Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!
 Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...
 La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...
 

Climatizare incinta 180 mp--Alegere tip aparat(e)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Va salut ,

Trebuie sa climatizez o incapere cu suprafata de aproximativ 180 mp si doream sa stiu ce aparat(e) sa achizitionez.

Este vorba de o incapere lunga de 30 de metri cu 6 metri adancime si inaltime 2,8 m care are doar un perete izolat ,restul fiind panouri  de sticla(grosime totala sticla de 12 cm --tratata, securizata, etc) .
Incinta este deja climatizata prin sistem centralizat , vreau doar sa aduc un plus de comfort deoarece sistemul existent nu prea face fata la temperaturi de peste 28 C in sensul ca are probleme in a mentine 22-23C constant..
Sistemul actual tine temperatura la 24-25 de grade interior la 28-30 de grade exterior.
Eu vreau sa ajut un pic si sa pot tine un 21-22C.

Dupa socoteala facuta de mine as avea nevoie de aproximativ 70000-80000 BTU extra(bineinteles ca am lasat destul de mult zic eu in plus fata de necesarul actual) pentru a obtine ceea ce doresc. Problema este ca pot pune maxim 2 unitati split si Intrebarea este daca gasesc aparate de aproximativ 36000-40000 BTU . Unitatile exterioare le pot pune ori in afara incintei (pentru racirea eficienta a evaporatorului) sau intr-un spatiu inchis adiacent incaperii si sa fac racirea cu apa.

Orice sfat este binevenit (e.g.-- ce tip de sistem , capacitate  , etc).
Daca am gresit in estimarea necesarului deasemenea va rog sa ma corectati.

Va multumesc anticipat si va urez un an 2014 plin de impliniri.

Edited by flp014, 07 January 2014 - 02:45.


#2
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 24.04.2011
Noi la munca avem LG MU5M40 cu casete de plafon cu refulare pe 4 directii. Poti sa iei in considerare si solutia asta, daca ai spatiul necesar.

#3
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postflp014, on 07 ianuarie 2014 - 02:26, said:

Va salut ,

Trebuie sa climatizez o incapere cu suprafata de aproximativ 180 mp si doream sa stiu ce aparat(e) sa achizitionez.

Este vorba de o incapere lunga de 30 de metri cu 6 metri adancime si inaltime 2,8 m care are doar un perete izolat ,restul fiind panouri  de sticla(grosime totala sticla de 12 cm --tratata, securizata, etc) .
Incinta este deja climatizata prin sistem centralizat , vreau doar sa aduc un plus de comfort deoarece sistemul existent nu prea face fata la temperaturi de peste 28 C in sensul ca are probleme in a mentine 22-23C constant..
Sistemul actual tine temperatura la 24-25 de grade interior la 28-30 de grade exterior.
Eu vreau sa ajut un pic si sa pot tine un 21-22C.

Dupa socoteala facuta de mine as avea nevoie de aproximativ 70000-80000 BTU extra(bineinteles ca am lasat destul de mult zic eu in plus fata de necesarul actual) pentru a obtine ceea ce doresc. Problema este ca pot pune maxim 2 unitati split si Intrebarea este daca gasesc aparate de aproximativ 36000-40000 BTU . Unitatile exterioare le pot pune ori in afara incintei (pentru racirea eficienta a evaporatorului) sau intr-un spatiu inchis adiacent incaperii si sa fac racirea cu apa.

Orice sfat este binevenit (e.g.-- ce tip de sistem , capacitate  , etc).
Daca am gresit in estimarea necesarului deasemenea va rog sa ma corectati.

Va multumesc anticipat si va urez un an 2014 plin de impliniri.
Se gasesc,eu iti recomand Mitsubishi Electric Standard Inverter Puhz-P100Vha+Pka-Rp100Kal cu arie larga de acoperire

#4
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postgall71, on 07 ianuarie 2014 - 11:58, said:

Se gasesc,eu iti recomand Mitsubishi Electric Standard Inverter Puhz-P100Vha+Pka-Rp100Kal cu arie larga de acoperire

multumesc @gall , o sa studiez  recomandarea .

#5
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postgall71, on 07 ianuarie 2014 - 11:58, said:

Se gasesc,eu iti recomand Mitsubishi Electric Standard Inverter Puhz-P100Vha+Pka-Rp100Kal cu arie larga de acoperire

@gall71 , m-am uitat pe un catalog care cuprinde ceea ce mi-ai recomandat si ma gandeam la o optiune cu 2 unitati de interior tip "caseta de tavan cu 4 cai" SLZ-KA -50 VA(L) dar inca nu sunt sigur pentru unitatea exterioara. In catalog este specificata unitatea SUZ-KA50VA. Din ce imi dau seama , este o unitate mica exterioara deci as avea nevoie de 2 unitati exterioare ceea ce as vrea sa evit.

Eu prefer o singura unitate exterioara (chiar daca este dubla) gen : PUHZ-RP 125VHA si 2 unitati interioare tip caseta.

LE: acesta  este catalogul vizat :   http://www.mitsubish...10A_May2007.pdf

Multumesc inca o data pentru sfaturi.

Edited by flp014, 07 January 2014 - 21:02.


#6
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postflp014, on 07 ianuarie 2014 - 20:49, said:

@gall71 , m-am uitat pe un catalog care cuprinde ceea ce mi-ai recomandat si ma gandeam la o optiune cu 2 unitati de interior tip "caseta de tavan cu 4 cai" SLZ-KA -50 VA(L) dar inca nu sunt sigur pentru unitatea exterioara. In catalog este specificata unitatea SUZ-KA50VA. Din ce imi dau seama , este o unitate mica exterioara deci as avea nevoie de 2 unitati exterioare ceea ce as vrea sa evit.

Eu prefer o singura unitate exterioara (chiar daca este dubla) gen : PUHZ-RP 125VHA si 2 unitati interioare tip caseta.

LE: acesta  este catalogul vizat :   http://www.mitsubish...10A_May2007.pdf

Multumesc inca o data pentru sfaturi.
In aceasta situatie ai doua alternative,sa folosesti unitatile interioare respective cu o unitate exterioara PUHZ-P100 VHA(dezavantajul este ca poti regla temperatura pe o singura unitate interioara- e ok in cazul de fata)sau sa folosesti o unitate exterioara de tip Mitsubishi electric MXZ-5D102VA, cu unitatile interioare mentionate si o sa poti controla independent unitatile interioare.
PS Cauta site-uri romanesti unde o sa gasesti cataloage Mitsubishi Electric 2013

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate