Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

acte necesare la vama europeana

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
salut, in vara vrem sa plecam in grecia. ultima data cand am iesit din tara a fost acu` un an si ceva, am mai uitat cum sta treaba (si poate la vama cu bulgarii si grecii e altfel). ce acte se cer la vama ro-bg si bg-gr?
- cel mai mult ma intereseaza daca pot trece daca asigurarea masinii e facuta pe numele tatalui meu? (a fost masina o perioada la el, facandu-i si procura, si asa a facut asigurare pe el pe un an). in tara m-a oprit politia rutiera de 2 ori si nu mi-a zis nimic de asigurare cum ca nu ar fi pe numele meu. nu vreau sa am surprize la vama sa nu ma lase sa trec. voi ce stiti de asta? multumesc

#2
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Legal nu stiu sa-ti spun cum sta treaba, dar pot sa-ti spun cum am trecut eu vama anul trecut si cu alt an in urma. La romani pustiu, trebuie doar sa platesti taxa de pod daca treci pe la Giurgiu (de fapt si pe la Calafat este taxa ). La bulgari sau uitat la buletine si la moacele noastre si au facut semn ca putem trece (La Calafat este punct cotrol mixt romano-bulgar in Ro. Odata intrat pe pod nu te mai opreste nimeni). Cind am ajuns la greci era un bulgar si o grecoaica. Sau uitat la buletine si la noi, sau uitat unul la altul si au dat amindoi acceptul si am plecat. Peste tot a durat citeva secunde controlul. Nimeni nu ma intrebat de permis sau de masina. In Grecia nu te opreste nimeni daca nu faci prosti. In Bulgaria sunt multi care zic ca poti avea probleme dar eu pina acum nu am fost oprit niciodata. Dar am fost doar de 5 ori cu masina personala prin bulgaria.

#3
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
du-te linistit
nu te intreaba nici dreq daca numele e acelasi

#4
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Art. 15. - (1) Se considera ca un vehicul este asigurat, daca proprietarul acestuia are incheiat un contract de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, cu valabilitate in limitele teritoriale prevazute la art. 11 pct. 7 din Legea nr. 136/1995, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si ale celorlalte state semnatare ale Acordului multilateral, denumit in continuare asigurarea obligatorie de raspundere civila auto sau asigurarea obligatorie RCA."


Nu stiu cum te-au oprit politistii de 2x si nu au zis nimic....probabil nu au sesizat diferentele dintre nume (s-au uitat la numar de inmatriculare si  valabilitate)

Edited by polizei, 11 February 2014 - 02:59.


#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cine e proprietarul masinii?

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 polizei, on 11 februarie 2014 - 02:49, said:

Art. 15. - (1) Se considera ca un vehicul este asigurat, daca proprietarul acestuia are incheiat un contract de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, cu valabilitate in limitele teritoriale prevazute la art. 11 pct. 7 din Legea nr. 136/1995, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si ale celorlalte state semnatare ale Acordului multilateral, denumit in continuare asigurarea obligatorie de raspundere civila auto sau asigurarea obligatorie RCA."


Nu stiu cum te-au oprit politistii de 2x si nu au zis nimic....probabil nu au sesizat diferentele dintre nume (s-au uitat la numar de inmatriculare si  valabilitate)

Si scrie undeva ca la volan trebuie sa se afle proprietarul?

#7
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

 polizei, on 11 februarie 2014 - 02:49, said:

Art. 15. - (1) Se considera ca un vehicul este asigurat, daca proprietarul acestuia are incheiat un contract de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, cu valabilitate in limitele teritoriale prevazute la art. 11 pct. 7 din Legea nr. 136/1995, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si ale celorlalte state semnatare ale Acordului multilateral, denumit in continuare asigurarea obligatorie de raspundere civila auto sau asigurarea obligatorie RCA."


Nu stiu cum te-au oprit politistii de 2x si nu au zis nimic....probabil nu au sesizat diferentele dintre nume (s-au uitat la numar de inmatriculare si  valabilitate)
sigur au vazut, pentru ca din greseala i-am dat asigurarea veche, si mi-a zis sa i-o dau pe cea noua. politistii se uita in primul rand la nume apoi data valabilitate si la nr de inmatriculare. inafara ca i-o dadusem pe aia veche, nu mi-a zis absolut nimic.

 Quantum, on 11 februarie 2014 - 08:06, said:

Cine e proprietarul masinii?
eu sunt proprietarul masinii. am facut procura legalizata la notar pe numele tatalui meu ca sa poata iesi din tara etc. (eu fiind plecat cateva luni prin tara si de-asta i-am facut procura, iar el intre timp a facut o noua asigurare la masina pe un an) asta e toata treaba, si vreau sa stiu daca sunt probleme la vama ca asigurarea e pe tata si actele masinii pe mine. bineinteles, pe asigurare e trecut si nr masinii si seria de sasiu.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,008
  • Înscris: 25.01.2007
Nu scrie ca la volan trebuie sa se afle proprietarul, dar asigurarea aia e cu cantec, daca x e proprietar, dar y este titularul asigurarii.
In general politistii sunt neatenti sau neinstruiti, ei se uita la numar si valabilitate, in cel mai bun caz.

#9
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
brokerul de asigurari i-a spus ca daca avem procura nu e nici-o problema. acum vad unele indoieli de la voi in privinta asta.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,008
  • Înscris: 25.01.2007
Un broker prost sau flamand. Cam de un an nu se mai accepta asigurare pe utilizator, decat in caz de leasing. Nu e valabila nici procura nici macar daca utilizatorul e trecut in certificatul masinii. Era o portita prin care cei tineri faceau asigurare pe numele cuiva mai in varsta, asa ca asiguratorii au avut grija sa o inchida.

#11
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 myshyk, on 11 februarie 2014 - 09:21, said:

Si scrie undeva ca la volan trebuie sa se afle proprietarul?

Nu stiu ce ai inteles tu din acel articol....nu conteaza cine se afla la volan,conteaza daca vehiculul este asigurat sau nu . In cazul prezentat de initiatorul topicului conform articolului prezentat mai sus vehiculul nu este asigurat.(are doar o hartie fara valoare)

Quote

eu sunt proprietarul masinii. am facut procura legalizata la notar pe numele tatalui meu ca sa poata iesi din tara etc. (eu fiind plecat cateva luni prin tara si de-asta i-am facut procura, iar el intre timp a facut o noua asigurare la masina pe un an) asta e toata treaba, si vreau sa stiu daca sunt probleme la vama ca asigurarea e pe tata si actele masinii pe mine. bineinteles, pe asigurare e trecut si nr masinii si seria de sasiu.

Prin procura cu mentiune de utilizare a unui vehicul(procura ca sa poata iesi din tara) sau prin contract de comodat nu se transmite proprietatea autoturismului, ci doar folosinta acestuia.

Edited by polizei, 11 February 2014 - 12:46.


#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"facut o noua asigurare la masina pe un an"
Si la numarul masinii, scrie numele tatalui?Posted Image
Copiat din cartea verde:
La pct 1 scrie clar: Carte internationala de asigurare pentru AUTOVEHICULE.
Iar la pct. 9: Numele si adresa asiguratului (sau a UTILIZATORULUI vehiculului)
Ce nu este clar?Posted Image
Iar in polita sunt doua rubrici: una pentru Asigurat PROPRIETAR si una pentru asigurat UTILIZATOR.

Edited by myshyk, 12 February 2014 - 19:26.


#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,008
  • Înscris: 25.01.2007
nu inteleg ce zici, dar oricum, la el e utilizatorul trecut la proprietar. probabil el are asigurare scumpa, asa ca a fentat asiguratorul.
chiar daca treci utilizator in polita, toti asiguratorii calculeaza polita dupa cnp al proprietarului.

#14
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 myshyk, on 12 februarie 2014 - 19:21, said:

"facut o noua asigurare la masina pe un an"
Si la numarul masinii, scrie numele tatalui?Posted Image
Copiat din cartea verde:
La pct 1 scrie clar: Carte internationala de asigurare pentru AUTOVEHICULE.
Iar la pct. 9: Numele si adresa asiguratului (sau a UTILIZATORULUI vehiculului)
Ce nu este clar?Posted Image
Iar in polita sunt doua rubrici: una pentru Asigurat PROPRIETAR si una pentru asigurat UTILIZATOR.

Formatul asigurarii este unul vechi (nu s-a schimbat prea mult). Intre timp legile/reglementarile s-au schimbat .

Daca pana in 2012 in normele CSA aparea cuvantul utilizator , din 2012 acest cuvant a fost eliminat. Asigurarea se face doar pe PROPRIETAR iar tatal initiatorului topicului nu are aceasta calitate .

Ordin nr. 14/2011 (art.15 abrogat)
Art. 15. — (1) Se considera ca un vehicul este asigurat daca proprietarul sau utilizatorul acestuia are incheiat un contract de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, cu valabilitate in limitele teritoriale prevazute la art. 1 1 pct. 7 din Legea nr. 136/1995, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si ale celorlalte state semnatare ale Acordului multilateral, denumit in continuare asigurarea obligatorie de raspundere civila auto sau asigurarea obligatorie RCA.
http://www.avocatnet...l#axzz2tCLtazG7


Ordin nr. 22/2012 (in vigoare din 13.12.2012 )
2. La articolul 15, alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
" Art. 15. - (1) Se considera ca un vehicul este asigurat, daca proprietarul acestuia are incheiat un contract de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, cu valabilitate in limitele teritoriale prevazute la art. 11 pct. 7 din Legea nr. 136/1995, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si ale celorlalte state semnatare ale Acordului multilateral, denumit in continuare asigurarea obligatorie de raspundere civila auto sau asigurarea obligatorie RCA."

http://www.1asig.ro/...13,23-45653.htm

Legea 136/1995 actualizată la data de 06.12.2011
Art. 48. - Persoanele fizice sau juridice care au in proprietate vehicule supuse înmatriculării/înregistrării in România, precum şi tramvaie au obligaţia să se asigure pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de vehicule în limitele teritoriale de acoperire şi să menţină valabilitatea contractului de asigurare prin plata primelor de asigurare, precum şi să aplice pe parbrizul vehiculului sau in alt loc vizibil din exterior vigneta.
http://www.politisti...ile-actualizata

Codul rutier
Art.76. - (1) Vehiculele înmatriculate sau înregistrate, cu exceptia celor cu tractiune animala, a remorcilor si a mopedelor, care circula pe drumurile publice, trebuie sa aiba asigurare obligatorie pentru raspundere civila în caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie, conform legii.
http://www.codulruti...?word=asigurare

Cum spuneam si mai sus initiatorul topicului are doar hartie fara valoare (deci nu este asigurat). Pentru acest lucru in RO raspunde cu retinerea certificatului , a placutelor de inmatriculare si amenda intre 1000-2000 lei . Pana acum a avut noroc ca a dat peste niste politisti care nu au fost atenti.(ultimul citat cu legea 136/1995 actualizata l-am dat chiar de pe forumul politistilor)

Acum e clar ?!Posted Image

Edited by polizei, 13 February 2014 - 13:37.


#15
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
multumesc de lamurire @Polizei, o sa merg sa fac alta asigurare pe numele meu. sa vad ce rezolv cu brokerul, poate imi face un discount pentru greseala facuta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate