Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

tocatoare resturi vegetale "brush hog" vs SM

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
crocodil1

crocodil1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.12.2006
Care sunt diferentele intre o tocatoare de tip "brush hog" (cu ax vertical) si cele de tip SM (cu cutite verticale montate pe cilindru)?
Care este mai eficienta pentru tocatul cocenilor de porumb si care este mai eficienta pentru iarba sau arbusti?
Care este mai fiabila?

[ http://www.mperental.com/media/managed/catalog_product/253/10953/5%20foot%20bush%20hog.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.tehnicaagricola.md/media/images/big/poza_3_8865049.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


VS


[ http://www.tehnicaagricola.md/media/images/big/66_5046667.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc

Edited by crocodil1, 10 December 2014 - 10:29.


#2
vleydyx

vleydyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 26.03.2011
Cel de al doilea model este singurul pe care l as alege, am lucrat cu o astfel de tocatoare si la coceni si la spini/arbusti
Primul model este mai mult o cositioare dupa mine, mai mult taie decat zdrobeste cum face cel de al doilea model

#3
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Primul model...l-am construit eu si diferenta dintre cele doua este destul de mare;Primul,are viteza de lucru dubla fata de cel de al 2-lea si in urma lui ,practic nu ramane nimic;totul este pulverizat.Merge foarte bine la orice,inclusiv la arbusti de~4-5cm grosime.Conteaza foarte mult cat de solide si ascutite sunt cutitele.In schimb este destul de sensibil la solul denivelat.L-am bagat pe un drum invadat de balari si nu am vazut ca sunt denivelari mari si am dat cu cutitele in pamant;s-au deformat;nu iremediabil dar s-au deformat.
A doua varianta este indicata sa o iei cu cutite [Y]  este mai productiva decat cea cu cutite late si mai putin pretentioasa la puterea motorului,acesta tragand mai usor de cea cu cutite Y .

http://forum.softped...actorbrush-hog/

Edited by gcom61, 10 December 2014 - 19:59.


#4
crocodil1

crocodil1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.12.2006

 gcom61, on 10 decembrie 2014 - 19:56, said:

Primul model...l-am construit eu si diferenta dintre cele doua este destul de mare;Primul,are viteza de lucru dubla fata de cel de al 2-lea si in urma lui ,practic nu ramane nimic;totul este pulverizat.Merge foarte bine la orice,inclusiv la arbusti de~4-5cm grosime.Conteaza foarte mult cat de solide si ascutite sunt cutitele.In schimb este destul de sensibil la solul denivelat.L-am bagat pe un drum invadat de balari si nu am vazut ca sunt denivelari mari si am dat cu cutitele in pamant;s-au deformat;nu iremediabil dar s-au deformat.
A doua varianta este indicata sa o iei cu cutite [Y]  este mai productiva decat cea cu cutite late si mai putin pretentioasa la puterea motorului,acesta tragand mai usor de cea cu cutite Y .

http://forum.softped...actorbrush-hog/
Care au fost factorii determinanti cand ai hotarat sa-ti faci modelul brush hog si nu SM?

Multumesc

#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Simplitatea....am folosit un grup conic pt fata ARO si cam atat.Cutitele le-am facut din foi de arc tot de aro.Singura modificare la grup a fost blocarea satelitilor.

#6
crocodil1

crocodil1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.12.2006

 gcom61, on 11 decembrie 2014 - 14:47, said:

Simplitatea....am folosit un grup conic pt fata ARO si cam atat.Cutitele le-am facut din foi de arc tot de aro.Singura modificare la grup a fost blocarea satelitilor.
Poti sa dai, te rog, niște detalii constructive? Dimensiuni, mai multe poze decât ai pus?

Este necesară vreo măsura de protecție pentru priza de putere a tractorului?

Multumesc

Edited by crocodil1, 14 December 2014 - 15:32.


#7
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Desi eu am folosit doar 2 suruburi M10mm ,...ordinare la cuplajul cardanului cu grupul conic,in ideea ca astea vor ceda atunci cand dau in greu,asa cum am spus,mi s-a intamplat sa se opreasca motorul  de 2 ori.Rulam cu treapta a 2-a la mare (a 5-a) la cele cu o singura maneta ...si am dat intr-o gramada de pamant amestecat cu seminte de iarba si porumb,gramada facuta de soareci.De altfel a fost cea mai mare pe care am vazut-o de cand am tractorul din '91,~70cm inaltime si un diametru de peste 1m.A fost mascata de balarii ,iar eu ma uitam in spate la tocatoare.Motorul s-a oprit in cateva secunde ...2-3....nu pot spune,insa m-a luat prin surprindere. Ce pot spune ,este ca nu s-au retezat suruburile de la cardan.
Concluzia este ca este nevoie de cardan cu ambreiaj si reglat cat mai slab posibil....

#8
crocodil1

crocodil1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.12.2006
Pune cineva si niste dimensiuni?
Multumesc

#9
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,729
  • Înscris: 30.07.2003
gasesti toate detaliile pe topicul lui gcom , link catre topic a fost postat mai sus.

#10
crocodil1

crocodil1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.12.2006
Da, ai dreptate, dar mai lipsesc unele mici detalii ca de exemplu inaltimea de la sol la cutite.
Multimesc til

#11
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Sa nu raman dator... ~10-12cm.Este un pic cam mica,pt ca ,cutitele,pe loc drept toaca pana la 2-3 cm fata de sol si trebuie sa o tin in tiranti,preferabil mai mult de fata...adica sa ramana cam 15-20cm intre cutite si sol;oricum trebuie reglabila sa nu ma injuri....

Edited by gcom61, 03 January 2015 - 13:32.


#12
crocodil1

crocodil1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.12.2006
Daca am inteles corect, la o distanta de 10cm a cutitelor fata de sol, acestea toaca pana la cca 2-3cm fata de sol?
Ce parere ai daca as folosi doua roti in fata si doua in spate din care sa reglez inaltimea? Roti de toaba sau de masina (ceva gen Tico/Dacia sau rezerva din aceea ingusta)?

Multumesc
Nu am de ce sa te injur Gcom61, mi-ai dat suficient de multe detalii  constructive.

Edited by crocodil1, 03 January 2015 - 14:36.


#13
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
In prima poza pusa de tine se vede clar roata de copiere cu reglaj ;gasesti mai multe detalii cautand [ imagini ]brush hog

#14
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
brush-hog ideala pt cositul, tocarea ierburilor in livezi, eventual tocat ramuri dupa tuns pana la 3-4 cm diametrul, cele cu ax orizontal SM pt tocat vegetatie arborescent si ramuri mai groase

#15
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,729
  • Înscris: 30.07.2003
gcom, mi-a mai trecut o chestie prin cap: daca reduci turatia cutitele or sa stea mai jos. Asta daca te gandesti sa reduci turatia.

#16
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ciudatenia se comporta cam asa:cand este ridicata 30-40cm de sol si turatia de lucru,cutitele stau cam la distanta de montaj;cand se apropie de sol la mai putin de 20cm cutitele o iau razna catre in jos.Ele au o elasticitate(doar e foaie de arc) si ma intreb daca nu cumva are importanta ca,ascutirea cutitelor este doar pe o parte.

Nu am de gand sa reduc turatia; nu de alta ,insa la porumb si floare,pt tocat merg la fel ca pe orice drum national =>viteza maxima disponibila.

Attached Files


Edited by gcom61, 03 January 2015 - 20:54.


#17
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Are legatura si modul cum sunt ascutite cutitele: fie pe ambele parti, fie in partea de jos a lor. E gresit modul prezentat in desen: vor tinde sa se apropie de sol si sa se infiga in el. Nu poti controla nici un disc de coasa de umar ascutit asa.

#18
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
M-am gandit la asta...in sensul de a produce un curent de aer si a ridica plantele culcate pe sol.De fapt ,face asta,insa nefiind foarte gros se duce si cutitul catre sol...Asta este motivul pt care au fost ascutite asa.Le voi intoarce in primavara sa vad cum se comporta...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate