Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valoare vanzare laptop

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....
 Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 

ceva schema de ... pirometru ... :-)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
Am citit in Chip din ian 2006 ca everit au asa ceva la vro 160 ron si asta cred ca e cam cel mai ieftin gasibil in ro. care totusi nu este destul de ieftin ...:-(

Pirometru este un apart de masura a temperaturi fara a atinge obiectul (cu o raza de lumina ... cred ca un mini led laser ... nu stiu exact).

for english try ... pyrometer.

Edited by pdanyels, 08 January 2006 - 10:15.


#2
slack7219

slack7219

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.01.2006
am vazut asa ceva la un reportaj pe discovery il foloseau pentru masurarea temperaturii lavei........cat despre idei.....pauza.....

#3
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postpdanyels, on Jan 8 2006, 10:15, said:

... Pirometru este un apart de masura a temperaturi fara a atinge obiectul (cu o raza de lumina ...
Pirometrele pot fi optice, cu semiconductori, cu termocuplu s.a.m.d.
Sunt folosite pentru telemasurarea temperaturilor in cuptoarele industiale, a temperaturii diferitilor astri, a lavei sau scoartei terestre la diferite adancimi si in general in locurile inaccesibile sau cu temperaturi care o depasesc pe cea de topire a materialului din care este confectionat senzorul. Mai concret, ce anume te intereseaza?

Edited by m-marian, 09 January 2006 - 03:08.


#4
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
In chip din ian 2006 au testat un device de genul asta si spuneau ca au masurat temperatura la cooler (au observat ca nu e montat corect pentru ca se incalzea mai tare intr-un anumit loc, au masurat temperatura omului de linga el, a peretilor din camera, etc.) ideea e ca se gaseste ce sa se masoare cu el, dar 150 ron e prea mult.
Cred ca poate fi util in domeniul ITC, dar bariera este pretul si atunci ma gindeam ca poate cu vreo schema iese mai ieftin sau macar dezbatem putin pe tema asta.
Eu stiu ... poate exista un chip specializat, etc...
Discutam ... discutii ...
Sper ca nu am suparat pe cineva ca am deschis acest topic.
Chiar daca nu iese ceva la obiect poate da cuiva idei la altceva, si daca tot e forum nu strica sa fie intr-un singur loc (in cazul asta) tot felul de gadget-uri care mai de care ...

#5
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

ma gindeam ca poate cu vreo schema iese mai ieftin sau macar dezbatem putin pe tema asta
La ce implica un pirometru nu vad diferentza de pret, ca partea electronica pana la urma tot pe acolo ajunge, iar senzoru e inima, si cand m-am dus de ex. la conex sa intreb de termocuple au facut aia o fatza ... cica nu se importa, deci nu cred ca se poate discuta de piese separate :(
Cat despre comanda din afara...

Totusi,  poate posta cineva o schema, macar de principiu, a acestui dispozitiv?

#6
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Se gasesc aparate si la Conex Electronic, ele au aparut de mult, iar pe piata noastra sunt de cel putin 4-6 luni. Pretul lor este destul de mare, cele sub 2-3 milioane masoara o gama restransa de temperaturi (ex. 0-80 grade). Sunt curios ce gama de masura are acel model care costa 160 RON.

#7
dragos2190

dragos2190

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.03.2012
Salut as vrea sa stiu si eu daca a conectat un pirometru la un laptop :D

#8
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Pentru aplicațiile la care vă gândiț, termenul de pirometru nu este corect deoarece cu pirometrul se măsoară de obicei temperatura obiectelor incandescente. Pentru măsurarea temperaturilor joase, de ordinul
a 150-200 grade Celsius se folosesc termometrele cu IR, cu termocuple sau cu termorezistențe. Cele cu IR de obicei au și un spot lasser pentru a ști de la distanță în ce zonă se măsoară temperatura. Spotul
este de fapt centrul unui cerc de pe suprafața de măsurat a cărui rază depinde de distața de la care se face măsurătoarea, iar temperatura indicată este temperatura medie de pe suprafața cercului respectiv,
și nici într-un caz temperatura punctului pe care cade fascicolulu lasser așa cum mulți cred în mod greșit. Astfel dacă în perimetrul măsurat avem un loc mai cald și restul suprafeței este rece, temperatura indicată
va fi cu mult mai mică decît cea a locului cald dacă fascicolul cade pe zona caldă, și mai mare dacă fascicolul vizează o parte mai rece. De aceea dacă vrei să măsori temperatura de pe o surafață cât mai mică,
trebuie să faci măsurătoarea de aproape, de la câțiva cm, caz în care raza cercului din jurul spotului este de 1,5-2 cm. Dacă vrei să măsori temperatura într-un punct bine determinat, folosești un termometru
cu termocuplu, caz în care termocuplul trebuie să fie în contact direct cu punctul de măsură. Multe tipuri de multimetre cu prețuri acceptabile sunt dotate cu astfel de termocuple, de obicei cromel-alumel cu care
poți măsura până în jur de 1000 de grade Celsius. Pentru o precizie de +/- 1 grad, prețul acestor aparate nu depășește 100 de Euro.

Edited by SylexMM, 16 March 2012 - 07:49.


#9
dragos2190

dragos2190

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.03.2012
Stiu sa-l folosesc am nevoie de el pentru masurarea temperaturi la sudarea prin frecare  si trebuie sa-l conectez la un laptop pentru realizarea unui grafic de temperatura cum creste si cum scade si timpul de durata

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
Senzorul respectiv se numește termopilă, și constă într-un grup de microtermocuple realizate pe o pastilă semiconductoare și înseriate elecric. Tensiunea de ieșire e de ordinul mV la temperatura de lucru și depinde exponențial de ea, astfel dacă temperatura se dublează tensiunea crește de 16x. Practic ai nevoie de un amplificator operațional pt.aducerea semnalului la un nivel convenabil și de un convertor A-D, interfața cu laptopul depinde apoi de posibilitățile convertorului ales. Sunt și circuite specializate pt.asta, gen Melexis MLX90.... sau de la Perkin-Elmer A2TPMI.... cu  interfață SPI  sau I2C.

#11
dragos2190

dragos2190

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.03.2012
Eu atat vreau sa stiu cablurile care au fost folosite de la pirometru la pc

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
Singurele variante sunt serial sau USB. Eu am un senzor Raytek MID10 și are interfață serială, alții au probabil alte variante, cel mai practic rămâne însă USB.

#13
dragos2190

dragos2190

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.03.2012
si mapoti ajuta cumva cu un pret

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
Raytek-ul MID l-am luat de ocazie din State, la 25% din valoarea de piață, și tot a fost vreo 100$, cu transport inclus, la care am mai plătit cam 35E taxe vamale și TVA.
Mai  am un Raytek/Fluke CI3A, dar ăsta are numai ieșire analogică, fără interfață digitală, a fost și mai ieftin, doar vreo 40E, la o firmă germană.
Prețurile le-am dat pt. orientare, ale mele nu sunt de vânzare.

Edited by mihaicozac, 20 March 2012 - 21:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate