Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Asus ZenFone 2

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6058 replies to this topic

#127
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 30.10.2007

View Postsilver_eye, on 01 iunie 2015 - 17:39, said:

la mine a instalat mxplayer.
in toata povestea asta zenfoe2, pe care am continuat sa o studiez si dupa ce am returnat telefonul observ o chestie repetitiva. Update-uri peste update-uri. mai toti care i-au facut review au ajuns sa se "planga" de chestia asta.
ceva imi zice ca nu e deloc finisat/testat sistemul

am pus si eu mxplayer din playstore. e ok.
din ce am observat si eu tind sa iti dau dreptate legat de stabilitatea sistemului. intre ce se vede in clipurile oficiale de prezentare si recenziile utilizatorilor este o diferenta sensibila, dar cert este ca se lucreaza la imbunatatirea acestui aspect.

oricum, telefonul meu se misca bine,
sta mereu pe la 1,3-1,4 Giga de ram dar eu nu sunt un utilizator inrait, il folosesc strict pentru fotografii(dar cand il pun la treaba aproape ca il descarc), navigatie pe net(citit posta, stiri, forumuri), ceva streaming online daca am timp si whatsapp mediu-intensiv.
bateria ar putea tine si mai bine caci mare parte din consumul ei este dat de sistemul android. se asteapta un nou update care sa rezolve problema managementului bateriei.

de curiozitate am dezactivat Zenmotion din Setari si consumul de ram a scazut la 0,9GB. dar n-are nici un farmec fara gesturi si oricum ram-ul eliberat nu-mi e de folos la alte aplicatii.

Edited by sisifjunior, 03 June 2015 - 17:41.


#128
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
@sisifjunior
Pentru poze? Spune-mi exact unde trebuie sa umblu si ce sa schimb pentru a se vedea bine.
Cum setez sa scoata pozele la 1440 x 1080. La mine minimul este ceva mai mare de 1440 x 1080

#129
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,535
  • Înscris: 19.08.2012
Poate va intereseaza ce are inauntru !

#130
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 30.10.2007

View PostIrishRiver, on 03 iunie 2015 - 20:27, said:

@sisifjunior
Pentru poze? Spune-mi exact unde trebuie sa umblu si ce sa schimb pentru a se vedea bine.
Cum setez sa scoata pozele la 1440 x 1080. La mine minimul este ceva mai mare de 1440 x 1080

la mine nu este 1440x1080, cea mai mica e 2048x1152.
in setari la camera am pus calitate Standard, imbunatatirea la scuturare Dezactivata si
- in lumina puternica expunerea la -1
- in lumina slaba expunerea la +1.
atat. doar atat.
oricum imbunatatirea substantiala a calitatii pozelor a venit dupa updateul din 15 mai.

#131
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Inteleg.
Cat despre update, il faci din System update? Dai check si restul face el, dupa decat mai dai install. Mai este alta metoda ? Am facut si eu 2 update-uri pana acum dar..
O sa fac maine cateva poze prin parc.

Aceste poze au rezolutia de 1440 x 1080
http://forum.softped...2#entry17201243

Cat despre setari, te rog daca ai putea sa le scri in engleza.

Edited by IrishRiver, 03 June 2015 - 22:20.


#132
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 30.10.2007
Pozele alea au rezolutia de aproape 3 ori mai mare. Au fost redimensionate, dar nu de mine, cred ca de sistemul automat al forumului care gestioneaza atasamentele.
Pun o captura de ecran cu dimensiunea reala a uneia dintre fotografiile care pe site apar la 1440x1080Attached File  Screenshot_2015-06-04-14-23-40.jpg   564.68K   65 downloads

edit: in engleza(USA) ar fi asa:

Exposure value(+/-1)
Optimization =deactivated
Anti-shake enhancement=off
Image quality=standard

Edited by sisifjunior, 04 June 2015 - 14:55.


#133
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
La camera foto exista decat o optiune cu numele "exposure value" deci nu inteleg cum poti seta de 2 ori. Mai exista una la camera video.

#134
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 30.10.2007
In lumina puternica setez la -1, in lumina slaba la +1, exact cum am scris mai inainte.

Update fac prin sistem update si se descurca singur.

Edited by sisifjunior, 04 June 2015 - 18:59.


#135
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 25.01.2007
Ati vazut telefonul expus la vreun magazin, sa-l poti butona?

Pe gsmarena are laude la capitolul audio. Ce ati avut voi inainte de vi se pare ca se aude naspa?

Eu acum optez intre Zenfone si Xperia M4. La pret sint amandoua tot acolo numai ca Zenfone are ecranul mai jmecher.

#136
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Cred ca am exagerat si eu cand am scris ca se aude oribil. Nu se aude cum ma asteptam dar nici oribil, pe la jumatate. Cu un player gen poweramp si umblat putin la setari cred ca se pot obtine rezultate bune.

#137
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 30.10.2007

View PostMeister, on 04 iunie 2015 - 21:04, said:

Pe gsmarena are laude la capitolul audio. Ce ati avut voi inainte de vi se pare ca se aude naspa?

se aude diferit de tot ce am si am avut si te ia prin surprindere (pentru un utilizator de samsung si nokia, zenfone2 este o alegere exotica)
astazi am pus din nou castile si deja m-am obisnuit cu modul de redare a muzicii, daca nu asculti la casti de pe mai multe device-uri atunci e ok. eu unul ascult la zenfone 2 in oras si la tab3lite T111 acasa si este diferenta intre ele.

dar, cum am spus, este o parere subiectiva si incadrez zenfone 2 in categoria medie pentru auditie muzicala; prin casti se descurca bine dar pe difuzorul extern e slab.

Edited by sisifjunior, 05 June 2015 - 00:12.


#138
cydul79

cydul79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2007
Facut fara sa vreau si o proba de durabilitate, l am scapat de doua ori, odata pe o podea cu linoleu si o data pe banda de alergat, o zgarietura in colt e rezultatul si asta fara nici o protectie, in afara de o folie. O problema ce ma enerveaza la el e ca la terminarea apelului trebuie sa apas butonul de power ca sa intru iar in ecran.

Edited by cydul79, 05 June 2015 - 02:32.


#139
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Credeaţi că sunt prea multe variante de Zenfone 2?
Au mai apărut încă 3(trei) combinaţii cu Snapdragon Qualcomm 615/410: ZE600KL, ZE550KL şi ZE500KL. Prevăd complicaţii pentru vânzători, care vor avea de furcă pe partea de relaţii cu clienţii, atât timp cât se promovează agresiv ZE551ML cu 4GB RAM şi Z3580 2,3 GHz…
Personal, parcă începe să-mi surâdă varianta ZE500KL cu 3GB de RAM, rămân de văzut preţurile şi dacă depăşesc problemele de supraîncălzire ale SoC-ului…

#140
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Se pare că ZE500KL şi ZE550KL vin cu Snapdragon 410 şi doar ZE600KL cu Snapdragon 615.
De asemenea, modele de 2GB RAM au 16GB spaţiu stocare intern iar cele cu 3GB RAM au 32GB spaţiu de stocare intern.
Interesant este autofocalizarea laser a camerei principale:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DO4SzfaQl4Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Şi o comparaţie între cel cu intel şi cel nou lansat:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HzW1Y_2_1JE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#141
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
deci, au gresit monumental ca taspe mii de variante

#142
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
si acuma sa duc discutia in alta directie. pana cand sa dau comanda de ZF2 am cautat sa vad cat de bine optimizate sunt Atom-urile intel pentru android si ce am gasit a fost foarte vag si a depasit abilitatile mele de intelegere. Concluzia pe care am tras-o , pur subiectiva, este ca Snapdragon(evident si mediatek, kirin ) sunt mai bine optimizate pe android si asta nu ca performanta ci la consum de curent. deci, este interesant ca au ales sa puna si snapdragon , banuiesc ca au facut asta pentru o autonomie si mai mare a bateriei.
la noi, bine spus, Asus este ceva exotic in domeniul telefoanelor mobile.
in cazul meu Asus m-a castigat in calitate de client fidel de la primul laptop cumparat. Canon  la aparate foto, iar la telefoane mobile...am fost pe la mai toate marcile si mai toti au dat cu mucii in fasole la un moment , este o piata atat de competitiva si clientii isi schimba preferintele mai ceva ca damele pantofii asa ca poate la anul o sa patrunda in Europa cu un hit si or sa invete din Trial and Error ce au acuma in plan(asa bag de seama cu ciorba asta de zenfoane).
ps: la smartwatch au nimerit-o din prima

#143
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 30.10.2007
bine punctat!  prea mare incurcatură!

probabil ca marketingul lor a vrut sa copie succesul gamei galaxy de la samsung dar au cam amestecat borcanele!

#144
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,428
  • Înscris: 15.10.2007
sper ca vinerea viitoare sa fiu si eu utilizator de procesor pe 2,3Ghz, 4gigi de ram si 64GB de stocare.
avand in vedere ca vin de pe un Lg G3 dual sim cu 3gigi sunt curios cum ruleaza asus-ul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate