Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Ajutor drivere Toshiba !

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
lotcualin

lotcualin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2014
Salut . Tocmai ce mi-am cumparat un leptop Toshiba Satellite C55-A-10D i-am pus windous 7 si am instalatt niste drivere de pe site-ul oficial toshiba pt ca nu vine cu un cd cu drivere . Problema este urmaoarea eu am instalat niste drivere dar sunt o gramada acolo care nu stiu ce fac.... daca sunt folositoare sau nu .
Initial am instalat doar cateva drivere dar am observat ca nu imi mergeau tastele  acelea cu FN stiti voi la ce ma refer . Dupa ce am mai instalat niste drivere acum imi merg dar nu imi merge FN+F12 tasta care ar trebui sa imi activeze/dezactiveze WIFI nu tiu ce  sa fac Posted Image

Edited by eiffel, 05 February 2014 - 10:39.
Titlu neregulamentar.


#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Sa citesti instructiunile si sa instalezi toate driverele in ordinea indicata de producator.

#3
lotcualin

lotcualin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2014
nu au o ordrine sunt puse aiurea :(

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai cauta si baga tot ce gasesti drivere, asa ca sa fie masa bogata, pana nu mai ai loc in partitia C.!
Cauta doar driverele de care ai nevoie si instaleaza-le, nu baga si ce trebuie si ce nu.

#5
fan_ms440

fan_ms440

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 01.07.2011
Altu care si-a luat laptop doar pt. ca toata lumea are laptop,si cand e vorba de exploatat acel laptop "canci",il bat driverele.

#6
lotcualin

lotcualin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2014
ce intreb eu si ce raspunde el .... prietene daca ma poti ajuta bine daca nu dispari nu am nevoie de critici .

#7
fan_ms440

fan_ms440

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 01.07.2011
Pe langa faptul ca iti este mult sa citesti instructiunile acelui "leptop" mai esti si arogant,sa iti fie rusine magarule,nu vrei sa vina un user acasa la tine sa iti instaleze win si driverele moca?

#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,444
  • Înscris: 11.11.2005
fan

Tu daca ti-ai luat desktop stii sa pui un linux, hackintosh? etc..... Posted Image

Si daca nu vrei sa raspunzi sa ajuti, atunci stai in banca ta.

Edited by xxvirusxx, 05 February 2014 - 10:53.


#9
Vighy

Vighy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 04.08.2013

 lotcualin, on 05 februarie 2014 - 10:44, said:

Problema este urmaoarea eu am instalat niste drivere dar sunt o gramada acolo care nu stiu ce fac.... daca sunt folositoare sau nu .

Pai ia-le in ordinea asta:
-Vezi ce componente ai
-Cauta pe site-ul producatorului driverele pentru acele piese
-Instaleaza-le asa cum vor ele (adica iti cere restart, ii dai restart ;) )

#10
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 lotcualin, on 05 februarie 2014 - 10:27, said:

Salut . Tocmai ce mi-am cumparat un leptop Toshiba Satellite C55-A-10D i-am pus windous 7 si am instalatt niste drivere de pe site-ul oficial toshiba pt ca nu vine cu un cd cu drivere . Problema este urmaoarea eu am instalat niste drivere dar sunt o gramada acolo care nu stiu ce fac.... daca sunt folositoare sau nu .
Initial am instalat doar cateva drivere dar am observat ca nu imi mergeau tastele  acelea cu FN stiti voi la ce ma refer . Dupa ce am mai instalat niste drivere acum imi merg dar nu imi merge FN+F12 tasta care ar trebui sa imi activeze/dezactiveze WIFI nu tiu ce  sa fac Posted Image


Vezi ca pe site-ul producator poti avea mai multe drivere pentru anumite componente, spre exemplu pot exista laptopuri toshiba, acelasi model ca al tau care au mai multe modele de placi wireless, ralink, broadcom, s.a.m.d, tu trebuie sa instalezi doar driverul corespunzator cu componentele tale.

In principiu driverele placii de baza, chipsetului, driverele pentru touch pad, synaptics, bluetooth, wi-fi  si asa mai departe.Ar cam trebui instalate cam toate driverele pe care le gasesti la ei pe site.

#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,444
  • Înscris: 11.11.2005
lotcualin

In afara de Fn+f12, celelalte merg?

Edited by xxvirusxx, 05 February 2014 - 10:57.


#12
lotcualin

lotcualin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2014

 xxvirusxx, on 05 februarie 2014 - 10:56, said:

lotcualin

In afara de Fn+f12, celelalte merg?
da restul merg .Si wifi-ul merge doar ca nu il pot activa/dezactiva el este mereu activ.

#13
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Vezi pe laptop, poate ai buton fizic de inchidere a placii wireless.

#14
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,444
  • Înscris: 11.11.2005
Pentru Wireless cate drivere ai instalat?

#15
lotcualin

lotcualin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2014

 fan_ms440, on 05 februarie 2014 - 10:48, said:

Pe langa faptul ca iti este mult sa citesti instructiunile acelui "leptop" mai esti si arogant,sa iti fie rusine magarule,nu vrei sa vina un user acasa la tine sa iti instaleze win si driverele moca?

Magar ? cred ca ai gresit , magarul arogant esti tu tinere eu nu am facut decat sa iti raspund la fel cum mi-ai raspuns tu. Eu am intrebat daca stie cineva sa ma ajute, ce raspuns am primit de la tine ? "Altu care si-a luat laptop doar pt. ca toata lumea are laptop,si cand e vorba de exploatat acel laptop "canci",il bat driverele." Foarte frumos , foarte elevat iti multumesc !

 xxvirusxx, on 05 februarie 2014 - 11:04, said:

Pentru Wireless cate drivere ai instalat?
doar unul . pe site erau 3 de la producatori diferiti

Edited by lotcualin, 05 February 2014 - 11:28.


#16
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,444
  • Înscris: 11.11.2005
Si ce model este? (Wirelessu)
Pune o poza din Device Manager la Network Adapter

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca dadeai mai intai "cautare" gaseai pe forum cum sa gasesti exact driverele de care ai nevoie, ca sa nu trebuiasca sa tot descarci/instalezi/dezinstalezi drivere degeaba, pierdeai mai putin timp.
Computer>properties>device manager>Audio device>properties>details> La device description", deruleaza in jos pana la "Hardware Ids", copiaza exact ce scrie in primul rand al tabului de jos,(ceva de genulAUDIO\FUNC......), tasteaza-l pe cautare in google si instaleaza driverul gasit,restart si bafta.
Inlocuiesti  audio cu driverul de care ai nevoie, procedura e aceeasi.

Edited by myshyk, 05 February 2014 - 12:36.


#18
nimeni_altci

nimeni_altci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 16.05.2007
Eu am pus pe el Win 8.1 si n-am avut nevoie sa descarc driverele pentru ca si le-a luat singur. In Device Manager, Update driver si gata. Asta pentru toate driverele generice si cele care apareau cu semn de intrebare galben. Eventual, cel mult, daca nu vede reteaua se instaleaza driverul de LAN sau WiFi. Apoi le gaseste pe toate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate