Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 

City Break:Budapesta sau Viena!

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Peste 20 de zile e ziua mea si m-am gandit ca nu ar fi o idee rea sa ies pentru prima data din Romania. Problema e ca nu am masina, si doresc sa ajung in Ungaria sau Austria, preferabil Austria. Am pus tarile astea doua pentru ca sunt relativ aproape de mine, eu fiind din Arad. Deci intrebarea ar fi cu ce sa merg(cel mai ieftin): autocar sau tren international. Prefer sa ajung sambata dimineata(21.06) in tara respectiva iar seara tarziu sau noaptea sa fiu in autocarul sau trenul de intoarcere pentru ca nu vreau sa platesc cazare. Prefer cu banii aia sa ma distrez in orasul respectiv. Bugetul ar fi 250-300 euro inclusiv transportul. E realizabila ideea mea? Nu ma intereseaza sa vad tot orasul, doar sa fiu acolo de ziua mea. Daca nu e realizabil, pot calatori oriunde in Romania pentru ca am bilet de tren gratuit!

Cu autocarul pana la Viena e 56 de euro dus, deci 112 euro dus intors. Exista varianta mai ieftina ca asta, sau e imposibil? Pleaca la 10 seara si ajunge la 5 dimineata in Viena. Din punct de vedere al orei ar fi numai bine cand se lumineaza sunt acolo. Cu trenul fac mai mult sau tot pe acolo ies?

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,962
  • Înscris: 14.11.2004
Cu trenul tot cam atata este si e mai sigur decat cu autocarul prin prisma numeroaselor accidente rutiere, la tren daca adoarme mecanicul trenul se opreste singur.

Cu masina personala am facut 17h pana mai sus de Viena, mers continuu, semi-legal in Romania si ca la carte in Ungaria si Austria, oprit doar pentru alimentare, ocazii cu care se rezolvau si alte probleme.
Tu fiind mai aproape decat mine (eu am plecat din Ploiesti) vei scuti cca. 6-7 ore care le faci cu masina prin tara, acum depinde si de compania de autocare cum sta cu timpii, dar la tren daca il iei de la tine, vei ajunge repede.

#3
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 14.02.2010
La multi ani ! in avans :)
Iti recomand Budapesta pentru inceput. Este foarte aproape de la tine si merita experienta. Vei vedea mai incolo ca merita sa iei cazare, deoarece intr-o zi nu poti vedea decat o parte. Te uiti pe net si alegi obiectivele: cetatea Buda, insula Margit etc.
Ia trenul sau o ocazie.

#4
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Cu trenul am auzit tot felul de povesti. Exemplu;furturile din Rapidul de Viena. Mai ales daca ma duc singur si voi sta singur in compartiment, ma ia paranoia. Asa cu autocarul, fiind mai multi oameni, e mai sigur. Ma gandeam si sa merg cu cineva care are drum incolo, si sa impartim benzina, dar si asta mi se pare riscant, sa mergi cu cineva pe care nu-l cunosti in masina lui personala.

Multumesc de urare. Cu Budapesta nu stiu: n-as suporta sa aud maghiara vorbindu-se in jurul meu. Prefer germana. Plus am niste prieteni pe acolo, asa ca daca m-as rataci i-as putea suna.

#5
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Viena e un oras superb si merita toti banii, iar cu aprox. 200 euro te descurci o zi. Daca iti permite timpul si bugetul ( ramas ) si o plimbare de seara cu caleasca n-o sa-ti para rau!

Edited by prisonbreak, 01 June 2014 - 17:41.


#6
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

 Mylifesofar, on 01 iunie 2014 - 17:38, said:

Cu trenul am auzit tot felul de povesti. Exemplu;furturile din Rapidul de Viena. Mai ales daca ma duc singur si voi sta singur in compartiment, ma ia paranoia. Asa cu autocarul, fiind mai multi oameni, e mai sigur. Ma gandeam si sa merg cu cineva care are drum incolo, si sa impartim benzina, dar si asta mi se pare riscant, sa mergi cu cineva pe care nu-l cunosti in masina lui personala.

Multumesc de urare. Cu Budapesta nu stiu: n-as suporta sa aud maghiara vorbindu-se in jurul meu. Prefer germana. Plus am niste prieteni pe acolo, asa ca daca m-as rataci i-as putea suna.

 Mylifesofar, on 01 iunie 2014 - 17:38, said:

Cu trenul am auzit tot felul de povesti. Exemplu;furturile din Rapidul de Viena. Mai ales daca ma duc singur si voi sta singur in compartiment, ma ia paranoia. Asa cu autocarul, fiind mai multi oameni, e mai sigur. Ma gandeam si sa merg cu cineva care are drum incolo, si sa impartim benzina, dar si asta mi se pare riscant, sa mergi cu cineva pe care nu-l cunosti in masina lui personala.

Multumesc de urare. Cu Budapesta nu stiu: n-as suporta sa aud maghiara vorbindu-se in jurul meu. Prefer germana. Plus am niste prieteni pe acolo, asa ca daca m-as rataci i-as putea suna.

Ambele orase sunt foarte frumoase.
Iti recomand autocarul si cazare la hostel.

#7
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004
Daca intr.o tara straina nu supoti sa auzi limba tarii respective, mai bine ramai acasa si dai drumul la televizor.
Sunt programe interesante pe Taraf, Otv si Antena 3. Te poti culturaliza si pe canapea Posted Image

Edited by amadeus79, 01 June 2014 - 18:16.


#8
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006

 Mylifesofar, on 01 iunie 2014 - 17:38, said:


Multumesc de urare. Cu Budapesta nu stiu: n-as suporta sa aud maghiara vorbindu-se in jurul meu. Prefer germana. Plus am niste prieteni pe acolo, asa ca daca m-as rataci i-as putea suna.

Auzi mai multa engleza decat maghiara mai ales ca tu o sa ajungi in locuri frecventate de turisti. Totusi intr-o zi chiar nu ai ce face in Budapeste iar in Viena cu atat mai putin. Acum ma uitam pe Wizz si vad ca nu e avion nici de la Arad nici de la Timisoara.

#9
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Am spus ca nu-mi place sa aud maghiara. Cu orasul n-am nimica. P.S. Prefer National Geographic Wild! Da. Cu Wizz Air am vazut cursa la Luton cu 400 de lei! Pare interesant sa vad Londra, dar cred ca e un oras prea scump pentru bugetul meu!

#10
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Ce intelegi prin distractie? Bauta? Femei? Altele?
Praga nu te tenteaza(e mai ieftina)?

Edited by IP-XCENTRIC, 01 June 2014 - 18:51.


#11
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

 Mylifesofar, on 01 iunie 2014 - 18:37, said:

Am spus ca nu-mi place sa aud maghiara. Cu orasul n-am nimica. P.S. Prefer National Geographic Wild! Da. Cu Wizz Air am vazut cursa la Luton cu 400 de lei! Pare interesant sa vad Londra, dar cred ca e un oras prea scump pentru bugetul meu!

Daca iti place NGWild iti recomand Vaci utca din Budapesta. Acolo sunt pisicile salbatice ;)

#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Mylifesofar, on 01 iunie 2014 - 18:37, said:

Pare interesant sa vad Londra, dar cred ca e un oras prea scump pentru bugetul meu!
accentul indian iti place sa il auzi?

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Din Arad ai microbuze care fac curse permanente la aeroportul di Budapesta, pleaca din fata garii.

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,328
  • Înscris: 14.08.2007
Eu am gasit aici ca pana la Budapesta trenul e vreo 19 euro: http://www.cfrcalatori.ro/276 si face vreo 4 ore jumate ... asa ca eu as alege Budapesta ... ajungi mai rapid, e mai ieftin si ai ce vedea oricum. Ambele sunt frumoase si merita vazute, dar pentru o zi as alege clar Budapesta, Viena ar fi prea obositor.

#15
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
cu 300 de euro eu am stat un week-end prelungit la Viena, deci vreo 4 zile. Iti recomand sa iei o noapte cazare, altfel toata experienta va fi ingrozitor de obositoare si nu o sa te mai poti bucura de ea. Daca pleci seara si ajungi dimineata, considera noaptea aia pierduta, ca nu o sa te prea poti odihni in autocar. Deci o sa incepi ziua obosit. Sa zicem ca vezi cateva muzee, o iei la picior prin centru = oboseala. Pe la pranz o sa fii rupt. Ce faci, te asezi ca aurolacii pe marginea drumului? Sa zicem ca mananci ceva, iti mai incarci bateriile, dar seara, cand vei pleca spre casa, vei fi praf. De data asta cred ca o sa dormi in autocar, dar sa vezi dup-aia dureri de oase si de muschi.

Eu cred ca ti-ajung banii sa iei cazare la un hostel (poate chiar prin centru, vezi oferte pe booking.com), unde te poti odihni bine peste noapte, a doua zi dimineata iei micul dejun, apoi mai haladuiesti un pic prin Viena. Sunt multe locuri de vazut, dar in mod cert trebuie sa alegi doar 2-3 obiective. De exemplu, doar palatul Schönbrunn o sa-ti ia cateva ore (drumul pana acolo + vizitat muzeu + plimbare prin gradini), deci cu asta si cu o masa pe undeva s-a terminat ziua.

#16
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Daca te hotarasti sa ramai peste noapte, iti pot recomanda Wombats Hostel. Exista si in Budapesta si in Viena. Am stat in cel din Viena si a fost super ok, mai ales la banii aia (33 euro/noapte).
Si daca mergi singur, numai bine poti socializa la barul de la parter. Acolo am baut cel mai tare Zombie din viata mea, nu s-au zgarcit la alcool cand l-au facut Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate