Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Lista cu locuri unde se mănâncă bine în străinătate

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Iată, inspirată fiind de lista de pe arie cu restaurantele din România pt. care merită să faci un ocol, mi-am propus să deschid un topic despre destinaţiile gurmanzilor din străinătate.
Descrieţi experienţă voastră, în calitate de turişti sau români din diaspora, pe care aţi avut-o la diferitele localuri frecventate şi care/dacă v-au sedus papilele gustative.

Ar putea fi util pt. viitorii călători. Posted Image
--------------------------------------------------

Încep eu cu La Coulouvrenière (Geneva), un mic bistrot de cartier, specializat în fondue, unde totul este amenajat în jurul tradiţionalului, rusticului, ludicului şi a mâncatului bien sûr.
Pereţii sunt decoraţi cu tablouri faimoase, doar că versiunile de-aici au ceva în plus ca element compoziţional > un vas de fondue! Posted Image
Exemplu: cunoaşteţi toţi pictura La Laitière de Vermeer > well, doamna nu mai toarnă lapte, ci brânză topită! Posted Image

Eu mi-am comandat fondue Vacherin cu ciuperci (servesc 5 varietăţi de fondue), absolut delicioasă.

Ce nu mi-a plăcut? Atât terasa cât şi interiorul sunt un pic cam înghesuite, dacă nimereşti lângă cineva care vorbeşte mult şi tare poate deveni enervant. Nu există loc de parcare, fiecare se descurcă.

P.S. Un vin alb sec e musai!

Attached File  DSC00759.jpg   712.58K   57 downloadsAttached File  DSC00760.jpg   817.33K   64 downloadsAttached File  DSC00761.jpg   549.87K   74 downloads
Attached File  DSC00762.jpg   488.26K   76 downloadsAttached File  DSC00763.jpg   511.42K   75 downloads

Edited by Tinkerbelle, 15 August 2014 - 22:37.


#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Crab Pot Seafood Restaurant, Bellevue, Washington

Un loc unde se poate manca un snow crab excelent.

#3
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
puneti si niste preturi, sa stim daca merita ocolul

#4
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 14.02.2008
Sssst,vorbiti in soapta,ca se invarte gabriHell-YA cu blogul prin apropiere,si aici n-a intrat inca!

#5
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Mie imi place Perkins (SUA si Canada). Mancarea e foarte buna, portiile imense, preturile acceptabile (60 de dolari pt. doua persoane cu desert cu tot).

http://www.perkinsrestaurants.com/

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La Roma cea mai buna pizza am mancat-o la un mall din afara orasului (euroma2), din-aia la felie, si cea mai proasta in restaurantele din zonele pline de turisti.

#7
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
O instituție gastronomică > Le Relais de l'Entrecôte
Attached File  DSC00939.jpg   675.25K   30 downloadsAttached File  DSC00938.jpg   748.07K   69 downloads

Să treci prin Paris/Londra/Geneva/New-York/Dubai și să nu mergi să te delectezi cu un antricot este un sacrilegiu de neiertat pentru orice iubitor de placeri culinare. Posted Image
Meniul este fix și aproape spartan. Antricot cu un sos divin și cartofi prăjiți, servite în 2 porții.
În ultimii ani au introdus și deserturi care te transportă pe un norișor.

Nu cred că există în lume o bucată de carne de vită mai gustoasă decât cea pe care o poți mânca la acest restaurant:
Attached File  DSC00935.jpg   510.21K   86 downloadsAttached File  DSC00936.jpg   489.7K   88 downloads

Profiteroluri umplute cu înghețată de vanilie...absolut orgasmice:
Attached File  DSC00937.jpg   428.9K   75 downloads

Ce-mi displace > nu există posibilitatea de a face rezervare, și prin urmare ești obligat să stai la coadă aproape jumătate de oră pt. a avea o masă.

#8
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Pentru Bruxel aveti recomandari?

#9
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,419
  • Înscris: 03.08.2004
Pentru Bruxelles nu am, in schimb in Anvers va recomand  Mampoko.

#10
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 03.11.2005
Tu iti dai seama in ce ne bagi? Maine-poimaine ajungem sa ne ducem sa vedem un loc fiindca acolo e o crasma misto.

Ca sa fiu on topic in Londra, langa statia de tren :D St Pancras International e The Fellow; cam scump, insa merita fiecare banut.  Jamie's Italian, fara discutie, de preferat insa nu cel din Covent Garden si Barbecoa (langa St Paul's).
O'Neill's, care e parte dintr-o retea, e super OK si el - midiile irlandeze cu sos de smantana, hamburgerii - care n-au nici o legatura cu ce e la McDo.
Angus Steak House - coaste dementiale, Camembert topit de la mama lui frantuzoaica, fripturi ca la carte.

Va mai spun si cand ma intorc.

#11
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,585
  • Înscris: 04.05.2006
Am mancat în atât de multe locuri bune în strainataturi.... Dar parol ca nu le-am reținut numele. Poate și pentru ca, de regula,  cautam localuri mici, autohtone, departe de zonele turistice. Pot recomanda în Praga, mănăstirea de mai sus de castel Nu ii mai știu numele, dar e celebra. Au și mâncare excelenta....si bere facuta de ei, la fel de buna. Mâncarea mi s-a părut cea mai echilibrata ca gust, în alte părți ori era prea dulce, ori prea grasa, ori prea multa.....:)

#12
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Eu cred ca acest topic este destinat mai degraba laudei de sine. Posted Image  Este putin probabil ca trei useri sa ajunga sa manance in acelasi local daca acesta nu este pe marginea unei sosele/autostrazi importante.

View PostPurpura, on 17 august 2014 - 11:15, said:

Mie imi place Perkins (SUA si Canada). Mancarea e foarte buna, portiile imense, preturile acceptabile (60 de dolari pt. doua persoane cu desert cu tot).

http://www.perkinsrestaurants.com/
Mie Applebees.  Un restaurant de duminica si mai degraba potrivit familiilor, foarte prietenos, colorat si accesibil pentru portofel.

Edited by Taylor_M, 19 August 2014 - 16:21.


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,462
  • Înscris: 18.12.2007
Viena - 7stern Brau. Buna mancarea, foarte buna berea.
In general merg la Hard Rock Cafe, imi place mancarea de acolo si calitatea e aceeasi peste tot (pe unde am fost eu).

#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,585
  • Înscris: 04.05.2006
A...sa nu uit: Osteria Oliva Nera, din Veneția. De excepție!  Mica, intima, mâncare extraordinara și o proprietară care știe sa vândă :)

#15
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostTaylor_M, on 19 august 2014 - 16:21, said:

Mie Applebees.  Un restaurant de duminica si mai degraba potrivit familiilor, foarte prietenos, colorat si accesibil pentru portofel.

Mie-mi place totul la Applebees cu exceptia ... mancarii. N-am reusit sa gasesc ceva pe gustul meu, asa ca am lasat-o balta.

Tot in stilul asta, mai sunt si Outback (ahi tuna exceptional, mmmm) si Texas Roadhouse (care m-a salvat in Roma, ca nu aveam energie ioc de la paste si de la pizza si jinduiam dupa o friptura sanatoasa).

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostAlexEn, on 19 august 2014 - 16:22, said:


In general merg la Hard Rock Cafe, imi place mancarea de acolo si calitatea e aceeasi peste tot (pe unde am fost eu).

Deci n-are rost un ocol pe la Hard Rock Las Vegas, e aceeasi mancare ca pe Kisselef ?

Edited by don_dannielo, 19 August 2014 - 19:25.


#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,462
  • Înscris: 18.12.2007
Nu am fost in las Vegas ca sa iti spun, dar am vizitat Hard Rock Cafe in Bucuresti, Lisabona, Cancun si Amsterdam. Mi s-a parut la fel mancarea peste tot. Ca sa fiu mai clara, mi s-a parut la fel de buna :)
De fiecare data incerc sa iau altceva. Eu zic ca nu e de ratat Hard Rock Cafe la ea acasa :)

#18
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014

View PostPurpura, on 19 august 2014 - 17:12, said:


Tot in stilul asta, mai sunt si Outback (ahi tuna exceptional, mmmm)
De acord cu Outback, desi de cum intri ai impresia ca-i un staul (sau cum s-o chema) pentru cai. :D Si cred ca aduce mai mult a steakhouse decat a restaurant de cartier cum e Applebees. Si preturile sunt mai mari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate