Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...
 Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 

CORT High Peak ISOLA 5

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
SALUTARE,
As dori sa cumpar un cort de familie pt. vacante. Am ajuns intr-un impas; nu stiu care.
Am ajuns la cele 2 variante:
1. High Peak ISOLA 5   http://www.highpeak-...ng=de  despre care gasesc foarte putine informatii;
2.Easy Camp -boston 500A : http://www.easycamp....Boston500A.aspx care are review-uri bune si se gaseste mai multe informatii, dar este mai scump (aproape dublu) decat ISOLA.
Are cineva ceva pareri, experiente cu aceste 2 corturi?
va multumesc.

#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,645
  • Înscris: 20.10.2006
Mie imi place easy camp-ul indicat de tine pentru ca are mai multe camere, nu stai la un loc cu totii. Ca si rezistenta sunt cam la fel amandoua. Apropo, vezi ca niciunu din astea doua nu se descurca prea bine iarna, prin zapada/vant.

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Isola 5 este putin peste celalalt.


#4
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
Eu folosesc de 3 ani un cort de la firma Quechua T5.2 si sunt foare multumit.Se poate si vedea expus in magazinele decathlon si cosa aproximativ 1300 ron.Eu l-am luat cu pret redus 1000 ron

#5
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Amandoua au  un "zid" demontabil care sa faca doua dormitoare.
Imi place isola 5 desi incep sa cred ca este prea mare. Adica cred ca e foarte bun pt. o excursie la mare, unde ai loc destul sa-l intinzi, dar poate la o excursie la munte/ langa vreun rau , o fi mai greu de gasit un loc asa de mare ca sa-ti pui cortul.


Arata bine , Quechua T5.2; cum se comporta la vant? ploi?

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Poti incerca doua corturi. Exista modele ce se pot cupla modular cu spatiile de dormit opuse iar camera centrala va fi dubla evident.

#7
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Deci nu a auzit nimeni de High Peak sau Easy Camp sa-si dea cu parerea despre ele?

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cauta un forum specializat.

PS. In cele cateva zeci de iesiri de muntomani unde am avut ocazia sa vad chiar si peste 40 corturi la un loc, rareori au fost 2-3 similare. Si chiar daca erau acelasi model au fost cazuri cand diferea culoarea. Asa ca ... alesul cortului e ceva haotic.

Cel mai sigur, practic, este sa vada ochiul tau marfa. In rest, concedii/vacante placute.

#9
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Daaa ar fi bine de vazut si pipait inainte sa cumpar un cort, dar acest lucru imi reduce foarte mult optiunile.

#10
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009

View Posttricky_radu, on 11 decembrie 2014 - 08:46, said:

Amandoua au  un "zid" demontabil care sa faca doua dormitoare.
Imi place isola 5 desi incep sa cred ca este prea mare. Adica cred ca e foarte bun pt. o excursie la mare, unde ai loc destul sa-l intinzi, dar poate la o excursie la munte/ langa vreun rau , o fi mai greu de gasit un loc asa de mare ca sa-ti pui cortul.


Arata bine , Quechua T5.2; cum se comporta la vant? ploi?
Eu l-am folosit si la mare si la munte.La mare am avut parte de o furtuna de nisip urmata de o ploaie torentiala.
Dupa ce a trecut ploaia toti vecinii din camping care aveau corturi no-name scoteau bagajele la uscat.
Un alt avantaj este faptul ca se monteaza foarte usor,eu si sotia il montam in 20 minute.
Pana sa iau modelul asta am folosit Quechua 2 seconds air 2 si am fost foarte multumit fiind folosit pentru iesirile la pescuit in delta.Il scoteam din husa si il aruncam in sus si cortul era gata montat si puteam sa il mut unde vroiam intr-un minut.Cand ma intorceam de la pescuit aproape de fiecare data mergeam la spalatorie si il spalam cu spuma auto si jet de apa.Dupa 5 ani de folosinta singurul defect care l-am gasit este faptul ca,culorile nu mai sunt asa "vii" ca atunci cand era nou

#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,645
  • Înscris: 20.10.2006
Vezi ca spalarea cu detergenti agresivi poate duce la stricarea impermeabilitatii unui cort.

View Posttricky_radu, on 11 decembrie 2014 - 08:46, said:

Amandoua au  un "zid" demontabil care sa faca doua dormitoare.
Imi place isola 5 desi incep sa cred ca este prea mare. Adica cred ca e foarte bun pt. o excursie la mare, unde ai loc destul sa-l intinzi, dar poate la o excursie la munte/ langa vreun rau , o fi mai greu de gasit un loc asa de mare ca sa-ti pui cortul.


Arata bine , Quechua T5.2; cum se comporta la vant? ploi?
Tu vorbesti din auzite sau chiar ai fost si la mare si la munte cu cortu ? Nu dealta dar cel putin in Romania mai degraba ai spatiu destul la munte, in locuri amenajate sau nu, decat in putinele campinguri de pe litoral care deregula sunt pline cel putin in plin sezon am patit sa nu prea am loc nici de cortu meu, care e chiar mic, mic.

Edited by LunaCrystal, 22 December 2014 - 16:16.


#12
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
In RO in loc amenajat nu am fost cu cortul, doar in strainatate.
Am fost cu cortul la gura portitei  (am stat in locul neamenajat pt. cort ) si acum vreau sa merg la Corbu , neamenajat si unde ,zic eu, este loc destul.
La munte in locurile pe unde mergeam noi, nu cred ca ar fi fost usor cu asa dimensiuni aprox 4.7x2.8 m.
Daca privim din p.t.d.v. atunci asa este. Am vazut campingurile de la mare in sezon si sunt full.
Incercam sa  ne bucuram de natura , asa cum este ea, cat timp mai avem dreptul asta.

Am in plan un drum pana la TM la Decathlon, sa vad cum ma simt intr-un cort asa mare. Si apoi poate reusesc si ma hotarasc.

#13
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Va salut,
Pana la urma ne-am hotarat la Coleman da gama 5.
Inca nu am intrat in posesia lui (dar e platit deja).
Va multumesc la toti pentru pareri si sa auzim de bine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate