Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.
 

dezamagit de DHL

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,961
  • Înscris: 10.12.2006
Am cumparat recent un telefon din China, si mi-am zis sa iau cu DHL ca poate vine mai usor.

Dupa cateva zile m-a sunat cineva de la DHL sa le dau o adresa de mail ca sa-mi trimita ceva detalii.

Ziua urmatoare primesc un mail in care mi se cere:
- copie CI
- dovada platii externe
- traducere pe factura (sau in mail) cu continutul coletului
- nr. EORI(inregistrare in sistemul vamal) - acesta se obtine prin prezentarea cu buletinul la cea mai apropiata vama rutiera, sau pe siteul: www.customs.ro

WTF!?

Deci oricum trebuie sa merg la Vama, doar ca nu pentru colet ci pentru numar EORI. Pe langa asta mai am de trimis acte si chestia aia cu traducerea pe factura, care nu stiu ce e.
Toata birocratia asta suplimentara vine la pachet cu costul transportului, $34.

Ce mi se pare ciudat e ca am comandat luna trecuta din US un produs pe care l-am ridicat de la ghiseul postal doar cu buletinul.

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
DHL lucreaza legal, colectand taxe in cazul in care este nevoie - de aceea iti si cer toate documentele respective.
La Posta Romana, unde este un haos total + tracking ca si inexistent, colectarea taxelor sta in cheful vamesului.

Edited by dexterash, 03 January 2014 - 13:38.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,381
  • Înscris: 07.02.2003

 SfPetru, on 03 ianuarie 2014 - 13:33, said:

WTF!?
Trebuia sa folosesti posta si sa te intelegi cu vanzatorul cum sa declare la vama la trimitere astfel incat sa nu existe factura, ca nu fie considerat bun cumparat.

#4
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

 SfPetru, on 03 ianuarie 2014 - 13:33, said:

Am cumparat recent un telefon din China, si mi-am zis sa iau cu DHL ca poate vine mai usor.

Dupa cateva zile m-a sunat cineva de la DHL sa le dau o adresa de mail ca sa-mi trimita ceva detalii.

Ziua urmatoare primesc un mail in care mi se cere:
- copie CI
- dovada platii externe
- traducere pe factura (sau in mail) cu continutul coletului
- nr. EORI(inregistrare in sistemul vamal) - acesta se obtine prin prezentarea cu buletinul la cea mai apropiata vama rutiera, sau pe siteul: www.customs.ro

WTF!?

Deci oricum trebuie sa merg la Vama, doar ca nu pentru colet ci pentru numar EORI. Pe langa asta mai am de trimis acte si chestia aia cu traducerea pe factura, care nu stiu ce e.
Toata birocratia asta suplimentara vine la pachet cu costul transportului, $34.

Ce mi se pare ciudat e ca am comandat luna trecuta din US un produs pe care l-am ridicat de la ghiseul postal doar cu buletinul.

Nu doar DHL si UPS la fel.  De exemplu daca cumperi, 8 tricouri iar site-ul respectiv nu le are pe stoc. Le trimite, unul azi, altul peste 2 zile.. asa ceva, mai rar.

De fiecare data, pt fiecare tricou in parte, revine UPs-ul cu emailul si datele pt taxe :))).

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,961
  • Înscris: 10.12.2006
Nu ma intelegeti gresit, oricum intentionam sa platesc TVA pe el, desi vad ca vanzatorul mi-a scris ca valoare doar $30. Dar ma dispera ca e mai dificil sa primesc coletul cu DHL decat prin Posta, pe langa ca mai si platesc o gramada de bani pe transport.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,961
  • Înscris: 10.12.2006
Hei, au fost de treaba baietii de la DHL, n-am platit decat ceva taxe vamale, 37 ron. Au intocmit documentele cu valoare pe care o trecuse vanzatorul, adica $30. Sper sa faca in continuare asa, ca mai vreau sa iau un telefon.

#7
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 19.08.2005
Tu confunzi DHL cu vama romana, toate acele acte si taxe sunt cele solicitate de legile din Romania, DHL doar le aplica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate