Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Accident RCA Carpatica - Ce service cu decontare directa recomandati

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
Hai ca azi am patit-o si eu cu masina lui tata...
Long story short, intersectie cu indicatoare, eu stop, cel de pe sensul opus - stop.
Eu opresc, ma asigur stanga dreapta, nimic, si merg inainte...
El opreste, se asigura stanga dreapta, pleaca in tromba si face stanga, fara semnalizare fara nimic. In bara/roata/aripa (cred ca si usa un pic) stanga fata...
Tot el e zmeu, ca vrea politie, dreptate, despagubiri....
Acolo, agentul, baiat de treaba, ii expune situatia din Codul Rutier:
"Art. 59. (2) În intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stânga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta."
Moment in care se inmoaie si se balbaie ca isi pierde painea ca e agent de vanzari etc...
Am zis ca in prag de Craciun sa fac o fapta buna si sa fac amiabila, pana la urma cotetul lui tata are 8 ani, am sunat un prieten cu service si are decontare directa cu Carpatica, a spus ca daca se misca ei repede mi-o face pana in sarbatori...
Daca fac pe desteptii, ii taxez, am experienta cu Astra in treaba asta cu judecatul..

#20
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Eu nu-l iertam, mai ales ca el a vrut la politie. Painea si-o castiga fiecare asa cum stie, el nu prea stie modul in care si-o castiga, ar trebuii sa incerce altceva, la care se pricepe.

#21
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
@test_driver
In principiu ai dreptate, si in mod normal nu faceam concesii.
Dar vin Sarbatorile, are si el copil acasa ca si mine, cand si-a dat seama ca e vina lui (cam greu de cap, e drept) chiar si-a cerut omul scuze si ma implora sa nu il las fara carnet. Politistul a spus ca faceti cum doriti. Nu sunt genul razbunator in general, asa ca azi mi-am calcat pe inima si l-am iertat.
Asta e... Ca ramanea sau nu fara carnet nu imi repara mie masina. Si nici amenda nu imi intra mie in buzunar ci la statul roman care nu facea nimic cu ea.
Adevarul e ca intersectia e una destul de nasoala, foarte circulata. El s-a asigurat in doua directii (stanga si dreapta lui) si a demarat cu buburuza fix in mine care veneam din fata lui. Asta e, se repara, sper repede (inainte de sarbatori).
Cel mai nasol a fost ca tata mi-a frecat ridichea azi tota ziua, ca "ba, ti-am dat masina si ai facut-o praf". A mea era la service pentru revizie si mergeam dupa copil la gradinita, la 12.
Sunt curios miine la constatare, ca in afara de bara, aripa, carenaj, scuturi sub bara, acum dupamasa m-am uitat mai atent si e stramba si roata (din bieleta sau fuzeta cred) si am si o crapatura in stanga jos pe parbriz care nu era acolo, cred ca s-a transmis vibratia sau a atins coltul de sus de la aripa, ca si usa deabia o deschid.
Revin maine cu noutati dupa constatarea Carpatica si apoi o duc in service.

#22
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
Revin azi, ca ieri nu am avut timp, am umblat dupa constatare, hartii si am dat telefoane la prietenii cu serviceuri.
So, inspectorul de daune de la Carpatica deosebit de amabil si de atent. Deosebire mare fata de cel de la Astra de acum 2 ani, pe care imi venea sa il pocnesc de cum l-am vazut la fata.
Mi-a dat din start inlocuire aripa, bara, far, trager, contra-aripa, a cerut verificare la roata si a dat reglare directie pentru ca ceva-ceva sigur e de schimbat la roata, a spus el.
La service nu au apucat sa ii faca mare lucru fiind vineri, au mai constatat la repezeala scut, carcasa calculator motor, diversi bureti si deflectoare de plastic aflate in stanga in zona barii, si urechile rupte si la farul de ceata. La roata inca nu s-au uitat, dar seful de service a spus ca cel putin fuzeta si amortizorul sunt afectate.
Cand am noutati va mai tin la curent.

#23
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Pai banii nu iti intra tie, insa data viitoare poti fi pieton, pe trecere, sau indiferent, si te poate omora unu d-asta care nu vede ditai masina, dar un pieton? Ce o sa faci daca tot asta maine omoara un om aiurea pe sosea? nu e si vina ta? Mai ales ca el nu era constient ca e de vina, si tot el avea gura mare. Eu inteleg sa gresesti, poate o facea si mai rau cu greseala, daca ar fi coborat din masina cu scuzele dupa el, si nu cu pretentii ca el vrea despagubiri, intelegeam, si eram constient ca data viitoare ar fi fost mult mai atent, insa asta, nu a avut nici un shock, el era nervos pe tine, nu pe el. Abia cand a venit la politie si-a dat seama si a inceput sa implore. Eu nu-l iertam, si eu am compil, si eu am probleme, si eu am de toate, si bune si rele, problema e ca pe mine si pe tine nu ne ajuta nimeni, sau ma rog, acum poate tu lucrezi la stat, nu stiu, dar pe mine, nu ma ajuta nimeni, decat eu, si apropiatii mei, dar nimeni nu ma ajuta gratis, nici macar apropiatii. Asa ca nu vad de ce l-as ierta pe unu doar pentru ca dupa ce a fost smecher si prost, acum incepe sa implore... Raman la parerea mea, nu-l iertam, ii spuneam ca daca tot m-a carat pana la politie, acum sa se descurce cu politia.

Iar sarbatorile.... Am avut si sarbatori foarte frumoase, si unele pline de probleme, si .... au trecut. Ridicam capul, si privim inainte, vor venii altele mai frumoase, iar altele, sper sa nu, mai urate decat pana acum, deci??? esti dispus sa vi sa ma ajuti si pe mine cand o sa-mi fie greu?

#24
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,322
  • Înscris: 23.08.2014
E normal sa faci amiabila, daca nu sint victime si vinovatul e clar, nu castigi nimic ca il faulteaza pe ala, oricare din noi poate gresii, chiar daca unii ne credem zmei pana ni se intampla.

#25
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Sunt de acord ca toti putem gresi, si sunt de acord cu amiabila, atata timp cat si vinovatul e amiabil, daca intelegi ce vreau sa spun. Daca e un ghertoi care desi e devina iese cu spume la gura si cu chef de scandal, deja nu mai are sanse cu amiabila, si daca el ma mai si ia si duce la politie si mai e si de vina, nu are absolut nici o sansa sa scape fara amenda si cu permisul in buzunar, nici daca imi plateste daunele triplu pe loc la cea mai scumpa reprezentanta din lume.

Edited by test_driver, 12 December 2015 - 14:05.


#26
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
Ți-am explicat ca era mai bolovan... El tot dădea cu politia a masina e pe firma și ii trebuie hârtie,  a am avut amândoi stop nu doar el etc. De văzut cred ca m-a văzut doar ca a crezut ca și demarează mai repede și apuca s treacă prin fata mea. Pur și simplu nu am vrut sa ii fac rău. Acum sa vedem ce se constata și cât costă. La bara și far NU voi accepta decât OEM, în rest nu am treaba. Știu ca banii intra la service direct, în afara de cazul în care o plătesc eu și recuperez apoi...

#27
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Adica suspensia cu tot ce inseamna nu conteaza daca e OEM sau nu? Pai aia e cea mai importanta. Eu de la elemente de suspensie m-am hotarat ca nu mai pun AM pe masina nici in ruptul capului. Desi pusesem de producator care vindea pentru fabrica. Eu zic sa nu accepti decat OEM indiferent ca e vorba de un surub sau de walta masina cu totul.

#28
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
Având In vedere ca amortizoarele au fost schimbate cu Kayaba acum cca 1 an iar restul sunt și ele aftermarket (lemforder, trw și altele) nu pot emite pretenții. Am fost mulțumit de Aftermarket, primesc 2 ani garantie nu vad problema.
In schimb bara si farul sunt OEM și asa vor rămâne.

#29
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
Update. Parte ce tine de roata / suspensie / directie este deja remediata, totul ok.
La caroserie, dupa insistente (chiar amenintari voalate la CaCarpatica) dupa ce i-am spus si omului de la service ca daca masina nu e la linie o mai repara odata, s-a acceptat OEM la far, bara, trager, aripa. Probleme sunt cu farul care nu e pe stoc pe la furnizori si asa ma prinde Craciunul fara masina. De fapt pe tata :)

#30
George-Andrei

George-Andrei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.12.2015

 aandrei_24, on 23 decembrie 2015 - 00:03, said:

Update. Parte ce tine de roata / suspensie / directie este deja remediata, totul ok.
La caroserie, dupa insistente (chiar amenintari voalate la CaCarpatica) dupa ce i-am spus si omului de la service ca daca masina nu e la linie o mai repara odata, s-a acceptat OEM la far, bara, trager, aripa. Probleme sunt cu farul care nu e pe stoc pe la furnizori si asa ma prinde Craciunul fara masina. De fapt pe tata Posted Image


Salut,
Am patit-o ieri am fost si eu lovit de un tip cu dubita cu asigurare carpatica in parcare Auchan. Am sunat astazi dar pana m-am hotarat unde sa ma duc nu a m ai raspuns nimeni , vroiam sa te intreb unde ai fost si ai facut constatarea, la mine e bara praf farul praf si aripa indoita destul pana in roata si zgariata si vreau sa imi schimbe si aripa? mi-au recomandat la un service pe centura nr 24-26 , dar nu stiu ce sa zic , eu am Mazda 6 si tot ce a fost schimbat la ea doar in reprezentanta pana acum. asa ca as vrea sa se schimbe cu piese Ok si complet nu chituita.
Mersi

#31
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
Constatarea am facut-o la un service unde vine agentul de daune de la Carpatica, de doua ori pe saptamana, orasul fiind mai mic.
Centele de instrumentare daune sunt aici http://www.carpatica...tare-daune.aspx si am impresia ca acolo te-a si chemat, la un service unde se face constatare.
Mai au un numar scurt care apare aici http://www.carpatica...ro/Contact.aspx pentru anuntat incidentele. Intr-un loc scrie ca e program de la 8 la 16, in alta parte scrie ca e 24/7, merita incercat.
Avand in vedere perioada in care te-a lovit problema, nu cred ca gasesti pe cineva de la ei, asa ca mai bine incercati sa mergeti la politie, daca nu ati facut inca amiabila. Nu de alta, dar daca celelalt sofer declara accidentul (in 24 de h cum are dreptul), si tu nu il declari, ramai si fara permis.

Referitor la ce se schimba si ce se repara, asta decide agentul lor.
La mine a dat inlocuire la toate reperele atinse (bine, erau atinse destul de tare).
Problema era ca a dat inlocuire, dar vroiau sa imi dea piese after market, iti dai seama cum ar lumina un far original cu unul chinezesc, cum rugineste o aripa facuta pe vapor (si masina e inca in cei 12 ani de garantie anticoroziune), sau cum are plasticul si finisajele o bara care costa jumatate fata de una originala. M-am certat cu ei, au vazut ca sunt nebun si pretentios si decat sa ii mai pun sa mai repare odata, au acceptat original din prima. Diferenta a fost per total vreo 8-900 de lei in plus cu piese originale.

Daca si aripa e destul de indoita, atunci va da inlocuire.

Referitor la serviceurile agreate de ei, in Bucuresti ar fi astea de aici: http://www.carpatica... 08.01.2015.pdf
sunt destule, vreo trei pagini.

De reparat o poti repara in orice service vrei tu, legea iti permite, atat doar ca o platesti tu si apoi recuperezi banii de la Carpatica. Daca alegi vreau service din lista lor, au decontare directa, e mai simplu.

Sarbatori fericite, si sper sa iti rezolvi repede problema.

L.E. Mazda 6 din ce an? Luata de noua din Ro? Casco nu ai la ea, sa faci pe regres?

Edited by aandrei_24, 24 December 2015 - 18:25.


#32
George-Andrei

George-Andrei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.12.2015
Da e fabricate in 2008 si cumparata in 2012 de la reprezentanta. Eu abia am cumparat-o acum 3 luni si are full istoric reprezentanta. urma sa o duc tot la bdt (reprezentanta mazda). plus ca am culoarea masinii argintiu violet care in lumina are o nuanta diferita si nu vreau tricolorul pe masina.
Asta o sa fie ca nu accept nici un pic de chit ea a fost tinuta doar in  reprezentanta, nu mi se pare normal sa imi puna chit care cu timpul se umfla, plus ca masina nu a avut nici cel mai mic accident sau zgarieturi pana acum .
Ce solutii as avea daca respectivul constatator e "incapatanat" si sa nu accept deciziile lui ?

#33
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Daca se poate repara, se repara, si ar trebui sa fi mai maleabil la treaba asta. Daca se schimba sa ai grija sa schimbe doar cu original. Iar reparatia, ar fi bine sa o faci in reprezentanta, pentru ca ai o grarantie. Daca au decontare directa, poate agentul sa latre cat vrea el, ii spui ca o faci in reprezentanta si basta. Eu asa le faceam la Astra, si nu aveam probleme prea mari cu ei. Acum la Generali, ca am scapat de leasing de ceva timp, nici nu mi-au zis nimic dupa ce am lovit un caine, una, si am gasit luneta sparta, alta dauna.

#34
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
daca e doar atinsa usor aripa, va da reparare. daca deja e sifonata, se da inlocuire, chitul + manopera de chituire - pregatire vopsire costa prea mult...

#35
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Salut,

Care este varianta corecta daca vreau sa platesc reparatia si apoi sa iau banii de la Carpatica. Ma duc la service sa imi faca constatarea sau deschid dosarul de dauna si imi face firma de asigurari constatarea?
Multumesc

#36
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
- pasul 0 este politie sau amiabila, completata CORECT
-primul pas obligatoriu este sa te duci la asiguratorul vinovatului sa deschizi dosar de dauna.
-acolo face constatare la ce este vizibil si solutia agreata de ei, respectiv inclouire sau reparare.
-te duci la service (agreat de ei sau nu, nu te pot obliga sa mergi undeva anume, poti merge si la reprezentanta, de fapt pretul maxim pe care il  deconteaza la manopera este cel -parcticat de reprezentanta)
- la service se demonteaza si inspecteaza, se solicita reconstatare pentru ceea ce nu a fost vizibil la constatarea de la asigurator. Ca nota, la solicitarea servisului, este obligat sa vine in 3 zile la reconstatare.
- dupa ce se intocmeste / accepta reconstarea si solutia tehnica (respectiv reparare sau inlocuire) argumentata dpdv tehnic de service, se face devizul (de catre service) care include piese, manopera si vopsitorie.
dupa pasii astia, incepe show-ul cu asiguratorul: degeaba e devizul, sa zicem 10000 de lei, ei ofera doar 4000, e treaba servisului ce carpeala iti face sa se incadreze in acea suma.
ei, aici intervii tu. Poti sa o repari cu ce piese vrei, o platesti, depui factura la asigurator si speri ca in 10 zile (termenul legal) sa o plateasca. Daca nu, urmeaza tambalaul cu mediere, conciliere si instanta. In general cand ajungi in instanta, platesc, nu le mai cresc penalitati din acel moment desi tu te judeci 1 ani cu ei :)
distractie maxima!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate