Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

Nesimtirea celor cu credit in franci elvetieni

- - - - -
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#487
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postshase, on 08 februarie 2015 - 21:33, said:


cine esti tu sa ne inveti ce e rau si ce e bine? ce te recomanda?

Si eu cred ca poti mai mult decat ... detasarea cu care ai privit dezastrul familiei respective. Si cred ca stau ceva mai bine cu "recomandarile", avand in vedere ca de multe ori ne-am potrivit in pareri.

#488
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,941
  • Înscris: 25.01.2007

View Postliviu46, on 08 februarie 2015 - 21:05, said:

UITĂM că dusmanul e BANGA.
AŞ dor să văd în postările următoare ATITUDINE.

pai ce treaba avem noi cu dusmanii tai?

...si io am luat atitudine, sper ca ai observat, da?

View Postslai, on 06 februarie 2015 - 11:43, said:

deacu' luati-l mai usor pe liviu46, nu de alta, doamne'fereste...


#489
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 12.01.2014

View Postducipalu, on 24 ianuarie 2015 - 09:18, said:

unul care a imprumutat 40-50.000 de franci ca sa-si ia un amarat de apartament langa lanurile de porumb mai e de inteles.
dar am vazut pe una la tv ca vanduse doua apartamente si a mai luat parca 200.000 de franci, numai ca sa-si faca viloi cu oglinzi in tavan si cu alte brizbrizuri. aia sa taca, nu sa se vaicareasca la tv.
au semnat, atunci si-au asumat un risc.
daca francul scadea la 1,3 lei ce se intampla? umbla wolksbank-ul dupa ei sa se roage sa faca conversia in lei +20%?
fiecare trebuia sa se intinda cat il tine plapuma, chiar daca economia "duduia".
cat despre scazut, nu cred ca e vreo sansa. leul e pe gheata si se duce rau la vale.
daca statul va plati ceva pt a sprijini creditele in franci, ma ridic si eu cu pretentii, sa-mi sprijine creditul in euro
  TOATE creditele in valuta trebuie transformate in lei.  Si euro si dolar si orice altceva

View Postshase, on 06 februarie 2015 - 14:33, said:

Toata lumea judeca pe altii. Daca ai sti cum se comportau acesti creditaci in anii de gratie 200x.. nu le ajungeai la nas nici cu prajina ca ei erau "propietari" sau aveau masina straina.
  Esti plin de frustrari si prejudecati, colegule. Daca ai avut ocazia din intimplare sa cunosti 1-2 persoane de genul celor pe care ii descrii, nu inseamna ca toti cei cu credite chf sunt asa. E ca si cum eu as spune ca toti membrii softpedia sunt frustrati si plini de ura pentru ca tu esti asa si esti membru softpedia. Gemeralizarile astea prostesti arata ca ai max varsta adolescentei, ma refer mental

#490
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 05.08.2002
alte prostii..Posted Image

#491
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 12.01.2014

View Postshase, on 06 februarie 2015 - 00:07, said:

Desi suna cinic, selectia naturala isi face treaba.
   Dovada ca selectia naturala mai si greseste esti tu.Trebuia sa lucreze atunci când mama ta te-a nascut. Nici in gluma nu trebuie sa spui asa ceva, bestie. Mai ales pe un forum public

View Postaeon, on 10 februarie 2015 - 11:24, said:

alte prostii..Posted Image
   explica-ne , care sunt prostiile si de ce

#492
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postneamanole, on 10 februarie 2015 - 11:28, said:

   Dovada ca selectia naturala mai si greseste esti tu.Trebuia sa lucreze atunci când mama ta te-a nascut. Nici in gluma nu trebuie sa spui asa ceva, bestie. Mai ales pe un forum public

hai ne lasi.. ca de-astia ca tine am tot intalnit. ce va mai dati toti "virgine" aici pe forum cand in restul timpului va place la greu "sexul bancar".

Edited by MembruAnonim, 10 February 2015 - 11:56.


#493
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 05.08.2002

View Postneamanole, on 10 februarie 2015 - 11:28, said:

...


   explica-ne , care sunt prostiile si de ce

pai explica mai inatai de ce "TOATE creditele in valuta trebuie transformate in lei.  Si euro si dolar si orice altceva" ?
pentru ca niste tampiti au luat credit in valuta (nu conteaza care valuta) fara sa aiba habar ce semneaza?

#494
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,223
  • Înscris: 09.01.2007
Bancile nu vor face concesii majore fiindca sunt firme private, listate pe burse.
Statul nu va salva pe nimeni fiindca Basescu ne-a invatat ca statul social e de pork - cati din cei cu credite in CHF si care se organizeaza pe FB sunt basisti ? sa mearga la tatucul lor care negocia cu FMI, este supercalificat sa-i ajute...

#495
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postoverseas, on 10 februarie 2015 - 12:46, said:

Bancile nu vor face concesii majore fiindca sunt firme private, listate pe burse.

Aici norocul creditacilor e ca n-au romanii mari chestii investite in banci si in plus bancile au o imagine extrem de proasta.

Ma intreb care era situatia daca de exemplu o mare parte din fondurile de pensii erau actiuni sau obligatiuni intre altele si la niste banci private. Sa vezi atunci ce iesea daca 75 000 creditaci atentau la o parte din pensiile a n milioane.

Edited by f300, 10 February 2015 - 13:04.


#496
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008

View Postneamanole, on 10 februarie 2015 - 11:21, said:

TOATE creditele in valuta trebuie transformate in lei.  Si euro si dolar si orice altceva

De acord. La cursul BNR.

#497
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
pe cheltuiala cui?

#498
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,941
  • Înscris: 25.01.2007
a nimanui. se transforma in lei la cursul bnr, se trece la dobanda de la lei si asta e.

#499
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 13.08.2008

View Postf300, on 10 februarie 2015 - 13:03, said:

Aici norocul creditacilor e ca n-au romanii mari chestii investite in banci si in plus bancile au o imagine extrem de proasta.

Ma intreb care era situatia daca de exemplu o mare parte din fondurile de pensii erau actiuni sau obligatiuni intre altele si la niste banci private. Sa vezi atunci ce iesea daca 75 000 creditaci atentau la o parte din pensiile a n milioane.

Asta s-a petrecut si cu cei care au depus bani la FNI. Au suportat toti contribuabilii teapa lor.Posted Image
Ca si pensiile angajatilor din companiile falimentare de stat. Nu s-au virat la buget banii de pensie, dar angajatii beneficiaza de pensii ( chiar peste medie, pentru ca si salariile au fost/ sunt peste medie !- oricum nu platesc impozitele aferente). Ce masuri au fost luate impotriva directorilor acelor firme ?! Au fost promovati/ mentinuti in functie ?! Sistemul de pensii are toate sansele sa intre in faliment ! Nu se mai respecta principiul contributivitatii ! Ca si pensiile speciale ! Ce stat mai e asta ? Ce motivatie mai au oamenii sa contribuie la fondul de pensii ?! La fel si la Fondul de sanatate !

View Postoverseas, on 10 februarie 2015 - 12:46, said:

Bancile nu vor face concesii majore fiindca sunt firme private, listate pe burse.
Si salvate de la faliment pe spinarea contribuabililor.
Haraso capitalism: Se privatizeaza castigurile ( de catre smecheri/ baieti destepti ) si se nationalizeaza pierderile ( pe spinarea tuturor contribuabililor ).Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 10 February 2015 - 20:36.


#500
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Vacanta, dupa cum vezi, pe stat il doare-n cur de motivatia contribuabililor, iti ia banii si nu-i mai vezi!

#501
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 13.08.2008

View Postdenky, on 10 februarie 2015 - 21:50, said:

Vacanta, dupa cum vezi, pe stat il doare-n cur de motivatia contribuabililor, iti ia banii si nu-i mai vezi!

Pai si din cauza asta va scadea numarul celor care contribuie la fondurile de pensii, de sanatate. Sau o vor face la sume mult mai mici.Posted Image

#502
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postvacantamijlocie, on 10 februarie 2015 - 20:30, said:

Asta s-a petrecut si cu cei care au depus bani la FNI. Au suportat toti contribuabilii teapa lor.Posted Image
Ca si pensiile angajatilor din companiile falimentare de stat. Nu s-au virat la buget banii de pensie

La FNI din cite stiu a fost riscul celor care au "investit", au pierdut, bafta. Nu garantez ca nu s-a dat (sau n-o sa se dea) ceva de la buget in final, stiu ca in 2010 inca se mai judecau. Dar stiu ca atunci teapa a fost teapa celor care au investit, lucru relativ normal.

Cu companiile de stat e tot de la stat, e 100% dintr-un buzunar in altul. Daca plateau pensiile la buget dupa aia nu aveau cu ce sa plateasca angajatii sau furnizorii sau altceva si in final tot pe minus erau si tot statul platea. Sau daca nu erau pe minus si erau pe plus valorau mai putin cind in final s-au vindut si tot statul pierdea.

In fine, nu e vorba de chestiile astea generale - ce spuneam eu e ca era interesant daca Romania era mai mult decit o tara de creditaci si daca erau destui care sa aibe actiuni la banca sau obligatiuni sau pensii (dar pensii concrete, private, mai mult investitii decit solidaritatea asta stupida gen Caritas, chestii unde stii exact cit bagi si cit iei).

Dar nu avem asa ceva aproape deloc si bancile sint singure in fata opiniei publice, toata lumea zice ca sint smecheri, tepari, etc - si sa plateasca.

#503
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 13.08.2008

View Postf300, on 11 februarie 2015 - 10:27, said:


La FNI din cite stiu a fost riscul celor care au "investit", au pierdut, bafta. Nu garantez ca nu s-a dat (sau n-o sa se dea) ceva de la buget in final, stiu ca in 2010 inca se mai judecau. Dar stiu ca atunci teapa a fost teapa celor care au investit, lucru relativ normal.

Cu companiile de stat e tot de la stat, e 100% dintr-un buzunar in altul. Daca plateau pensiile la buget dupa aia nu aveau cu ce sa plateasca angajatii sau furnizorii sau altceva si in final tot pe minus erau si tot statul platea. Sau daca nu erau pe minus si erau pe plus valorau mai putin cind in final s-au vindut si tot statul pierdea.

In fine, nu e vorba de chestiile astea generale - ce spuneam eu e ca era interesant daca Romania era mai mult decit o tara de creditaci si daca erau destui care sa aibe actiuni la banca sau obligatiuni sau pensii (dar pensii concrete, private, mai mult investitii decit solidaritatea asta stupida gen Caritas, chestii unde stii exact cit bagi si cit iei).

Dar nu avem asa ceva aproape deloc si bancile sint singure in fata opiniei publice, toata lumea zice ca sint smecheri, tepari, etc - si sa plateasca.

S-a motivat ca FNI a avut partener CEC- ul.
Daca un patron nu plateste banii pentru asigurari, impozite, i se face dosar penal ( stopaj la sursa ). Directorilor firmelor de stat ce li se intampla ? Unii sunt chiar promovati.
Salariatii din companiile falimentare de stat ( dar care sponsorizeaza tot felul de chestii, fac achizitii la preturi mult peste piata, dau bonusuri/ prime angajatilor etc. ), pentru care nu se achita la stat impozitele aferente pentru pensii, sanatate etc., beneficiaza in schimb de aceste servicii. Ba chiar au/ vor avea pensii mult mai mari decat angajatii de la privat, unde salariile sunt de multe ori mai mici, pentru ca impozitele/ contributiile pentru pensii, sanatate chiar se platesc. La firmele falimentare de stat, vine periodic guvernul si sterge datoriile, adica le arunca in spinarea tuturor contribuabililor.
Similar la magistrati, grefieri, aviatori etc., care au legi speciale, fara legatura cu principiul contributivitatii !
Sistemul de pensii va intra in colaps si din acest motiv ( sau, in cel mai fericit caz, pensia medie va fi un sfert din salariul mediu net; acum este jumatate ).Posted Image

#504
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 13.08.2008
http://www.capital.ro/bancile-poloneze-vor-sa-converteasca-in-zloti-creditele-in-franci-elvetieni.html

Băncile poloneze vor să convertească în zloţi creditele în franci elveţieni
24 februarie 2015

Băncile poloneze vor propune în săptămânile următoare planuri destinate să-i încurajeze pe cei care au credite în franci elveţieni să le convertească în zloţi, a declarat marţi preşedintele Asociaţiei băncilor din Polonia, semn că băncile vor să ajungă la un compromis cu Autoritatea de reglementare a pieţelor financiare, transmite Reuters.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate