Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin
 Boxe active pentru terasa

pret manopera

ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...
 

Apel la boicotarea camping-urilor cu dotari inexistente

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
netcity

netcity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 11.03.2005
  Avand in vedere multitudinea de anunturi care inunda internetul mioritic, si care vizeaza oferte de campare in asa numitele camping-uri sau zona de campare, fara absolut nici o dotare, cu dotari mizerabile si preturi care depasesc in mai putin de un sejur, dublul valorii de cumparare a terenului;

PROTESTEZ PRIN BOICOTARE

  Ca urmare indiferent de organizatorul unei intalniri, nu voi participa la nici o reuniune rulotistica, daca va trebui sa platesc o taxa unei entitati cu capital privat alta decat o asociatie nonprofit; daca nu mi se vor pune la dispozitie un minim de conditii modeste si de bun simt, dupa cum urmeaza:
  - drum in stare satisfacatoare , de la drumul national la locul privat de campare;
  - apa menajera la max. 100 de metri de rulota mea;
  - minim 25 de mp. de campare;
  - loc de deversare a bazinului WC si a celui de apa reziduala;
  - salubritate;
  - securitatea familiei si a bunurilor;
  - bon fiscal.
  
  In acelasi timp, daca proprietarul camping-ului, indiferent de canalul de publicitate afirma ca indeplineste conditiile de mai sus, iar la fata locului constat ca am fost mintit; voi sesiza institutiile statului precum DSP, Antifrauda, Pompieri, Garda de Mediu, etc.
  
  Rog pe toti cei care citesc aceasta petitie sa inteleaga faptul ca nu am nimic personal cu absolut nimeni, si ca nu ma refer strict la o anumita locatie sau camping. Este vorba doar de un principiu, si subsemnatul, initiatorul acestui protest; doresc sa il fac public pentru a da posibilitatea sa isi exprime adeziunea si oameni indiferent daca practica turismul cu rulota, camperul sau cortul.
  
  Te-ai saturat de nesimtirea si aroganta parvenitilor nostri proprietari de asa zise campinguri ?
  Crezi ca e gresit sa generalizam aceste "atribute"?
  Semneaza virtual pentru aceasta petitie.
  Da cu adevarat importanta principiilor tale ce tin de civilizatie.

  Hai sa-i individualizam si sa-i responsabilizam, sa-i putem aprecia sau judeca pe fiecare in parte, in interesul fiecaruia dintre noi.

#2
The_brain

The_brain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.04.2014
si cat sa fie plata de persoana/mp/zi?

#3
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Din pacate va trebui sa te muti cu rulota in alta tara.

#4
netcity

netcity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 11.03.2005

 The_brain, on 15 aprilie 2014 - 13:33, said:

si cat sa fie plata de persoana/mp/zi?

Plata intr-un camping nu se face la mp/zi Posted Image  . In plus nu eu sunt cel care dicteaza preturile. Asta trebuie sa vina odata cu cererea si oferta.
Eu spuneam

 netcity, on 15 aprilie 2014 - 13:24, said:

  ... daca nu mi se vor pune la dispozitie un minim de conditii modeste si de bun simt, ...

Cine practica turismul cu rulota, camperul sau cortul, stiu bine despre ce este vorba.

Edited by netcity, 15 April 2014 - 13:49.


#5
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,957
  • Înscris: 16.08.2010

 netcity, on 15 aprilie 2014 - 13:24, said:

  

                                                                    
  - drum in stare satisfacatoare , de la drumul national la locul privat de campare;
  - apa menajera la max. 100 de metri de rulota mea;
  - minim 25 de mp. de campare;
  - loc de deversare a bazinului WC si a celui de apa reziduala;
  - salubritate;
  - securitatea familiei si a bunurilor;
  - bon fiscal.
  

Eu in general nu sunt un om pretentios dar as adauga:

-apa de izvor NU  menajera
-la dispozitie: fete ieftine, sau gratuite, daca se poate
-un bodyguard per membru de familie, autorizat MMA si JiuJitsu...


...si , in final ai nimerit-o: citez"Asta trebuie sa vina odata cu cererea si oferta."

#6
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 09.08.2006

 netcity, on 15 aprilie 2014 - 13:24, said:

...
  
  
  - minim 25 de mp. de campare;
  
  
  ...
La 1, 2 si 3 stele trebuie sa-ti asigure 80mp. La 4 stele - 100mp. In 25mp nu-ti incape nici rulota, dar sa-I mai pui si cortul.
Exista un HG in sensul asta.

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 06.09.2008
n-am inteles-o p-asta cu rulota...
Dai bani pe ea cat ai da in 20 de ani de concediu normal - la hotel

Dormi la cort/ in rulota ca boschetarii, sta intr-un camp cu alte rulote ca priveliste, si-ti duci singur rahatul, e de vis :)

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
@sigoofy: hai c-ai dat-o cu mucii-n fasole. Esti pe traveling, nu pe bizniz, fiecare merge cu ce vrea in concediu. E drept, pensiunile nu-s foarte scumpe in Romania dar relativ nerelevant, niste campinguri bune sint binevenite (si aproape inexistente).

[zic aproape inexistente dar nu stiu nici unul, daca stie cineva sa-mi spuna si mie de curiozitate]

#9
The_brain

The_brain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.04.2014

 netcity, on 15 aprilie 2014 - 13:48, said:

Plata intr-un camping nu se face la mp/zi Posted Image  . In plus nu eu sunt cel care dicteaza preturile. Asta trebuie sa vina odata cu cererea si oferta.

la inceput trebuie sa fie un pret initial!
pentru ce vrei tu si la 25mp eu as cere 100 euro/zi/rulota.
e ok?

 sirgoofy, on 15 aprilie 2014 - 14:06, said:

n-am inteles-o p-asta cu rulota...
Dai bani pe ea cat ai da in 20 de ani de concediu normal - la hotel

Dormi la cort/ in rulota ca boschetarii, sta intr-un camp cu alte rulote ca priveliste, si-ti duci singur rahatul, e de vis Posted Image

poate cred ca wudstoc ala inca nu s-a terminat!

si daca nu-ti place, cine te obliga sa mergi acolo?

sau daca tu ai rulota atunci neaparat trebuie sa fie campinguri de rulote in Romania?

cred ca-mi iau un Su-50! sa-mi faca si mie cineva pista de aterizare si loc de antrenament!

LE. faceti si mars de protest cu rulotele? asta chiar as vrea sa vad!

Edited by The_brain, 15 April 2014 - 14:25.


#10
netcity

netcity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 11.03.2005

 sirgoofy, on 15 aprilie 2014 - 14:06, said:

n-am inteles-o p-asta cu rulota...
Dai bani pe ea cat ai da in 20 de ani de concediu normal - la hotel

Dormi la cort/ in rulota ca boschetarii, sta intr-un camp cu alte rulote ca priveliste, si-ti duci singur rahatul, e de vis Posted Image

Va rog sa luati nota ca nu doresc sa fac pe nimeni sa inteleaga avantajele unei rulote. Google va poate fi un prieten bun daca nu l-ati descoperit.

 The_brain, on 15 aprilie 2014 - 14:23, said:

la inceput trebuie sa fie un pret initial!
pentru ce vrei tu si la 25mp eu as cere 100 euro/zi/rulota.
e ok?

poate cred ca wudstoc ala inca nu s-a terminat!

Cred ca ai probleme de civilizatie.

 yo9hrb, on 15 aprilie 2014 - 14:02, said:

La 1, 2 si 3 stele trebuie sa-ti asigure 80mp. La 4 stele - 100mp. In 25mp nu-ti incape nici rulota, dar sa-I mai pui si cortul.
Exista un HG in sensul asta.


Este vorba de ORDINUL Nr. 1051/03.03.2011 pentru aprobarea Normelor metodologice privind eliberarea certificatelor de clasificare, a licențelor și brevetelor de turism conf. prevederilor art. 20 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 1267/2010 privind eliberarea certificatelor de clasificare, a licențelor și brevetelor de turism,

Dar cine tine din pacate cont de el ?

Apropo ... nici prin cap nu mi-ar fi trecut cati bagatori de seama se pun contra !

Sincer, mi-ar place ca un moderator sa isi faca un pic de treaba pe aici.

#11
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Si eu sincer mi-ar placea sa-si permita tot romanul sa stea la hotel de 5 stele nu sa apeleze la surogate.
Trebuie sa mai avem rabdare.

#12
netcity

netcity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 11.03.2005

 dadi272, on 15 aprilie 2014 - 14:42, said:

Si eu sincer mi-ar placea sa-si permita tot romanul sa stea la hotel de 5 stele nu sa apeleze la surogate.
Trebuie sa mai avem rabdare.

Oameni buni; nimeni nu a pomenit nimic de 5 stele ! Ba chiar mai putin de o stea.
Discutam de principii si de civilizatie.

In tarile europene cu "apa calda permanenta inventata mai devreme" exista peste 5 milioane de rulote/campere.
In ultimiii ani, inclusiv in anii de varf ai crizei, procentul de crestere a parcului de rulote noi este de 2-3 %.
Ca fapt divers urmariti cate masini sunt in Germania si Olanda cu carlig de remorcare. In Romania deja stim ca masina care are carlig de remorcare mai mult ca sigur ca este importata SH din EU. Ca doar nu credeati ca occidentalii tracteaza remorcile cu Mecedes !

#13
The_brain

The_brain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.04.2014

 netcity, on 15 aprilie 2014 - 14:39, said:

Cred ca ai probleme de civilizatie.


eu? nu eu dorm in rulota!

#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Dupa cum arata rulotele, asa arata si parcurile. Cum nu se dau bani pe o rulota care sa nu se dezmembreze in mers nu se dau nici pe conditii bune. Nu face nimeni investitii si sa stea cu tarlaua goala dupa aia, cu tine in mijlocul ei, de 2 ori pe an si cam atat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate