Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

casa mea de vacanta din lemn la cheie=100 Euro/mp

- - - - -
  • Please log in to reply
600 replies to this topic

#1
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008
Salut tuturor,
am deschis un nou topic din mai multe motive:
1) cand am inceput sa-mi construiesc casa eram un afon in domeniu, asa ca am inceput sa ma documentez.recunosc ca acest forum a fost principala sursa de informatii reale si acum este timpul sa impartasesc din experientele mele altor persoane care sunt in faza de acumulare informatii
2)am vazut foarte multe firme care ofera spre vanzare casute de vacanta la un pret exorbitant.In aceste conditii e foarte greu sa achizitionezi asa ceva fara ca bugetul familiei sa nu fie grav afectat.
3)sunt convins ca multi din cei de pe acest forum isi doresc o casuta de vacanta ieftina, poate ii pot ajuta sa-si implineasca visul.

Deci sa incep povestea mea.
Anul trecut prin vara am inceput sa fac primii pasi pentru constructia casutei de vacanta.Primul pas era sa gasesc terenul potrivit pentru aceasta, asa ca impreuna cu un prieten am plecat sa cautam un teren care sa ne placa.Deoarece suntem satui de zgomotul oraselor mari am preferat un loc destul de retras asa ca am cautat prin satele din Bucovina un loc langa padure care sa indeplineasca urmatoarele conditii: un parau sau rau, curentul electric destul de aproape de teren si un pret scazut pe mp.Dupa 2-3 saptamani de cautari (numai in week-end-uri) din poarta in poarta prin satele din zona, am gasit ce am cautam la pretul de 1,5 E/mp. asa ca am cumparat impreuna 1100 mp.
Toata "distractia" ne-a costat exact 2400 Euro in total (nu pe fiecare in parte) cu tot cu intabulare, cadastru etc.
Pentru acest prim pas pe care l-am facut eu as recomanda sa cautati sate retrase langa locuri superbe (si sunt o gramada in Romania) unde oamenii de acolo au o alta notiune asupra valorii banului decat avem noi, cei de la oras.Mai ales ca astfel de locuri la care ma refer nu au fost invadate de speculantii de terenuri inainte de criza financiara.


Cam atat despre achizitionarea terenului.

#2
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 dumitriudan, on 5th June 2009, 11:17, said:

Cam atat despre achizitionarea terenului.

Tot nu am inteles care e rostul acestei postari? Faci reclama la castraveti si tu vinzi roshii de bucovina ?
Terenuri banuiesc ca gasesti de la 0.1 euro pana la 199 euro /mp , asta nu cred ca e un secret sau mare smecherie sa cauti si sa gasesti. Cred ca era mai interesant sa dai detalii despre casuta aia de 100 euro/mp la cheie.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,323
  • Înscris: 09.01.2007
yeap
ce bagi sau ai bagat in ea la 100 EUR/ mp ?
poze ceva

#4
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008

 overseas, on 5th June 2009, 12:15, said:

yeap
ce bagi sau ai bagat in ea la 100 EUR/ mp ?
poze ceva

de 3 ore incerc sa trimit o poza.am destule poze facute la fiecare etapa in parte.
am sa mai incerc sa trimit.
am sa detaliez ulterior structura peretilor, materialele folosite si cam tot ce intereseaza .

 akinik, on 5th June 2009, 11:55, said:

Tot nu am inteles care e rostul acestei postari? Faci reclama la castraveti si tu vinzi roshii de bucovina ?
Terenuri banuiesc ca gasesti de la 0.1 euro pana la 199 euro /mp , asta nu cred ca e un secret sau mare smecherie sa cauti si sa gasesti. Cred ca era mai interesant sa dai detalii despre casuta aia de 100 euro/mp la cheie.
nu fac reclama la absolut nimic.daca tu asta ai inteles e problema ta.intentia este de a oferi cat mai multe detalii pentru cei interesati.normal ca o sa ofer si detalii despre casuta, dar m-am gandit ca sunt persoane care nu au inca terenul pe care doresc sa-si construiasca ceva si poate le foloseste la ceva ce am scris.

#5
corinaarh

corinaarh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.06.2009
Te ascultam cu mare interes :)
Lasati omul sa isi spuna povestea si dupa aceea comenteaza cine are de comentat , nu va mai repeziti ca gaitele.
Thanx.

#6
sebibalaj

sebibalaj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.10.2008
NU TE DESCURAJA< CONTINUA POVESTEA TE ROG, CRED CA CINEVA SA TREZIT CU FATA LA CEARSAF DE DIMINEATA.NUMA BINE!!!

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,323
  • Înscris: 09.01.2007
Fara misto, baga 1 bucata poza cu casa la cheie. Astfel, lumea va fi motivata sa urmareasca povestea. Daca la 100 euro/mp a iesit un fel de garaj, lumea va vedea din poza si nu-si va mai pierde timpul. Intelegi ?

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
lasati fratilor omul sa respire
a zis ca o sa puna poze, ok -baga poze dumitre ca altfel ai incurcat-o
curioasa e toata lumea cu o sa iasa 1oo euro la cheie, dar pana la proba contrarie eu te cred si i-ti urez succes
PS si ai grija cu pozele ,,lui akinik nimic facut de altul nu-i prea place :w00t:

#9
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 petre69, on 5th June 2009, 17:51, said:

PS si ai grija cu pozele ,,lui akinik nimic facut de altul nu-i prea place :w00t:

ba daa , cum sa nu  :D

iar de reclama , poti sa bagi cat incape , ma doare intr-o parte ca vrei sa vinzi ceva pe aici :)

ia sa te vad cu ce te lauzi  :D

#10
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Eu cred ca ii place,nu e el asa de rau pe cat vrea sa para,da poate vrea sa refaca stocul frigiderului pana mai aduna bitzi sa stea pe net :P

Edited by bobodinvs, 05 June 2009 - 19:57.


#11
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Nu vreau sa fiu rautacios, dar dumitriudan, personal iti transmit doar atat: daca de la ora 11:00 pana acum nu ai reusit sa pui macar o poza (pe care ai tot sustinut ca o pui), am mari dubii referitoare la acest topic si cum vei reusi tu sa arati ceva, orice ar fi el. Asta sau Internetul asta e mare enigma pentru tine, caz in care ajungem tot acolo.
Bafta.

#12
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008

 overseas, on 5th June 2009, 14:40, said:

Fara misto, baga 1 bucata poza cu casa la cheie. Astfel, lumea va fi motivata sa urmareasca povestea. Daca la 100 euro/mp a iesit un fel de garaj, lumea va vedea din poza si nu-si va mai pierde timpul. Intelegi ?

Attached Files


Edited by dumitriudan, 05 June 2009 - 21:39.


#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
deci de fapt e o cabana de vacanta,corect?
iar ca finisaje int-ext ce folosesti?

apa, gaze, curent ,canalizare sau fosa cum stai cu ele ai nu ai?

#14
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008

 overseas, on 5th June 2009, 14:40, said:

Fara misto, baga 1 bucata poza cu casa la cheie. Astfel, lumea va fi motivata sa urmareasca povestea. Daca la 100 euro/mp a iesit un fel de garaj, lumea va vedea din poza si nu-si va mai pierde timpul. Intelegi ?
Imi cer scuze ca a durat atat de mult incarcarea pozei.
Sper ca nu prea seamana cu un garaj.


 petre69, on 5th June 2009, 20:51, said:

deci de fapt e o cabana de vacanta,corect?
iar ca finisaje int-ext ce folosesti?

apa, gaze, curent ,canalizare sau fosa cum stai cu ele ai nu ai?
Ca finisaje folosesc doar lemn lacuit la interior si exterior.De fapt lambriu la interior.
Cu apa am rezolvat am un parau pe teren.Gaze nu imi trebuie deoarece folosesc soba pe lemne iar fosa intra in pretul anuntat mai sus.
Curent trag de la cel de la care am cumparat terenul adica de la maxim 100 de metri.

Attached Files



#15
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008

 CristiALF, on 5th June 2009, 19:58, said:

Nu vreau sa fiu rautacios, dar dumitriudan, personal iti transmit doar atat: daca de la ora 11:00 pana acum nu ai reusit sa pui macar o poza (pe care ai tot sustinut ca o pui), am mari dubii referitoare la acest topic si cum vei reusi tu sa arati ceva, orice ar fi el. Asta sau Internetul asta e mare enigma pentru tine, caz in care ajungem tot acolo.
Bafta.
probabil nu am reusit sa incarc initial pozele din cauza conexiunii la internet nu din alte cauze cum lasi sa se inteleaga aici.a trebuit sa le trimit acum seara de pe telefonul mobil si a mers destul de repede.
asa ca acum poti vedea cum arata casuta mea, sper ca asteptarea a meritat ...

#16
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 10.05.2007
De ce nu ai batut scandura pe exteior intercalata, se vede urat si tine si de rezistenta peretelui exterior?
Si eu am construit case la cheie cu 50 de euro/mp.....numai ca nu erau case, erau cabane....numai ca nu erau la cheie cu la rosu....si n-au costat 50 de euro ci 100.
Sper ca-mi scuzi gluma nevinovata, bafta in continuare si sa pui poze din timpul executiei.

Attached Files



#17
dumitriudan

dumitriudan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.11.2008

 petre69, on 5th June 2009, 15:51, said:

lasati fratilor omul sa respire
a zis ca o sa puna poze, ok -baga poze dumitre ca altfel ai incurcat-o
curioasa e toata lumea cu o sa iasa 1oo euro la cheie, dar pana la proba contrarie eu te cred si i-ti urez succes
PS si ai grija cu pozele ,,lui akinik nimic facut de altul nu-i prea place :w00t:
Prin luna ianuarie am facut schita casutei si un calcul initial de materiale.Asa cum arata la momentul respectiv acest necesar :
-6 mc dulapi de brad de 5 cm grosime=21 milioane
- 2 mc de grinzi de 10x10 cm=7 milioane
-1 mc (aproximativ) de astereala pentru acoperis =1,5 milioane
-2 mc de scandura groasa de 2,5 cm -necesara pentru lambriu=7 milioane
Deci in total cheltuieli initiale (exceptand pretul terenului) = 36,5 milioane
Am gasit tot in sat un vanzator de lemn care avea gater si care mi-a taiat lemnul comandat la pretul de 3,5 milioane/mc.Dupa ce la taiat la lasat la uscat pana in luna mai cand am inceput efectiv constructia.Din ianuarie si pana in mai am platit acest lemn in functie de finantele avute la dispozitie(salariu).

din luna aprilie am cautat (tot in sat) un mester in lemn la care m-am dus cu schita facuta si am negociat la pretul de 37,5 milioane urmatoarele operatii la manopera:
-sapat si turnat fundatie +placa fundatie
-constructia casutei care include :montajul tablei pe acoperis, producerea si montarea usilor (una de exterior si 3 de interior), producerea si montarea ferestrelor (in total 7 bucati)
-realizarea instalatiei electrice
-producerea si montarea de obloane la fiecare geam in parte.
-montarea termosistemului la interior si a vatei minerale la acoperis si la placa dintre etaje
Ce nu intra in pretul manoperei sunt:
-montarea lambriului
-saparea fosei
-baituirea si lacuirea
Ulterior am negociat si partea cu privire la finisarea si montarea lambriului la interior la pretul de 15 milioane.
Deci in total manopera pentru operatiile enumerate mai sus m-a ajuns 52,5 milioane la care daca adaug pretul lemnului de 36,5 milioane fac un total de 89 milioane.Sau daca transform im Euro (la un curs de 4,2 lei/Euro) inseamna ca am cheltuit 2119 Euro la o suprafata construita la interior de 51,2 mp.Terasele nu le-am luat in calcul la pretul casei.

Acum sa vedem ce am cheltuit pe materiale:
-tabla tip Lindab pentru acoperis in suprafata de 69,84 mp la pretul de 19,5 lei/mp=1362 lei
-5 bucati coama acoperis +capetele de coama+cuie pentru tabla =380 lei
-vata minerala grosime 10 cm , 6 suluri a 65 lei/buc =390 lei
-polistiren expandat de 10 cm, 30 bax-uri =1050 lei
-caron bituminat pentru fundatie= 150 lei
-polistiren extrudat pentru fundatie 24 mp=200 lei
-folie anticondens pentru acoperis=300 lei
-cada baie 70x70 cm =110 lei
-hidrofor=270 lei
-30 saci ciment pentru fundatie =690 lei
-o masina de balastru=350 lei
-wc complet echipat =190 lei
-chiuveta baie=55 lei
-cornier 5x5 pentru rigidizare fundatie=130 lei
-cuie diverse dimensiuni,holtzsuruburi =200 lei
-cablu electric 200 m +copex 30 m+tablou electric si sigurante=300 lei
Deci total materiale =6197 lei adica 1459 Euro

Pana aici deci am cheltuit 3578 Euro.
La aceste cheltuieli se adauga urmatoarele:
-2 mc lemn(include capriori ,leaturi acoperis, etc) care mi-au mai trebuit in plus fata de necesarul initial=700 lei
-24 kg ulei de in=192 lei
-25 litri bait si lac pentru lemn =380 lei
-corpuri de iluminat interior si exterior+prize si intrerupatoare=300 lei
-clante de usi si geamuri =200 lei
-diverse (balamale, sticla geam, etc)=300 lei
Mai facem un total si obtinem 2072 lei adica 494 Euro.
Cu banii de mai sus (adica 3578 Euro) fac un total de 4072 Euro.



Deci am ajuns la 4072 Euro.
Ce va mai trebui sa cheltuiesc?Sa vedem:
-fosa =500 lei
-3 mc lemn pentru lambriul exterior =1050 lei
-ulei de in+lac =600 lei
-manopera montat lambriu exterior=1000 lei
-manopera paturi(2 paturi suprapuse de 90x200 si 2 paturi duble de 160x200)pe care mi le face constructorul meu =300 lei
Mai facem un total si avem 3450 lei , adica 821 Euro.
Cu cei 4072 de mai sus avem acum 4893 Euro pentru cei 51,2 mp construiti.
Pentru paturi imi trebuie saltele si am gasit pe net urmatoarele preturi:
-saltea simpla =100 lei/buc ;imi trebuie 2 buc=200 lei
-saltea dubla=200 lei/buc;imi trebuie 2 bucati=400 lei
deci in total pe saltele (sunt second-hand recunosc) 600 lei adica 143 Euro.Costul casei ajunge acum la 5036 Euro.

De dat cu lac si bait ma voi ocupa singur (imi imprumuta nenea constructorul pistolul lui de vopsit).
Paturi, perne , cearceafuri si altele le aduc momentan de acasa asa ca nu le-am bagat in calcul.
Mese si scaune le fac eu din lemnul ramas din constructia casei (si au ramas ceva) .
Pe masura bugetului viitor o sa mai fac ceva imbunatatiri cum ar fi soba pentru iarna(sau semineu), alarma, senzori de fum etc.
Maine o sa revin cu detalii despre structura peretilor, acoperisului etc.
Sper ca si cu poze noi, daca nu mai am surprize cu upload-ul.


 Astrul, on 5th June 2009, 21:54, said:

De ce nu ai batut scandura pe exteior intercalata, se vede urat si tine si de rezistenta peretelui exterior?
Si eu am construit case la cheie cu 50 de euro/mp.....numai ca nu erau case, erau cabane....numai ca nu erau la cheie cu la rosu....si n-au costat 50 de euro ci 100.
Sper ca-mi scuzi gluma nevinovata, bafta in continuare si sa pui poze din timpul executiei.
scandura care se vede urat(si ai dreptate aici) este de fapt dulapul de brad gros de 5cm.Peste el se va aplica scandura geluita cu grosimea de 2,5 cm.Apoi ulei de in, bait in 2-3 straturi si la urma lac.
Am citit multe solutii sau sugestii pe care le-ati dat pe mai diverse topicuri de aici si in general mi s-au parut extrem de documentate.Asa ca astept in continuare sugestii din partea D-vs referitoare la aceasta casuta.Promit ca am sa le tratez cu atentie.

#18
PH7

PH7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.06.2007
Bravo domnule.  deci se poate si ieftin.  buna lectie pentru toti romanasii.  am sa pun povestea ta la forumurile romanasilor care sint sictiriti pe aici in America si pe ala din Belgia ca sa se invioreze lumea si sa vina sa isi faca case in Romania.
pai la banii astia tot sa faci agro-turism si "sa traiti bine".
o bere de la baiatu cind vin in Romania. :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate