Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Ajutor Astra1L 19.2

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
valentin_nas

valentin_nas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2014
Salutare oameni buni,

De curand m-am mutat in germania si pe casa in care stau exista o singura antena de satelit. Care este indreptata catre Astra1F-1L 19.2

Am un smart tv si mi-a gast peste 2000 de programe dar pot vizualiza doar 100 din ele iar toate sunt in germana.  Daca merg mai departe in lista de programe vad si multe in franceza dar si multe in engleza (aici nu ma refer la sky) dar toate acestea sunt scrambled.

Si acum intrebarea mea:

As putea sa imi cumpar un receiver care sa imi decodeze si acele programe in engleza? sau macar sa ma lase sa le schimb limba si sa functioneze?

Multumesc mult pentru ajutor

#2
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,037
  • Înscris: 20.12.2007
Salut !
Poti viziona respectivele canale cu abonament+card(poate functiona si in tv-ul tau cu un cam).
Ar mai exista solutii ceva mai neortodoxe de receptie , insa discutiile de acest gen nu sunt agreate pe forum si
oricum costurile sunt destul de mari : receptor e2(150-350e) + card(subscriptie valabila la un dth) + conexiune internet permanenta.
Recomand un motor h-h + stb dvb-s2 ieftin sau un multifeed pe antena ta, daca dimensiunile permit.

#3
valentin_nas

valentin_nas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2014
Multumesc de informatii
Ideea este ca in aceasta cladire exista o singura antena si din ce imi spune Tv-ul se pare ca este un singur LNB si este pe 19.2.

Din ce am inteles de la cei de la magazinul saturn singura varianta pentru mine este sa imi iau abonament la Sky undeva 20euro/luna si in felul asta cica pot schimba limba pentru canalele pe care vreau sa le vizionez.

Respectivul mi-a lasat impresia ca vrea doar sa imi vanda abonament la SKY si nu sa ma ajute.  I-am spus ca nu am o problema sa platesc 200e pentru un receiver.  dar el tot mergea inainte cu sky.

Daca altceva nu funtioneaza si asta e singura varianta atunci o sa imi iau acest abonament .... desi as prefera sa imi iau un receiver care sa imi dea posibilitatea sa modific limba.

Multumesc

#4
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011
mai bine muta antena pe 1 W ..si esti mai castigat ..:)

#5
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006

 valentin_nas, on 22 martie 2014 - 11:08, said:


Am un smart tv si mi-a gast peste 2000 de programe ...
Pe 19 est sunt in jur de 1500 canale. http://en.kingofsat.net/pos-19.2E.php

 temptation21, on 22 martie 2014 - 17:20, said:

mai bine muta antena pe 1 W ..si esti mai castigat ..:)

Unii prefera mynele tv, in loc de Deluxe Music.

#6
valentin_nas

valentin_nas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2014
Asta cu mutatul antenei nu este posibila ca le stric tuturor din locatie televizoarele si am scandal Posted Image)

Bun si cum fac sa unscramble programele in engleza .... din cele 1500? Ca eu tot nu m-am lamurit cum sa fac asta.

Eu gandesc in felul urmator:  din moment ce din cele 1500 sau cate or fi de programe 200 sunt nemtesti 200 frantuzesti si o parte din ele englezesti plus sky.
Daca cele nemtesti sunt free inteleg pentru ca sunt in germania. Dar asa cum exista receivere pe care le cumperi din magazine ( ex: saturn.de) care au incluse un card activ perntru 4 ani si iti decodeaza programele in franceza ... nu exista acelasi lucru si pentru cele in engleza? sau macar sa ma lase sa pot sa anulez dublarea si sa aud varianta originala a emisiunii (ex: history, sau discovery)

Edited by valentin_nas, 23 March 2014 - 01:39.


#7
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011

 zappaf, on 22 martie 2014 - 20:09, said:

Pe 19 est sunt in jur de 1500 canale. http://en.kingofsat.net/pos-19.2E.php



Unii prefera mynele tv, in loc de Deluxe Music.


--------------------------------------
eu nu ma refer la mynele  tv ..ma refer la :

Canale Fta pe Intelsat 10-02 / Thor 5 / Thor 6 (0.8°W)
1) Romania Tv ;  
2) Realitatea ;
3) Tv Sud Est ;
4) Inedit Tv ;
5) Eu Tv ;
6) Publika Tv ;
7) Jurnal Tv ;
8) Music Chanel ;
9) Musiq 1 ;
10) A Media ;
11) Ru Tv ;
12) U Tv ;
13) Tv Lux ;
14) Tv 8 ;
15) Credo Tv ;
16) Speranta Tv ;
17)Focus Sat Info ;
18) CT 24 ;
19) Aljazeera English ;
20) CCTV 9 ;
21) SKY News ;
22) CT24;
23) MOOZ DANCE ;
24) MOOZ DANCE HD ;
25) Mynele Tv ;
26) Tv sonce ;
27) TV SUTEL ;
28) NBT;
29) Alghadeer ;

pe 19 E , daca esti tare in "limbi straine " , subtitreaza tu 1500 de canale made in : Germany, Spain ,Luxembourg ,Poland , Serbia etc..in concluzie : multe si proaste !

#8
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006

 temptation21, on 24 martie 2014 - 13:42, said:

17)Focus Sat Info ;

Canalul asta are cea mai mare audienta; depaseste uneori chiar si pro tv. :D
Iar Alghadeer TV e mai interesant decat orice alt canal de pe 19 est.

#9
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,343
  • Înscris: 05.04.2011
Pana la urma l-ati lamurit de l-ati terminat; pai ce intreaba el si ce-i raspundeti voi? Ca ar putea sa vada Intelsat sau Thor cu antena orientata pe Astra?!?!
Poate vreti sa-i sugerati sa-si puna o alta antena. Eu am avut aceeasi problema, in Franta; antena casei, pentru 2 familii e pe Astra, cu LNB octo si fire trase prin perete, la prize dedicate, in fiecare camera. E fixata atat de sus, pe hornul casei, incat e practic imposibil de ajuns la ea. Mi-am fixat propria antena pentru Thor (comandata in Germania) in cadrul ferestrei, fara sa gauresc vreun perete, cu un singur cablu, spre receptorul pe care-l am (Golden Media Triplex, cu doua tunere de satelit). Pe un tuner am satel. Astra, pe celalalt Thor (si pe tunerul terestru m-am legat la o antena terestra). In rest, conexiune la retea internet, si, chestia accea pe care a pomenit-o cineva in treacat +card de Focussat. Vecinii mei au ramas gura casca!

#10
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006

 Victor5, on 25 martie 2014 - 18:26, said:

Vecinii mei au ramas gura casca!
Si dusmanii?

#11
valentin_nas

valentin_nas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2014
Salutare
Multumesc pentru informatii.

dupa ceva timp am reusit sa revin in germania.  (jobul e destul de solicitant).  cum ai reusit sa pui antena pe pervaz? poti sa ii faci o poza si sa imi arati? sau sa imi explici cum ai facut?

Ca si in cazul tau pe acoperis nu am cum sa ajung din pacate si o alta antena nu am cum sa pun acolo.   Deci varianta pe care ai reusit tu sa o implementezi e foarte buna.( asta in cazul in care o pot aplica si in cazul meu.

vali

#12
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,343
  • Înscris: 05.04.2011
Voila antena mea:
Attached File  IMG_20131218_123359.jpg   155.09K   34 downloadsAttached File  IMG_20131218_123343.jpg   148.11K   34 downloads
Am cumparat de la un magazin de bricolaje o placa de PAL melaminat exact de dimensiunea pervazului (80/30 cm), un picior de masa inox lung de 50 cm, suruburi cu piulita, saibe, potrivite. Piciorul de masa fixat in sus cu 4 suruburi, iar in spatele antenei, pentru lest, 6 bidoane de cate 2 litri pline cu apa (pe placa); nu am vrut sa gauresc pervazul, desi proprietarul mi-a dat voie, asa ca am folosit fasii de banda adeziva pe ambele fete (buretoasa) sub placa, si lest. A trecut proba pe vanturile cele mai intense, cu brio. Cost: placa 6€, piciorul vreo 5€, suruburile???, bidoanele fusesera de laptePosted Image .
PS: antena e de aluminiu, de 75 cm (am luat-o dupa ce am masurat spatiul).

Edited by Victor5, 15 April 2014 - 18:56.


#13
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 19.04.2008

 valentin_nas, on 09 aprilie 2014 - 14:23, said:

Salutare
Multumesc pentru informatii.

dupa ceva timp am reusit sa revin in germania.  (jobul e destul de solicitant).  cum ai reusit sa pui antena pe pervaz? poti sa ii faci o poza si sa imi arati? sau sa imi explici cum ai facut?

Ca si in cazul tau pe acoperis nu am cum sa ajung din pacate si o alta antena nu am cum sa pun acolo.   Deci varianta pe care ai reusit tu sa o implementezi e foarte buna.( asta in cazul in care o pot aplica si in cazul meu.

vali




Salut,

Uite ce folosesc eu, tot in Germania... e cea mai buna solutie. Nu ai stres nici cu "Hausmeister-ul" pt ca nu trebuie sa faci gauri in tencuiala (Izolatie), etc... Daca vreodata o fi sa te muti din apartament, l-ai luat de pe geam si il folosesti in alta parte.... Succes!


http://www.amazon.de...l/dp/B002THGF42

Edited by chris_dvb, 16 April 2014 - 10:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate