Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

carcasa pc-ului curenteaza

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Daca ating carcasa pc-ului, curenteaza putin. La fel se intampla daca ating sursa, sau partea metalica a hard disk-ului.

Daca scot pc-ul din priza, atunci numai curenteaza nici carcasa pc-ului, nici carcasa sursei, si nici partea metaliza ca hdd-ului.

Daca pun pc-ul in priza, si pun comutatorul sursei pe pozitia 0, atunci tot mai curenteaza carcasa, sursa, hdd-ul.

Este normal sa curenteze carcasa pc, carcasa sursei, si carcasa hdd-ului ? Se poate defecta vreo componenta din cauza asta ? Curenteaza fiindca e normal sa curenteze, sau fiindca nu am priza cu impamantare ? Exista riscul ca un pc sa se defecteze daca e conectat la o priza care nu are impamantare ? Sau e recomandat ca si carcasa pc-ului sa aiba impamantare, nu numai priza ?

Edited by CTU99, 10 April 2014 - 22:59.


#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Nu ai inpamantare la priza. E normal sa curenteze in cazul asta,

#3
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Cineva "fura " curent.
Ai un vecin meserias, care consuma mult, si plateste putin.

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Carcasa PC-ului nu are impamantare separata, ci prin sursa - cablu - priza.
Cel mai probabil nu ai impamantare la priza - sau poate e din cauza prelungitorului.
Trebuie remediat neaparat, risti electrocutare serioasa sau defectarea PC-ului.

Mi s-a intamplat sa stric 2 (doua) placi video din cauza prelungitorului, la monitor aveam
impamantare dar la PC nu mai aveam - diferenta de potential a ajuns la placa video
cand am comutat monitorul la o alta unitate si am stricat-o, la fel si pe urmatoarea cu
care am vrut sa fac proba.

#5
compo

compo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 13.11.2008
asta e din cauza sursei de calitate slaba, eventual pune stecherul invers in prelungitor
eu as cumpara sursa de calitate
eu nu folosesc impamantare iar cand am cumparat o sursa noua ca cea veche se arsese, cea noua tot asa curenta

#6
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Sursa e Antec, cu certificare 80+, a costat in jur de 200 lei, era cea mai ieftina sursa Antec care se gasea.

Edited by CTU99, 10 April 2014 - 23:32.


#7
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Si ar mai fi inca o problema, pe care am uitat sa o inlcud in primul mesaj: am o extensie usb pe pci, care e o placa ce imi adauga 2 porturi usb, si cele 2 porturi usb sunt situate foarte aproape de o parte din carcasa de metal a pc-ului, iar cand conectez un cablu usb la unul din acele 2 porturi usb, cand se apropie foarte mult sau se atinge mufa usb de tabla carcasei, se produce o scanteie vizibila. Exista riscul sa se defecteze stick-ul sau hdd-ul extern, daca se atinge mufa usb de tabla carcasei si iese scanteia aceea ?

Edited by CTU99, 11 April 2014 - 00:04.


#8
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
DA. Rezolva cu impamantarea.

#9
battman

battman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 05.04.2011
off topic: mi se pare penibil ca in 2014 sa nu ai impamantare in casa...bine ca ai nu stiu ce sursa care costa multi bani da nu ai impamantare...Tipic romanesc...stai intr-o cocioaba da ai BeMWeu in fata portii..

On: Cum au spus si colegii de mai sus, rezolva chestia cu impamantarea URGENT...Ai mari sanse sa arzi ceva componente prin pc, dar astea se pot inlocui.. Mai grav e ca poate se arde ceva prin sursa si iti baga 220V in carcasa si daca nu ai impamantare poti sa te curentezi si tu si chiar sa mori. Nu e de joaca.

#10
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Vezi cu curentatul ala usor, ca daca te prinde cu karma proasta (ud pe maini, descult sau tinandu-te de ceva legat la pamant, precum caloriferul, n-ai sa mai poti sa mai desfaci mainile dupa el...

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,353
  • Înscris: 07.02.2003

 maramicuip, on 10 aprilie 2014 - 23:04, said:

Cineva "fura " curent.
Ai un vecin meserias, care consuma mult, si plateste putin.
E o gluma sper Posted Image

 CTU99, on 10 aprilie 2014 - 23:31, said:

Sursa e Antec, cu certificare 80+, a costat in jur de 200 lei, era cea mai ieftina sursa Antec care se gasea.
E buna sursa, oricum e problema de lipsa impamantare la tine, nu conteaza sursa.

Daca stai la casa iti faci usor o impamantare, la bloc e mai greu ca nu poti sti daca exista asa ceva din constructie sau nu... iar daca exista si merge nu stii daca e si cablul tras prin perete pana unde trebuie.

#12
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
da la faptu ca o componenta, fir etc. prin care trece curent, face contact direct cu tabla carcasei nu s-a gandit nimeni ?

Edited by opop, 11 April 2014 - 01:38.


#13
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Dar daca se defecteaza usb-ul de pe placa de baza, e posibil sa fie din cauza prizei fara impamantare ? Sau e din cauza unui soc electrostatic ? Ca am observat ca exista la magazine, placi de baza pe la 400 lei, care au protectie la socuri electrostatice, pentru porturile usb.

Quote

Enhanced USB port protection.

...High Resistance ICs which help protect the motherboard against electrostatic discharge.

Edited by CTU99, 11 April 2014 - 02:04.


#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 06.09.2008
si eu am stat ani de zile fara impamantare si nu aveam asa probleme...

Sa nu fie de la adaptorul usb, chiar iti trebuie atatea usb-uri ?

L-as scoate si as vedea daca mai curenteaza fara el in unitate

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,801
  • Înscris: 01.12.2001

 battman, on 11 aprilie 2014 - 00:29, said:

off topic: mi se pare penibil ca in 2014 sa nu ai impamantare in casa...bine ca ai nu stiu ce sursa care costa multi bani da nu ai impamantare...Tipic romanesc...stai intr-o cocioaba da ai BeMWeu in fata portii..
Toate blocurile construite in Romania inainte de anul 2000 au impamantare doar in bucatarie si in apropierea baii. Nu au firul de impamantare in sufragerie sau dormitoare. Stii de ce?

#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,902
  • Înscris: 06.01.2008

 battman, on 11 aprilie 2014 - 00:29, said:

off topic: mi se pare penibil ca in 2014 sa nu ai impamantare in casa...bine ca ai nu stiu ce sursa care costa multi bani da nu ai impamantare...Tipic romanesc...stai intr-o cocioaba da ai BeMWeu in fata portii..
Say what mon cher?
In cazul in care ai trait complet izolat de tehnologie pana ieri ar trebui sa afli ca 180-200RON costa cea mai ieftina sursa cat de cat decenta. Sursele adevarate din partea carora ai pretentia sa functioneze ireprosabil minim 4-5 ani costa de la 300-400RON in sus (Seasonic&co.).

Edited by Hider141, 11 April 2014 - 07:12.


#17
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 29.06.2006
eu nu va inteleg ce laudati atata sursele astea, uite ca eu n-am avut niciodata o sursa de firma, din 2003 si pana in 2010 am avut un rahat de sursa care a mers fara probleme, iar de atunci deci de 4 ani am un rahat de deluxe care scrie pe ea 650W( poate in vise) si pe care am dat cativa lei si uite ca sta pe ea un i5 4670k, un gtx 560, un hdd si un ssd, o placa de sunet....merge nonstop nu il inchid decat foarte rar.
Problema e de la impamantare

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,381
  • Înscris: 07.11.2006

 compo, on 10 aprilie 2014 - 23:16, said:

, eventual pune stecherul invers in prelungitor



Mai exact pune stecherul prelungitorului invers in priza daca vrei sa ai ceva rezultat.In cazul de fata n-are importanta.

 andreic, on 11 aprilie 2014 - 00:48, said:

E o gluma sper Posted Image



Una nu foarte reusita,ce-i drepr.

 opop, on 11 aprilie 2014 - 01:37, said:

da la faptu ca o componenta, fir etc. prin care trece curent, face contact direct cu tabla carcasei nu s-a gandit nimeni ?

Daca ar fi avut 220 de volti pe partea metalica nu ar fi scris ca curenteaza.Poate nu ar mai fi scris deloc.Problema este clar lipsa pamantarii.Remedierea se face relativ usor prin tragerea unui fir de Cu care sa fie legat la priza si celalalt capat in tabloul de distributie.Firul se poate trage printr-un canal de cablu,de preferinta autoadeziv.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate