Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 

Oppo Find 7

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
88 răspunsuri în acest subiect

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.162
  • Înscris: 04.02.2011
Pănă acum ne-am obişnuit ca Samsung să ţină ştachetele. Sau, măcar Sony sau LG. Well, se pare că.. not anymore!

Vă atrag atenţia că nu (mai) avem de a face cu jumătăţi de măsură. Avem de a face cu un terminal care suportă toate benzile, WCDMA  american şi european plus LTE (european sau american în funcţie de model).

Specificaţiile sunt de top. Menţionez highlite-urile

Display: 1440 x 2560 pixels, 5.5 inches. (IPS LCD)
Memorie de 32 GB, upgradabilă cu slot microSD
RAM 3GB
Procesor Quad core, 2500 MHz, Krait 400 - ca să "mâne" bestia.
Şi 3000mah desaga pentru a nu face foamea. 70% din aceştia se pot încărca rapid, în 35 de minute de pauză de cafea, pentru a fi gata de luptă.

Există ceva de comentat? Greu, chiar dacă penul lipseşte, faţă de Note,  se pare că pen se poate totuşi folosi pe el. Wifi-ul a rămas la N, AC-ul lipseşte momentan.
Dar pentru a pune capac, merită spus că au pus o cameră de 5mp în faţă iar camera de 13 mp din spate pare a face minuni.

Totul e împachetat într-un design finuţ, fără vre-un feature pe faţă care să îţi atragă atenţia de la display-ul generos. Nici măcar alte butoane nu există, s-a optat pentru varianta on screen.

Cu preţul de 400 de euro la chinezi, bestia sfâşie concurenţa, chiar şi dacă adăugăm taxele vamale.

http://www.gsmarena....find_7-6214.php

                                 [ http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/oppo/oppo-find-7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de Mur_, 21 martie 2014 - 20:45.


#2
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.298
  • Înscris: 31.05.2013
Fără poze ai deschis topicul degeaba.

#3
catalingeorge22

catalingeorge22

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 604
  • Înscris: 04.01.2009
E naspa ca nu ofera garantie, magazine in Europa.

#4
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.051
  • Înscris: 04.07.2009
Stai sa vedem cum se comporta in realitate, c-am mai vazut produse chinezesti cu specificatii incredibile dar in realitate erau praf.

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.162
  • Înscris: 04.02.2011

View PostDjMx, on 21 martie 2014 - 20:17, said:

Stai sa vedem cum se comporta in realitate, c-am mai vazut produse chinezesti cu specificatii incredibile dar in realitate erau praf.
Dar am văzut şi invers.

View Postcatalingeorge22, on 21 martie 2014 - 20:13, said:

E naspa ca nu ofera garantie, magazine in Europa.
Dacă fiabilitatea e ca la Samsung, e ok. Aşa nu ai avea probleme doar dacă dai cu el de podea. Dar aici nu te ajută garanţia.

#6
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.692
  • Înscris: 14.10.2004
O sa fie si asta un foc de paie ca fratele mai mic 5

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.894
  • Înscris: 06.01.2008

View PostHighClass, on 21 martie 2014 - 20:12, said:

Fără poze ai deschis topicul degeaba.
Cam asa arata:
[ http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/oppo/oppo-find-7-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/oppo/oppo-find-7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/oppo/oppo-find-7-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostDjMx, on 21 martie 2014 - 20:17, said:

Stai sa vedem cum se comporta in realitate, c-am mai vazut produse chinezesti cu specificatii incredibile dar in realitate erau praf.
Sunt sanse cam de 0,000000000000000000000000000000001% sa fie praf, avand in vedere ca nu sunt o companie semi-obscura, nu folosesc cele mai slabe componente hardware si Find7 va deveni flagship-ul lor, asa ca ii vor acorda toata atentia specifica Oppo (update-uri beta saptamanal, update-uri stabile din 2 in 2 saptamani, etc.)

View Postcatalingeorge22, on 21 martie 2014 - 20:13, said:

E naspa ca nu ofera garantie, magazine in Europa.
In Europa sunt reprezentati de OppoStyle si ofera garantie pe intreg teritoriul Uniunii Europene. Singura "problema" e ca au din cate stiu doar un service central, nu au service in fiecare tara.

#8
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.963
  • Înscris: 24.01.2010
Ar trebui sa mentionezi ca vine cu 4.3 nu cu 4.4 si ca nu prevad ca ii vor face update la kitkat, ca are o varianta Lite, adica ieftina, dar nu asa atragatoare, ca are 13 mp cu posibilitatea de a face poze de calitate - la 50 mp, dar asta inseamna ca le prelucreaza si le face destul de mari.

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.162
  • Înscris: 04.02.2011
Acela are specsuri muult Inferioare. Nici măcar banda EU nu o are.

View Postxymzar, on 21 martie 2014 - 20:31, said:

O sa fie si asta un foc de paie ca fratele mai mic 5


#10
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.390
  • Înscris: 15.07.2009
In Romania unde multi incurca Oppo cu Zopo si le considera doar niste "chinezisme" la modul general... dar prefera Allview, Eboda, Evolio & fratii, iar cand risca sa cumpere un telefon made in China o fac de la PFA sau dualsim.ro si prind cate un retur in China ... normal ca pot fi lansate si Oppo 8,9...10 ...ca ideile fixe vor ramane. Unde mai pui ca sunt si aia care habar n-au cum ajung in setarile Android-ului si spun ca telefonul este praf...

Poate ca de aceea nici nu meritam sa fim in atentia lor.... Xiaomi, Oppo, Lenovo, ZTE, Huawei ...sa ne lase cu pitiphoane-le noastre de mall !

Editat de veman, 21 martie 2014 - 20:45.


#11
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 822
  • Înscris: 01.03.2014

View Postveman, on 21 martie 2014 - 20:42, said:

In Romania unde multi incurca Oppo cu Zopo si le considera doar niste "chinezisme" la modul general... dar prefera Allview, Eboda, Evolio & fratii, iar cand risca sa cumpere un telefon made in China o fac de la PFA sau dualsim.ro si prind cate un retur in China ... normal ca pot fi lansate si Oppo 8,9...10 ...ca ideile fixe vor ramane. Unde mai pui ca sunt si aia care habar n-au cum ajung in setarile Android-ului si spun ca telefonul este praf...

Poate ca de aceea nici nu meritam sa fim in atentia lor.... Xiaomi, Oppo, Lenovo, ZTE, Huawei ...sa ne lase cu pitiphoane-le noastre de mall !
De aia ma abtin uneori sa spun ce telefon am,am un Huawei G740 (Orange Yumo). Toti stramba din nas cu toate ca e mult mai bun decat multe telefoane pe care le au respectivele persoane.
Trezirea,"chineji" au inceput sa faca telefoane super. De cand Xiaomi a lansat Mi2 toate s-au schimbat.

#12
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.390
  • Înscris: 15.07.2009
ia-ti Oppo Find 7 sa le rupi si gura, nu doar nasul ! Posted Image

detin Lenovo P780 si nu ma abtin sa spun asta ! ...ba chiar incarc, la nevoie, Samsung-uri, HTC-uri, etc... doar daca vreau si nu uit cablul OTG.

Editat de veman, 21 martie 2014 - 22:48.


#13
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 994
  • Înscris: 17.12.2006
m-am jucat cu find 5 si am fost impresionat, daca o sa fie la fel de bun ca acela (soft, hard) si cu ecran mai mare cine agreaza un ecran >5 o sa-i placa acest telefon, plus ca pozele care le face mi se par chiar bune pt un smartphone (cam aceeasi tehnologie ca noul htc one)

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.162
  • Înscris: 04.02.2011
Impactul pe piaţă ar fi major.. pentru moment şterge podeaua cu mărcile consacrate la preţ/calitate, fie va forţa inovaţia sau preţurile vor scădea. Era şi cazul, telefoanele de top erau 700 de euro, dacă stacheta coboară la 550-600, e excelent.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Impactul pe piata o sa fie major doar cand in piata o sa existe aceste telefoane. Si ma refer la reprezentanta in Romania, nu la un site din EU, pentru ca pentru romani e importanta garantia relativ locala. Mai usor trimiti un curier la Brasov decat in Luxemburg, sau unde e reprezentanta aia...

Altfel, piata era rupta in doua de Xiaomi si al sau MI3 dar nu vad deloc sa scada pretul la restul telefoanelor, desi se cam urineaza pe multe din ele...

Deci sa steptam si sa mai vedem. Chinezii e clar ca prind avant, si Oppo Find5 eram la un mm de a-l cumpara, dar am renuntat. Oricum, sunt de luat in seama Oppo si pe viitor cred ca pot deveni o forta daca rezolva implementarea directa de vanzari in piata.

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.162
  • Înscris: 04.02.2011
Xiaomi Mi3 nu e chiar spuma spumelor. Lipseşte LTE, lipseşte slotul de card.. Plus că primele modele de genul sunt privite tot timpul suspect.
Iar dacă te uiţi la piaţa din România,  mulţi cumpără oricum la negru.
Şi să ştii că e totuna unde în europa e garanţia,  pui maxim 2 zile peste şi tot ajunge.
Acuma, nu ştiu cum vor reacţiona românii care preferă branduri dar având în vedere că multă lume cumpără evolio, eboda, ebola.. :)
Numai când vezi câţi cumpără replici (da, aşa le zice mai nou la bombele contrafăcute :lol: )..

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Spuma spumelor nu e, dar nici nu poti zice ca nu se afla in top 10 telefoane. Cel putin ca hardware. Si chinezii avanseaza an de an. Referitor la garantie, sa stii ca e important sa ai garantia local. Eu eram pregatit sa risc cu Oppo, dar stiam ca daca e sa fie vreo duda cu el, minim trei saptamani ma lipseam de aparat... ceea ce nu e de ignorat, mai ales de cineva care are nevoie de telefon. Asa, il trimiti la service, ajunge acolo cu 20 de lei transportul si daca aia sunt competenti, in 4 zile e inapoi la tine.

#18
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.390
  • Înscris: 15.07.2009
Cred ca ne aruncam la niste specificatii doar de dragul de a avea ce este mai performant, mai nou...
Inainte de a cumpara un telefon (sau alt aparat) trebuie sa stabilim un echilibru intre necesitate si pret.

Tinand cont de aplicatiile pe care le rulam, necesitatea unui octa-core sau cinspe' giga de RAM poate fi o iluzie.

Sunt multi care au quad-core doar pentru Facebook, mp3-uri si Whatsapp Posted Image

Garantia locala (in service-uri autorizate) ...da, poate fi un plus pentru cei care aleg sa cumpere produse importate, oficial, in tara noastra, dar uneori se intampla ca pretul sa fie dublu fata de un telefon cu specificatii similare sau chiar cu acelasi telefon, in Romania.

In cazul meu, atunci cand am achizitionat Lenovo P780 cu ~ 800 de lei din China, in Romania se comercializa la pretul de ~ 1600 de lei. Pai? Mai cumparam unul daca avea vreo problema hardware si nu vroiam sa astept sa fie reparat.

In plus, pentru marcile autohtone nu gasesti piese de schimb. Daca se intampla sa se sparga ecranul..atunci depinzi de detinatorul marcii si de pretul acestuia fiindca nu ai alternativa.

In China am trimis o tableta cu 80 de lei, iar comerciantul chinez mi-a returnat si aceasta suma. Daca il trimiti de patru ori la service la noi in tara eu voi fi mai "bogat" cu 80 de lei. :)

In concluzie, mi-as dori sa vad orice marca de telefoane, dar cu preturi de vanzare adaptate la salariile din tara noastra... iar pana atunci... voi cumpara "chinezisme" la preturi decente.

Mi-a mai ramas sa cumpar paine din China :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate