Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 

Dual boot Windows 8.1 EFI si Ubuntu 14.04 (ambele pe 64 biti)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
90177ro

90177ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 04.08.2006
Eu sunt fan nvidia, dar am prins un pret bun la placa asta AMD si am luat-o. Pe Windows 8.1 merge ceas. Inainte de asta am avut o placa nvidia (un GTS 250)care nu mergea deloc pe linux, nici macar de pe live cd nu puteam sa-l rulez, deci si acolo mai sunt probleme. Oricum, dupa cum spuneam, si eu sunt de partea nvidia, cred ca asta e prima placa amd pe care o am :)
La Ubuntu asta vad ca nu-mi merge nici microfonul, desi vede camera video SPC1300NC, vede si microfonul ei la intrari, degeaba il selectez pentru ca ies de pe configurarea sunetului si cand intru inapoi se comuta iar pe intrarea microfon de la placa de sunet onboard. Nici 5.1 nu am :). Banuiesc ca si cu alta distributie o sa mearga la fel, mai ales daca e tot pe Debian, nu ?

#20
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
M-ar mira sa gasesti o distributie care sa includa un driver miraculos pe care sa nu-l poti gasi in mod independent.
Eu mai curand as testa cu drivere alternative, mai generice. Mi-as rezerva o zi libera ca sa caut pe forumuri si sa incerc diverse solutii pentru placi video din aceeasi serie. Ar fi pacat sa abandonezi inainte de a incerca mai multe variante. Evident, numai daca ai rabdarea si motivatia necesara.

Daca doresti sa incerci alta distributie, nu uita sa montezi partitia EFI ("sudo mount /dev/sda1 /mnt"), sa stergi directorul "/mnt/EFI/ubuntu", apoi sa demontezi partitia EFI ("sudo umount /mnt") si sa refaci ordinea de bootare din BIOS Setup! Eventual stergi si de acolo intrarea/ intrarile lui Ubuntu daca nu dispar automat dupa stergerea directorului respectiv.

#21
90177ro

90177ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 04.08.2006
Nu mă dau eu bătut aČ™a uČ™or. Ordinea de bootare o pot seta cu bootloaderul Windows ca primă opČ›iune de bootare , fără să mai aleg la bootare intre cele două, Ubuntu poate rămâne acolo instalat, ca să mai pot face experimente pe el când îmi permite timpul, spaČ›iu este, nu duc neapărat lipsa celor 17 GB. Ma gândesc că un restore la partiČ›ia EFI salvată cu Acronis ar înlătura bootloaderul Ubuntu Č™i tot ce ar rămâne de făcut ar fi Č™tergerea partiČ›ilor de Linux, asta în caz ca voi vrea să renunČ›. MulČ›umesc încă o dată pentru sfaturile bune Č™i la obiect.

Edited by 90177ro, 27 September 2014 - 19:12.


#22
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
rezolutie cred ca poti adauga numai cu driverul radeon, adica driverul video implicit. e ceva de genul "xrandr -newmode" si "xrandr -addmode" cauta pe net ca e o intreaga documentatie. dar ti_am zis, trebuie sa dezinstalezi driverul proprietar si sa il lasi pe cel oss (radeon).
chiar zilele trecute am instalat la cineva 14.04 si a recunoscut din prima monitorul fullhd. dar era configuratie full intel.

citeste pe aici:
https://help.ubuntu....ty/RadeonDriver

https://wiki.archlin...g/index.php/ATI

https://wiki.archlin...ted_resolutions

nu te da batut asa usor, la inceput si eu dadeam cu capul de pereti, nu ca acum as sti pre multe.

Edited by rich1974, 27 September 2014 - 19:27.


#23
90177ro

90177ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 04.08.2006
Da, am văzut și eu comenzile alea, sunt și în linkul din postarea legată de monitor, dar e drept ca eu le-am încercat pe driverul proprietar. La fel am instalat și eu de câteva zile la cineva pe un laptop cu procesor i3 Ubuntu în dual boot cu Windows 7. A mers totul fără probleme, fără nicio instalare/configurare suplimentară..

#24
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Incerc si eu sa-mi instalez Ubuntu pe un sistem cu windows 8.1 in efi mod dar degeaba ca nu vad decat un singur disk /dev/sda si acela este a stickului cu ubuntu.
Stick-ul bootabil este realizat Rufus cu optiunea GPT partition scheme for UEFI computers cat si MBR partition scheme for BIOS or UEFI computers de bootat stickul merge in oricare mod ca placa de baza stie dar nu vad hardiskul nici cu gtparted.

Edited by florin.tanasa, 05 October 2014 - 09:51.


#25
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai verificat si in meniul din coltul din dreapta-sus al lui Gparted daca nu poti comuta pe celalalt disk?

#26
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Am verificat si acolo si nu-mi arata diskul, am verificat si in /dev si am numai /dev/sda si /dev/sda1 (partitia cu Ubuntu pe stick).
Am scos si optiunea cu secure boot pentru win 8 din bios cu toate ca ubuntu stie sa booteze si cu aceasta optiune.

Edited by florin.tanasa, 05 October 2014 - 10:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate