Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Vreau TV-Tuner pe 10 biti, intern,

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Penn

Penn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 01.07.2005
Cred că este destlde clar ce anume îmi doresc. Vrea să știu ce modele există în afară de cele arhicunoscute (și scumpe) Leadtek și Avermedia.

Ce anume mai există, ieftin, de genul celor de la KWorld (V-stream), adică prețul să fie în jure de 2,5 milioane lei (maxim), si de unde se poate cumpăra.

Se merită diferența de bani pentur plăcile cu codare mpeg harware? Eu am un sempron 2200+.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Mai exista si Hauppage, dar e si mai scump... :D

Alea ieftine, d-aia sunt atat de ieftine, ca inca merg pe 878.

La procesorul tau poti face fara probleme codarea soft in timp real. Cu conditia sa nu mai faci si altceva solicitant intre timp.

#3
Penn

Penn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 01.07.2005
Alea ieftine de care vorbesc eu, NU SUNT pe chipsetul 878 ci pe noul connexant pe 10 biti CX23881.

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Dar alea pe 8 biți ce au, tușesc? Eu cu un Kworld, cu 878A fac capturi de o finețe deosebită, bașca MPEG4. Vezi că la 878 implementarea e veche, de celelalte se plâng mulți că nu-s prea stabile și fac diverse probleme...
Pe pagina asta vei găsi o mulțime de capturi făcute cu Kworld. Interesant e și subiectul respectiv.

#5
Penn

Penn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 01.07.2005
Vreu pe 10 biti pentru a avea cea mai bnă calitate video, iar encodare hardware mpeg 2 ca sa pot face si altceva in timp ce lucrez la calculator, si sa il las sa inregistreze cronica carcotasilor in backround. Iar mpeg2 are o calitate foarte bună, deci poate fi scris direct pe dvd sau după aceea recodat in mpeg4.

#6
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 ursamajor, on Dec 9 2005, 13:37, said:

Dar alea pe 8 biți ce au, tușesc? Eu cu un Kworld, cu 878A fac capturi de o finețe deosebită

De ce sa imi cumpar bmw 316i cind si loganu are motor de 1.6?  :coolspeak:

Edited by H725, 09 December 2005 - 14:02.


#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 H725, on Dec 9 2005, 14:02, said:

De ce sa imi cumpar bmw 316i cind si loganu are motor de 1.6?  :coolspeak:

Hai că m-ai dat pe spate cu argumentul ăsta! Să înțeleg că chipseturile pe 10 biți (fie ele Connexant sau Philips) au 150 de cai putere, față de mârțoagele unui 878? Te cam înșeli la faza asta. Cel puțin ai vizitat linkul dat de mine?  :naughty:

#8
Green Planet

Green Planet

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.08.2004
Pentru 250 RON ai putea să achiziționezi un Leadtek WinFast TV2000 XP Expert, o placă TV foarte bine cotată! Acest TV Tuner este de găsit în magazinele on-line sau nu la un preț cuprins între 215-230 RON. Are în dotare chipsetul Conexant CX23881 care realizează decodarea audio-video pe 10 biți. Dispune de aproape toate facilitățile întâlnite la plăcile TV mai scumpe, singurele minusuri fiind lipsa porturilor firewire și a posibilității de comprimare hardware în formatul MPEG-2.

Pentru mai puțin bani (în jur de 150 RON) poți opta pentru un TV Tuner dotat cu un chipset Philips, cu decodare pe 9 biți. De exemlu Genius VideoWonder ProTV, care este echipat cu chipsetul Philips SAA7135HL.

#9
Penn

Penn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 01.07.2005
Ce spuneti de tunnerul acesta care are decodor pe 10biti Conexant CX23883 doar ca nu are mpg2 hardware encoder la doar 1.217.000 Lei cu TVA de aici?

Ar mai fi si cu encodare hardware la vreo 2,3 milioane dar parca nu vreau asa de scump...

Sun bune tv-tunnerele cu decodoare de la philips 7131? Doar 981.000 lei Cu TVA tot aici.
Dar decodoarele philips 7135? Ce au in plus, decodare semnal TV digital?

Are cineva de pe forum tunere de la Kworld/V-stream? Mai ales modelel de mai sus... Sunt bune?

Se simte diferenta intre decodare pe 9 biti fata de cea pe 10? Banuiesc ca fata de cea pe 8 biti sunt totusi diferente semnificative, nu?

#10
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 15.06.2005
Winfast TV2000 Expert XP este intradevar o placa foarte buna. Am si eu una si sunt foarte multumit de ea. Diferenta de la 8 la 10 biti este foarte mare. Softul care vine cu placa (PVR) este ok si el lasindu-ti o multitudine de setari si de encodari. In plus mai poti sa iti creezi si tu unele profiluri. Lipsa porturilor Firewire se face simtita in cazul in care vrei sa faci captura DV de pe o camera miniDV dar poti sa-ti cumperi un adaptor Firewire pe PCI pentru aproximativ 50 RON si ai rezolvat problema daca nu de ce sa nu cumperi Winfast DV 2000 care are si firewire. Totusi placa dispune de o conexiune S-Video pentru o mai buna calitate in cazul capturii analog. Parerea mea este ca Leadtek cam detin suprematia in acest sector si in categoria asta de pret.

#11
Penn

Penn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 01.07.2005
Totusi pretul este prea mare in cazul placilor de la leadtek cu 10 biti atata timp cat se gasesc la jumatate de preti placi care au exact aceleasi chipseturi implementate... iar doar pentru un soft mai bun, nu as da diferenta asta de bani. Vreau o imagine clara ce poate fi cu usurinta inregistrat in cazul in care doresc acest lucuru.

#12
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Tv tunerul Leadtek WinFast TV2000 XP Expert merge inpecabil. Am folosit si AverMedia, merg bine dar sunt putin mai "lente". Gandeste in perspectiva, de ce sa iei ceva care e deja depasit...Alea ieftine merg de cati bani dai pe ele. Am folosit la inceput Kworld cu chipset BT878 eram multumit de el dar pe vremea aia si cu Borg TV Professional ca softul cu care venea el era jalnic, am mai folosit si Mercury cu chipset Philips mergea bine dar nu era stabil, se bloca ... in fine nu te zgarci prea mult ca e pentru tine !

Edited by Doru_Neo, 10 December 2005 - 23:43.


#13
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

 Penn, on Dec 9 2005, 21:30, said:

Ce spuneti de tunnerul acesta care are decodor pe 10biti Conexant CX23883 doar ca nu are mpg2 hardware encoder la doar 1.217.000 Lei cu TVA de aici?

Ar mai fi si cu encodare hardware la vreo 2,3 milioane dar parca nu vreau asa de scump...

Sun bune tv-tunnerele cu decodoare de la philips 7131? Doar 981.000 lei Cu TVA tot aici.
Dar decodoarele philips 7135? Ce au in plus, decodare semnal TV digital?

Are cineva de pe forum tunere de la Kworld/V-stream? Mai ales modelel de mai sus... Sunt bune?

Se simte diferenta intre decodare pe 9 biti fata de cea pe 10? Banuiesc ca fata de cea pe 8 biti sunt totusi diferente semnificative, nu?

Și eu aș fi curios la răspunsuri pentru întrebările de mai sus...
Chiar contează că e leadtek sau că e kworld? atâta timă cât au aceleași subansamble, mai exact același chipset care face totul... e ca la divxplayere? (toate au același chipset mediatek, diferă doar carcasa, blocul optic, sursa etc, insă ca și rezultate, toate sunt la fel, plusuri si minusuri se observa la suport si soft...?)

Edited by One of Them, 12 December 2005 - 10:51.


#14
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Iată ce am decis eu să cumpăr:

V-Stream MCE200 Deluxe (Kworld VS-TVMP2RF)
Decodor pe 10 biti conexant CX 23880
Hardware Mpeg 1 & 2 Encoder CX23416 (CBR & VBR compatible)
Software Intervideo HomeTheatre.

Prețul este 2.199.000. cu TVA
Dat fiind diferența de preț dintre un Leadtek PvR2000 și acest model am ales V-Stream. Din câte am observat la noi Leadtek este cel preferat, însă nu înseamnă că e și cel mai bun. Aș fi preferat un TV-Wonder Elite cu chipset Theatre 550 PRO de la Ati... dar nu se găsește la noi așa ceva.



PS Imaginea este luată de pe Xdata.ro - sper sa nu se supere :peacefingers:

Attached Files



#15
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,867
  • Înscris: 25.01.2002
mi-am luat eu cu chipset theatre 550 pro de la powercolor... a fost un pic peste 300 ron... oricum... fata de mai vechiul meu tuner cu conexant 878 se vede diferenta... atita doar ca (deocamdata) merge doar cu softul lui (ciberlink power cinema) si asta are o oarecare latenta la schimbarea canalelor. in rest, a prins toate canalele de cablu, pe romania

dar, daca ma gindesc ca si cu mai vechiul meu wayjet (connexant 878) prindeam toate canalele... si daca nu tii cine stie cit la captura... si mergea si cu chris-tv - un program pe care eu il apreciez foarte mult - nu vad de ce nu ti-ai lua o placa pe acest chipset, mai ales ca-s muuuult mai ieftine! si cu asta am reusit sa fac (in format mjpeg, deci avi) capturi la rezolutia maxima, de peste o ora, fara pierderi de frame-uri

Edited by tEo, 14 December 2005 - 20:03.


#16
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Anul ăasta nu mai aduc modelul mce200 din păcate unde am încercat eu să-l cumpăr... marele avantaj era că puteam să testez placa cât vroiam eu fără să fiu nevoit să-l păstrez... dacă nu îmi plăcea îl returnam și luam altul.

Ce părere aveți despre plăcile tv-tuner de la asus, despre modelul mycinema 7131, cu chipset philips 7131, că eu nu am găsite review despre ele... oar enu excelează Asus în domeniul ăsta?

Ce diferentă e între chipseturile 7131 și 713x (3/4/5)?

#17
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
cine stie ce reprezinta digital in la o placa asus P7131 dual (mycinema)
este cumva DVB-T?

#18
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Este DVB Tersetru, deci nu prin satelit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate