Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sigma 28-45mm F/1.8

BT extragere parere va rog

Legate boxe la 2 surse

Cand ajung banii de la banca dupa...
 Beneficii angajare somer

Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)
 Radiator spart? Pierdere freon - ...

Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 

cresterea dioptriilor

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2 răspunsuri în acest subiect

#1
polap

polap

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 299
  • Înscris: 16.11.2009
salut.Port ochielari de cand ma stiu...in prezent am 17 ani si cu toate ca am purtat ochielari regulat in fiecare an imi creste cate putin dioptriile ....intrebarea mea este de ce? si inca ceva ar mai fi...de un an  port ochielari cu lentile putin mai puternice decat ar trebui sa port cu vreo 0.30-0.40 ar putea implica aceasta ceva riscuri?multumesc!:)

#2
adiseni

adiseni

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 09.12.2007
Mie medicul  imi recomanda ca sa-mi fac lentile mai slabe decat ies la aparat. Cand le aveam prea tari, ma cam durea capul.

#3
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.442
  • Înscris: 27.05.2006

Vizualizare mesajpolap, pe 16th September 2010, 19:44, a scris:

salut.Port ochielari de cand ma stiu...in prezent am 17 ani si cu toate ca am purtat ochielari regulat in fiecare an imi creste cate putin dioptriile ....intrebarea mea este de ce? si inca ceva ar mai fi...de un an  port ochielari cu lentile putin mai puternice decat ar trebui sa port cu vreo 0.30-0.40 ar putea implica aceasta ceva riscuri?multumesc!:)


1) si mie mi-a crescut anual de pe la vreo 10 pînă pe la vreo 25 de ani și apoi s-a oprit

2) de ce mai mari ? tb mai mici, tocmai ca să nu "obișnuiești" ochiul. Deci fie exact cît trebuie, fie mai mici, dar nu mai mari. Evident, în valoare absolută (de ex aveam -3.25 în urma consultației și lentila era de -3).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate