Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 

Plecare in Regatul Unit,intrebari.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 boy4ever, on 11 octombrie 2014 - 15:23, said:

Economisesti chiar atat de mult?

As trece cu masina pentru ca e mai rentabil cand esti trei persoane. Daca merg de sarbatori, avionul este exegerat de scump, iar cu autocarul... mai bine iti bagi ceva in ea de viata!

50 lire Eurotunnel. Nu cred ca se referea la bani. Eu trec de 2 ori pe luna canalul dus-intors cu masina...nu stiu ce ii asa problematic.

#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
problema (daca nu ti-ai dat seama) este ca in UK se circula pe partea corecta a drumului... ceea ce e un impediment... nu toti sunt in stare sa circule pe dreapta la prima vedere (in fapt foarte, foarte putini)... iar o masina cu volan pe stanga te jeneaza si mai mult... facand adaptarea mult mai grea...

#21
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Nero-d, on 11 octombrie 2014 - 16:23, said:

problema (daca nu ti-ai dat seama) este ca in UK se circula pe partea corecta a drumului... ceea ce e un impediment... nu toti sunt in stare sa circule pe dreapta la prima vedere (in fapt foarte, foarte putini)... iar o masina cu volan pe stanga te jeneaza si mai mult... facand adaptarea mult mai grea...

Eu am masina cu volan pe partea stanga in UK, oricum nu am avut nici o problema cu adaptarea pe partile diferite ale drumului sau ale volanului. Inca consider (dupa 5 ani de UK) ca este mai natural sa circuli pe parte dreapta a drumului si pozitia soferului sa fie pe stanga.

Edited by Catean, 11 October 2014 - 16:36.


#22
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Catean, eurotunelul e 50 de lire cu rezervare din timp sau cu biletul luat pe loc? Asta e doar taxa pentru masina? Pasagerii cat mai platesc de caciula? Cu bacul este mai ieftin sau nu?

#23
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 boy4ever, on 11 octombrie 2014 - 16:48, said:

Catean, eurotunelul e 50 de lire cu rezervare din timp sau cu biletul luat pe loc? Asta e doar taxa pentru masina? Pasagerii cat mai platesc de caciula? Cu bacul este mai ieftin sau nu?

Cu rezervare online, daca mergi direct la casa de bilete ii 80 lire un drum. Platesti doar pe masina. Cu bacul iesi putin mai ieftin dar in loc de 25 minute faci 2 ore.

#24
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Dar la bac daca merg direct la casa de bilete, cat platesc? La bac nu platesc si masina si persoane?
Sincer nu mi se pare exagerat de mult ca pentru trei insi sa platesti 80 lire la eurotunel.

#25
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 boy4ever, on 11 octombrie 2014 - 17:52, said:

Dar la bac daca merg direct la casa de bilete, cat platesc? La bac nu platesc si masina si persoane?
Sincer nu mi se pare exagerat de mult ca pentru trei insi sa platesti 80 lire la eurotunel.

Si la bac platesti doar pentru masina. Pentru masina mai mare platesti mai mult, pentru masina mai mica mai putin...logic.

Cu bacul cred ca te costa in jur de 50-60 lire.

Pana una alta : www.eurotunnel.com (Folkestone - Calais) sau www.dfdsseaways.co.uk (Dover - Calais sau Dunkirk).

P.S. Sa nu te lasi pacalit de oferte la asigurari la nici o varianta de transport. Parerea mea.

Edited by Catean, 11 October 2014 - 20:22.


#26
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Deci nu e chiar atat de scump. E ok daca nu platesti si pentru persoane :) Cel mai ieftin tren/bac cred ca este noaptea, nu?

PS se tot vorbea pe aici de benzina mai ieftina, parfumuri mai ieftine etc. Luxemburg e cea mai buna varianta? Pe bac ce preturi sunt?

#27
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 boy4ever, on 11 octombrie 2014 - 21:12, said:

Deci nu e chiar atat de scump. E ok daca nu platesti si pentru persoane Posted Image Cel mai ieftin tren/bac cred ca este noaptea, nu?

PS se tot vorbea pe aici de benzina mai ieftina, parfumuri mai ieftine etc. Luxemburg e cea mai buna varianta? Pe bac ce preturi sunt?

Am trecut si noaptea prin Eurotunnel, clar este mai ieftin. Cel mai ieftin (rezervare online tot timpul) am prins 20 Lire dus intors Posted Image .

La intrebarile celelalte nu iti pot raspunde, ca nu am prea fost atent la pretul carburantilor.

Edited by Catean, 12 October 2014 - 12:56.


#28
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
cu trenul prin tunel e mai scump
anul trecut pe vremea asta am platit €30 one way, doar eu cu un megane tourer.
si e mai fun cu ferry-ul

cauta si tu:
plecare de la calais spre dover
http://www.directferries.co.uk/

pentru luxembourg:
https://maps.google....005262&t=m&z=18

la auchan, ai parcare subterana gratuita si e imens magazinul

#29
Dan_dorescu_2016

Dan_dorescu_2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2016
Cei de la Recruitment UK, sau RUK, sunt niste tepari notorii. Si eu am luat teapa de la ei. Inca nu mi-am recuperat banii. Ultimul dialog pe care-l veti avea cu ei va fi cel de la semnarea contractului, Din momentul cand le veti plati cei 750 de lei, (pe mine cu atat m-au taxat acum un an si ceva), nu veti mai auzi de ei. Nu mai au telefon la firma, iar pe mobilele agentilor lor nu vor mai raspunde decat poate prima oara cand le veti da telefon, cand se vor scuza frumos, iar apoi nu va vor mai raspunde daca ii veti suna de pe acelasi numar. Pentru cei care au luat deja teapa de la aceasta firma, va invit sa mergeti la Parchet sau la Politie si sa faceti plangere. Au fost unii care au ajuns prin vara lui 2015 prin aceasta firma prin Anglia si si-au blestemat zilele ca au ajuns acolo. Singurul lucru pe care aceasta firma il oferea era un numar de telefon al unui semi-infractor din Anglia care le oferea la un pret exorbitant raportat la conditiile de locuit, cate un loc intr-o camera in case care stateau sa se darame, cu cate 4 pana la 8 persoane in camera. Atat. Cat despre munca, cei de la Recruitment UK va invitau sa mergeti la o agentie engleza, AM2PM, cu care acestia nu au absolut nici o legatura, cu toate ca ei se lauda ca au, si care ii prelua pe romani ca pe orice alt individ din Anglia care isi cauta loc de munca. Cei de la AM2PM ii preluau pe nou veniti si dupa teste riguroase de limba engleza si daca aveau nevoie de ei, le ofereau cate un job temporar, pentru maximum 3 luni, pe la depozite. Cand spun maximum 3 luni, ma refer la faptul ca trebuia sa ai mare noroc sa te tina acolo 3 luni, chiar daca tu munceai si erai serios.  Cei de la Recruitment UK au insa o prezenta foarte activa pe internet, in special pe site-urile unde se discuta despre munca in Anglia. Isi fac o reclama mascata deosebit de agresiva si combat imediat pe oricine care-si povesteste experienta negativa pe care a avut-o cu firma lor. De fapt asta e singurul lucru pe care-l fac, din banii fraierilor care le cad in plasa, (ma includ si pe mine in aceasta categorie).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate