scriu aceste randuri ]

Eu doar va intreb: adevarat sau nu ? Daca da cum functioneza? sau cum credeti voi ca functioneaza?

Si am mai vazut o schema de acest tip, veche, comunista, cu un aparat de radio fara alimentrare, si fara difuzor, pricipuil erea ca inerva nervul responsabil cu auzul si ai auzi astfel.

Bun, dar chestia cu celularul chiar n-as putea sa o cred pana nu o verific.

Astept parerile vostre.
G. Dracu, degeba replici, m-am obisnuit cu replicile tale.

Atunci sa vezi ochelarii pentru hipoacuzici care se folosesc pe bune!!chiar pentru deficiente



bun si link-ul acesta:
http://www.google.ro...o...reche&meta=       accesati audiometrele.

#24
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002

 tupac_g, on Jul 25 2006, 18:54, said:

Degetul nu il baga in ureche!! Era de ajuns ca se scarpinau in nas, asta mai lipsea acuma sa-i vezi cu telefonul in mana si degetul in ureche
cel mai tare era sa-ti ceara interlocutorul sa vorbeasca cu cineva de langa tine  :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate