Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 

Cele mai frumoase orase din lume [inclusiv Asia+Africa]

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
vio8124

vio8124

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.12.2011
Poate o sa ma luati ca un ``disperat`` ca am creeat al doilea top si ma veti compara cu ``asa-zisul`` DisneyWwW care a ajuns, daca nu ma insel, la al 5-lea top al sau care consta in top 10 cele mai frumoase orase sau tari din lume.
Chiar sunt pasionat de Traveling si vreau sa lamuresc odata pentru totdeauna misterul celui mai frumos oras din lume.
M-am gandit mult la acest top si sper sa imi apreciati ca am ocupat o parte buna din timpul meu pentru asta.
Acest top contine orase cunoscute/capitale dar si orase mai putin cunoscute!
Acest top este creeat pe baza anumitor criterii, anume:
- peisajele orasului respectiv
- monumentele istorice/moderne orasului respectiv
- populatia, aglomeratia si calitatea aerului
- forme de relief (luandu-se in calcul pozitionarea orasului)
- numarul turistilor (optional)
- istoria si cultura orasului (optional)
- clima orasului respectiv (nu neaparat)

10. Rio de Janeiro, Brazilia
peisajele orasului: 8,5
monumente istorice/moderne: 6,5
calitatea aerului: 9
forme de relief: 9,5
istoria si cultura orasului: 3
clima: 8,5

9. Praga, Cehia
peisajele orasului: 8
monumente istorice/moderne: 8
calitatea aerului: 7
forme de relief: 7
istoria si cultura orasului: 8,5
clima: 8,5

8. Cadiz, Spania
peisajele orasului: 6,5
monumente istorice/moderne; 9
calitatea aerului: 7
forme de relief: 6,5
istoria si cultura orasului: 10
clima: 9

7. Cape Town, Africa de Sud
peisajele orasului: 9,5
monumente istorice/moderne: 7
calitatea aerului: 10
forme de relief: 9,5
istoria si cultura orasului: 7,5
clima: 8

6. Houston, Statele Unite ale Americii
peisajele orasului: 8
monumente istorice/moderne: 8
calitatea aerului: 9,5
forme de relief: 6,5
istoria si cultura orasului: 6,5
clima: 10

5. Trinidad, Cuba
peisajele orasului: 9
monumente istorice/moderne: 9
calitatea aerului: 6,5
forme de relief: 8,5
istoria si cultura orasului: 10
clima: 5

4. Singapore, Singapore
peisajele orasului: 8,5
monumente istorice/moderne: 8
calitatea aerului: 10
forme de relief: 5,5
istoria si cultura orasului: 7,5
clima: 10

3. Monte Carlo, Monaco
peisajele orasului: 10
monumente istorice/moderne: 7
calitatea aerului: 10
forme de relief: 9,5
istoria si cultura orasului: 7,5
clima: 9

2. New York, Statele Unite ale Americii
peisajele orasului: 10
monumente istorice/moderne: 10
calitatea aerului: 8
forme de relief: 8
istoria si cultura orasului: 7,5
clima: 10

1. Cinque Terre, Italia
peisajele orasului: 10
monumente istorice/moderne: 10
calitatea aerului: 10
forme de relief: 9,5
istoria si cultura orasului: 6,5
clima: 8

ACESTA A FOST TOPUL ORASELOR CUNOSCUTE SI NU PREA CUNOSCUTE ALE LUMII!!



Topul oraselor cunoscute:
10. Berlin, Germania
9. Londra, UK
8. Praga, Cehia,
7. San Francisco, USA
6. Barcelona, Spania
5. Sydney, AU
4. Paris, Franta
3. Roma, ITA
2. New York, USA
1. Venetia, ITA

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Topul e total aiurea, inventat dupa ureche si imaginatie.

Rio - calitatea aerului = 9
Trinidad, Cuba - calitatea aerului = 6.5

In conditiile in care Rio e mai inghesuit ca Bucurestiul desi e de n ori mai mare si masinile sint absolut peste tot (fazele cu parcagii romani sint nimic). Au si Dustere, Loganuri si asemenea, facute local...
Daca puteti sa va inchipuiti Copacabana e ca Mamaia, doar ca nu exista fisia de pamint cu hoteluri - plaja si chioscurile sint exact pe marginea bulevardului! Care nu e "bulevard de Mamaia", e bulevard de metropola de n ori mai populata ca Bucurestiul. Atit de lat de are BENZINARII in mijloc (intre sensuri) fara nici o problema.

Pe cind in Cuba industria e exact zero, benzina/petrol/etc rar ajung la "muritorii de rind" care oricum n-au masini private decit extremamente rar. Sa fim seriosi.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,369
  • Înscris: 18.12.2007
Ca sa decizi ce oras e cel mai frumos pentru tine, in pimul rand trebuie sa le vizitezi pe toate. Multa bafta.
Mie cel mai frumos oras (in care am fost) mi se pare Mexico City. Am o slabiciune pentru tarile/orasele hispanice.

Edited by AlexEn, 24 August 2014 - 16:04.


#4
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.02.2008
Nu exista cel mai frumos oras din lume, poata vrei sa spui ...altfel...cel mai frumos oras care iti place tie, mie sigur imi place altul, altcuiva altul si tot asa.
Topurile astea cu cel mai  frumos sau cel mai mare , etc etc, apar mereu si difera in functie de cine le scrie.

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,573
  • Înscris: 17.04.2006
Tocmai ce am fost si eu prin Monaco, e superb! De preturi nu are rost sa discut, nu mi-as permite sa pierd prea mult timp pe acolo :)

#6
Abc2020ro

Abc2020ro

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 25.06.2014

View Postvio8124, on 24 august 2014 - 15:40, said:

9. Praga, Cehia
monumente istorice/moderne: 8

4. Singapore, Singapore
monumente istorice/moderne: 8

A compara un oras european care e plin de monumente cum sunt in general orasele europene, cu un oras modern in care numai monumente nu poti sa spui ca gasesti (si sa mai primeasca si nota 8) e exagerare grava.
Singapore e frumos, da. Probabil daca as avea ocazia sa traiesc in ce oras vreau eu din lumea asta, l-as alege. Dar in niciun caz n-as face alegerea asta pe baza monumentelor care aproape lipsesc complet.

#7
LimassolCY

LimassolCY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2014
Houston ? New York ? Singapore ?  Clima 10 ? Nu f**king way!

New York e mult prea cald vara si mult prea rece iarna. Iernile sunt cum erau la noi pe vremuri. Asa ca nu as putea sa-i dau mai mult de 5-6 nota privind o clima placuta year-round.

Iar Houston e o mare mlastina cu umiditate foarte mare. Nota la clima  - 3, hai 4 cu indulgenta.

Singapore? 10????????? LOL   Spre deosebire de Houston, care e cald 3-4 luni pe an, are si vreme mai buna, Singapore are constant temperaturi zilnice peste 30 de grade, cu umiditate peste 85-90%. Daca nu ai avut ocazia sa vezi cum e intr-o astfel de locatie, nici nu ti-as dori. Ca un fapt divers, recordul de temperatura minima in SG, adica temperatura cea mai mica ever-ever din istoria recenta este 20 grade C.  NO THANKS!!!

P.S. am vizitat toate cele trei orase expuse mai sus, in ultimul am stat cateva luni ca parte a unui training si abia asteptam sa intru la aer conditionat. Groaznic! Chiar si cei nascuti acolo si oarecum aclimatizati temperaturilor nu considera climatul fiind placut.

Iar Cingue Terre nu e nicidecum un oras...abia ar putea fi clasificat drept o comuna.

Daca ar fi sa aleg eu un oras din cele 10 (luate la nimereala se pare), as alege Monte Carlo drept locul unde mi-ar placea sa locuiesc si CapeTown ca locul unde mi-ar placea sa am casa de vacanta. Posted Image

View PostAbc2020ro, on 24 august 2014 - 17:50, said:

Depinde acum de persoana. Si eu tot 10 i-as da climei din Singapore. Da, duceam dorul iernii din cand in cand, dar in majoritatea timpului mi s-a parut foarte placuta. Cu umiditatea te obisnuiesti in cateva saptamani si pe urma devine chiar placuta.

Corect,  depinde si de fiecare insa pentru o persoana activa, careia ii place sa petreaca mult timp "outdoors", clima din Singapore nu poate fi prea benefica. Pentru mine vara cipriota mi se pare greu de suportat de cei cativa ani de cand sunt aici, iar Singapore e pe o treapta superioara ca si caldura/umiditate, si nu doar 3-4 luni si an ci all year round.

Edited by LimassolCY, 24 August 2014 - 18:01.


#8
Abc2020ro

Abc2020ro

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 25.06.2014

View PostLimassolCY, on 24 august 2014 - 17:44, said:

Singapore? 10????????? LOL   Spre deosebire de Houston, care e cald 3-4 luni pe an, are si vreme mai buna, Singapore are constant temperaturi zilnice peste 30 de grade, cu umiditate peste 85-90%. Daca nu ai avut ocazia sa vezi cum e intr-o astfel de locatie, nici nu ti-as dori. Ca un fapt divers, recordul de temperatura minima in SG, adica temperatura cea mai mica ever-ever din istoria recenta este 20 grade C.  NO THANKS!!!

Depinde acum de persoana. Si eu tot 10 i-as da climei din Singapore. Da, duceam dorul iernii din cand in cand, dar in majoritatea timpului mi s-a parut foarte placuta. Cu umiditatea te obisnuiesti in cateva saptamani si pe urma devine chiar placuta.

#9
LimassolCY

LimassolCY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2014
Orase pe care le consider eu deosebite (random order):

St. Petersburg
San Francisco
Capetown
Porto
Kyoto
Florenta/Venetia (mi-e greu sa decide intre cele 2)
Barcelona
Sydney
Buenos Aires
Salzburg
Praga
Istanbul

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate