Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat
 Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 

Sfaturi achizitionare statii si antene CB partea a 2-a

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5343 replies to this topic

#3871
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,922
  • Înscris: 27.04.2010
Vezi sa nu cazi in abatere grav, sa vina "baietii" dupa tine ...!!!
Asa cum probabil stii prea bine, emiterea cu puteri mari este ilegala.
Nu e de gluma cu frecventele si puterile astea, STS-ul chiar vaneaza emisiile ilegale, iti spun asta din sursa sigura.
Au cu ce, au cu cine, au pe cine ... cand te-au localizat, nu mai scapi, orice ai face.
Decat sa te trezesti cu vreun dosar, mai bine folosesti o statie simpla, care sa nu-ti dea dureri de cap.
Parerea mea ... tu stii mai bine ce vrei. Dar, are rost ...???

#3872
fullfit46

fullfit46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.11.2015
Ok, multumesc frumos pentru raspuns. Am facut o proba pe masina cu ea si e net superioara la receptie fata de Albrecht 6110. Pacat ca nu are optiunea de 4w...ca ii faceam o punte pe 4w si o foloseam legal. Stiu ca degeaba emiteam cu 50w, daca cei care raspundeau, emiteau cu 4w.
Acum o intrebare...cei care au statii de 4w si isi iau amplificator de 100w in ce sfera intra ? E legal ?
Multumesc. O zi buna.

#3873
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Emiti cu putere mare atunci cand sunt probleme, cand nu te aude nimeni si speri sa dai de unul care emite si el cu putere mare. In offroad sau alte aplicatii este nevoie de putere mai mare.

#3874
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011

View Postshymano, on 22 decembrie 2018 - 23:50, said:

Vezi sa nu cazi in abatere grav, sa vina "baietii" dupa tine ...!!!
Asa cum probabil stii prea bine, emiterea cu puteri mari este ilegala.
Nu e de gluma cu frecventele si puterile astea, STS-ul chiar vaneaza emisiile ilegale, iti spun asta din sursa sigura.
Au cu ce, au cu cine, au pe cine ... cand te-au localizat, nu mai scapi, orice ai face.
Decat sa te trezesti cu vreun dosar, mai bine folosesti o statie simpla, care sa nu-ti dea dureri de cap.
Parerea mea ... tu stii mai bine ce vrei. Dar, are rost ...???
STS-ul nu mai are treaba cu frecventele astea. Frecventele lor sunt cu mult mai bine securizate gen GSM, TETRA...etc. Institutiile statului au trecut de mult pe tetra, prin unele locuri chiar comunitarii. Singura institutie care s-ar putea sesiza ar fi ANCOM. Dar si ei nu se obosesc pentru o biata statie mobila !

#3875
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,922
  • Înscris: 27.04.2010
Ba chiar ai fi surprins de realitate ... am prieten care mi-a spus ca tocmai ce au avut misiune pe teme d-astea, acum vreo 2 saptamani.
Statii CB, emisii radio amatori, etc ...
Ii vaneaza ca pe draci. Ii localizeaza, apoi cheama Politie/ jandarmi, tot tacamul. Asta, pentru ca ei n-au dreptul de retinere, intocmire dosare si alte alea.

#3876
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011

View Postshymano, on 23 decembrie 2018 - 22:21, said:

Ba chiar ai fi surprins de realitate ... am prieten care mi-a spus ca tocmai ce au avut misiune pe teme d-astea, acum vreo 2 saptamani.
Statii CB, emisii radio amatori, etc ...
Ii vaneaza ca pe draci. Ii localizeaza, apoi cheama Politie/ jandarmi, tot tacamul. Asta, pentru ca ei n-au dreptul de retinere, intocmire dosare si alte alea.
Sigur ... Pe CB-isti ii aresteaza direct iar la radio-scamatori le da amenda !! HO HO HO !! CRACIUN FERICIT !! Am trait sa vedem si inginerii de telecomunicatii ai STS transformati in James Bond, Bond, Bond..!! P.S . Prietenul lucreaza la C.I.A. , nu ?

Edited by Pekiasan, 23 December 2018 - 22:50.


#3877
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,922
  • Înscris: 27.04.2010
Ne dam cu parerea, fara a sti ceva despre domeniul asta ??...
Orice emisie neautorizata inseamna automat perturbarea celor care folosesc acest spectru in mod legal.
O emisie a unui radio pirat sau a unui sofer excitat de noua statie de 20w (sau mai mult) poate interfera cu frecventa unui turn de control, a unor avioane si nu numai ...
Orice ingerinta in aceste frecvente poate conduce, tangential, la dezastre.
Asta nu inseamna ca, obligatoriu, orice emisie ilegala doboara un avion !!!...
Ca nu ne duce capul sa gandim pana acolo sau ca nu ne pasa de urmarile unor astfel de actiuni ... e altceva.
Insa asta e realitate, nu fabulatie.
Unii ati auzit de servicii secrete doar din filmele americane ... sunt de inteles replicile pe aceste subiecte.
LE: cand vorbeam de prieten, vorbeam de STS, ca asta era subiectul; raspunsul a fost replica la afirmatia ca STS nu mai are treaba cu frecventele.
Sa nu incurcam frecventele de lucru ale unei/unor institutii cu domeniul de activitate, cu aria de responsabilitate ale acesteia/acestora.

Edited by shymano, 23 December 2018 - 23:38.


#3878
catalin099

catalin099

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 06.04.2009
Shimano , daca folosesti un sdr , sau cauta pe goagle yo3ggx.ro sau yo3iul.ro , ai sa vezi ca la puteri mari produci doar speltere stanga dreapta de cativa kHz . Ideea este ca ocupi banda, nu perturbi pe nimeni . In CB putere mare nu isi are rostul . Degeaba esti auzit daca nu auzi !:)

#3879
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,922
  • Înscris: 27.04.2010
Numarul celor care au habar de aceste detalii este foarte mic.
Majoritatea nu prea au habar de prea multe specificatii, ei vor doar sa se auda de la Bucuresti la Ploiesti, daca se poate.
Nu conteaza altceva ...

#3880
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Scurt și la obiect.
1.Cu ce stație pot combina antena sirio 4000?
2.Sau sa iau direct un kit pana în 500 de lei?
De ex: https://m.emag.ro/ki...rch-Action=view
Mulțumesc!


#3881
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011

View PostAbbd, on 29 decembrie 2018 - 22:07, said:

Scurt și la obiect.
1.Cu ce stație pot combina antena sirio 4000?
2.Sau sa iau direct un kit pana în 500 de lei?
De ex: https://m.emag.ro/ki...rch-Action=view
Mulțumesc!
1. Cu orice statie. Este o antena extraordinar de buna.
2. Cauta un kit -daca vrei kit- cu antena cat mai inalta. Face diferenta.




@shymano : STS ce zice ?

Edited by Pekiasan, 29 December 2018 - 23:16.


#3882
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,922
  • Înscris: 27.04.2010
Nu intru in conflict cu ei, eu am statie de 4w ... PNI 8001L ASQ.
Casca face toti banii ...

#3883
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Mulțumesc Pekiasan.
Nu prea nimeresc de unde sa iau antena cu tot talpa.. Poate știți vreun site ceva. Mulțumesc.
Iar de stație cred ca o voi combina cu asta..

https://m.emag.ro/st...u/pd/E9FF2BBBM/

#3884
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,922
  • Înscris: 27.04.2010
http://www.cbmania.r...nd-bmu-140.html
Cum am spus mai sus, eu am PNI HP 8001L ASQ (cu antena Midland ML145 si baza de 125), luate din Dedeman. 277 lei statia, 80 lei antena.
Statia mica, am bagat-o in locasul de scrumiera la Octavia 2.

#3885
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Mulțumesc! Eu voi veni de la Iași la București sa preiau o mașină.. Deci ma gândesc sa cumpăr stația direct din București, sa nu stau prin aeroport cu sârmă după mine..
Acum rămâne de văzut cum o ridic și de unde o ridic.
Mulțumesc de ajutor!

#3886
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011

View PostAbbd, on 30 decembrie 2018 - 07:33, said:

Mulțumesc Pekiasan.
Nu prea nimeresc de unde sa iau antena cu tot talpa.. Poate știți vreun site ceva. Mulțumesc.
Iar de stație cred ca o voi combina cu asta..

https://m.emag.ro/st...u/pd/E9FF2BBBM/
Nuuu. Este una din statiile de 4w care provoaca dezamagiri groaznice! Uita de ea.



Orienteaza-te spre altceva.





Talpa Sirio Mag 145 este mai slaba la magnet. Recomand mai degraba talpa magnetica Storm 170  . Mai bine mergi direct la baietii din zona care se ocupa cu astea si ti-o si calibreaza in pret.

PS. Mai bine setup-ul colegului shymano . Pretul e bun iar atat statia cat si antena sunt ok.

#3887
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Sper sa ma hotărăsc pana ajung la București.. Dacă nu, ma întorc înapoi fără stație și aia e.
Sănătoși sa fim! Un an nou fericit!

#3888
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Un an nou cu bine.

Ce trebuie retinut este ca antena este doar o sarma si ,, cu cat mai inalta cu atat mai bine" . In CB si la femei lungimea conteaza!

Despre statii ... cele noi sunt mai toate tehnologie SMD si cam schioapata. In principal trebuie sa aiba vol + sql + sch ch. Si sunt suficiente. Functii precum DSP, ESP, ... sunt pur marketing si probabil nu le veti folosi niciodata.  Spre exemplu statia mea de suflet este President Valery Clasyc cu panou frontal argintiu. O statie de 4w dar cu o emisie si receptie de invidiat si cu un feeling aparte. Daca as mai gasi asa-ceva as cumpara-o imediat. De la mine a plecat catre un bloger care a scris despre ea. Oricum e ceva deosebit. Pacat ca nu se mai fabrica asa-ceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate