Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

De vina este DHL sau Vama?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007
Salut!

Pe scurt: oricare dintre ele ar fi de vina ma doare-n cot, sunt oricum plin de nervi si nu stiu cui sa fac reclamatie si unde. Ajutor!

Pe larg: am adus deseori marfa din China. De fiecare data lucrurile mergeau bine in sensul ca trimiteam actele cerute, faceam plata, etc. si in cel mult o zi se primea liberul de vama.

De aceasta data insa, coletul se afla in vama de Luni cu statusul "customs clearance". Am tot sunat la ei sa mi se explice ce se peterece si am primit acelasi raspuns: "dvs ati trimis toate actele necesare, ati facut plata dar totul tine de vama". Pai in mama ei de vama si eu ce sa fac acum? Sa vin eu la Bucuresti sa ma ocup de treburile lor?

Oare personalul de la vama care oricum are program pana la 16:00 (asa ca de directori) sta pe facebook sau ce face el pe acolo? Ca nu inteleg intarzierea Posted Image  Maine se face a 5-a zi de cand tooot astept acel liber de vama...

Asadar ce se poate face in acesst sens?
Cu cine sa vorbesc sau cui sa ma adresez?

Va multumesc

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Pai maine e Sf Maria si bugetarii au liber deci cam toata saptamana asta au avut liber. Asa se intampla de obicei cand e o zi libera intr-o saptamana.
Sunt sigur ca luni sau marti vei primi clearance

Edited by onlyone, 14 August 2014 - 13:31.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Au probleme cu vama de aproape un an. Fara 10 zile de asteptare nu scapi.
Cauta alt transportator pe viitor.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,008
  • Înscris: 25.01.2007
maine'i liber de la ponta, mai vine si uichendu' asa ca ai si tu rabdare. daca tot e uichend prelungit, or fi plecat si ei cu 2-3 zile mai devreme la mare, ca e pacat de vremea asta. tu de ce nu te duci?

#5
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

View Postonlyone, on 14 august 2014 - 13:30, said:

Pai maine e Sf Maria si bugetarii au liber deci cam toata saptamana asta au avut liber. Asa se intampla de obicei cand e o zi libera intr-o saptamana.
Sunt sigur ca luni sau marti vei primi clearance

Daca stau sa ma gandesc o tinem numai in sarbatori si concedii.
totusi de Luni, Marti se putea face ceva Posted Image

View Posteiffel, on 14 august 2014 - 13:30, said:

Au probleme cu vama de aproape un an. Fara 10 zile de asteptare nu scapi.
Cauta alt transportator pe viitor.

E drept ca atunci cand vine cu TNT lucrurile decurg mai rapid numai ca ei aduc coletele cu 2,3 mai tarziu ca DHL
In orice caz... nu prea am ce sa fac sau cui sa ma adresez?

#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
cum poti sa lucrezi luni cand stii ca ai liber la sfarsit de saptamana? trebuie sa te pregatesti...

#7
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

View Postslai, on 14 august 2014 - 13:32, said:

maine'i liber de la ponta, mai vine si uichendu' asa ca ai si tu rabdare. daca tot e uichend prelungit, or fi plecat si ei cu 2-3 zile mai devreme la mare, ca e pacat de vremea asta. tu de ce nu te duci?

Cred ca sunt workaholic :))

Nu stiu de ce nu ma duc, poate nu vreau sa dau bani mergand la mare uitandu-ma la pitipoance sau burtoace
Si am avut rabdare destula cred eu. Adica de la inceputul saptamanii pana acum... e ceva totusi :)

View Postonlyone, on 14 august 2014 - 13:36, said:

cum poti sa lucrezi luni cand stii ca ai liber la sfarsit de saptamana? trebuie sa te pregatesti...

sa astept pana Marti sau Miercuri? Este probabil... si enervant in acelasi timp.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004

View PostGiGonT3, on 14 august 2014 - 13:35, said:

E drept ca atunci cand vine cu TNT lucrurile decurg mai rapid numai ca ei aduc coletele cu 2,3 mai tarziu ca DHL
In orice caz... nu prea am ce sa fac sau cui sa ma adresez?
1. Atunci trebuie sa iei in considerare ca ptr DHL sa adaugi plus 10 zile vama pe viitor.
2. Nu.

E posibil ca dat fiind week-endul asta prelungit sa dureze mai mult de 10 zile.
Eu uitasem de el.

#9
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

View Posteiffel, on 14 august 2014 - 13:53, said:

1. Atunci trebuie sa iei in considerare ca ptr DHL sa adaugi plus 10 zile vama pe viitor.
2. Nu.

E posibil ca dat fiind week-endul asta prelungit sa dureze mai mult de 10 zile.
Eu uitasem de el.

Deci ma agit degeaba ... ce i-as lua la palme si suturi pe lucratorii aia vamali.
Am inteles, e un sfarsit de saptamana prelungit dar nu mai lucram de Luni totusi ?

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu sunt de vina vamesii ca DHL-ul a facut magarii in vama. Acum doar trage ponoasele.

#11
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
În 99% din cazuri, întârzierile sunt datorită Vămii.
Treaba cu 10 zile în plus la DHL e poveste.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Din pacate nu e o poveste. Am aceeasi problema de un an incoace, si numai pe DHL.

#13
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ai doar tu, eu n-am, am verificat de curiozitate ultimul import cu DHL (Express), a fost expediat in 14 iulie din HK, stat în vamă în 16 și 17, livrat în 18.
Eu aș reproșa doar amatorismul agenților de import, ultima dată dorind să transmită cererea de documente pentru import pe email, au căutat rapid pe internet numele firmei importatoare, l-au gasit cu tot cu telefon și email pe un site extern nemțesc (la un alt furnizor care avea distribuitor firma românească), dar agentul a dat email fix către adresa furnizorului neamț. Furnizor care de data asta nu era și furnizorul importului în cauză.

#14
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Daca aveti de ales, fugiti de DHL ca de dracu'.
Sa aduci ceva cu ei e, in ultima vreme, sinucidere curata, daca chiar ai nevoie de produse.
Ultimul transport din Brazilia a facut vreo 25 de zile pe drum. Express  Posted Image.
6 zile pt liber de vama in Brazilia. 9 zile pt liber de vama in Romania. Mai aducem si cu alti transportatori, deci pot sa fac diferenta.
Daca are cineva dubii, trimit printscreen dupa AWB...

Edited by alexxxxx, 01 September 2014 - 21:38.


#15
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Înseamnă că doar pe mine mă iubește DHL-ul.
Pe de altă parte, nu c-aș ține partea lor, dar cred că zilele de vămuire nu cad sub incidența obligațiilor contractuale în ceea ce privește termenele de livrare.

Din Brazilia n-am adus nimic, doar am trimis cu poșta română, și pot să spun că o recomandată sau colet (așa zis prioritar), face 4-5 zile București - Sao Paulo, iar în Brazilia poșta lor până la livrare face vreo 30 de zile, minim.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate