Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 

Agricultura - unde vindem productia?!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
CondrutAlex

CondrutAlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.03.2012
Am atins acest subiect datorita faptului ca in ultimul timp piata de desfacere a produselor agricole s-a diversficat si noi agricultorii mici avem o problema cand vine vorba de a ne vinde productia(eu ma numar printre aia,la suprafata pe care o lucrez nm nu vine sa-mi ia productia). Propun sa vb pe larg despre acest subiect! Eu unul v-a pot spune ca in cei 3 ani de agricultura nu am putut vinde recolta in intregime sa iau si eu banii gramada sa-mi pot achita darile.

Edited by CondrutAlex, 05 January 2014 - 00:00.


#2
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Bine ar fi să vinzi direct clientului final, nu intermediarilor.
Dar ce produci?

#3
CondrutAlex

CondrutAlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.03.2012
Da as ar fi normal!! Doar ca la cele 20 de ha cultivate nu primesc nici un rasp favorabil atunci cand vreau sa vand(doar promisiuni).
Pot spune ca anul asta am avut 15 ha cu porumb si 5 ha grau.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
De ce nu faceti asociatii ?

#5
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Pt ca fiecare vrea sa-si vada de interesu personal, inca suntem reticienti la asa ceva.

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Daniel_Florici, on 05 ianuarie 2014 - 00:40, said:

Pt ca fiecare vrea sa-si vada de interesu personal, inca suntem reticienti la asa ceva.
Atunci teapa , daca pana acum nu ati invatat ca o asociere e in interesul vostru

#7
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Ne garantezi tu ca preturile vor fi mai mari, ne garantezi tu ca discount-urile vor fi mai vizibile? Ne garantezi tu ca cei pusi la conducerea unei asociatii nu ne vor fura?

#8
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,275
  • Înscris: 10.04.2006
Nu puteti face asociatie doar de 2-3-4 persoane?
Nu e nevoie de asociatie cu cinci niveluri de conducere.

#9
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 CondrutAlex, on 05 ianuarie 2014 - 00:16, said:

Da as ar fi normal!! Doar ca la cele 20 de ha cultivate nu primesc nici un rasp favorabil atunci cand vreau sa vand(doar promisiuni).
Pot spune ca anul asta am avut 15 ha cu porumb si 5 ha grau.

scuze ca te intreb , dar in campanie nu ai gasit sa dai recolta imediat? Surprinzator, sunt destui care ar lua imediat , chiar daca este vorba numai de 1 masina...Acum depinde si de tine daca tii de pret cu dintii , atunci este mai greu , asa este. Fii flexibil .

#10
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Cati crezi ca au silozuri sa cumpere recolta imediat? Ce faci cu graul ud, cultura de muegai? Ce dracu mai faci cu silozul, acum cand a explodat MW ora, constructia lor trebuie regandite, pe uscare solara, dar schimbarea constructiilor dureaza 30 de ani, in schimb ce curentul s-a dublat in 4-5 ani.

La cat costa graul, mai merita sa-l mai usuci, sau il lasi sa mucegaiasca, caci reversul medaliei, il bagi in soba si face caldura, ca si lemnele s-au scumpit.

 CondrutAlex, on 04 ianuarie 2014 - 23:59, said:

Am atins acest subiect datorita faptului ca in ultimul timp piata de desfacere a produselor agricole s-a diversficat si noi agricultorii mici avem o problema cand vine vorba de a ne vinde productia(eu ma numar printre aia,la suprafata pe care o lucrez nm nu vine sa-mi ia productia). Propun sa vb pe larg despre acest subiect! Eu unul v-a pot spune ca in cei 3 ani de agricultura nu am putut vinde recolta in intregime sa iau si eu banii gramada sa-mi pot achita darile.
FMI a impus guvernului CDR reducerea la o zecime cu 90% a rezervelor de stat, asa zisele rezerve de stat fiind asigurate si in silozurile/magaziile privatilor, ei bine, statul nu are nici o posibilitate de a te ajuta, daca tu nu-ti poti stoca propria recolta si nu poti cumpara de la altii sa umpli un camion/vagon/barja e de rau.

Solutia e sa poti stoca tu marfa in conditii standard, adica sa faci tu pe silozul, si la nevoie, sa poti trimite un camion/ un vagon unde ai treaba... am trimis si in Egip, am cumparat din Africa de Sud si am vandut vara in Germania. Insa sub aceasta unitate de transport, nu se misca nimeni. Trebuie insa sa te inscrii la un trader pe bursa, si sa cam astepti banii....! Si sa te multumesti cu valuta, suportand pierderea la schimb.

Viitorul e sumbru, m-a sunat un prieten, are un siloz de 15.000 de tone, i-a venit decizie de impunere a impozitului pe proprietate de aproape 40.000 de euro, constructia fiind estimata la 2,5 milioane de euro... o nebunie... Un siloz nou din beton acum nu trece de 1,5 milioane de euro, daremite o vechitura de 40 de ani?

Si anul trecut i-au luat impozit forfetar de 2 euro pe tona de capacitate, anul asta au decis sa mareasca la 3 euro, si a crescut si valoarea euro, ca cica a fost anul agricol bun si statistic, i-au crescut clientii...  dar au indexat euro cu valoarea inflatiei la leu.

Deja a scos actele de darmare, il costa pana in 100.000 de euro sa-l faca ruina, sa mai impoziteze Ponta daca vrea! E de vanzare, cere 700.000 pe el, sariti cu banul! Acces CF si DN, 25 Km pana la Port pe Dunare, 350 KM pana in portul Constanta.

Daca agricultura si-a mai revenit prin revopsirea odioasei mosteniri, ce nu s-a furat din ea, acum astia te forteaza fie sa platesti, fie sa o darami, sa fie siguri ca nu o sa mai ramana nimic in picioare! In buzunare o sa stocati graul, si sa fereasca Sfantul de o foamete, ca maidanezii de pe strazi vor parea deliciu vanatoresc!

Edited by Highlander91, 05 January 2014 - 02:08.


#11
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009
Nasol moment, eu chiar ma gandeam ca un siloz e o adevarata afacere, era in planul meu de viitor indepartat... Dar poate se mai schimba ideolegiile politice pana atunci...

Am cochetat si eu cu ideea asta de comert la nivel MT, dar sunt cam sceptic, ma gandesc ca o teapa luata la nivelul asta - pt mine cel putin - e fatala...
@Highlander, tu cum gestionezi eventualele situatii nedorite?

Edited by mad_boy, 05 January 2014 - 04:31.


#12
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Un siloz cu uscare doar prin soare si ventilare, din metal nu din beton, de inaltime mai mica si usor de "reciclat" in caz de ceva e ideal.

BRM e o gluma proasta, Evident ca statul este neinteresat de functionarea corecta a BRM, pt ca multi traiesc prin specula.
Ai nevoie de un broker bun si de incredere, ca astia afla tot, in primul rand vapoarele "bulk" sunt urmarite, si se stie dinainte...  Nu de alta, dar cand acosteaza un monstru de 100.000 DWT, nu o face degeaba, si nici nu are contracte dinainte semnate.

Transportul cu containerul mai e o solutie, nu mai stiu, parca 200 si ceva de Euro pana in Roterdam, dar gasesti, si la greci.... ideea e sa afli cine trimite transportul si cumpara, adica cine e intermediarul... Si cu asta se ocupa alte firme de intermedieri, care spre deosebire de "intermediarii" clasici, nu se ocupa cu marfa, ci cu informatia.

Oricum, in Romania cred ca ajungi tu sa fii "intermediar" odata intrat in treaba asta, desi uneori pretul local la cereale e mai mare decat cel international...

.................
Apropo de agricultura, daca anul trecut taranii erau nemultumiti, ca li s-a luat impozit pe graul primit de la arenda, sa vedem acum, ca li se mai ia basca, si CAS... De parca se imbolnaveste terenul... cu ce o sa mai ramana pana la urma taranul, si daca o sa-i mai convina.

-------------------------------
Desi nu doream sa fac reclama granzilor, Cargil spre exemplu se ocupa cu comertul cerealelor si semintelor de floase, soia si rapitz. Daca umpli o masina, o trimit ei la tine, cu incarcatul trebuie sa te incadrezi in timpul de odihna al soferului/soferilor 4 sau 9 ore daca mai tin minte bine, ca altfel platesti.
Eu operam cu cantitati mai mari unde renteaza sa iti faci tu... si aveam ceva prieteni in bransa peste hotare in special, care n-aveam sentimentul si paranoia ca sunt concurati si sa incerce sa ma faulteze.

Apropor de Cargill, respectivului prieten, si el un falimentar in agricultura, care a mai ramas doar cu ruina, nici nu-ti spun ce suma de rusine i-au oferit pe siloz, si pun pariu ca au relatiile fie sa-si permita sa NU plateasca impozitul si sa nu li se intample nimic, fie sa-l negocieze, fie sa-l transfere in carca agricultorilor prin monopol si pozitie dominanta.

Eu personal nu am acte pe constructii si nu le am "inventariate", ma bate gandul intr-o noapte sa chem cateva buldozere, si sa scap de sabia lui Damucles, ca parca vezi ca vine ordin la primarie sa-mi cadastreze constructiile "ilegale", adica cumparate de la comunisti fara acte.

Edited by Highlander91, 05 January 2014 - 05:28.


#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca vrei sa vinzi fara probleme, iti cauti cumparatorii inainte de a te apuca de treaba...
sau iti cauti intermediarii din domeniu.

#14
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
De exemplu uite pe portul Constanta cursele regulate de containere  http://www.portofcon...ist&tip_linie=1
Uite companiile ce se ocupa de Comertul cu Cereale si Seminte din portul constanta http://www.portofcon...ethod=listFirme
Serviciul de Expeditii marfuri si logistica http://www.portofcon...ethod=listFirme

Ultimii doi ca intermediari, si primul cu containerul, in cazul in care gasesti cumparatori la container in alta parte, sa transporti pe mare.

Daca ai alte porturi in apropiere, cauta si vezi... nu se stie niciodata.

Edited by Highlander91, 05 January 2014 - 05:44.


#15
CondrutAlex

CondrutAlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.03.2012
Cu dintii nu am tinut de pret. Spre exemplu in campanie porumbul s-a vandut la un pret cuprins intre 0,45-0,50 bani/kg,il dadeam la pretu asta. Am sunat mi s-a spus ca achizitioneaza dupa care m-au intrebat ce suprafata am...am inteles,ramane sa v-a contactam noi!!!

#16
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

 CondrutAlex, on 05 ianuarie 2014 - 15:13, said:

Cu dintii nu am tinut de pret. Spre exemplu in campanie porumbul s-a vandut la un pret cuprins intre 0,45-0,50 bani/kg,il dadeam la pretu asta. Am sunat mi s-a spus ca achizitioneaza dupa care m-au intrebat ce suprafata am...am inteles,ramane sa v-a contactam noi!!!
Tocmai astai spilul in agricultura pentru un producator independent ca tine, sa stie sa produca dar mai ales sa vanda.Am vreo 15 ani de agricultura, dar niciodata nu cred ca am ramas cu productia nevanduta[niciodata nu am vindut ieftin,ci la pretul corect].Cel mai important este sa ai ce vinde, ai rabdare ca va veni si cumparatorul tau.

#17
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 Daniel_Florici, on 05 ianuarie 2014 - 00:52, said:

Ne garantezi tu ca preturile vor fi mai mari, ne garantezi tu ca discount-urile vor fi mai vizibile? Ne garantezi tu ca cei pusi la conducerea unei asociatii nu ne vor fura?

Cine nu risca nu castiga ! La fel cine nu este flexibil rezista mai greu !

Tu vrei garantii ?
Dar tu garantezi ceva ?

 Highlander91, on 05 ianuarie 2014 - 01:51, said:


Viitorul e sumbru, m-a sunat un prieten, are un siloz de 15.000 de tone, i-a venit decizie de impunere a impozitului pe proprietate de aproape 40.000 de euro, constructia fiind estimata la 2,5 milioane de euro... o nebunie... Un siloz nou din beton acum nu trece de 1,5 milioane de euro, daremite o vechitura de 40 de ani?


Da, porcarie mare cu impozitul asta cretin !
Pe un grajd de 100.000 de euro vor 1500 de euro pe an impozit ! Indiferent de cat profit faci cu el !
:(

#18
algernona

algernona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.01.2011
Buna ziua,
Numele meu este Ana Maria Petrica, sunt inginer horticultor si am demarat un proiect de gestiune si intrajutorare comunitara pentru producatorii mici si autohtoni.

Am testat site-ul si intra clienti cumparatori, am ajuns chiar sa nu am ce livra pentru ca producatorii contactati desi vecini, au preferat sa vanda pe cont propriu decat sa obtina un pret mai bun.
Totodata am contactat asociatii de producatori din tara pentru colaborare dar nu m-au luat in serios.

Ideea este foarte frumoasa, sa luam excesul de produs dintr-o localitate in care a scazut pretul si sa-l ducem intr-o localitate in care produsul este rar si pretul este mai mare. Nimic nou pana acum, toate companiile mari au un asemenea sistem de logistica in achizitii si distributie, banuiesc ca nu sunt publice deoarece sunt legaturile lor dobandite in timp.

Practic, sistemul are nevoie de colaboratori locali care sa anunte in sistem produsele si cantitatile disponibile intr-o localitate si cererile pentru produsele rare sau scumpe. Ofertele si cererile sunt centralizate apoi cuplate, semnate contractele si facuta livrarea.

Oricine este interesat, raspund cu mare drag in privat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate