Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 

NIKON D5100 - poze neclare, murdare, zgomotoase

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Salutare, aria foto ! Nu dati cu paru, ca-s nou pe-aici.  :w00t:

Ma ocup in ultima vreme de facut poze la diverse produse. Am un aparat NIKON D5100. Problema e ca unele poze par a fi foarte "zgomotoase", de calitate slaba, nu stiu cum sa zic: par a fi facute cu ultimu jeg de compacta sau cu telefonul mobil. :lol: Atasez un exemplu si cu informatiile EXIF complete:

P.S.: Este posibil sa fie doar din cauza becului, ca are dulia aia poroasa si sticla reflecta dublu (o data la suprafata exterioara si o data la suprafata interioara, unde e vopsit) ? Mie tot mi se par naspa, chiar sunt dezamagit, ma asteptam sa iasa mai bine cu un asa aparat... :(

Filename - DSC_7093.JPG
Make - NIKON CORPORATION
Model - NIKON D5100
Orientation - Top left
XResolution - 300
YResolution - 300
ResolutionUnit - Inch
Software - Ver.1.01
DateTime - 2012:02:28 16:11:59
YCbCrPositioning - Co-Sited
ExifOffset - 228
ExposureTime - 1/80 seconds
FNumber - 10.00
ExposureProgram - Manual control
ISOSpeedRatings - 100
ExifVersion - 0230
DateTimeOriginal - 2012:02:28 16:11:59
DateTimeDigitized - 2012:02:28 16:11:59
ComponentsConfiguration - YCbCr
CompressedBitsPerPixel - 4 (bits/pixel)
ExposureBiasValue - 0.00
MaxApertureValue - F 5.66
MeteringMode - Multi-segment
LightSource - Auto
Flash - Not fired
FocalLength - 105.00 mm
UserComment - 
SubsecTime - 40
SubsecTimeOriginal - 40
SubsecTimeDigitized - 40
FlashPixVersion - 0100
ColorSpace - sRGB
ExifImageWidth - 4928
ExifImageHeight - 3264
InteroperabilityOffset - 28148
SensingMethod - One-chip color area sensor
FileSource - Other
SceneType - Other
CustomRendered - Normal process
ExposureMode - Manual
White Balance - Auto
DigitalZoomRatio - 1 x
FocalLengthIn35mmFilm - 157 mm
SceneCaptureType - Standard
GainControl - None
Contrast - Normal
Saturation - Normal
Sharpness - Normal
SubjectDistanceRange - Unknown

GPS information: - 
GPSVersionID - 2.3.0.0

Maker Note (Vendor): - 
Data version - 0210 (808595760)
ISO Setting - 100
Image Quality - FINE
White Balance - AUTO
Focus Mode - AF-C
Flash Setting - NORMAL
Flash Mode - 
White Balance Adjustment - 0
White Balance RB - 742
Exposure Adjustment - -738128896
Thumbnail IFD offset - 11422
Flash Compensation - 100730368
ISO 2 - 100
Lens type - 234881024
Lens - 1514
Flash Used - Not fired
Bracketing - 0
Noise Reduction - OFF
Total pictures - 10565

Thumbnail: - 
Compression - 6 (JPG)
XResolution - 300
YResolution - 300
ResolutionUnit - Inch
JpegIFOffset - 28308
JpegIFByteCount - 5702
YCbCrPositioning - Co-Sited

[ http://i263.photobucket.com/albums/ii128/SINEKT/becproblema.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SINEKT, 08 March 2012 - 12:17.


#2
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
mai bine puneai niste poze decat un exif. din cate am inteles din exif : iso 100, F10 , 1/80  si ai obiectivul 18-105. e corect?

Edited by VanBasten, 08 March 2012 - 12:19.


#3
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View PostVanBasten, on 8th March 2012, 12:18, said:

din cate am inteles din exif : iso 100, F10 , 1/80  si ai obiectivul 18-105. e corect?
Da.

Edited by SINEKT, 08 March 2012 - 12:20.


#4
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
cumpara un 50 1,8 si un filtru de polarizare pt reflexii

#5
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postbogdan_galetuse, on 8th March 2012, 12:21, said:

cumpara un 50 1,8 si un filtru de polarizare pt reflexii

haha, funny...

1. Eu nu stie ce e ala 50 1,8. Eu momentan apas la intamplare pe butoane pana iese poza buna. :lol: Bine, glumesc, dar nu cunosc limbajul de specialitate. M-am apucat abia de o luna sa fac poze cu aparatul asta, deci nu stiu multe despre fotografie sau DSLR-uri ;) Asa te trimit si eu sa cumperi vreo 2-3 bucati de LM7805, si nu cred ca stii ce-s alea.  :naughty:

2. Intrebam daca este de la aparat sau pot eu sa corectez ceva din setari / iluminare.

3. La final abia se pune problema sa cumpar ceva, in momentul in care voi stabili ca nu pot sa rezolv altfel problema.

Edited by SINEKT, 08 March 2012 - 12:30.


#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Sau poti sa inveti fotografie si sa nu te mai bazezi pe aparat, sau le dai unui profesionist sa le faca, sa manance si el. Nu inteleg de ce faci poze de produs cu 18-105, la produs ai nevoie de sharpness, distorsiuni minime si zero aberati cromatice pe partea de optica, fara sa vorbesc despre controlul perspectivei ca aia deja cere niste investitii serioase..

Serios, daca te-ai fi plans ca vrei sa pozezi prietena si nu iti ies pozele sau ca vrei sa faci un peisaj si nu e ok as fi inteles, dar tu vrei sa faci treaba profi cu scule de maxim compromis, nu stii foto si te plangi ca nu iti ies.

Ai nevoie de un obiectiv facut sa focalizeze la apropiere (fara sa isi piarda calitatile optice, cum fac multe din zoomurile minune), care sa iti dea sharpness serios, ai nevoie sa te asiguri ca ai focalizat precis si ca tragi la un timp de expunere suficient de scurt ca sa nu iti iasa miscate. Astea sunt problemele tale, punctual.

Un nikkon 55 f/2.8 macro face toate astea, mai putin corectia de perspectiva.

Edited by nicolaie, 08 March 2012 - 12:35.


#7
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
hai sa o luam pe rand :
- poze neclare : focus gresit sau aparat miscat. ceea ce e posibil daca ai 1/80 la 105 mm si tras din mana
- poze murdare : dumnezeu stie ce ai tu pe senzor, obiectiv sau monitor. trebuie curatate :)
- poze zgomotoase : asta se intampla la ISO mare, dar daca zici ca e ISO 100, nu cred ca e cazul sa fie zgomotoase.

cum ziceam : cel mai simplu e sa pui 2-3 poze si iti zice lumea exact care e problema (eu zic 95% e user error :) )

#8
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Pai ce sa zic, situatia e ceva mai complicata. Eu fac asta la locul de munca, deci ce se cumpara si cand nu este treaba mea. Momentan pe astea le am. De asemeni, timp si bani de cursuri sau invatat nu am, eu trebuie sa fac pozele ieri (daca ma intelegi) si in plus, este doar o ocupatie temporara, eu in principiu ma ocup de IT (hardware, software, site-uri etc.), deci nu este si nici nu va fi ocupatia mea principala. Doar ca imi trebuie acum, pe moment, sa stiu cate ceva cum sa le scot mai bine.

Eu nu ma plang de nimic, cer un sfat cum pot sa fac sa iasa mai bine. Un obiectiv mai bun pentru treaba asta cam la ce pret ar fi ? Dar filtrul ala de polarizare ?

VanBasten said:

- poze neclare : focus gresit sau aparat miscat. ceea ce e posibil daca ai 1/80 la 105 mm si tras din mana
- poze murdare : dumnezeu stie ce ai tu pe senzor, obiectiv sau monitor. trebuie curatate smile.gif
Este 1/80 dar este pe trepied. Mai putin, la 1/100 sau mai putin nu pot, pentru ca nu mi se mai sincronizeaza bliturile cu aparatul, si iese shutterul in poza.

Obiectivul este curat luna, iar senzorul m-as indoi sa fie murdar pe 100% din suprafata :lol:

Edited by SINEKT, 08 March 2012 - 12:42.


#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Un obiectiv pentru asta incepe de la 150 euro, asa cum am spus, acel 55 micro nikkor cu 2.8 sau 3.5, la care o sa trebuiasca sa focalizezi manual si precis, sa asiguri minim un 1/250 ca sa nu iti iasa miscate, sa te asiguri ca ai lumina buna/multa/difuza (deci sa nu subexpui ca sa iasa cu zgomot) si eventual sa corectezi eventualele subexpunerei/supraexpuneri din RAW, inainte sa developezi jpegul final.

Asta e problema cu DSLR-urile, iti ofera rezultate superioare unei compacte DACA te pui si muncesti.

L.E. Pentru fotografiat obiecte de electronica o sa ai oricum nevoie de macro, de aia recomand 55.

Edited by nicolaie, 08 March 2012 - 12:44.


#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006
Pot fi doua cauze:
- greseala de utilizare. Ca sa ne dam seama pune macar o poza, crop 100% sau cadrul intreg dar resize la ~1000px
- aparat si/sau obiectiv defect. Dar ca sa excludem asta vezi pct. anterior

#11
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
daca zici ca tragi cu blitz, 1/80 ar terbui sa fie ok - timpul nu mai are asa mare importanta la fotogarfia cu blitz.
repet : in loc sa ti pui CV ul aici mai bine puneai 2 poze :))

#12
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Iaca vin acuma cu cateva poze.

P.S.: La voi functioneaza uploadul de atasamente ? La mine nu mai merge...

[ http://i263.photobucket.com/albums/ii128/SINEKT/DSC_7422.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i263.photobucket.com/albums/ii128/SINEKT/DSC_7391.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i263.photobucket.com/albums/ii128/SINEKT/DSC_7373.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i263.photobucket.com/albums/ii128/SINEKT/DSC_7371.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i263.photobucket.com/albums/ii128/SINEKT/DSC_7266.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu asa se face fotografie de produs. Uita-te la niste tutoriale si cumpara-ti un obiectiv macro manual, ca sa poti controla focalizarea care ba este, ba nu. Ai ales bine un cort pentru fotografiat, ai trepied, ai lumina ok, iti lipsesc un polarizor si un obiectiv macro.

Edited by nicolaie, 08 March 2012 - 13:20.


#14
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
ai vrut sa faci tu ceva acolo dar din pacate iti trebuie scule ceva mai bune. in plus o sa ai ceva probleme sa fotografiezi suprafetele lucioase fara filtru pe obiectiv. spor!

#15
didulescu

didulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.01.2007
Salut,

Marti mi-o venit primul dslr, un nikon d5100. Am nevoie de o informatie legata de ce se vede prin ocular.
La mine am observat ca punctul central de focus se afla in interiorul unui cerc care se observa destul de greu, doar in conditii de lumina buna, interiorul cercului este curat.

Cercul respectiv isi are locul acolo sau este doar o pata undeva in aparat? am doua obiective si cu ambele ii vizibil.

I-am sunat pe cei de la F64 si mi-au spus ca in afara de punctele de focalizare altceva nu trebuie sa se observe.
Astazi vreau sa caut un magazin in Sibiu care are nikon d5100 sa vad diferente.

Multumesc.

Edited by didulescu, 09 March 2012 - 14:14.


#16
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
La mine apar 11 puncte de focus si imi selectez eu manual care doresc sa fie utilizat. Vezi poza atasata. Cercul de care zici tu il aveam pe un anumit model de d3000, la un alt d3000 punctele de focus apareau tot ca la d5100( cum e in poza). Ce firmware ai? cel mai bine ai face sa suni la skin unde ai garantia si iti explica ei care e treaba. Insa punctele de focus ar trebui sa le vezi si ziua si noaptea lejer...

Attached Files


Edited by xkos, 10 March 2012 - 14:23.


#17
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostVanBasten, on 8th March 2012, 13:34, said:

ai vrut sa faci tu ceva acolo dar din pacate iti trebuie scule ceva mai bune. in plus o sa ai ceva probleme sa fotografiezi suprafetele lucioase fara filtru pe obiectiv. spor!

Nu-i trebuie scule, trebuie să învețe să facă un set-up corect pentru astfel de situații. Chiar și cu niște improvizații, daca nu are cele necesare.

Nu prea mai am eu timp să scriu în ultima vreme, dar la o simplă căutare mi-a sărit acest link din care poate înțelege mai bine ce presupune procesul.

Cât privește utilizarea aparatului în sine, mai e mult până departe.

#18
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Interesant, parca aveam o presimtire ca nu face bine atata alb. O sa incerc sa bag niste chestii negre prin cort sa vad ce-mi iese.

Edited by SINEKT, 12 March 2012 - 11:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate