Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 

Sistem PC....FANLESS

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
42 răspunsuri în acest subiect

#37
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
xeleron - nu merge chiar asa simplu si o tableta cu windows nu inlocuieste un pc.

daca la un momentdat vrea sa se uite la un fil mai maricel... sa zicem 20-30gb? poate tableta sa il redea? ma cam indoiesc.

sirius - nu vad rostul fanless pt un pc multimedia. in general multimedia = audio-video cu punctul pe audio. asadar, in caz ca are un ventilator, in general va fi destul de silentios si in final nu il vei auzi.

#38
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.710
  • Înscris: 01.01.2008
Poate sa il redea fara probleme,il poate reda si software,problema e sa aiba loc pe ea,ca toate vin cu storage mic si un film de 30 ocupa mult indiferent ce card ii bagi.Daca folosesti HDD,nu mai e o problema.

#39
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
pai si cum pui hdd? hdd extern? unde bagi si hdd-ul si alimentarea? si mai stai si cu hdmi out - asadar 3 cabluri... incepe sa semene cu un pc nu?
daca mai te bate gandu si la o tastatura + maus, deja inca un cablu (presupunand ca iei wireless cu un singur receiver)

#40
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.763
  • Înscris: 17.06.2014

Vizualizare mesajshmu, pe 08 decembrie 2014 - 10:06, a scris:

sirius - nu vad rostul fanless pt un pc multimedia. in general multimedia = audio-video cu punctul pe audio. asadar, in caz ca are un ventilator, in general va fi destul de silentios si in final nu il vei auzi.
Recunosc ca ar fi un moft, asa ceva... pentru sufletul meu, sa am o cutiuta care merge nonstop pt radio Wi-Fi, ziare, youtube, cate un film, podcast-uri, email, facebook. Cam asta fac eu pe net.  80% din timp folosesc pc-ul pentru radio online. Daca in loc de SSD ar avea un HDD de 1TB ar inlocui desktopul 100% Nu sunt hotarat nici pe departe. Oricum laptopul pe care il am acum daca ii pun SSD e dead silent  si poate fi conectat la monitor si folosit kit-ul tastatura-mose wireless pe care il am deja. Mi-am facut desktop in conditiile in care nu joc jocuri iar fotografiile facute cu telefonul le-as putea edita si cu PC-ul de acum 10 ani. Dupa ce mi-au trecut prin mana tot felul am ajuns la concluzia ca laptopurile astea de 250E acopera necesitatile la aproape toata lumea; Exceptie gameri, profesionisti, sau oameni cu nevoi mai aparte.
.....
Aia cu tableta e o gluma.   Astia de la Canonical am auzit ca vor sa faca asa ceva cu ipoteticele telefoane cu Ubuntu.
L.E
Desktopul la 2 saptamanii trebuie sa-l curat de praf. Detest chestia asta! Iar daca vreau sa-l fac cu adevarat silentios imi trebuie altfel de cooler, de ventilator la sursa si pe carcasa. N-ar merita investitia.

Editat de sirius208, 08 decembrie 2014 - 12:06.


#41
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.710
  • Înscris: 01.01.2008

Vizualizare mesajshmu, pe 08 decembrie 2014 - 10:51, a scris:

pai si cum pui hdd? hdd extern? unde bagi si hdd-ul si alimentarea? si mai stai si cu hdmi out - asadar 3 cabluri... incepe sa semene cu un pc nu?
daca mai te bate gandu si la o tastatura + maus, deja inca un cablu (presupunand ca iei wireless cu un singur receiver)
Evident ca seamana cu un pc,fiindca tabletele x86-64 sunt  un pc,dar  un pc dead silent(fiindca n-are coolere),Eu ma refeream la spatiul necesar pentru asa ceva,spatiul ocupat e mult mai mic decat ar ocupa un pc clasic(fanless sau nu) si ar iesi mult mai ieftin decat cu configuratii Brix/Nuc.Atentie la ce procesoare sunt prezente pe aceste sisteme,Atomurile Bay-Trail sunt superioare amaratelor ce le-au precedat cu destul de mult,o fi ele atoame dar nu le subestimati,impreuna cu grafica integrata duc orice material Blu-ray exceptand blu-ray 3d si 4k,nu stiu de ce toata lumea crede ca ai nevoie de hardware supermegapotent pentru blu-ray,atomul ala il duce si in software si in hardware(de vreme ce atoamele din trecut Pine-trail si succesorii decodau asistate hardware continut Blu-ray fara probleme).

#42
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.763
  • Înscris: 17.06.2014

Vizualizare mesajxeleron, pe 08 decembrie 2014 - 12:05, a scris:

Evident ca seamana cu un pc,fiindca tabletele x86-64
A! Mda, eu ma dusesem cu gandul la Windows RT si la ARM care numai PC nu e. Oricum daca as fi avut bani acum mi-as fi luat o chestie din asta; SSD-ul il am deja, KIT-ul tastatura mouse wireless, Monitorul cu HDMI si difuzoare la bord; HDD-ul extern pentru torenti(eventual). Mi-ar mai fi trebuit doar "Caramida" o memorie ram(4-8GB), un cablu HDMI si cred ca o placa wifi ca romanii sunt mai prosti si la ei nu cred ca e inclusa.

Editat de sirius208, 08 decembrie 2014 - 12:25.


#43
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.710
  • Înscris: 01.01.2008
N-ai nevoie de SSD,tabletele cu windows au unul onboard(e drept totusi ca e micut rau de tot),la fel si wireless onboard,iar solutii pentru stocarea de capacitate mare exista daca nu doresti sa atarni hardul de tableta,gen un router USB la care atasezi hardul si il accesezi prin retea(pentru documente poti folosi stocarea interna a tabletei).Cat despre monitor,Tv-ul e numai bun.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate