Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.
 Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 

Blackberry 9720

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Probabil unul dintre ultimele telefoane produse de RIM.

Cel mai nou și accesibil model de la BlackBerry, dispune de o tastatură QWERTY reproiectată pentru a scrie mai repede și fară greseli, display touch screen de 2.8'', cameră de 5MP precum și de o tastă dedicată BBM. Iar datorită software-ului BlackBerry® 7.1 vei avea parte de o experiență familiară.

Attached Files



#2
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,243
  • Înscris: 03.08.2010
De ce ultimul??

#3
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Pentru ca e de  vanzare/faliment.

#4
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Lol, bună dimineața. RIM nu mai e RIM, ci e BLACKBERRY, de vânzare nu mai e de vreo lună, iar de faliment încă nu poate fi vorba. Si nu, 9720 nu e cel mai nou, după acesta s-a mai lansat si Z30.

Revenind la telefon, nu prea înțeleg rostul lansării unui model cu 7.1 acum, când tot accentul se pune pe BB10. Probabil vor sa înlocuiască hoarda de 8520 corporatiste, acolo unde nu s-a trecut la BES10. E totuși 180eur la Orange, față de Q5, care e 325.

#5
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Autorul topicului este putin dezinformat:9720 a fost lansat in luna august si este ULTIMUL terminal cu OS7 nu va mai fi nicio lansare cu acest sistem de operare .
Dar asta nu are nicio legatura cu BB10 unde pt 2014 au fost deja anuntate 2 terminale Q30 si Z50.

#6
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
fiindu-mi dor de butoanele fizice de call/end/home/back ale unui BB cu os7 ,am zis sa incerc ultimul model cu acest os si mi-am luat de la orange un 9720 . asta pt ca pe site-urile de unde cumpar eu, nu avea nimeni la vanzare. pretul decent in jur de 800 lei la liber. decodat instant de angajatul orange , prin cod.
ce sa zic, asa ca si constructie, telefonul este naspa. departe rau de gama de varf 9900 /q10. ,la BB cu tastatura qwerty fizica ma refer.
capacul bateriei este dintr-un material ok, nu e un plastic lucios, are un grip f bun, dare f prost fixat .are un joc constant.
tastatura e ok seamana cu ceade peq5 . setasteaza f usor pe ea.
displayul este ok, lizibil, dar mult sub q10
touchscreenul se misca ok, smooth, fara lag.
meniul este putin imbunatatit fata de cel de pe 9900 .
prin meniuri se misca rapid, dar datorita procesorului mult mai slab decat cel de pe q10 si chiar decat cel de pe 9900 , pana booteaza dupa restart sau pana incarci o aplicatie, dureaza f mult.
camera mediocra spre slaba. dar asta e ...nu e un telefon multimedia.
browsing slabut, dar la un display de dimensiunile astea, doar in caz de mare urgenta l-as folosi pt browsing.
semnal ok push email ok (cel de la orange folosesc pe prepay, iar la 4 e e ok )
bateria e f buna, tine peste 2-3 zile folosit doar la apeluri voce si mail, mult peste 9900 si chiar peste q10, despre z10, ce sa mai vorbesc.
nu am avut pana acum vreo pb de soft sa tb sa-l restartez.
este un device ok, pt cine vrea un BB CU OS 7  la un pret decent si nu vrea sa dea 1500 lei pe un 9900 (se mai gasesc la pretul asta ), dar care tb sa accepte compromisuri la calitatea materialelor /finisaje si rezolutia display.
daca foloseau la 9720 materialele /camera displayul /procesorul de la q10 , ar fi iesit un device premium  in schimb a iesit ceva mediocru.

Edited by dani2013, 21 January 2014 - 11:20.


#7
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
am luat un 9780 si am rezolvat problema aspectului,trebuia sa incerci daca vrei calitate+baterie+querty.........9780 e altceva vs 9720

#8
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013

 adycoke2, on 22 ianuarie 2014 - 18:55, said:

am luat un 9780 si am rezolvat problema aspectului,trebuia sa incerci daca vrei calitate+baterie+querty.........9780 e altceva vs 9720
da, sunt de acord ca 9780 e peste 9720 ca aspecr si putin si ca durata bateriei, dar din pacate 9780 ruleaza OS6 iar eu vreau OS 7.
din pacate, dupa 3 zile s-a stricat cel mai probabil cititorul de sim si am fost nevoit sa-l duc la orange service.
sa te tii belele acum ca am intrat in hora garantiei oferite de orange. voi posta finalul povestii .
tare mi-e teama ca incep cu figurile , sa nu mi-l schimbe. pt ca blackberry si iphone nu se repara se schimba. deja din orange shop de unde l-am luat, m-au trimis in alt orange shop la un centru service,pt ca sa-mi dea negatie. aici mi-au zis ca-l trimit la centrul service in giulesti sa-si dea cu parerea seful de service, intrucat cititorul de sim are un pin rupt. probabil ca l-am rupt eu cand mi l-am bagat in k..r!
probabil ca vor incerca vrajeala sa-mi anuleze garantia.
nu stau eu in 180 e, dar numai de-al naibii nu-i las , pt ca nu este normal ca un telefon luat de nou , folosit doar 3 zile  sa se strice si sa te scoata vinovat pe tine.
ps  ASTA APROPO DE CE TOT ABEREAZA UNII CUM CA VAI ,LA TELEFOANE LUATE DIN MAGAZIN CU FACTURA SI GARANTIE AI AVEA GARANTIE. AI UN KKT.

#9
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
nasol,imi parer rau..mai amre alergatura,uite de-asta iti spuneam de un BB adevarat precum 9780,alta constructie.....

#10
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Ce as putea face cu capacul din spate sa nu mai joace in halul asta? Am pus o hartie intre capac si baterie, dar tot se misca. O alta problema ar fi ca am praf sub display, nu stiu cum naiba a intrat sau daca era acolo de la inceput.

Pentru mine e telefon de la serviciu, dar nu as da bani niciodata pe el, mi se pare foarte prost facut.

Edited by billyboy, 31 January 2014 - 13:16.


#11
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,165
  • Înscris: 04.10.2005
Pfff... si chiar am ridicst din spranceana cand l-au lansat... la banii astia...
Ma gandeam sa schimb 9360 cu asta...

Edited by khristian78, 05 February 2014 - 22:13.


#12
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Schimba-l cu un Q5, e mult mai ok ca si sistem de operare!

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Am un BB 9720 dar ceea ce doresc sa intreb nu il priveste exlusiv pe acest terminal ci cred pe toate cu OS 6 sau 7.
Utilizez Hotmail.com ca furnizor principal de email, si Gmail.com ca furnizor secundar.
Daca Gmail stie sincronizare contacte, calendar, elemente sterse din pacate Hotmail doar contactele le stie in mod nativ, partea cu elementele sterse e deficitara si aceasta dar nu e nefunctionala complet.

Am o dificultate cu optiunea calendarului. Lipseste sincronizarea.
Am incercat in repetate randuri struto-camila de Hotmail conector+Outlook dar e departe una comoda si viabila.
Exista vreo aplicatie de sincronizare wireless a calendarului in Hotmail?

Multumesc!

#14
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
De vreo 3 zile a inceput sa tina bateria o zi, desi este un telefon de serviciu nefolosit. Am pe el doar un mail de yahoo, cel de la munca inca nu merge, iar de apeluri nici nu se pune problema deoarece l-am primit de putin timp.

E un telefon mai mult nefolosit(il tarasc prin buzunar si deschid cate un mail ocazional), la care nu am schimbat nimic, dintr-o data a inceput sa tina de dimineata pana seara, desi inainte tinea 3-4 zile. Ce poate avea?

#15
cubittus

cubittus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.08.2012
cum pot dezactiva ecranul touch ca sa nu se mai opreasca sunetul in momentul in care suna cineva si telefonul este in buzunar ? in acel moment, daca nu este in toc,ecranul se atinge de interiorul buzunarului si imediat intra pe silentios. astfel nu primesc decat bip !!!!

multumesc anticipat.

#16
calusaru

calusaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.04.2009
Saluta. Am un BB9720 si ieri mi-a murit cartela SIM. Am fost la orange, mi-au dat alta si dupa ce am pus-o mi-am sters toate datele din tel. Intrebarea ar fi cum pot sa imi fac restore de pe calculatorul pe care am facut backup in situatia in care in caest moment programul din calc nu imi recunoatse telefonul? Ce as putea face?(Am vreo 2000 de contacte sterse si as vrea f mult sa le restaurez)

#17
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

 calusaru, on 05 februarie 2015 - 17:05, said:

Saluta. Am un BB9720 si ieri mi-a murit cartela SIM. Am fost la orange, mi-au dat alta si dupa ce am pus-o mi-am sters toate datele din tel. Intrebarea ar fi cum pot sa imi fac restore de pe calculatorul pe care am facut backup in situatia in care in caest moment programul din calc nu imi recunoatse telefonul? Ce as putea face?(Am vreo 2000 de contacte sterse si as vrea f mult sa le restaurez)
Trebuie sa ai instalat desktop manager pe calculator si ai acolo opțiune de restaurare

#18
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 calusaru, on 05 februarie 2015 - 17:05, said:

Saluta. Am un BB9720 si ieri mi-a murit cartela SIM. Am fost la orange, mi-au dat alta si dupa ce am pus-o mi-am sters toate datele din tel. Intrebarea ar fi cum pot sa imi fac restore de pe calculatorul pe care am facut backup in situatia in care in caest moment programul din calc nu imi recunoatse telefonul? Ce as putea face?(Am vreo 2000 de contacte sterse si as vrea f mult sa le restaurez)
Salut,

Iti recomandam sa te asiguri ca ai instalata aplicatia Blackberry Desktop Software de aici. Daca aceasta este deja instalata, iti recomand sa incerci reinstalarea aplicatiei cu telefonul deconectat, dar sa te asiguri ca nu stergi si fisierul de back-up creat anterior. Dupa ce aplicatia este instalata si telefonul recunoscut, mergi la Device, unde gasesti optiunea Restore. Daca a fost realizat un back-up anterior, dupa ce urmezi pasii care iti vor fi prezentati, ar trebui ca acele contacte sa fie din nou importate in telefon.

O zi buna,
Orange Helper

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate