Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Recomandare medic bun pentru protezare

  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Elenav1982

Elenav1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.05.2014
Tatal meu in varsta de 87 de ani sufera de gonartroza stg si coxartroza bilaterala de peste 25 de ani. Are si poliartrita reumatoida si articulatiile sunt extrem de afectate. In prezent este operat la soldul stg de 2 ori pentru ca dupa fiecare operatie s-a depus in jurul articulatiei tesut osos si articulatia s-a blocat. Situatia este cu atat mai dramatica pentru ca s-a blocat si genunchiul dr si merge foarte greu, fiind dependent de cei din jurul lui. Am fost la o consultatie la dr Andrei Ioan Bogdan care cred ca a fost corect din punctul dlui de vedere si ne-a spus ca riscurile sunt mari pentru are nevoie de 3 operatii ca sa se vada un rezultat si ca raportat la vasta, nu merita. As vrea sa va intreb care este cel mai experimentat ortoped de la noi in privinta protezarii articulatiilor?

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 Elenav1982, on 06 mai 2014 - 09:53, said:

raportat la vasta, nu merita
Cred ca e mai mult o prejudecata adanc inradacinata in Romania.
Acum 4 ani am asistat la o operatie de protezare de sold la o pacienta de aproape 95 ani (chiar glumeau doctorii ca pacienta e mai batrana decat Finlanda, fiind nascuta pe vremea Imperiului Tarist).

Dar intr-adevar, in cazul expus era bine daca se intervenea mai rapid, IMHO nu trebuia asteptat pana acum...

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009

 Elenav1982, on 06 mai 2014 - 09:53, said:

Tatal meu in varsta de 87 de ani sufera de gonartroza stg si coxartroza bilaterala de peste 25 de ani. Are si poliartrita reumatoida si articulatiile sunt extrem de afectate. In prezent este operat la soldul stg de 2 ori pentru ca dupa fiecare operatie s-a depus in jurul articulatiei tesut osos si articulatia s-a blocat. Situatia este cu atat mai dramatica pentru ca s-a blocat si genunchiul dr si merge foarte greu, fiind dependent de cei din jurul lui. Am fost la o consultatie la dr Andrei Ioan Bogdan care cred ca a fost corect din punctul dlui de vedere si ne-a spus ca riscurile sunt mari pentru are nevoie de 3 operatii ca sa se vada un rezultat si ca raportat la vasta, nu merita. As vrea sa va intreb care este cel mai experimentat ortoped de la noi in privinta protezarii articulatiilor?
Daca nu exista alte probleme, mai ales datorita varstei, merita!
Riscurile apar la varste inaintate si din cauza danturii, de exemplu. Preoperator trebuiesc indepartate toate infectiile.
87 de ani sunt multi, dar ar putea fi si mai multi datorita medicinei preventive!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate