Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !
 

Probleme semnal Telekom-detalii tehnice

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009

View Postbiogood, on 06 noiembrie 2014 - 19:42, said:

Hupogramos, ai vreo idee de ce s-ar putea intampla scaderea de semnal pe care o raporteaza mircea_kevin?
Nu. Pot fi multe cauze dar in general astfel de modificari radicale care, chiar daca nu genereaza alarme, se observa in statistici; daca cineva se uita pe ele poate sa isi dea seama ce s-a intamplat.

#20
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Ca sa nu deschid un nou topic va spun si eu o patanie cu semnalul 3G za-cosm-telek..... sau cum s-o mai numi. Am un telefon care intr-un slot are WCDMA iar pe celalalt doar GSM si am constatat ca in orasul Botosani nu imi arata 3G .Bine am zis ca oi fi setat din greseala sa utilizeze doar 2G dar cand verific nu era, restartez telefonul nimic pun cartela de orange in slotul WCDMA imi vede reteaua 3G dar cea telekom nu. Bine dau o cautare manuala la retea imi gaseste reteaua TELEKOM.RO 2G si COSMOTE 3G pe ultima o aleg manual dar merge doar cateva minute dupa care imi arata ca reteaua 3G COSMOTE nu e disponibila.
De la ce e oare ca eu ma gandesc ca poate cartela sim ii este dor de moarte ca altceva nu imi vine in minte doar daca zap-cosm-tele.... nu or fi pus 7G in oras si nu mai prind eu semnal.

#21
dmf

dmf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.02.2004

View Postcsachiri, on 14 octombrie 2014 - 10:29, said:

De cateva luni calitatea semnalului a scazut drastic mai ales indoor intr-o localitate din Timis.
Inainte Cosmote era singurul operator cu semnal acceptabil in localitate, acum indiferent de terminalul telefonic calitatea lasa de dorit.
Mai sunt si alte zone unde calitatea semnalului a scazut?

Pe telefon indoor imi arata -107dBm 3 ASU, e Ok ce inseamna?
Mentionez ca suna uneori telefonul dar de vorbit nici vorba indoor.
raspunsul la problema ta este urmatorul: s-au inlocuit toate echipamentele din zona Banatului cu unele mult mai "slabe" din punct de vedere al puterii de emisie.......a scazut mult acoperirea!

#22
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
In ce localitate? Nu s-au inlocuit decat in Timisoara.

#23
dmf

dmf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.02.2004

View Posthupogramos, on 14 noiembrie 2014 - 22:25, said:

In ce localitate? Nu s-au inlocuit decat in Timisoara.
s-au inlocuit din nord, nord-vest si sud vestul tarii!!!

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,246
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdmf, on 14 noiembrie 2014 - 21:48, said:

raspunsul la problema ta este urmatorul: s-au inlocuit toate echipamentele din zona Banatului cu unele mult mai "slabe" din punct de vedere al puterii de emisie.......a scazut mult acoperirea!
Sunt norme precise, nu ar fi asa o diferenta sa nu mai vezi reteaua ca doar nu se duce de la 40W sau cat se pompeaza normal la 4 mW Posted Image

Edited by andreic, 14 November 2014 - 23:02.


#25
dmf

dmf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.02.2004

View Postandreic, on 14 noiembrie 2014 - 23:01, said:

Sunt norme precise, nu ar fi asa o diferenta sa nu mai vezi reteaua ca doar nu se duce de la 40W sau cat se pompeaza normal la 4 mW Posted Image
diferente atat de mari nu, dar 2-5 dB s-au pierdut!

#26
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@dmf, si de ce au facut asta cu micsoarea cu 2-5 dB?

#27
dmf

dmf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.02.2004

View Postbiogood, on 15 noiembrie 2014 - 14:00, said:

@dmf, si de ce au facut asta cu micsoarea cu 2-5 dB?
sunt echipamente ale altor vendori cu caracteristici diferite dar dupa teste, calibrari, iar teste si recalibrari se va ajunge in principiu la aceeasi acoperire.....asta e teorie pentru ca practica spune ca nu e asa (vezi Vodafone si Orange dupa upgrade).....dar de fapt cu cat vocea devine mai ieftina cu atat va fi calitatea mai redusa.

#28
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postdmf, on 15 noiembrie 2014 - 15:41, said:

asta e teorie pentru ca practica spune ca nu e asa (vezi Vodafone si Orange dupa upgrade).....
Poti sa detaliezi putin, te rog, ce anume s-a intamplat la Vodafone si Orange dupa upgrade?

View Postdmf, on 15 noiembrie 2014 - 15:41, said:

dar de fapt cu cat vocea devine mai ieftina cu atat va fi calitatea mai redusa.
So true. Deja a scazut vizibil si la Orange Romania calitatea vocii pe 2G si oarecum pe 3G simplu, in multe zone si la ore de varf (Telelakom vad ca sta inca bine la treaba asta, cel putin in zonele in care merg cel mai adesea), fata de Orange Franta si UK. cel putin. Mi se pare absolut nefiresc sa vorbesc Orange FR - RO la calitate maxima, ora de varf si loc aglomerat iar in Bucuresti la ora de varf sa se auda cu calitate modesta.

#29
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
La Orange in rural nu s-au inlocuit decat echipamentele Alcatel cu Huawei, nu s-a umblat deloc la antene (ceea ce e un lucru rau dar nu in sensul argumentatiei de fata). Imbunatatirile sunt substantiale; s-au instalat RRU-uri si s-au eliminat aproape complet pierderile pe feederi. Sensibillitatea acestor RRU-uri (fara a lua in calcul feederii) e cu ~3dB mai buna decat a Alcatelului. Algoritmii de alocare a canalelor de trafic sunt mai buni, spre exemplu pe Alcatel celulele de 1800MHz luau numai jumatate din traficul pe care il duc acum Huawei-urile.
Singurul lucru care s-a degradat in acesti ani, in mod continuu, a fost sensibilitatea mobilelor. Le fac din ce in ce mai proaste plecand de la premiza ca retelele devin tot mai dense insa lucrul asta nu e valabil peste tot.

Edited by hupogramos, 15 November 2014 - 21:27.


#30
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 22.03.2008
Ce se stie de modernizarea retelei Telekom si pe unde se va face? Prin unele zone schimba echipamentele, iar prin alte locuri oarecum importante nu baga un amarat de 3g ( exemplu Vidraru).

#31
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Garantat atata pot si nu vor mai schimba nimic ci doar vor mulge cat mai mult din ceea ce au

#32
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@hupogramos, multumesc pentru lamuriri.

View Posthupogramos, on 15 noiembrie 2014 - 21:25, said:

Singurul lucru care s-a degradat in acesti ani, in mod continuu, a fost sensibilitatea mobilelor. Le fac din ce in ce mai proaste plecand de la premiza ca retelele devin tot mai dense insa lucrul asta nu e valabil peste tot.
Foarte buna remarca. Chiar as vrea sa vad un top al mobilelor facut 'pe bune', din punct de vedere al sensibilitatii reale a aparatelor.

#33
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,143
  • Înscris: 26.07.2009
Sunt facute ca sa cumpere omul altul de baza in 1-2 ani maxim se cam bulesc. :)

#34
pukurealid

pukurealid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 31.12.2011
Unul dintre cele mai proaste telefoane la semnal este Samsung galaxy mini 2 care are antena sub  baterie. Un alt exemplu este Galaxy s3 mini. seria s4 de la  Samsung e un pic mai Ok.

#35
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 03.04.2007

View Postdmf, on 14 noiembrie 2014 - 21:48, said:

raspunsul la problema ta este urmatorul: s-au inlocuit toate echipamentele din zona Banatului cu unele mult mai "slabe" din punct de vedere al puterii de emisie.......a scazut mult acoperirea!

Iti multumesc pentru raspuns, nu sunt inginer sa cunosc tainele acestea, insa banuiam eu ca ceva de genul s-a intamplat. Cunosc caz unde efectiv au desfiintat un emitator,repozitionandu-l in alta localitate apropiata.

#36
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,840
  • Înscris: 31.01.2010
Un telefon care merge in conditii grele , inclusiv de semnal este Caterpillar B25.
@csachiri , in ce localitate ai probleme de semnal?

Grig

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate