Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

Escala America / Viza tranzit USA

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
abc2011ro

abc2011ro

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 17.09.2011
Ai voie sa faci escala in America daca n-ai viza ? Ma uitam la zboruri spre Rio si unele au escala la Atlanta.

#2
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postabc2011ro, on 04 septembrie 2013 - 15:26, said:

Ai voie sa faci escala in America daca n-ai viza ? Ma uitam la zboruri spre Rio si unele au escala la Atlanta.
Nu.Din moment ce ai coborat din avion in Atlanta(nu conteaza daca schimbi avionul),esti deja pe teritoriul Us,deci iti trebuie viza.
Incearca sa cauti zbor cu plecare din Spania,distanta e aproximativ 8000 km,si poti gasi zbor direct fara escala.(un avion care zboara peste 10.000-13.000 km trebuie sa faca escala pt a "face plinul".

#3
abc2011ro

abc2011ro

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 17.09.2011

View PostWhitefairy, on 05 septembrie 2013 - 09:45, said:

Nu.Din moment ce ai coborat din avion in Atlanta(nu conteaza daca schimbi avionul),esti deja pe teritoriul Us,deci iti trebuie viza.
Incearca sa cauti zbor cu plecare din Spania,distanta e aproximativ 8000 km,si poti gasi zbor direct fara escala.(un avion care zboara peste 10.000-13.000 km trebuie sa faca escala pt a "face plinul".

Am facut odata escala de vreo 8 ore in Arabia Saudita. Si desi n-am avut voie sa parasesc aeroportul pentru ca nu aveam viza, totusi escala a fost posibila. Nu e acelasi lucru si in America ?

Cat despre posibilitatea prin Spania, e ok. Accept orice varianta. Am o singura conditie, sa fie cel mai ieftin zbor posibil. Ca s-o putea si prin Spania, dar daca prin America e 3000 lei (dus-intors) si prin Spania e 4000 lei, nu e o optiune prea buna.

#4
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postabc2011ro, on 05 septembrie 2013 - 16:47, said:



Am facut odata escala de vreo 8 ore in Arabia Saudita. Si desi n-am avut voie sa parasesc aeroportul pentru ca nu aveam viza, totusi escala a fost posibila. Nu e acelasi lucru si in America ?

Cat despre posibilitatea prin Spania, e ok. Accept orice varianta. Am o singura conditie, sa fie cel mai ieftin zbor posibil. Ca s-o putea si prin Spania, dar daca prin America e 3000 lei (dus-intors) si prin Spania e 4000 lei, nu e o optiune prea buna.
Nu pentru ca in Arabia Saudita-Dubai de exemplu este diferit.Multi au  escala de multe ore,si o escala pana in 24 de ore nu necesita o viza pt Dubai.Daca stai mai mult de 24 de ore in Dubai,trebuie viza.
Pentru America trebuie viza chiar si daca intri doar sa schimbi avionul.Pentru ca tu din moment ce ai intrat in aeroport,pe cine asiguri ca vei lua  zborul spre Rio si nu pleci din aeroportul din Atlanta?
Acuma la preturi gasite nu ma pricep pentru ca nu am avut niciodata un drum acolo,,incearca zboruri din Spania,Portugalia,care nu necesita transit pt Sua,informatii poti gasi la topicul cu tara respectiva.Mult succes.

#5
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

Quote

Nu.Din moment ce ai coborat din avion in Atlanta(nu conteaza daca schimbi avionul),esti deja pe teritoriul Us,deci iti trebuie viza.
Nu, nu esti pe teritorul US. Esti in aeroport.

View PostWhitefairy, on 05 septembrie 2013 - 17:50, said:

Pentru America trebuie viza chiar si daca intri doar sa schimbi avionul.Pentru ca tu din moment ce ai intrat in aeroport,pe cine asiguri ca vei lua  zborul spre Rio si nu pleci din aeroportul din Atlanta?

Daca intri in aeroport, nu inseamna ca-l poti si parasi. Tu confunzi lucrurile.

Omul a punctat bine. Exista zboruri cu AA-ul mai ieftine, de obicei cu escala in JFK sau MIA si are dreptatea lui: daca tranzitezi aeroportul pentru ce sa-ti trebuiasca viza (de orice fel) cand tu ramai in zona de tranzit (neutra) pe care nu o poti parasi?

Chestia sta in faptul ca tranzit oarecum este privit altfel decat prin alte locuri. Pentru ei include dupa caz si intrarea pe teritoriu US (daca este cazul) pentru deplasare intre aeroporturi, cazare peste noapte etc. De exemplu aterizezi pe La Guardia dar zborul de conexiune este de pe JFK si implicit parasesti zona de tranzit.

Edited by fabian23, 26 December 2013 - 17:50.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Ca sa fie clar pentru toata lumea:

Folositi acest tool: http://www.starallia...isa-and-health/

Un exemplu random:


Quote

National Romania (RO)    /Embarkation Romania (RO)
Transit USA (US) /Destination Mexico (MX)
ALSO CHECK DESTINATION INFORMATION BELOW

TWOV (Transit Without Visa):
Visa required, except for those flying Cathay Pacific (CX)
between Hong Kong and Toronto, via Anchorage, Alaska:
For details, click here
- All in-transit passengers For details, click here
Additional Information:
- Holders of a valid "C-1" transit visa issued by the USA are
  allowed to transit to a third country as long as this trip
  is 29 days or less and then transit again, as long as this
  trip also takes 29 days or less.

Quote

USA (US)
TWOV (Transit Without Visa):
- All in-transit passengers and passengers on progressive
  flights will be inspected at the first US port of arrival.
  All passengers arriving from abroad, except those
  pre-inspected in Canada, must deplane the aircraft and
  proceed to either the Federal Inspection Services (FIS) area
  for inspection or to a CBP- (Customs and Border Protection)
  approved in-transit/progressive clearance lounge and go
  through CBP inspection. Passengers who are inadmissible
  aliens will be subject to processing for removal under
  existing policy. Carriers will be subject to compliance
  measures including fines for transport of inadmissible
  aliens.



Va trebuie viza pentru tranzit. Nu mai dezinformati gratuit lumea ...

De asemenea util: http://travel.state....types_4383.html

Edited by MembruAnonim, 26 December 2013 - 17:55.


#7
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

View PostMembruAnonim, on 26 decembrie 2013 - 17:51, said:

Nu vad legatura cu postul precedent. Este ca si cum as intreba cat ii ceasul si mi se raspunde: Luni.

Edited by fabian23, 26 December 2013 - 19:42.


#8
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postfabian23, on 26 decembrie 2013 - 17:40, said:

Nu, nu esti pe teritorul US. Esti in aeroport.

Daca intri in aeroport, nu inseamna ca-l poti si parasi. Tu confunzi lucrurile.

Pai si aeroportul unde este mai?
Trebuie viza de tranzit!!

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfabian23, on 26 decembrie 2013 - 19:37, said:

Nu vad legatura cu postul precedent. Este ca si cum as intreba cat ii ceasul si mi se raspunde: Luni.

Citeste tot postul meu. Vrei sa tranzitezi US ai nevoie de viza de tranzit. /endofstory

#10
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

Quote

Pentru America trebuie viza chiar si daca intri doar sa schimbi avionul.Pentru ca tu din moment ce ai intrat in aeroport,pe cine asiguri ca vei lua  zborul spre Rio si nu pleci din aeroportul din Atlanta?

Gaptul ca trebuie sa treci prin vama ca sa iesi din aeroport?

#11
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View PostRiver_Song, on 27 decembrie 2013 - 03:00, said:

Gaptul ca trebuie sa treci prin vama ca sa iesi din aeroport?

Pai el crede ca daca iesi din avion ai fi in zona neutra si nu treci vama!!Posted Image

#12
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005
Eu nu am spus nicaieri ca nu trebuie viza de tranzit pentru teritoriul US.
Eu am comentat necesitatea ei asa cum a ridicat problema oarecum retoric @abc2011ro,.

View PostWhitefairy, on 27 decembrie 2013 - 01:56, said:

Pai si aeroportul unde este mai?
Trebuie viza de tranzit!!

Logica de lemn.

Aeroportul, detine zone de transfer international (neutre) unde guverneaza dreptului international. Acele zone sunt ca niste "enclave", pe teritoriul statului si nu se supun legilor locale de imigratiei. Cei care tranziteaza in adevaratul sens al cuvantului (fara parasirea aeroportului), adica se dau jos dintr-un avion si se urca intr-altul cu destinatie internationala in decurs de 24h, sunt "rutati" (nu intra pe teritoriul acelui stat) catre aceasta(e) zona(e). Desigur, unele tari cer viza vezi cazul US, altele nu precum Dubai. Mie mi se pare aiurea sa ti se ceara viza pentru tranzit atata timp cat nu ai intentia sa parasesti aerogara, deci sa intri pe teritoriul statului respectiv.

Cine-i chiar interesat de aceste "nuante" poate gasi informatii pe Internet. Sper sa-nteleaga si prostii acum despre ce-a fost vorba.

Quote

Pai el crede ca daca iesi din avion ai fi in zona neutra si nu treci vama!
Filtru ofiterului de la imigrari este una iar vama este alta. Cand cobori in aerogara intai treci prin filtrul de la imigrari iar pe urma faci vama. Pe ea nu o faci decat daca ai intentia sa intri pe teritoriul statului respectiv. Filtrul ofiterului de la imigrari este atat la intrarea in zonele de transfer international cat si la intrarea pe teritoriul statului respectiv (exit). Diferenta consta in faptul ca in zona de transfer international nu se face vama (declari bunuri), pe cand dincolo da.

Edited by ferrellroo, 01 January 2014 - 10:43.


#13
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
@fabian : ca roman, nu te poti sui intr-un avion care are escala in America fara viza ( orice fel de viza )
Nu conteaza principiul tau cu transit si mai stiu eu ce, nu este dubai acolo, este America.
Ce se intampla concret : la imbarcare se uita pe bilet si vede ca treci prin USA, iti verifica viza, nu ai , ramai la sol. End of story.
Nu mai scrie baliverne pe aici, induci lumea in eroare.

#14
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
fabian23, esti prost informat si dezinformezi si pe altii!
Ceea ce stii tu in legatura cu zona de tranzit de pe aeroporturile internationale nu se aplica si celor de pe teritoriul USA, unde ITI TREBUIE VIZA DE TRANZIT chiar daca schimbi doar avionul de pe acelasi aeroport!

Edited by ferrellroo, 01 January 2014 - 10:44.


#15
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
http://travel.state....types_4383.html
Pentru cei care se intreaba daca au nevoie de viza de tranzit pentru un layover pe un aeroport american.

Edited by coco$u, 01 January 2014 - 19:44.


#16
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011

View Postfabian23, on 27 decembrie 2013 - 11:47, said:

Aeroportul, detine zone de transfer international (neutre) unde guverneaza dreptului international. Acele zone sunt ca niste "enclave", pe teritoriul statului si nu se supun legilor locale de imigratiei.
Aeroporturile din US nu mai detin asa ceva, deci iti trebuie viza. O porcarie, stiu!

#17
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

View Posttak30ver, on 30 decembrie 2013 - 13:36, said:

Nu mai scrie baliverne pe aici, induci lumea in eroare.


Pentru ca ma simt intr-o buna dispozitie am sa-ti explic, ca poate intelegi si tu despre ce este/ce-a fost vorba: nu s-a pus in discutie daca este nevoie sau nu de viza pentru calatoria in SUA. Un cititor cauta bilet catre Brazilia si cea mai buna oferta era la AA cu escala de cateva ore in SUA. Omu' a pus o intrebare pertinenta si retorica : ba', daca eu nici macar nu intru pe teritoriul SUA (esti considerad juridic pe teritoriul SUA dupa ce ai trecut de usile glisante care dau in holul de la veniri) si mai si contribui la economia lor mergand cu o companie de-acolo, de ce ne cer viza de tranzit, intelegi? Una pe care nu o duce pre mult capu' i-a trantit-o ca trebuie viza desi omu' supuse dezbaterii altceva. Eu i-am explicat ca tranzitul este privit diferit in SUA (vezi si raspunsul lui @catalina1) presupunand intrarea pe teritoriul sau si de aceea trebuie viza.

Edited by ferrellroo, 29 January 2014 - 10:37.
Grija la limbaj.


#18
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postfabian23, on 26 ianuarie 2014 - 16:47, said:

de ce ne cer viza de tranzit, intelegi? Una pe care nu o duce pre mult capu' i-a trantit-o ca trebuie viza desi omu' supuse dezbaterii altceva.
Putem sa ne insiram pagini intregi,cu explicatii,nu se va schimba nimica..Trebuie viza de tranzit si discutie inchisa.
Asta era important.
Omul stia ca este nevoie,eu nu inteleg de ce trebuia sa stam sa despicam si sa analizam totul!!
Nu se aplica aici filmul "The terminal".

P.s imi place ca eu sunt "una" si dupaia ai spus "@catalina1 a inteles iar daca este sa ma iau dupa id, este o fata".Posted Image

Edited by Whitefairy, 28 January 2014 - 15:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate