Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Apa de la robinet

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#181
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,269
  • Înscris: 24.01.2008

View Posttfmercedez, on 04 aprilie 2014 - 01:25, said:

apei imbuteliate. [...] majoritatea marcilor sunt chiar apa de robinet,
Si io am ceva banuieli de-astea...

#182
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,006
  • Înscris: 09.05.2008

View PostSfPetru, on 04 aprilie 2014 - 13:04, said:

E testat de catre fabrica, intern. Iar asta nu inseamna nimic.
Ce vorbesti?

#183
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
De ex. la munca avem dozator cu apa la bidon mare de la a"ia care vine la tine",ei bine,rece e ok la gust,insa s-a intamplat sa nu fie bagat in priza iar racirea nu mergea,rezultat,o apa naspa,cu un gust salciu de nicio culoare,parca ar fi de balta.La mine in oras pe vremuri,cu muuulti ani in urma gustul apei era excelent,insa de ani buni s-a stricat ca draq,desi in ultimi 3-4  s-au tot facut modificari pe la uzina de apa,prin oras,tevi  etc.Dar apa e murdara si asa,gust aiurea.La noi e o "moda" de multi ani,sa luam apa potabila de la izvoare,cam in fiecare cartier e cate unul.Cica si astea sunt cu probleme,normal,iar acolo unde au aparut  probe aiurea s-a inscriptionat pe o tablita ca nu e potabila.Bineinteles ca au aparut si cei cu teoria conspiratiei,care spuneau ca marele magazine au scris, ca sa se cumpere apa imbuteliata de la ei.

ps
poate n-ar fi rau sa discutam pe alt topic si despre apa imbuteliata,in speta cea cu ph mai mare,peste 7.45,pareri pro si contra

#184
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,934
  • Înscris: 10.12.2006

View Postfuturist, on 04 aprilie 2014 - 16:29, said:

Ce vorbesti?
Testeaza ei calitativ lotul, ma rog, cateva sticle din fiecare lot, pentru cultura lor generala. Nu sta nimeni autorizat langa ei sa vada rezultatele sau daca macar au facut testele, asa cum scrie pe hartie.

Edited by SfPetru, 04 April 2014 - 19:04.


#185
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,552
  • Înscris: 15.06.2007

View Postkelppa, on 04 aprilie 2014 - 16:35, said:

poate n-ar fi rau sa discutam pe alt topic si despre apa imbuteliata,in speta cea cu ph mai mare,peste 7.45,pareri pro si contra
Apele plate au in general pH mai mare de 7.
Chiar am cautat pe net si am gasit Alcalinia - perla moldovei cu pH 9,3! Dar care imbuteliata are 8,8. Dar nu se gaseste in magazine.
In schimb am gasit Azuga cu pH 8,35. Are gust ca si apa de robinet (aia buna de la ai mei de acasa)
Pe mine ma interesa un pH mai ridicat , dupa ce citisem ca organismul se chinuie din rasputeri sa mentina pH ul sangelui la peste 7,2. Aproape tot ce consumam are pH acid: berea grasimile sucurile acidulate fructele. Cam tot ce consum este acid. Si ma gandeam eu , oare ce pune la bataie organismul ca sa contracareze aciditatea alimentelor consumate.
Putinele legume bazice sunt brocoli spanacul si alte cateva alimente.
De aceea consider ca o apa plata cu pH ridicat peste 7 ajuta cumva organismul.

#186
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
Mda,cam asta e situatia,trebuie sa contracaram cumva.Azuga am gasit in kaufland cu cel mai ridicat ph,apoi urmau altele.Tot din mr.google cica poti alcaliniza apa cu lamaie sau un varf de cutit de bicarbonat sodiu.
Ca legume sunt ok mai toate radacinoasele si cele cu frunze verzi(napi,salata,morcovi,cartofi,praz,ceapa,ridichi,spanac etc)apoi grapefruit,mere,pepene,ceaiurile de plante fara zahar.

#187
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,552
  • Înscris: 15.06.2007
Tie termenul de citrice, acidul citric iti pare bazic cumva?
Eu vorbeam de chestii bazice. Lamaia este acida spre pH 3-4. Si tu cu aia ce faci , cum ridicoi pH ul apei ca nu pricep.
Eu vorbeam din perspectiva in care sa caut intentionat surse de pH mare tocmai pentru a neutraliza aciditatea alimentelor consumate: cola are pH sub 4, deci e foarte acid. Merge o apa puternic bazica dupa.

Saliva cu pH acid duce la formarea tartrului pe dinti carii samd

#188
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,596
  • Înscris: 29.07.2013
Alcalinizarea apei se poate face prin doua metode, chimic prin adaugarea de baze sau electric, prin electroliza.

Ionizatoarele de apa sunt cele care grupeaza ionii substantelor dizolvate in apa, rezultand apa ionizata bazica si apa ionizata acida. Ce este de retinut ca alcalinitatea sau aciditatea ionice, nu pot fi mentinute timp indelungat deci cei care comercializeaza apa alcalina o fac utilizand solutii chimice.

#189
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,934
  • Înscris: 10.12.2006

View Posttfmercedez, on 08 aprilie 2014 - 09:45, said:

Tie termenul de citrice, acidul citric iti pare bazic cumva?
Eu vorbeam de chestii bazice. Lamaia este acida spre pH 3-4. Si tu cu aia ce faci , cum ridicoi pH ul apei ca nu pricep.
Eu vorbeam din perspectiva in care sa caut intentionat surse de pH mare tocmai pentru a neutraliza aciditatea alimentelor consumate: cola are pH sub 4, deci e foarte acid. Merge o apa puternic bazica dupa.

Saliva cu pH acid duce la formarea tartrului pe dinti carii samd
In romana nu am gasit articole mai detaliate, dar daca stii engleza iti vei imbogati putin cultura generala dupa articolul asta despre lamai http://www.vitalityl...line-body-water

#190
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,552
  • Înscris: 15.06.2007
Interesanta povestea cu lamaia. Dar se aplica si la cola oare?
Sarea nu are pH dar in functie de cum este disociata poate forma acizi si baze. Poate ca de aceea consum mai multa sare decat altii.

#191
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,773
  • Înscris: 06.10.2012
Pt cei care se plang de apa de la robinet:

luati-va cateva minute si priviti filmuletul, apoi ganditi-va daca mai sustineti sus si tare, ceea ce ati sustinut pana acum. Si ganditi-va si cat noroc aveti....asa in general.

http://themindunleas...ill-humble.html

#192
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,642
  • Înscris: 13.01.2011
Eu susţin în continuare cã o mãsurã de prevenţie suplimentarã nu stricã.

Cum ar fi o filtrare suplimentarã la domiciliu ;  )

#193
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,773
  • Înscris: 06.10.2012
Sustii inca asta dupa ce ai vazut cum traiesc copiii aia si cum cara apa si ce boli au din cauza mocirlei aleia, ca `apa` nu se poate numi?
Bine...

#194
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,934
  • Înscris: 10.12.2006
Diana, de cate ori faci dus pe saptamana, in lunile de vara? Nu ti-e cam jena cand amaratii aia nu au ce bea?

#195
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,773
  • Înscris: 06.10.2012
Bea tu Evian si lasa dusurile mele, daca nu ai inteles ideea, lasa.

#196
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,934
  • Înscris: 10.12.2006
E adevarat ca nu inteleg ideea, nu stiu ce relevanta are calitatea apei din Africa cu ce bem noi in Romania. Ca suntem norocosi, asta e relativ, depinde la ce tari raportezi nivelul nostru, in comparatie cu alte tari n-as zice ca suntem norocosi.
Eu traiesc si lucrez in Romania, daca imi permit sa cumpar un filtru pentru a creste calitatea apei pe care o beau, il voi cumpara. Ca il cumpar sau nu il cumpar nu il incalzeste cu nimic pe copilul ala ce moare de sete in Africa. Deci care e ideea?

#197
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,552
  • Înscris: 15.06.2007
Una alta, de la revolutie incoace , in tara asta nu s-a mai pus problema daca apa de robinet este potabila sau nu.
In tara asta este general acceptata ideea ca apa de la retea este potabila.
In grecia spre exemplu, nu tin minte sa fi fost in concediu la un hotel unde sa nu vad semnul cu paharul barat, ca apa e ne potabila. Nu stiu daca tine de marketing, (ca sa vanda apa imbuteliata) sau daca vor sa evite orice dubiu si risc , in caz ca vine in vizita un client slab de mate si sa nu se imprastie in pantaloni ca a schimbat apa.
Sunt oameni mai sensibilosi, care daca beau din alta parte decat unde sunt obisnuiti, se cufuresc de musai trag o betie cu afinata.

In egipt cica la Hurgada nici sa te speli pe dinti cu apa de la chiuveta nu se recomanda. How fucked up can that be?

#198
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,519
  • Înscris: 14.10.2008
In Targoviste sau Aninoasa s-a fisurat o teava de apa care trece printr-o canalizare veche si astfel de la apa infestata cu fecale s-au imbolnavit 500 de persoane si o batrana a murit.

Aia cand au sesizat defectiunea nu au oprit furnizarea apei ci doar au bagat mai mult clor, pe urma directorul si-a dat demisia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate