Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Durere la 3 ani de la o fractura

  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012
Salut,acum vreo 3 ani si ceva (cand aveam vreo 15 ani) mi-am fracturat mana,la fotbal,in zona incheieturii.Pe moment mi se parea foarte serioasa treaba,mana era cam "stramba" si eram sigur ca nu voi scapa fara operatie.M-am dus cu un prieten imediat la spital,n-aveam bani la mine asa ca nu am putut acorda "atentia cuvenita" doctorului,acesta s-a uitam la mana,mi-a tras odata tare de ea,probabil ca sa o indrepte,iar apoi mi-a zis ca nu e nimic grav si ca trebuie sa merg la radiografie,diagnosticul pus suna ceva de genul "fractura treime radius inferior".Mi-a pus mana in ghips,iar dupa o saptamana cand m-am dus la control,tot singur,tot fara "atentie",s-a uitat putin la mana mea,m-a apasat printr-o parte unde nu era ghips si mi-a zis ca peste 2 saptamani sa-mi scot singur ghipsul acasa,tot acest control cred ca a durat max 5 minute.Deci initial trebuia sa tin mana in ghips 3 saptamani,dar eu am tinut-o vreo 2 saptamani si 2 zile fiindca era vara si cald si nu suportam ghipsul.De atunci mereu am simtit ca nu mai am aceiasi forta in incheietura,iar cand ridicam ceva greu mi se parea ca mana nu mai opune rezistenta,ca tinde sa se dea peste cap.Asa ca am evitat sa o folosesc prea mult,dar azi am fost nevoi sa ridic destul de multi saci cu cereale,iar acum ma doare,mai bine zis ma ustura  zona in care am avut fractura,fix acel loc.Poate fi ceva grav?Va multumesc si sanatate!

#2
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,002
  • Înscris: 31.03.2003
Da, poate fi.
Repeta vizita la medic si probabil si radiografia.

#3
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Mergi , fa un film si asigura-te ca e totul ok.

Din momentul in care esti sigur ca dpdv medical esti vindecat, apuca-te sa iti intaresti musculatura mainii prin exercitii.

Ca idee, eu am fost operat de doua ori la mana si la genunchi, si pot sa-sti spun ca odata ce un membru a fost fracturat, nu va mai fi niciodata la fel.

Adica il vei simti mereu putin mai fragil, mai predispus la accidentari. Dar asta nu inseamna sa il menajezi, pentru ca daca il menajezi el nu se va reface .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate