Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#451
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Din pacate nu am recomandare de hota. Cele care sunt gandite sa functioneze cu motor exterior sunt fineturi exxtra scumpe si vin cu tot cu acel motor.
Eu am construit hota. in principiu nu trebuie sa fie decat o cutie care sa se integrez bine cu mobilierul, care sa aiba un filtru de grasime(testat functioneaza bine vatelina winny din Cora...care costa parca 3 lei).

Merge si folosita o hota normala, scos motorul si montat acel VCN ca si upgrade si pus ventilatorul pe variator pt a merge la viteza mai mica. Din pacate nu stiu cati sunt dispusi sa faca acest lucru indraznet.

Eu sunt acum la a doua hota. Una cu Vents VCN si alta cu inline Vents tot de 150.

Acel ventilator VCN ofera o silentiozitate pe care nu o ofera nici o hota de pe piata(exceptand profesionale sau exotice de multe mii de euro).

#452
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Salut,

Am achitizionat o hota Beko (model atasat), pe care am inglobat-o in mobila de bucatarie si careia nu-i voi scoate evacuare in exterior din multe motive (trebuia sa gauresc 2 pereti, gatim prea putin, etc etc).
Acum, am citit inclusiv in manual de varianta de recilculare, am lasat spatiu in dulapul de deasupra, l-am gaurit sus ca sa-si scoata aerul dupa purificare inapoi in camera si am trecut la montajul filtrului de carbon, care se cere in situatia fara evacuare in exterior.
Aici a aparut problema : Fiind telescopica, ar trebui sa-l pun filtru la ambele gratare.Am luat filtru de carbon de la flanco la metru, l-am taiat pe dimensiunea celor 2 grilaje, le-am dat afara insa, pe langa faptul ca nu am cum/cu ce sa fixez filtrul in spatele lor astfel incat sa stea fix, nici nu-l pot pune in ambele pentru ca atunci cand o strang (telescopica), filtrele se lovesc unul de celalalt, deci nu vad cum le-as putea pune.Filtrul are cam 1 cm grosime (destul de gros zic eu..).
Pe moment, am improvizat ceva (am taiat o bucata si l-am pus chiar inainte de turbina (era loc in tubul respectiv, inainte de motor), insa nu cred ca-i cea mai corecta varianta.
Fiind o hota destul de comuna, poate s-a mai lovit cineva de situatia asta, astfel as aprecia orice sfat.De altfel, banuiesc ca problema apare la orice hota telescopica...
Sa-l pun pe exteriorul filtrelor metalice si sa-l prind cu ceva acolo pur si simplu sau cum Dzeu sa fac?(pe exteriorul hotei, spre aragaz)

Attached Files

  • Attached File  hota.jpg   42.54K   62 downloads


#453
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Adica ai luat vatelina aceea neagra :)
Carbonul este pt inlaturarea mirosurilor. Daca vrei doar sa inlature aburii grasi poti sa o lasi sa functioneze asa in aer. Daca vrei sa scapi de miros trebuie filtre bune sau evacuare in afara.
Sigur nu ai nici o ghena in bucatarie in care sa bagi evacuarea de la hota?

#454
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 12.05.2006

 TheGrudge, on 6th January 2012, 17:31, said:

Salut,

Am achitizionat o hota Beko (model atasat), pe care am inglobat-o in mobila de bucatarie si careia nu-i voi scoate evacuare in exterior din multe motive (trebuia sa gauresc 2 pereti, gatim prea putin, etc etc).
Acum, am citit inclusiv in manual de varianta de recilculare, am lasat spatiu in dulapul de deasupra, l-am gaurit sus ca sa-si scoata aerul dupa purificare inapoi in camera si am trecut la montajul filtrului de carbon, care se cere in situatia fara evacuare in exterior.
Aici a aparut problema : Fiind telescopica, ar trebui sa-l pun filtru la ambele gratare.Am luat filtru de carbon de la flanco la metru, l-am taiat pe dimensiunea celor 2 grilaje, le-am dat afara insa, pe langa faptul ca nu am cum/cu ce sa fixez filtrul in spatele lor astfel incat sa stea fix, nici nu-l pot pune in ambele pentru ca atunci cand o strang (telescopica), filtrele se lovesc unul de celalalt, deci nu vad cum le-as putea pune.Filtrul are cam 1 cm grosime (destul de gros zic eu..).
Pe moment, am improvizat ceva (am taiat o bucata si l-am pus chiar inainte de turbina (era loc in tubul respectiv, inainte de motor), insa nu cred ca-i cea mai corecta varianta.
Fiind o hota destul de comuna, poate s-a mai lovit cineva de situatia asta, astfel as aprecia orice sfat.De altfel, banuiesc ca problema apare la orice hota telescopica...
Sa-l pun pe exteriorul filtrelor metalice si sa-l prind cu ceva acolo pur si simplu sau cum Dzeu sa fac?(pe exteriorul hotei, spre aragaz)

pai daca vad eu bine, ai filtre metalice ? in acest caz nu-ti trebuie vatelina ci un sistem special ce se monteaza pe motor (ca si cum ai pune un filtru de motor la un aspirator). Eu cel putin stiu ca asa se procedeaza la hota mea - care e tot telescopica (adevarat ca e alta marca). Iti recomand sa intrebi la service-ul lor sau trimite-le un email prin site-ul oficial sa te lamureasca.

#455
De-LuX

De-LuX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 23.03.2011

 TheGrudge, on 6th January 2012, 17:31, said:

Fiind o hota destul de comuna, poate s-a mai lovit cineva de situatia asta, astfel as aprecia orice sfat.De altfel, banuiesc ca problema apare la orice hota telescopica...
Sa-l pun pe exteriorul filtrelor metalice si sa-l prind cu ceva acolo pur si simplu sau cum Dzeu sa fac?(pe exteriorul hotei, spre aragaz)
Filtrul de carbon nu inlocuieste filtrele existente! Este de tip "cartus" contine granule de carbon activ si se monteaza in interiorul hotei pe aspiratia turbinei.Trebuie sa cauti un anumit tip de "cartus"  pentru modelul tau de hota!

#456
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
sunt scumpe alea... omul a facut economie la hota....
poate nici nu exista cartuse pt hota lui iar acele cartuse scumpe se inlocuiesc des (1-4 luni)

#457
De-LuX

De-LuX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 23.03.2011

 apanoiu, on 7th January 2012, 07:17, said:

sunt scumpe alea... omul a facut economie la hota....
poate nici nu exista cartuse pt hota lui iar acele cartuse scumpe se inlocuiesc des (1-4 luni)
Pai da. Functie decat gateste si ce gateste. Daca nu vrea sa gaureasca peretii ,cand s-o satura sa dea banii pe cartuse(si nu fac mare branza) tot la evacuare ext. va ajunge.Mai ieftin iesea cu un ventilator sa-si amestece aerul prin bucatarie ca era la fel!

Edited by De-LuX, 08 January 2012 - 01:46.


#458
Kazucata

Kazucata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.09.2007
Salut,
Aveti idee acesta hota este ok? http://www.ideall.ro...BO/produs-14487
Ei spun ca acesta, are capacitatea de 800mc/h. Imi puteti da un sfat? Multumesc.

#459
De-LuX

De-LuX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 23.03.2011
Cu un motoras de 250W? Greu de crezut.

#460
Kazucata

Kazucata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.09.2007
Acum, eu de asta am pus intrebarea... poate ma ajuta cineva cu sfaturi. Am nevoie de o hota cu putere mare....si un pret decent.

#461
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 12.05.2006

 Kazucata, on 17th January 2012, 21:46, said:

Salut,
Aveti idee acesta hota este ok? http://www.ideall.ro...BO/produs-14487
Ei spun ca acesta, are capacitatea de 800mc/h. Imi puteti da un sfat? Multumesc.

am hota facuta in Germania si nu scoate mai mult de 400 mc. Valoarea aia cred ca e data dupa ureche. Conform cu ce standard au 800 mc ? - ia intreaba-i...

#462
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
la motor de 250 w valoarea pare corecta. Posibil sa fie data performanta ventilatorului.
Eu la 105w am 500m3, dar aceasta este performanta motorului nu a ansamblului.

#463
mecsiknu

mecsiknu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.12.2006
imi cer scuze ca intervin cu intrebare noua, dar sper sa ma ajute cineva cu un sfat: am o hota Gorenje telescopica montata cu evacuare pe ghena in bucatarie. eu stau la et 6 si vreau sa spun ca in momentul cand se apuca vecinii de la etajele inferioare de pe coloana cu mine sa faca mancare imi intra in casa tot mirosul evacuat de la ei... am aflat de existenta grilelor gravitationale sau clapetele de sens (am citit si cateva din paginile acestui subiect). Cu riscul de a repeta intrebarea, de unde as putea lua aceasta clapeta sau grila sa rezolv odata problema ca nu mai pot de mirosuri :( ideea este ca burlanul este de 120 si intra normal peste orificiul din perete. acum am inteles ca aceasta clapeta ar trebui montata pe acel orificiu din perete ca sa blocheze aerul sa intre pe burlan si apoi prin hota in casa... am intrebat in brico si se uita ala urat la mine de parca cine stie ce tehnologie ii ceream, in hornbach are de 125 pe ambele capete si trebuie 2 reductii (una pe burlan si alta pe orificiu din perete)... HELP !!

#464
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Cauta julien stile. sunt cateva produse si in dedeman de la ei, dar nu am vazut varianta gravitationala.

Eu am folosit modelul de 150. Trebuie sa fii consient de faptul ca o sa scada performanta hotei.

De obicei hotele ar trebui sa aiba incorporat acest dispozitiv. cred ca te-ai zgarcit la achizitie ... :(

#465
Kazucata

Kazucata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.09.2007
Salut,
Am primit si raspunsul referitor la hota.. de la reperezentanta.
Buna ziua,
800 mc se refera la capacitatea efectiva (maxima) a motorului. Dar ca si masura de protectie, acesta nu este setat sa functioneze la puterea respectiva.
Capacitatile de absorbtie conform standardelor EN sunt:
·         760mc  - IEC 61591, free airflow
·         722mc - IEC 61591, evacuation mode
De asemenea, nivelul de zgomot, conform standardelor date de producator:
·         51dB - IEC 60704-2-13, acustic pressure (nivelul maxim perceput de utilizator)
·         61dB - IEC 60704-2-13, acustic power (nivelul maxim efectiv al aparatului)
Datele prezentate sunt cele date de producator.

Mi se pare destul de ok... Ideea este ca acum am gasit o alta...care zic ei.. are capacitate mai mare http://www.masinideb...roducts_id=5249
ce parere aveti?
Multumesc

#466
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
In proiectarea hotelor se foloseste un raport intre debit ventilator si suprafata hota.

Din experienta am observat ca o hota care este pe dimensiunile plitei trage mai bine decat una partiala.
La cele profi se recomanda depasirea plitei (hota mai mare decat aragazul).

#467
lentzy1984

lentzy1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 20.02.2010
spuneti-mi si mie va rog de ce aceasta hota este incorporabila! ea nu se monteaza asa cum e?
si inca un lucru: eu am aragazul in colt, iar intre peretele de langa aragaz si teava de gaze care coboara de cealalta parte a aragazului sunt fix 59 cm. pot monta aceasta hota in  acest spatiu?

#468
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 lentzy1984, on 6th February 2012, 20:23, said:

spuneti-mi si mie va rog de ce aceasta hota este incorporabila! ea nu se monteaza asa cum e?
si inca un lucru: eu am aragazul in colt, iar intre peretele de langa aragaz si teava de gaze care coboara de cealalta parte a aragazului sunt fix 59 cm. pot monta aceasta hota in  acest spatiu?
care hota?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate