Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?
 Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite
 IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 

km 0 in bucuresti

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: km 0 (82 membri au votat)

unde este km 0 ?

  1. in zona sf gheorghe ? (47 voturi [57.32%])

    Procentaj al voturilor: 57.32%

  2. in zona universitatii ? (35 voturi [42.68%])

    Procentaj al voturilor: 42.68%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
daca tot aveti timp liber, va rog sa calculati km pi. e in drumul taberei sau in lacul morii. rezultatul il depuneti pe borna de la km 0 istoric, trec io sa-l iau mai tirziu cind ma intorc de la km 0 al libertatii :death:

#20
Kent_ro

Kent_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 06.01.2006
mai copi....km 0 (liber de neocomunism) e la TNB. Iar cel geografic este cel de la sf.Gheorghe.Este si un monument semnificativ(o roza a vanturilor inconjurata de marile orase din tara).Si cu asta basta. MULTUMITI ???

#21
asdf

asdf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 12.09.2005
inseamna ca e 2 de km 0?

#22
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.633
  • Înscris: 29.12.2003
Cel din universitate e un simbol, insa distantele se masoara din Piata Sf. Gheorghe. Hai sa va confuzez: si in spate la Unirea (la complex) e un magazin pe care e (sau a fost) o firma 'km 0'. Sunt 3 ?
Monumentul din Piata Sf Gheorghe e dinainte de 40, cand au venit comunistii l-au demolat pentru ca erau trecute si distantele pana la orase precum Chisinau.

#23
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.034
  • Înscris: 13.06.2004
Acum e la Universitate. Într-adevăr, în trecut Kilometrul 0 al Bucureștiului era la P-ța Sf. Gheorge,

#24
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.829
  • Înscris: 06.12.2004
eu nu sunt bucurestean asa ca daca ma intrebati pe mine, e la hotel intercontinental :D

#25
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.222
  • Înscris: 09.09.2004
km 0 al romaniei stiu eu ca e la Sf gheorghe si tot io zic ca coincide cu km0 al bucurestiului.


la TNB e o metafora  :P

uite ca l-am pozat p-ala de la SF ghe:  http://forum.softped...2_193_86014.jpg

#26
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.321
  • Înscris: 03.12.2005
aia n-are moaca de borna kilometrica :)

pe-aia de unde o fi ea a prezentat-o virgil vochina demult de tot pe vremea "reflectii rutiere" intr-o emisiune.

#27
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.249
  • Înscris: 12.10.2002

 djl, on Jan 9 2006, 19:56, said:

Acum e la Universitate. Într-adevăr, în trecut Kilometrul 0 al Bucureştiului era la P-ţa Sf. Gheorge,
nu ai cum sa muti km 0  :console:
piata universitatii este km 0 al liberatii, e doar un simbol.

Editat de zuppy, 10 ianuarie 2006 - 05:16.


#28
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.167
  • Înscris: 05.12.2002

 rox, on Dec 30 2005, 17:48, said:

pt oricine, oficial, km 0 e la biserica sf gheorghe ; e un monument colo, pe care si scrie asta
No shit? si daca fac un monument in curte pe care scriu asta inseamna ca se muta al mine in curte?

 gogutza, on Dec 31 2005, 09:37, said:

gata cu parerile impartite !!! pe borna aceea de la TNb scrie km 0 in memoriam 22 decembrie...deci km 0 din punct de vedere cadastral si istoric este la sf gheorghe iar la TNB este , simbolic vorbind, km 0 al libertatii (cica).

distanta intre sf. ghorghe si tnb e de cateva sute de metrii. =>dpdvd al distantei catre alte localitati e total irelevant. e clar ca sunt abateri mai mari la masuratorile respective.

km0 era la sf ghorghe. dupa revolutie s-a 'mutat' la universitate, in memoriam 22 dec, sau ceva de genul asta. oricum, este la tnb. la sf gheorghe a ramas doar monumentul ;)

#29
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.249
  • Înscris: 12.10.2002

 Alice, on Jan 10 2006, 06:18, said:

la sf gheorghe a ramas doar monumentul ;)
eu raman la parerea mea, nu ai cum sa muti km 0, e stupid si ilogic sa faci asta
asta imi suna de parca s-ar da lege ca de maine radical din 4 sa fie 3...

#30
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.167
  • Înscris: 05.12.2002
daca era vorba de mutat de la sf. gheurghe la arcul de triumf, atunci era imposibil. asa e doar stupid si ilogic :P

#31
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.073
  • Înscris: 11.06.2005
km 0 este la Sf. Gheorghe.

punct :D

#32
branxu

branxu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 14.08.2007
Pt totzi: Km 0, de la care se masoara toate distantele in Romania si dupa care se calculeaza ridicarile topometrice in Bucuresti este centrul monumentului de la bioserica Sf Gheorghe Nou. El a fost stabilit acolo de topografii care au executat primele harti si planuri in perioada principatului tarilor romane (dupa venirea lui Carol I).
Borna de la Piatza universitatzii este o incropeala de tabla (nu o borna oficiala de piatra) care a aparut cu prilejul manifestatziilor din Piatza din martie-iulie 1990 si are un caratcetr simbolic conform inscriptiilor de pe ea. Cei care au trecut pe acolo in acele zile isi aduc aminte ca nu era cocotzata pe stalp pe locul actual ci era in locul in care acum sunt crucile de piatra in fata facultatii de geologie. Din cate imi aduc aminte borna care este acum nu este aceeasi cu cea originala... dar nu sunt sigur. Ce sunt sigur e ca pe ea scria "KM 0 Centrul Libertatii si democratiei Romaniei - Zona libera de neocomunsim"
PS: acum am cautat pe net si am gasit poza urmatoare "http://www.noiigolan.../borna3.jpg"... nu e cea pe care o tin eu minte din zilele studentiei mele ... ce tin eu minte se gaseste la "http://www.gid-roman...topLeft_s.jpg".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate